Yoor schold verkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb - VI aan deren rwi No. 14 VRIJDAG 18 MEI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Volkenbondsdag. FEUILLETON. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Men schrijft ons: In toenemende mate wordt de 18de Mei de dag, waarop in ruimen kring de aandacht wordt gevraagd voor den Vol kenbond. Wie zich rekenschap pleegt te geven van de verhou ding tusschen de volkeren der aarde, bespeurt veelal een geest van wantrouwen, voortspruitende uit verschil van belangen, naijver en vrees en met de herinnering aan den nog zoo versch in het geheugen liggenden oorlog voor oogen, geraakt hij vervuld van de vrees, dat eene herhaling moge lijk ware, die dan in nog heviger mate dan den vorigen keer onze maatschappij uit haar voegen zou rukken. Iedere poging tot mati ging van dat wantrouwen, tot verzachting van dien naijver, heeft de strekking, het beeld van de toekomst onzer samenleving te verhelderen, de mogelijkheid eener nieuwe botsing te vermin deren, het bereikbare peil van welvaart, rust en levensgeluk der volkeren te verhoogen. Als eer ste voorwaarde echter om van de vele krachten, welke in die richting werkzaam zijn, een maxi mum aan nuttig effect te verkrij gen, is een centrale organisatie onmisbaar, welke de practische wegen aanwijst, waarlangs schoo- ne leuzen, vruchtbare gedachten en goede voornemens kunnen samenwerken in het gezamenlijk belang der naties. Die functie vervult de Volken bond. Het is in den loop der laatste twintig jaren duidelijk ge noeg geworden, hoe gevaarlijk het is voor onze maatschappij in haar tegenwoordige samen stelling, wanneer de volkeren met hun verschil in belangen, temperament en idealen zonder samenwerking elk hun weg gaan. Wie de mogelijkheid van zulk een samenwerking niet inziet, zal, indien hij de toekomst eerlijk onder de oogen ziet, schrikken van het beeld, dat hij oproept. Slechts hij is in staat, den moed niet te verliezen, die vertrouwen Een oud verhaal door P. Louwixsb. Hoewel Bertha op de wereld niet zou kunnen begrijpen, wat haar vader er tegen inbrengen kon, als hy haar zoo vond met hare hand in die van Fritz Wiel hout, toch vond ze 't plezieriger, dat Fritz by het binnentreden van den ouden heer weer op zjjne plaatz zat en met haar keuvelde over ryp en groen, en oud en nieuw. Gaarne sou hij nog langer gebleven zijn, doch daar hy hier toe geene voldoende redenen kon aanvoeren, nam hy na 't gebruik der koffie atseheid en vertrok. Waz het niet of de natnur daar buiten een heel ander kleed aan getrokken had Lag er geen gouden gloed op ieder bloemblad en een zilveren glans op elke rimpeling van den kleinen vijver voor haar venzter Scheen de zon niet helderder? Huppelden de vogelkenz niet vroolyker door den tuin dan daar ztrakz? Ze ken niet «eggen, wat er dan nn godera waz dan een paar «ren heeft in de toenemende samen- i werking der naties, die allen ten zegen strekt en aan de opvol gende generaties de kans biedt, dat hun werkzaam leven hunne kinderen tot heil kan strekken zonder de waarschijnlijkheid, dat de bereikte resultaten weder zijn te niet gegaan, nog vóór het vol gende geslacht daarvan de vruch ten kan hebben geplukt. De Volkenbond is het plecht anker voor wie de groote betee- kenis der intern.samenwerking zoo inzien en juist in het afgeloopen jaar heeft hij getoond, welke kracht er van zijn organisatie kan uitgaan en hoezeer hij het wel zijn der menschheid kan bevor deren. Verkwikkende lectuur vormden juist gedurende de