Landbouw. Gemengd Nieuws. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. AXEL, 11 Mei 1928. Toevallig kwamen we deze week op het terrein der gasfabriek en ontwaarden er een levendige bedrijvigheid van gaan en keeren met kruiwagens, gepaard met motorengetuf en geraas van werk tuigen. Het gold niet zoozeer de gasfabricatie als wel de werk zaamheden, noodig geworden door den grooten omvang, die het gasbedrijf heeft genomen. Men weet, dat er nieuwe ovens moeten gebouwd worden en dat deze reeds ten deele waren vol tooid, toen door verzakking der muren het werk weer moest worden afgebroken. De oorzaak dier verzakking wordt toegeschreven aan het feit, dat op de plaats, waar de bouw der ovens begonnen was, de oude stadsgracht gelegen had en men dus op aangevoerden grond bouwde, die niet voldoende be zonken was. Na de slooping der fundeering is nu gezocht, naar de oorspron kelijke grondlaag en is heel wat aarde uitgegraven om daarop de 26 pijlers, waarop het gebouw zal rusten, te kunnen plaatsen. Alzoo zijn de aannemers P. van Hoeve en A. van 't Hoff met vol doend personeel en de noodige materialen bezig de nieuwe fun- deeringswerken uit te voeren. Het werk is thans onder bestek gebracht door den hoofd ingenieur van 's Rijks Waterstaat, den heer C. J. Witteveen en staat onder dagelijksch toezicht van den Ge meente-Opzichter. Dat het werk van niet geringen omvang is, moge blijken uit het volgende. Men heeft 26 putten gegraven tot 3 5 350M. beneden den grondslag. Nadat daaruit door een motor- pomp het lastige grondwater is verwijderd, werden er cementen ringen in geplaatst, welke met beton werden volgegoten, waarop dan de betonnen pijlers zijn ge plaatst. Tusschen die pijlers worden in gemaakte bekisting weer betonnen muurtjes gegoten en daarop zal dan het gebouw worden opgetrokken. Binnen de pijlers zijn nog een tweetal betonblokken gegoten tus schen houten dammen, ongeveer 3.50 M. lang, waarop de eigen lijke ovens geplaatst worden. De fundeering alleen weegt 450.000 K.G. aan materiaal, ter wijl 300 M8 beton is verwerkt. Het werk maakt thans goeden voortgang. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. Hol, thans privaat onderwijzer te Winburg (Oranje Vrijstaat) is benoemd tot hoofd der school te Piquetberg (Kaap provincie). Ingezonden Mededeelingen Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid stukgaal of na- schrijnt ook als is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakte in wrijft met een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Hoek. In de raadsvergadering van 14 Juli 1927 werd alhier besloten tot het afbreken van het bestaande en het bouwen van een nieuw raadhuis, waarna op 18 Augustus dat werk werd aanbesteed. Dezer dagen is het gereed gekomen en J1. Vrijdag werd het gebouw voor de eerste maal officiëel in gebruik genomen. Naar we aan het verslag in de Tem. Crt. ontleenen, werden in tegenwoordigheid van de raads leden en genoodigden door den burgemeester, den heer H. Wol- fert een rede gehouden, waarin hij wees op het ontstaan der ge meente Hoek. Toen de gemeente Vreemdijke op 25 Nov. 1601 verdronken is, ging het ontstaan van den Hoek reeds vooraf. Wanneer feitelijk deze gemeente ontstaan is, is moeilijk te zeggen, vermoedelijk maar in de tweede helft van de 17e eeuw, aangezien er in de eerste helft van die eeuw ;«eds gesproken wordt van de Polders van Ter Neuzen en Mauritsfort. De klok die eertijds in den kerktoren hing, was afkomstig van de gemeente Vreemdijke. In 1798 werd zij door de Fran- sche soldaten, wijl eenige Vlaam- sche opstandelingen er alarm mee hadden geluid, weggehaald en naar Axel gebracht, waar zij nu in den stadhuistoren hangt. Tot deze gemeente behoorde het gesloopte Mauritsfort, aan den Braakman, dat als de haven van Hoek kon aangemerkt worden. De naam doet ons denken aan den grooten veldheer, die de schans in 1599 liet oprichten tegenover het eertijds zoo sterke Philippine, dat zijn naam draagt naar Koning