Oversow®" Harmoniever. „Concordia Y.Y.Y.M Cocos- BET f A8EM01S. Een Werkmanswoning, II ij brengen Japoonen en Kinderjurken, Damesjaponnetjes. Buitenland. Ingezonden Stukken. Advertentie». Algemeene vergadering Donderdag 17 Mei Hemelvaartsdag geen spreekuur. voor het pachten van de consumptietent, Tapijt, Looper, Karpetten, Deurmatten, Te koop gevraagd: Uit de hand te koop: Zomerdienst 1928 J. C. VINK. een mooie sorteering als fijne kunstzijden Bezie tevens Kousen, Sokken, Combinations, Directoirs, Pantalons enz. Naar aanleiding daarvan schrijft men in de Avp. het volgende En aangezien een kerk geen bloemenwinkel is en een Pro- testantsche kerk nu eenmaal - om met Keyserling te spreken de cultuur der leelijkheid moet symboliseeren, is de dominéé aan zijn toga getrokken en heeft de berkeraad, die van bloemen niets hebben moet, zijn Eerwaarde een motie thuis gestuurd, waarin de broeder met alle denkbare broe derlijke liefde een stevigen uit brander krijgt. Bovendien heeft deze Amster- damsche predikant, die door het noodlot met een zonnig en zin gend hart geboren werd, 'n zan geres in de kerk een God gewyd lied laten zingen. Nietwaar Een Protestantsche kerk is nu eenmaal geen opera en er behoort, als er gezoDgen wordt, in zoo'n kerk zeer lijzig, slecht en vooral zeer galmend gezongen te worden. De dominéé, met zijn schrik kelijk wereldsche neigingen heeft ook daarover van „de Broederen" een motie in zijn zak gekregen, zoodat de Herder en leeraar voorloopig zelfs zyn eigen kanarie niet aan durft kyken. Voor iederen bloemverkooper loopt de dominéé een straat om en de Hervormde kerk in Amsterdam kykt weer even somber-donker zwart als dat een kerkgenoot schap betaamt. Vliegers gevallen. Naar uit Triëst wordt geseind is, tengevolge van een verkeerde manoeuvre, het vliegtuig F. 16 op het vliegveld Augusta neer gestort. De beide inzittenden waren op slag dood. Uit Tokio wordt gemeld, dat een zeer groot passagiersvliegtuig gebouwd op last van het Ver- keersministerie, tydens de proef vlucht omlaag gestort is en op den grond verpletterd. De be stuurder en alle zeven passagiers, meest mecaniciens, werden ge dood. Volgens opgaaf van de Lucht vaart afd. van het Amerikaan- sche Departement van Handel hebben in da Vereenigde Staten gedurende 1927 164 ongelukken met doodelijkee afloop en 200 zware ongevallen plaats gehad. Filmsterren vliegen door Europa. Het voorbeald van den heer Van Lear Black vindt navolging. Vroeg onlangs de Belgische Ko- Ding by de K.L.M. een extra vlucht Brussel—Malmö en terug aan, welke helaas niet kon door gaan door hiertegen van offlci- eele zijde gerezen bezwaren, thans hebben Mary Pickford, Douglas Fairbanks en nog 2 reisgsnooten zich tot de K.L.M. gewend voor een rondvlucht door Europa, Azië en Egypte, bij hun a.s. bezoek aan de oude wereld. Het plan bestaat daarby o m. Rome, Weenen, Constanti nopel en Caïro te bezoeken. De K.L.M. onderzoekt op het oogenblik de mogelijkheid of zy aan het verzoek der bekende filmartisten zal kunnen voldoen in verband met haar uitgebreid zomerprogramma en de groote vluchten, welke reeds voor den heer Van Lear Black op het programma staan. In de woestijn omgekomen. Uit Beiroet wordt gemeld dat een auto met twintig bedevaart gangers, die de woestijn tusschen Bagdad en Beiroet doorkruisde, den weg kwijtraakte. Een Britsch vliegtuig signa leerde de plaats waar de wagen zich bevond, doch toen hulp verscheen waren alle passagiers reeds gestorven. Mail verbrand in Egypte. Tusschen Alexandrië en Port Said is een postwaggon op den Spoorweg door brand vernield. Ruim 140 zakken mail, via Qenua haar Indië verzonden, zijn ver brand. Een ötfeng onderzoek naar de oöfzaak wordt ingesteld. In het dorp Uchtelfangen Zijn meet' dan 200 