laat ste weken de anders wel een3 wat dorre verslagen uit Genève van de besprekingen der Volken- bonds-organisaties, die bestrijding ten doel hebben van den handel in vrouwen en kinderen, van het kwaad, voortdurend gesticht door den smokkelhandel in verdoo- vende middelen en van sommige ziekten, die in verschillende dee- len der aarde de menschheid plegen te teisteren. Evenals alle zoo veel omvattende arbeid zijn ook deze bemoeiïngen van den Volkenbond niet in staat het kwaad plotseling uit te roeien, doch veel leed op deze drie aan elkaar verwante gebieden is reeds door de internationale samen werking verzacht, ter verhooging van het weerstandsvermogen van het menschelijk geslacht, hetgeen zonder internationale samenwer king nauwelijks mogelijk zou zijn. Het moge waar zijn, dat de Volkenbond op hst terrein der ontwapening tot nog toe niet veel tastbare resultaten heeft bereikt, doch reeds is het van zeer groote waarde, dat dank zij den Volken bond de mentaliteit der volkeren zich geleidelijk wijzigt. Geleide lijk breekt zich de overtuiging baan, dat de wedstrijd in bewa pening niet het eenige middel is ter bevestiging van het onafhan kelijk bestaan der natiën. Men verschilt niet zoozeer van meening geleden, maar aDders was het, dat voelde ze, ja, dat zag ze 1 Andermaal ging de schel. »Een brief, juffrouw !c zei de meid, en reikte haar dien over. Ja, by was voor bé.Armaar in Utrecht had ze geene kennissen 1 En, dat was geene vrouwenhand. Zoo zat ze eenigen tijd met den brief in de hand en was besluiteloos, wat ze er mee aanvangen moest. Ze scheurde de enveloppe open en het eerste wat ze van heel den brief zocht, was de onder- teekeningDr. G Morrebof. Doctor, hy doctor Eo wat had hy dan aan haar te schrijveB Dat moest ze toch eens weten, dat moest ze eens lezen. Eo ze las Utrecht, 17 Mei 18.. Zeer vereerde, hooggeachte Vriendin Mogelyk zal UEd. het vreemd vinden, dat ik UEd. schryf, doch mijne vreugde is zoo groot, dat ik wel aan heel de wereld zou willen doen weten, dat ik gisteren gepromoveerd ben tot doctor in de theologie. Nu nog een examen voor 't provinciaal kerk bestuur van Zeeland, dan ben ik klaar I Er is gebiek, groot gebrek aan predikanten en ik zal dos spoedig geplaatst worden, omtrent de vraag, of vermindering van bewapening geboden is, doch zoekt reeds naar de middelen om die vermindering te bereiken. Dat die middelen niet dadelijk gevonden worden, is bij het groote verschil in belangen niet ver wonderlijk, doch nu burgers der groote naties meer en meer door drongen worden van het nut en de mogelijkheid van verminderde bewapening en naarmate zij zich weten te ontworstelen aan de banden der traditie, zullen de besprekingen te Genève over ont wapening meer kunnen bereiken. Duidelijker zijn reeds de resul taten, welke op economisch ge bied van de samenwerking der volkeren vallen aan te wijzen. Na de economische conferentie van den Volkenbond van Mei 1927 valt duidelijk te constateeren, dat de landen, welke daar ver tegenwoordigd waren, niet verder zijn voortgegaan op den weg, welk leidde tot steeds ernstiger belemmering van den internatio nalen handel voor voortdurende verhooging van tariefmuren, in- en uitvoerverboden en anderszins. Moedgevend voor hen, die van. den Volkenbond verbetering ver wachten van de omstandigheden, waaronder de menschheid haar dagelijkschen arbeid verricht, was reeds in October 1927 de confe rentie over de in- en-uitvoerver boden en -beperkingen. Niet slechts omdat daar in principe tot afschaffing dier handels- en