Philips de Tweede en vanwaar de Spaansche benden invallen kwamen doen in deze streken. De gemeente Hoek bestond toen uit een tweetal poldersden Loven- en den Koudenpolder waarvan de eerste in 1542 en de tweede in 1545 is ingedijkt. Ach tereenvolgens werden ingedijkt, de Goeschepolder in 1615, de Willemskerkepolder in 1629, de Oud- en Nieuw-Westenrijkpolder in 1638, de Nieuw-Neuzenpolder in 1816, de Loozepolder in 1851, de Piersenspolder in 1864, de Kleine Stellepolder in 1867, de Kanaalpolder en de Mosselpolder in 1900, de Van Wuijckhuizen- polder in 1912 en de Dijckmee- sterpolder in 1920, zoodat de Gemeente in de 19e en de 20e eeuw belangrijk in groote is toe genomen. Aan het hoofd van de gemeente hebben als burgemeesters gestaan de heerenA. Nousen van 1814 tot 19 November 1845, van Juni 1846 tot Juli 1846, de heer LJ Nijssen, van 18 Augustus 1853 tot 3 Februari 1865, de heer J. P. Dronkers. Op 2 Mei 1865 werd benoemd de heer A. C. G. L. Bois, die dat jaar plotseling is overleden. Op 18 Nov. 1865 werd benoemd de heer J. A van Boven, die het ambt heeft waar genomen tot 1892 en op 26 Jan. 1892 werd benoemd de heer H. Wolfert, die in 1901 opgevolgd werd door den tegenwoordigen titularis. Vervolgens ging spr. de ver schillende secretarissen na en kwam hij tot de geschiedenis van het gemeentehuis. In 1860 werd het doktershuis, dat eigendom was van de ge meente, niet meer verhuurd en ingericht tot gemeentehuis, dat het tot 1910 bleef, waarna de oude school tot gemeentehuis is verbouwd en tot 1927 als zoo danig fungeerde. Besloten werd hierna het ge bouw te sloopen en zoo is dus nu een modern gebouw gesticht, waarvoor den ontwerper, archi tect De Bruijne, lef werd gebracht. Het wordt electrisch verlicht en verwarmd en bevat behalve spreekkamer, kantoren en raads zaal, een flinke vergaderzaal voor vereenigingen, enz., met vast tooneel. Spr. bracht de uitvoer ders en allen, die er aan mee werkten zijn dank. Na den burgemeester voerden nog enkele raadsleden het woord, waarna een glas fonkelenden wijn het gebeurde bevestigde. Besloten is, dat op 28 Juni het Zeeuwsch-Vlaamsch Zen- dingsfeest zal worden gehouden. Vermoedelijk dit jaar te Zaamslag. Maandagnacht ontstond te Terneuzen brand in de bakkerij van dhr. W. Moerman in de Noordstraat. Toen de brandweer water gaf, was de bakkerij vrijwel uitgebrand, terwijl door blusch- apparaten verdere uitbreiding was voorkomen. Te Hengstdijk werd Zondag avond bij de politie aangifte ge daan van vermissing van een electrische rijwiellantaarn, merk „Berco", ten nadeele van een zekeren R. te Ossenisse. Het mocht de Rijks- en Gemeente politie door hun doortastend op treden gelukken, nog denzelfden avond, de hand te leggen op 'n zekeren 30-jarigen Cafkomstig van St Jansteen, die in het bezit bleek te zijn van de vermiste Unttarn, De verdichte is nog dien avond in de kazerne der Kon. Maréchaussée te Klooster- zande ingesloten, om naar Middel burg te worden overgebracht. Z. K. Koningin Emrnn naar Zeeland. Gemeld wordt, dat binnen enkele dageft H. M. de Koningin- Moeder eenige dagen een streng niet-officiëel bezoek zal brengen aan Zeeland en te Vlissingen haar intrek nemen in het Grand Hotel. Zou zij ook de Schelde over steken Door Ged. Staten is de opening der Statenzitting vast gesteld op Dinsdag 12 Juni a s. des namiddags te 71/, uur. Het ligt in de bedoeling de voortge zette vergadering te doen plaats hebben op Maandag 2Julid.a.v. des voormiddags te 1P/S uur. Zeer gewenscht. Op het Rijkswegenplan komt geen enkele weg voor, welke Zeeuwsch-VIaanderen in de rich ting West-Oost kruist en een ver binding tot stand brengt tusschen het Westelijk en het Oostelijke deel van dit gedeelte der Pro vincie Zeeland Weliswaar is deze verbinding opgenomen op het provinciale wegenplan n.l. de weg van Schoondijke over IJzen- dijke, Pontebrug en Philippine naar den rijksweg Terneuzen Sas van Gent over Zwartenhoek, Drieschouwen en Absdale naar Hulst, maar A. N. W. B. en