kinderen ziek geworden door het nuttigen van ijs. Twee kinderen zijn feëds gestorven. By de stierenkeuring te Baexem heeft een ernstig onge val plaats gehad. Toen de zoon van den landbouwer B. uit Heythuizen een stier uit een veewagen wilde halen, raakte het dier los en gaf onverwachts zijn begeleider een stoot met de horens tegen den schouder, waar door hy in een hoek van den wagen terecht kwam. Hier be werkte de stier zijn slachtoffer met de hoorns en tenslotte nam hy den ongelukkige op zijn hoorns en wierp hem uit den wagen. Hevig bloedend werd B. met gebroken sleutelbeen, drie inge deukte ribben en een ernstige wonde aan het onderlyf opge nomen. In zorgwekkeDden toe stand is hij per auto naar huis vervoerd. Voor de huisvrouw. Verven van japonnen enz. In het voorjaar worden natuur lijk ook heel wat japonnetjes, kussenovertrekken, gordynen, enz. thuis geverfd. De pakjes verf, die daarvoor in den handel zijn, zyn heel handig. Maar de verf alleen kan het niet doen. Er komt meer kijken. Iu de eerste plaats moeten wij het goed, dat we gaaD verven gced uit- wasschen in een sopje en dan goed naspoelen, opdat alle vuil en zeep eruit verdwenen zijn. Op het pakje verf staat aanger geven, hoeveel kokend water noodig is voor het oplossen van de kleurstof. Het goed moet heelemaal ondergedompeld wor den in het kleurbad en onder het koken voortdurend geroerd met een stokje of houten lepel. Vervolgens van het vuur nemen en een kwartier laten staan, waarbij we ervoor zorgen, dat het goed geheel ondergedompeld blijft. Na den op het pakje aangegeven tijd halen we het uit het kleureubad en spoelen het zoolang in koud water, tot er geen kleur meer afkomt. Denk er vooral aan, dat dit nieuw geverlde goed niet uitge wrongen mag worden. Hang 't aan veiligheidsspelden op aan een ljjn in de open lucht. Is het goed bijna droog, dan zachtjes uitstryken met een matig warm ijzer. Bij het kiezen van de kleurstof, dienen we ook de oorspronkelijke kleur van de stol in aanmerking te nemen. Wil men by voorbeeld een helder geel stuk goed groen verven, dan kan men dit beter bereiken, door blauwe verfstof te nemen, dan groene. Blauw met geel geeft een mooie groene tint. Geel met groen wordt geelgroen. Heel veel wordt ook oranje ge bruikt in ons huis. Dat gaat heel goed, al» we witte of room kleurige stoffen oraoje willen verven. Maar is de te verven stof van donkerder kleur, dan kan men dikwijls veel mooier oranje ver krijgen, door het met gele verf te kleuren, waaraan men een weinig roode inkt heeft toege voegd. EngelandEgypte Ramsay Mac Donald bracht in het Britsche Lagerhuis de jongste gebeurtenissen in Egypte en de Amerikaansche voorstellen inzake een multi-lateraal verdrag tot het afzweren van den oorlog ter sprake. Sir Austen Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Za ken, zeide, dat de jongste crisis met betrekking tot Egypte niet voortkwam uit de verwerping van het verdrag. Chamberlain zette uiteen, hoe zijn onderhandelingen over een verdrag met Sarwat Pasja tot stand waren gekomen. Sarwat had in het eerste zakelijke onder houd met hem ophelderingen ge geven betreffende de jongste crisis die in de Engelsch-Egyptische betrekkingen was opgetreden, Chamberlain bracht toen de mo gelijkheid van een verdrag met Qroot-Brittannië ter vervanging van de Britsche unilaterale ver klaring ter sprake, In drie dagen tijds kwarti Sar» wat Pasja op lifef Foreign Qffiel terug met een ontwerp-verdrag, dat hij aanbood. Sarwat ging naar Egypte terug met de overtuiging, dat hij zijn land een grooten dienst had bewezen. Chamberlain zeide, dat de wijs heid daar zoek was. De beslis sing van de Wafd was niet gun stig en het verdrag werd door haar ten grave gedragen.In deze omstandigheden was hij het met