welvaart-belemmeiingen werd be sloten, doch vooral omdat de samenwerkende naties er bereid bleken, zich te onderwerpen aan een regime, een stelsel van te zamen ontworpen regelen, waar naar alien zich hebben te gedra gen. Het vertrouwen mag worden verwacht, dat zelfs de hoogte der tariefmuren, het onderwerp dat steeds beschouwd werd als het terrein bij uitnemendheid, waar over elk land zonder inmenging van buiten te beslissen had, op dergelijke wijze in behandeling zal komen. Daaruit blijkt, hoe langzamerhand de overtuiging doordringt, dat ook in de inter- Het beate beroep neem ik aan en is dat geschied, dau koon ik op de vleugelen der vriendschap door de aethergolven van onzen dampkring met eeneu druk van zes atmospheeren naar UEd. om uit den mond der vriendschap te mogen hooreu»Gij zyt mij welkom als in de dagen mjjner eerste kinderjeugd En als aan UE.'s lippeu die lieftallige woorden als houigzeem ontrold syn, dan durf ik, nietig sterve ling op deze wyde, wyde wereld, UEd. nog eene vraag voorleggen, die ik du nog achterwege houd. Heb de goedheid UEd.'a papa bartelyk van mij te groeten en ofschoon ik hem onbekend ben, zal hy zich verhengen by da ge dachte»De wijngaarddesHeeren heeft een waardig werkman meerUEd. groet en wenscht met heeler harte heil, Zeer vereerde, hooggeachte vriendin, UEd.'s dienitw. onderd. dienaar en vriend, G. MORREHOF, Theol Doctor. P. S. UEd. zal zich dien wilden en «oesteo Frits Wielhout nog wel herinneren, nietwaar Deze leidt hier aan de Akademie een dol leventje en zal nog wel in ge» tien jaar proraoveeren, ik j nationale samenleving onderwer ping aan voor allen geldende maatregelen ook het belang van den enkeling bevordert. Voortgang op dezen weg, die echter slechts geleidelijk zal kun nen zijn, houdt schoone beloften in voor de samenwerking der volkeren en daarmede voor de moreele ontwapening, het afnemen van het nog heerschende wan trouwen, de ontwikkeling der onderlinge toenadering, welke noodig zijn voor de bereiking van het hoogste doch moeilijkst te benaderen doel van den Vol kenbond, vermindering der be wapening en grootere kans op handhaving van den vrede. Slechts enkele der vele gebieden, waarop de Volkenbond werkzaam is, zijn hier genoemd, doch al zijne bemoeiïngen hebben de zelfde strekking, verzachting van de tegenstellingen in onze inter nationale samenleving. De Rundvefkcurinsm te Terneuzen, Axel en Zuiddorpe. We kunnen de laatste weken weer heel wat drukte waarnemen met betrekking tot de paarden fokkerij en begrijpelijk is, dat reeds bij de aankondiging van de Junikeuringen de bekende fokkers hun paarden zullen voorbereiden om een goed figuur te bereiken, als daar straks behalve de jury leden vóór de lijn ook achter de lijn tientallen van critische blikken op de voorgebrachte paarden zullen staren. Begrijpelijk is ook, dat voor het paard met haar mooie vormen en lijnen het is nu eenmaal een edel dier veel meer gevoeld wordt dan voor een koe, die toch ondanks de beste verzorging een hoekig plomp figuur blijft houden. En toch klopt in sommige landbouwers een warm hart voor de koe. Immers in haar soort kan zij evengoed uitblinken en zich door vorm en productie vooral van andere onderscheiden. Alleen zit er niet het sportieve heb gehoord, dat hij als gewoon koloniaal Daar de Oost wil I Hij doet zijn ouders heel Teel verdriet aan. Adieu 1 Zoo onervaren was Bertha du niet te begrijpen, wat de schry ver bedoelde, en tocb, zie ze had het Dog nooit zoo gevoeld als thans, niettegenstaande de brief een verachtelijk