Gewassenkeuring Y. Y. Y. Axel. ij breogea Japon en KMerjmtofl, Damesjaponnetjes. Prima flüislionfl-Jani Prima sterto Pepermunt fijne Bonbons een Dagmeisje, mm Keu „T ransvaal" Ontvangen mooie gekleurde Crépons. DEKKER-VERMEULEN. Het Woonhuis Dinsdag 15 Mei a.s., als fijne kunstzijden aan lage prijzen. J. C. Verlinde, Buitenland. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Z 0 M E R T IJ D. 15 Mei en zal eindigen den 7 October. Advertentiën. I Afd. Axel Z. L. M. voor het pachten van de consumptietent, AANVRAAGFORMULIEREN B E 111 C H T. een mooie sorteering Bezie tevens Kousen, Sokken, Combinations, Directoirs, Pantalons enz. Ontvangen Gevraagd Zomerdienst 1928 J. C. VINK. Wat is er nu weer in Heb je het al gehoord 1 dongeradeel, ovorleden te Dok kum 30 April j.l. o.a. vrjj van successierecht en vruchtgebruik, de navolgende legaten vermaakt de Vereeniging voor Hooger Ouderwjjs op Geretormeerden Grondslag te Amsterdam i 75000, dezelfde Vereeniging ten behoeve van hare medische faculteit f 25000, voor de Zending van de Geref. Kerken in Friesland 15000, de Geref. Kerk te Dokkum f5000, de Geref. diaconie te Dokkum t 5000, de Geref. Kerk te Schier monnikoog t 2000, de Geref. Kerk te Ternaard f 2000, de Geref. Kerk te Holwerd f 2000, de Geref. Kerk te Hollum op Ameland f 2000, de Gerei. Kerk te Broek onder Akkerwoude f 2000. Ernstige fraude. Dezer dagen maakten wij mel ding van een geraffineerde op lichting, van welke een groote bankinstelling te Rotterdam de dupe was geworden. Zooals men weet, had de deftige dame ver teld, te komen in het belang van dames uit den gegoeden stand, die buiten haar sohuld in financieele moeilijkheden wa ren geraakt. Zij had telkens bij haar bezoeken naar een bepaal den chef gevraagd en dezen een carte-de-correspendance ge toond, op welke kaart de echt- genoote van een bekend Rotter damse!) ingezetene aan de bank machtiging verleende, een be drag van 12 500 op haar reke ning at te schryven, ten behoeve van de deftige dame, die voor dit geld later effecten zou koo- pen, ter vorming van een fonds, dat in zijn geheel voorloopig j 50.000 zou bedragen. Voorts heeft de hotterdamsebe politie aangehouden een bank bediende, die ervan werd ver dacht, gelden te hebben ver duisterd ten nadeele van een bankinstelling aldaar. Naar de N. R. Ct." verneemt, bestaat tusscben beide berichten een hecht verband. Na een uitgebreid onderzoek is de politie er toe over gegaan, den chef aan te houden, omdat het niet langer uitgesloten wordt geacht, dat men te doen heeft met een geraffineerd complot. Vast staat, dat de betrokkene gedurende vele jaren heeft ge speculeerd en dat hij daarbij groote sommen heeft verloren. Naar alle waarschijnlijkheid beeft bij tot nu toe de tekorten, ont staan in zijn privé rekening, aangezuiverd met gelden, welke hij ten nadeele van de Rotter damsche Bankvereeniging, bij welke hij werkzaam was, heeft verduisterd. Ret totaal bedrag van deze verduisteringen is nog niet be kend, maar het wordt voorloopig op tenminste 20.000 f 25 000 geraamd. Bij dit onrechtmatig verkregen geld dient dan nog het bedrag van f 12.500, althans een belangrijk deel daarvan, te worden opgeteld. Dat de aangehouden chef ge durende zulk een langen tijd fraudes heeft kunnen plegen, moet zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat hij een zeer hooge positie bekleedde, waarin hij het volle vertrouwen genoot, dat directie van het kantoor aan de Boompjes van de Rotterdam- sche Bankvereeniging, geruimen tijd geleden dezen afdeelingschef tot haar secretaris heeft benoemd. Op het oogenblik is deze me neer, J. G. v. d. E. Br. geheeten, die nog den post van president