Mac Donald eens, dat onderhan delingen nutteloos zouden zijn totdat de tijd en de ervaring hun werk hadden gedaan. Het Amerikaansche voorstel inzake een multilateraal pact. Overgaande tot de vredesvoor stellen van Kellogg, den Ameri- kaanschen staalssectaris van Bui tenlandsche Zaken, zeide Cham berlain het volgende De Britsche regeering juichte het Amerikaansche voorstel toe en koesterde zij de hoop, dat het tot succes zou leiden. De vraag was gesteld, waarom er opont houd had plaats gehad. De re geering moest overleg plegen en Chamberlain was er zeker van, dat de regeering der Ver. Staten dit besefte en daaraan geen aan stoot zou nemen met de re geeringen der Britsche Dominions in andere deelen der wereld. In een zaak van dezen aard moest de politiek van het heele rijk één zijn. „De zaak is thans zoover ge vorderd," ging Chamberlain voort, „dat de Britsche regeering het onderzoek der voorstellen heeft beëindigd. Ik denk, dat de op merkingen en voorstellen inzake het antwoord, dal aan de regee ring der Ver. Staten zal worden gegeven, op het oogenblik, waarop ik spreek, reeds naar de domi nions onderweg zijn." „Zoodra wij de antwoorden der dominions hebben ontvangen", zoo besloot Chamberlain zijn ver klaringen, „hopen wij ons ant woord aan de Ver. Staten te doen toekomen." Mijnheer de Redacteur! Ik geloof niet dat U mij enkele regelen zult weigeren voor het volgende ik dank U bij voorbaat. Langzaam nadert de tijd dat er- zal kunnen genoten worden van de opvoering van een der grootste meesterstukken van Shakespaere, namelijk het groot treurspel in 5 bedrijven „Hamlet" uit te voeren door het „Nieuw Tooneel" van Gent. Hamlet, aller treurspelen treur spel is wel het meest besproken, het meest aangrijpend gewrocht van een grootsten tooneelschrijver aller tijden en aller volkeren. Duizende en duizende malen werd het reeds opgevoerd, zoowel als treurspel, als opera of als film. Telkens weer heeft het de massa toeschouwers aangegrepen en ge schokt, telkens weer heeft het de diepst menschelijke snaren der ziel doen trillen. De lof van de vertolking van „Het Nieuw Tooneel" uit Gent behoeft niet meer gemaakt. Twee jaar onafgebroken triomfen heb ben haar faam bevestigd. De creatie had plaafs in 't aloude 's Gravenstein te Gent. Toen reeds schreef de wereldberoemde dichter en criticus, Karei vam de Woesteyne, in de Nieuwe Rotter- damsche Courant dat het de mooiste en gaafste openlucht voorstelling was die hij ooit in Vlaanderen gezien had. Engelsche tooneelspelers van het Shakespaere theater die voor deze gelegenheid waren overge komen bekenden dat deze ver tooning naast de beste in Enge land mocht gerangschikt worden. De Hamletopvoering te Axel is dus eenige gelegenheid en van heinde en verre zullen de toe schouwers op Dinsdag 29 Mei a.s, naar het terrein toestroomen. De V, V, V. heeft gemeend aan Axelsch ingezetenen en daarbuiten iets schoons aan te bieden en hoopt dat een druk beioek de dankbare erkentelijkheid tal zijn. A. VAN MAALE, Voersltter V. V. V» chticj hHARDTS Ze now Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f10,a f 14,Rogge f 11 af 12,—Wintergers't f a f Zomergerst f a f Haver f 12,— a f 14,— Erwten f a f Paarden- boonen f—af—,Duiven- boonen f k f Bruine- boonen fk f Lijn zaad f 19,af 20,Blauwmaan- zaad f—a fGroen Vlas f 0,00 a f0,Gebookt Vlas f—,12af—,15 Gezwingeld Vlas f0,90 elf 1.00. Aardappels f6,50 a f7,Stroo f 19,— k f20,Koolzaad f af—,—. Mosterdzaad f k f— Boter f 1,50 k f 1,60 Eieren f 5,—, k f 5.50. HULST, 13 Mei. Graanmarkt. Tarwe f 12,— a f 13,75. Rogge f 12,—èf 13,— Wintergerstf ei f—Zomergerst f k f Haver f 12, A f 13, Erwten f 20,— f 25.