lachje op haar aan gezicht bracht, niettegenstaan de zy er geen oogenblik aan daeht om dien Gerrit Morrehot hare hand te eeveD, toeh had ze nu eene onuitsprekelijke begeerte, om aan eene moederborst eens uit te weenen es in een moeder hart hare innigste gedachten te leggen. Wat moest ze met dieD brief doen Hem beantwoorden Met haren vader er niet over spreken? Wie gaf haar raad P Eindelyk kwam ze tot het besluit, om hem aan haren vader te laten lezen. Deze zou ook wel lachen om al dien bombast, misschien, och, als hy 't eens deed, misschien zou hjj hem wel schrijven, dat by niet behoefde aan te komen als hjj het beste beroep" had, Wie weet het! Eo dan, dan zou Wielhout komen en dien zou ze alles vert lien Wielhout, ja. Ön dao dat P, S. onder nat Mor in en wordt het rundvee hoofd zakelijk geteeld om haar productie en als handelsartikel voor de markt, alzoo als melk- en slacht vee. Maar, zou menmoeten zeggen, dan is des te meer te waardeeren den practischen blik, die de veefokkers hebben, als zij zich op het fokken van uitstekend rundvee toeleggen, indien dit ook winstgevend is, waar de paarden fokkerij veel grooter offers en meer risico vraagt. Vandaar dat wij de aandacht vroegen voor dezen tak van landbouw en daar toe de hulp inriepen van den heer C. Zwagerman, Rijks Zuivelcon- sulent voor Zeeland te Middel burg, n 1. door een korte beschou wing te geven van de in deze streek gehouden keuringen. Genoemde heer was zoo wel willend ons daarover het volgende te schrijven: Is in de omgevingen van Ter Neuzen en Axel de belangstelling voor veeverbetering niet zeer groot meer, anders is dat in en rond Zuiddorpe. Op de beide eerste keuringsplaatsen waren aanvoer en belangstelling zeer matig. In Zuiddorpe een keuring die haast een fokdag geleek. Veel best vee en belangstelling van vrijwel het geheele dorp. Het beschikbaar stellen van extra-prijzen door de fokvereeniging droeg hier zeer zeker ook bij tot de groote deelname. In Ter Neuzen werden 5 stieren en 9 koeien vertoond. Eerste prijzen verwiervenCharel van H. Coene te Sas van GentOscar van de Stierenvereeniging te Hoek en Cesar Vaan van W. D. Dekker te Hoek. Eenige uitblinkende koeien werden vertoond door de heeren Huijssen-Dieleman en M. Diele- man. In Axel werden 3 stieren en 6 koeien gekeurd. Alhier werden met eersten prijs bekroond Robert 29 van de Stierenver eeniging te Axel; Adriaan van Jac. Dekker te Axel. De heer Jac. de Putter ver toonde een van de mooiste koeien uit de Provincie; zijn Emma kreeg rehofs brief. O, laster, niets dan ruige laster 1 Tobd ze school eringen, deed die Morrehot al zoo. Maar, men Doemt geen koe bont et er is een riekje aan. En giste ren toch, gisteren.... Wielhout als een kwajongen met eene hengselmand aan den arm, schreeu wende, zingende.... Zou nu die eerlijke Wielhout van vroeger, zou hij liegen, zou hjj een schan daal voor de Akademie zijn Zou by.... Daar trad baar vader binnen. »Wil u dien brief eens lezen, papa? Ik heb hem zóó ontvangenis zei ze en reikte hem het gewich tige papier over. Naar het scheen, moest de oude heer bem wel drie- of viermaal gelezen hebbeD, want eerst na eene lange poos, kei hjj>Is die Morrebof geen zoon van deD bur gemeester vau Rodenbeek?* »Ja, papa »Nu kiDd, dat is eene zeer goede partijhy is eenig kind, rjjk, en, zooals mij nit den brief duideljjk blykt, ook niet ontbloot vao geest. »U railleert toeh, papa Wïmft vervolgd). Voor geld koept men alle weer, tsaar geen levensgeluk,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1