commissaris van een scheep vaart-maatschappij bekleedt, op het politieburean opgesloten. Ook de dame is gearresteerd. Op den Amsterdamsche straatweg nabjj Breukelen, bad een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorfiets. Beide kwamen uit de richting Amsterdamde auto wilde de motorfiets passeeren, met het gevolg, dat hij deze aanreed zoodat zij tegen een boom opreed De berijder bekwam een hoofd wonde, terwijl zijn zoontje, dat op de duo zat, er erger aan toe was. Deze brak zijn rechterbeen, terwgi hij bovendien neg enkele hoofdwonden opliepi De auto Fteg ia volle vaart door. Sea sasseerende vrachtauto nam bet tweetal op en bracht ben naar een dokter, die de wonden verbond. Japan en China op voet van oorlog. De Japansche eischen, welker verwerping nieuwe gevechten ver oorzaakte, hielden in een verder terugtrekken van de Chineezen van den spoorweg Tsingtao— Tsinanfoe, bestraffing van den Chineeschen generaal, wiens troe pen verantwoordelijk zijn voor de moorden op Japanners, ontwape ning van de Zuidelijken, die deel namen aan de uitspattingen, het ophouden van de anti-Japansche betoogingen en de vijandige voor bereidingen. De Chineezen wei gerden dit. Daarop namen de Japanners maatregelen om hen tot de uitvoering van het verzoek te dwingen en publiceerden met dat doel een proclamatie in het Chineesch. Dinsdagmorgen werden de Ja panners, terwijl ze langs den spoorweg optrokken, plotseling aangevallen door de Chineezen, waarop een hevig gevecht begon. Volgens nadere berichten uit Japansche bron was de oorzaak van het hernieuwd uitbreken van vijandelijkheden te Tsinanfoe, dat de Chineezen zich niet hielden aan de afspraak om 5 mijl buiten de grens der door de Japanners bezette vreemdelingenwijk te blij ven, waarop de Japansche bevel hebber, na één sommatie, die geen uitwerking had, zijn troepen bevel gaf de Chineesche troepen te verjagen. Na korten tegenstand vluchtten de Chineezen in alle richtingen en daarna hebben de Japanners, behalve de reeds ge noemde vreemdelingenwijk, nu ook de in de Chineesche kwar tieren gelegen post- en telegraaf kantoren, de waterleiding- en electriciteitswerken en het station bezet. Ten slotte werd een Chi neesche opslagplaats van munitie opgeblazen, waarna de rust terug keerde. Ofschoon er nu officiëel nog wel geen oorlog is uitgebroken kon men toch wel begrijpen, dat dit een kwestie van enkele uren is en de toestand heel, heel ern stig is. Óm het ergste te voorkomen, werd evenwel door de V. S. be middeling aangeboden, doch door Japan van de hand gewezen. Het Amerikaansche gezant schap te Tokio heeft het Japan sche ministerie van buitenland- sche zaken een telegram doen toekomen, waarin mededeeling werd gedaan, dat de Amerikaan sche consul-generaal door de Nanking-regeering werd aange zocht om tusschen de nationalis ten en de Japanners te bemidde len Het ministerie van buiten- landsche zaken heeft hierop ge antwoord, dat zij van deze be middeling geen gebruik kon ma ken, daar de Nanking-regeering rechtstreeks met Japan kan on derhandelen. Naar uit Nanking geseind wordt, heeft het ministerie van buiten- landsche zaken bekend gemaakt, dat het het volledige materiaal betreffende de Japansche bezet ting van het Chineesch territo rium ter beschikking van den Volkenbond zal stellen. De Nan king-regeering zal den Volken bond verzoeken de volgende maatregelen te willen treffen Verwijdering van de Japansche troepen uit China; instelling van een speciale commissie belast met het onderzoek dezer annge- legenheden schadevergoeding voor de Chineezen. die hiervan het slachtoffer zijn geworden. Gisteren werd een telegram ver zonden aan het Secretariaat van