—. Paarden- boonen tl 2,A f 13,Duiven- boonen f k f Witte boonen f k f—Bruine boonen f 30,— éi f 35,Lijnzaad f 16,— éi f 18,—. Aardappels f 0,— k f 0,—. Koolzaad f a f Boter f 1,45 k f 1,50 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30 Slachtvee 7, verkocht 2 Varkens 48, ver kocht 23. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 00000 stuks, f 0,00 per 100 stuks. te AXEL. op Woensdag 16 Mei '28 des n.m. 8 uur bij den heer H. D1ELEMAN—KOOLE. Aan de vergadering 2al een muatikale wandeling voor* af gaan, HET BESTUUR Tandarts FIJN VAN DRAAT. Uitsluitend voor leden van V. V. V. Axel bestaat de ge legenheid, tot inschrijving die gedurende htt Concours- Hippique op 28 Mei a.s. op het terrein geopend zal zijn. Aan niemand anders zal ver koop van dranken op het terrein worden vergund. Biljetten in gesloten couvert in te leveren vóór of op 16 Mei a.s. bij den secretaris den heer E. v. D. CASTEEL. Opening der biljetten, desge- wenscht in het bijzijn der in schrijvers, bij den heer P. AUDE- NAERD, Zeestraat, op 16 Mei a.s. 's avonds 8 uur. Nadere inlichtingen bij den voorzitter der V. V. V. A. VAN MAALE, Axel. enz. Sorteering, prijzen en kwaliteiten niet te evenaren! met achter- of bovenwoning. Liefst zoo kort mogelijk bij de markt. Brieven met prijsopgave aan het Bureau van dit blad. staande in den Buitenweg. Te bevragen bij ADOLF VAN ARENTHALS. Piano's. Nieuwe PIANO'S vanaf fl 535, met 10 jaar schriftelijke garantie. Ook op zeer gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. ANTOINE MES. Gortstraat. Middelburg. zijn reeds voorhanden in den Boekhandel van onze ruime sorteering (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur I la uw blad van 11 Mei j.l. vind ik een geteekend stuk, gericht aan mijn persoon, en geteekend door M v. Fraaijenhove— Koster. Op de vele per soonlijkheden en insinuaties daarin voorkomende, ga ik niet in, als hoo- rende niet tij de zaak waar 't over gaat. Men schijnt nog aliijl te zoeken wie de advertentie heeft geplaatst, met de aanbeveling van 3 candidaten voor het b.'stuur. Dat is heusch niet noodig; die heb ik geplaatst, op aandrang van vele leden, en daarom stond er ook onder „vde leden", ik heb daar heele maal geen geheim van gemaikt. Is dat nu voor v. F. zoo'ri gewichtige ontdekking? Er zijn m.i. wel gewich tiger zaken op de V. V. Z. F. aan de orde I Eén regel trof mij in 't bijzonder en wel dezeMen liegt er maar op los." Pat moet nu juist van die zyde komen Vóói- en tegenstander heb ben mij in deze kwestie herhaaldelijk betuigd, dat ik met eerlijke wapens streed; ik heb dan ook alles wat ik schreef, met mijn naam onderteekend, behoudens die advertentie, die niet door mij was onderteekend, omdat hij niet alleen van mij was I Als dhr. v. F. wil schrijven, dan moet hij gewich tiger zaken aanvatten, en de hoofdzaak aanpakken maar daar hij nog te k r- ten tijd lid is, kan hij dat nieten zijn zegsman heeft hem n:et veel meege geven „hij wilde nu geen geheimen meer verklappen I" Hei k,vam hem blijkbaar niet celeeer, de „twee be stuursleden" kregen meer mee t Over den uitleg van die stemmen zal ik mij niet verder moeilijk maken want die stemming is tóch onwettig als U een zuivere maatstaf wilt he - ben, gebruik dan de stemming van 13 Maart j.l., toen hebben enkel de voor die vergadering zittende leden gestemd en toen staakten de stemmenen was er toen niet geknoeid, met de vol machten te weigeren enz, dan was er ven de 3 aftredenden geen enkele her kozen, houdt dat maar in 't oog I Van af de vereaderine van 13 Maart jl is alles onwettig! Elke vergade ring elke stemming, en alle ver richtingen, om redenen, die ik vrot ger meedeelde. Dankend voor de plaatsing, deel ik U mede voorloopig niet terug te komen, hier valt niet met vrucht te debat- teeren JAN DE PUTTER.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3