den Volkenbond. Naar de «Daily Herald" uit Genève meldt, heeft de Volken bond zich nog niet officieel bezig gehouden met het verzoek der Chineesche regeering om in te grijpen in het Chineesch-Japan- sche geschil. Een hooggeplaatstVolkenbonds ambtenaar heeft den vertegen woordiger van het blad verklaard, dat Engeland mQeilijk kan toe laten, dat de Volkenbond zich mengt in het Chineesch-Japansch geschil, en dit wel in verband met Engeland's houding tegen over Egypte. Japan heeft eenige beslissingen genomen, zonder de andere mogendheden daarin te kennen. Nu Japan eenmaal dezen weg heeft ingeslagen, is het wel zeer twijfelachtig, of de "apansche regeering zich hiervan zou laten afbrengen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Axel, IQ-a-'JS, Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ingevolge het Kon. Besluit van 7 Februari 1928 (Staatsblad no. 17) waarbij, ter uitvoering van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 (St. BI. no. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St. Bl. no. 130) wordt be paald dat in 1928 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) zal aanvangen den Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den Middelbaren zonnetijd te Amster dam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voor middag Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 14 op 15 Mei a.s. (of wanneer men zich op 14 Mei a.s. ter ruste be geeft) één uur vooruit gezet worden. Op Dinsdag 15 Mei aanst. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd - en Groot ouders AMANDUS DE DAUWE en BARBERA ESTERS den dag te herdenken, waar op zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang gespaard blijven, is de wensch van Antwerpen Mei 1928 St.Jansteen t Ondergeteekenden be tuigen bij dezen hunnen harteiyken dank aan allen, die blijken van deelneming gaven bij het overlijden van onzen geliefden Man Vader en Grootvader. Inzonderheid geldt dit den WelEd Heer Dokter J C Bom, voor de liefderijke behandeling aan hem bewezen. Wed. KR. HAMELINK en Familie. Uitsluitend voor leden van V. V. V. Axel bestaat de ge legenheid, tot inschrijving die gedurende het Concours Hippique op 28 Mei a.s. op het terrein geopend zal zijn. Aan niemand anders zal ver koop van dranken op het terrein worden vergund. Biljetten in gesloten couvert in te leveren vóór «f op 16 Mel a s. bij den secretaris den heer E. v. D. CASTEEL Opening der biljetten, desge- wenscht in het bijzijn der in schrijvers, bij den heer P AUDE- NAERD, Zeestraat, op 16 Mei a.s. 's avonds 8 uur. Nadere inlichtingen bij den voorzitter der V. V. V. A. VAN MAALE. Axel. verkrijgbaar bij ondergeteekende. Sluiting der aangifte op 15 Mei. De Secretaris, J K. DE PUTTER. met groote schuur, enz. te Axel, Walstraat, groot 14 A. 50 c.A., op 8 Mei 1.1. geveild ten ver zoeke van JAN SCHEELE, zal worden lierveild op 's namiddags 3 uur in het hotel van H. P. Dieleman Koole te Axel, Markt. Hoogste bod slechts f 5000. Notaris DREGMANS. onz«' rnirae sorteering 40 cent pep pot. 14 c°nt p»r ons. 12 cent pep ons. 25 cent pep half pond. Noopdstpaat, Axel. van 16-18 jaar in klein gezin. Inlichtingen Bureau van dit blad. zijn reeds voorhanden in den Boekhandel van AANBEVELEND, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Vergun mij even om op het stuk van den heer J. de Putter te antwoorden. Ik vond het werkelijk-te veel en te lang. wat de heer Putter op onze laat<te aleemeene vergadering te zeggen had. Hij had het wel vijfmaal druk over het recht om op een vergadering te mogen spreken, en over parlementaire zeden. Al zijn redenen waren net eender, ze behelsden alle hetzelfde,en werden gehouden naar het schijnt uit corruptiezucht. Of mogelijk kemtdat voortdurend in herhalirg vallen voort uit een zekeren toestand van zenuw achtigheid, zijn g-laatsk'eur verried zulks. Dat ik wat alleen sta, moet hem niet verwenderen. Niet iedereen hee't het voordeel van met zhn auto heele dagen te kunnen rondiijcten, m zijn vrienden op te zoeken. Toch schijnt hij ondanks dat wel wat alleenig over te hlijien. Op de eerste vergadering der oppo sitie werd door hem voorgesteld, dat er twee heeten zouden worden aange wezen voor aanstaand bjstuurslid der V. V. Z. F zijn zoon zou secretaris worden en een ander zou candidaat worden voor hoofdbestuurslid van het St. Nederl. Trekp. Hij moet nu toch wel voelen dal bij met zijn 5 stemmen wel wat alleenig achterblijft. We hebben veel reden te veronder stellen, dat de anonieme advertentie uit de Terneuzensche Courant ter aan beveling van eenige heeren waaronder zijn zoon en zijn zwager van zijn hand is. We leeren van hem de schrijvers van anonieme stukken en advertenties uit te zoeken. Dat is ook een voordeel. Dat hij z'ch over de bitse woorden van den voorzitter beklaagt, is wel wat dwaas, daar hij zelf nooit anders doet, dan niet alleen den voorzitter op een vergadering, maar bijna iedereen in het dagelijksch leven bits toe te spreken. Daarom merkt hij zeker de fout bij een ander zoo direct op. Over de stemmen slaat hij zro door, dat ik dat niet kan laten voorbij gaan. We hebben de neuzen goed geteld. Er zijn uitgebracht 83 stemmer, waarhij 4 blanco stemmen, niet 6. Men liegt er maar op los I Er weren alzoo 79 geldige stemmen. Er waren op de vergadering 20 niet-fokkers aanwezig, waarvan 4 van zijn vrienden. Deze hebben wel niet op de aftredende bestuursleden ge stamd. Nemen we dat de 16 niet- fokkers dit wel gedaan hebben. Waren dus de niet-fokkers niet ter vergadering geweest, dan waren er 59 geldige stemmen uitgebracht en was de vol strekte meerderheid geweest 30. Dan hadden de drie aftredende bestuurs leden bekomen respectievelijk45, 43 en 40 stemmen, dus nog verre de meerderheid. Deze heeren mogen er zich dus wel op beroemen, dat ze door de fokkers gekozen zijn. Zij zijn ook dai kbaar voor het vertrouwen dat niet-fokkers in hen gesteld hebben. Wat het stuk der twee bestuursleden betreft, daarvoor zijn wij dankbaar. In dat stuk is een uiteenzetting der feiten gegeven. Geenszins zijn daarin de twee door hem genoemde bestuurs leden aan de kaak gesteld. Er is zoo een goed inzicht gekomen in de wijze, waarop men van die zijde thans de zaken drijft. Wat de royementsquestie betreft, zal de heer Putter wel beter ingelicht zijn dan hij voorgeeft. Wij hebben bij een bestuurslid geïnformeerd en deze deelde ons mee, dat op de be stuursvergadering van 19 April de royementsquestie van den heer Putter opnieuw is ter sprake gekomen, toen de agenda voor de algemeene ver gadering van 4 Mei is vastgesteld. Hoe de vork in den steel zit, zal wel later blijken. Onze zegsman wilde ons nu geen geheimen meer verklappen. Dat zou gevaarlijk kunnen worden I Het is voor hem overigens maar goed, dat het voorstel tot royement van den heer Putter op de algemeene vergadering van 4 Mei niet is door gegaan. Zelfs onder zijn medestanders zijn er, die hem beu worden. De roem, die hij op zichzelf uitkraamde als secre taris van de laatste tentoonstelling ware ook maar beter gezwegen, Het vele werk is door anderen verricht, en heeft een groote som gelds gekost, waarvoor zelfs de V. V. Z. F. datlig heeft gebloed. U danketld voor de plaatsruimte. M. VAN FrAaIIENHOVE- Kqster. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Heerlen

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3