de K. N. A. C. achten de verbinding tusschen West- en Oost-Zeeuwsch Vlaanderen van zooveel belang voor het doorgaand verkeer met motorrijtuigen, dat deze weg zeker behoort te voldoen aan de eischen, welke gesteld moeten worden aan de wegen, welke zijn opgenomen op het Rijkswegenplan. De Besturen van den A. N. W. B. en de K N. A. C. hebben daarom in een gezamenlijk adres aan den Minister van Waterstaat verzocht te willen bevorderen, dat alsnog een verbinding tusschen West- en Oost Zeeuwsch VI. worde opgenomen op het Rijks wegenplan. De inwilliging van dit verzoek komt ons zeer gewenscht voor. Het was misschien niet ondienstig, indien de betrokken gemeenten er adhaesie aan betuigden. Wie gaat voor Predikbeurten te Axel. Zondag 13 Mei 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ure Ds, Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9'/» ure Ds, J. S. Post. Bevestiging nieuwe lidmaten. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. M. Heijkoop, Proporent, den Haag. Nam. 2 DezeOde. Avonds 6 Dez< lfde. De varkensstapel. In een bericht in de St. Crt. over den varkensstapel wordt ge meld dat de resultaten der fokkerij en mesterij, welke in vorige over zichten reeds van dien aard ge noemd moesten worden, dat, in dien geen tegenslag werd onder vonden, het bedrijf er toch nau welijks mede uit kon, na dien tijd niet in gunstige richting ge keerd zijn. Kon in Mei 1926 voor 1 K G. varkensvleesch 105 KG. mais tegen groothandelsprijs worden gekocht, in Mei 1927 was deze hoeveelheid gedaald tot 7 5 K.G, terwijl in April 1928 de prijs van 1 K.G. varkensvleesch gelijkstond met dien van slechts 4.87 K.G. mais. Van een eenigszins loonende fokkerij en mesterij kan bij deze verhouding geen sprake meer zijn. Het is daarom niet te verwon deren, dat de varkensstapel een inkrimping onderging, welke in sommige deelen van het land, waar de varkenshouderij zich sterk ontwikkeld had, aanzienlijk map worden genoemd. In Zeeland wordt de vermin dering van het aantal gedekte zeugen geschat op 15 pet., biggen 15 pet., loopvarkens 30 pet., op leggers 5 pet., vette varkens ge lijk Ter hoogte van de Marine werf te Dordrecht is opgehaald het lyk van den op 5 April bij den spoorweg verdronken schip persknecht A. V. K aikomstig uit Goes. Bet lijk is naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Te Amsterdam is een 37- jariee man aangehouden, ver dacht van pogiDg tot m ord op zijn 30-jarige vrouw, waarvan by gescheiden leeft en die wei gerde met de kinderen bij hem terug te komen. Door familieleden kon de man, die een geladen revolver op de vrouw richtte worden ontwapend. Postchèqaes gestolen. Te Rotterdam is door de politie aangehouden, verdacht van me deplichtigheid van diefstal en van cbèqueg ten nadeele van den Postcbèque- en Girodienst, de 20-jarige F. van der H., stu- cadoor te Bennebroek. Hij werd aangehouden op het oogenbük dat hij een gestolen cbèque trachtte te verzilveren, Het blykt dat van der H. een broer beett die ais sorteerder werk zaam is by den postelèque- en girodienst te 's-Gravenbage. Nu komt bet vaak voor dat bij de adviezen die rekeninghouders opzenden, tevens bij vergissing de ctèques worden ingesloten. Deze cbèques eigende v. d. H. zich toe, zond ze aan zyn broer te Bennebroek, die zich dan begaf naar de woonplaatsen der ge adresseerden, om daar de gelden te innen. Zij hebben bekend op die wyze 950 ontvangen te hebben. Moordaanslag. De 17-jarige G. Blokker te Hoorn was dezer dagen door het meisje, met wie hij omgang had, afgeschreven, omdat een 18-jarige jongeman, A. van der W., haar gunsten had verworven. B. be gat zich daarom naar van der W. Het korte onderhoud liep uit op een heftige ruzie, waarby B ten slotte op de vlucht sloeg, achter volgd door van der W. In de Ramon baalde van der W. hem in en sloeg hem met een byl op het hoofd, waardoor B. een ern stige schedelbreuk bekwam Na voorloopig verbonden te zyn werd bij naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatie noodig bleek. Zyn toestand is niet zorgelijk. De politie heeft de zaak in handen. Misdaad Woensdagnacht te half vier is te Maartensdijk brand uitgebro ken in een buis, een bouten ge bouwtje, dat bewoond werd door W. Floor. De vry hevige wind wakkerde het vuur aan, zoodat de brandweer niet veel kon uit richten Het huisje brandde dan ook geheel uit. Na onderzoek bleek dat de bewoner in de vlammen was omgekomen. Men beett hem ge vonden achter het huis, waaruit dus blykt, dat de man nog ge tracht heett het brandende per ceel te verlaten. Nader wordt gemeld, dat hier een ernstig vermoeden van mis drijf bestaat. Het onderzoek der politie heeft uitgewezen, dat er by den om het leven gekomen man sprake is van misdryf. Hy is met ver brijzelden schedel gevonden,ter wyl in een der vertrekken van het grootendeels verwoeste huisje een opengebroken geldkistje werd aangetroffen. Het lykt waarschüuHjk, dat de man in den voornacht is vermoord door een slag op het hootd, dat de dader of daders daarna het ge- heele huis hebben doorzocht en tenslotte het huis in brand heb ben geitokis om hun misdrijf verborgen te houden. Dit is echter niet gelukt. Het was in de omgeviDg bekend, dat Floor geld in buis had. Uit Stadskanaal wordt me degedeeld dat in verband met beweerde onregelmatigheden in de bedrijven der gemeente Onst- wedde de justitie de ambtenaren der gemeente aan een verhoor heeft onderworpen. Het Ge meentehuis werd door de rijks politie bewaakt. Gedurende de vrije uren tusschen 12 en 2 uur mocht geen der ambtenaren het Gemeentehuis verlaten. Boeken van de firma J. L. zyn door de Justitie in beslag geno men, vermoedelijk in verband met de omstandigheid, dat de heer C. L. raadslid en diens broer, de heer O. L. gemeente- architect is. Gemeld wordt, dat laatstge noemde in hechtenis is genomen als gevolg van dit onderzoek. Varkensdieven. In het abattoir te Amsterdam is ontdekt, dat er geslachte var kens gestolen werden. De ge slachte varkens worden in koel cellen bewaard, vanwaar zij 's morgens vroeg door vervoer ders worden weggehaald, om ze aan de koopers te leveren. Nadat men zekerheid had gekregen omtrent deze diefstallen, heeft men scherp toezicht uitgeoefend en is de dief in de val geloopen. Het bleek te zijn een chauffeur van een slagersonderneming, die behalve de geslachte varkens, die hy voor zijn baas moest halen, nog een varken meenam, dat Diet voor zyn patroon be stemd was. De chauffeDr werd gearresteerd, en in den loop van den dag een collega van hem, die aan deze diefstallen mede debet is. Ook deze slager, die ter zake van heliDg vervolgd zal worden, is aangehouden. Het blijkt, dat de chauffeurs twee maal één en een maal een half varken hebben gestolen, terwyl bet gestolene door den bewusten slager is gekocht. Uit Oldebroek wordt gemeld Terwyl twee werklieden bezig waren by een landbouwer iu den in in aanbouw zjjnden gierkelder, stortten plotseling de muren in en werden de twee mannen er onder bedolven On middellijk werd gepoogd de beide werklieden van onder het puin te bevrijden. De 2!-jarige opper man bleek er het ergst aan toe hij had een been- en een arm- iractuur bekomen, terwyl de borstkas totaal was ingedrnkt. Hij overleed enkele oogenblik- ken later. De tweede, de 29- jarige metselaar, werd aan het hoofd en aan de knieën gewond, terwyl zyn linkerhand was af- gekneld. Onderwas en verroer. Te Joure is voor eenigen tjjd een Roomsch-Katholieke school geopend. Ouders te Stobbegat, die bun dochtertje Daar de R.-K. school te Heerenveen zenden, wensch- ten dit nu geplaatst te zien op die school en vroegen daarom vergoeding voor vervoerkosten. De gemeenteraad wees dit ver zoek af, op grond, dat Stobbegat verder van Joure is gelegen dan van Heerenveen en bovendien de reisgelegenheid tusschen Stob begat en Heeren veen (spoor) gemakkelijker en beter is. De raad oordeelde bovendien, dat het nooit de bedoeliDg van den wetgever kan geweest zijn, in dergelyke gevallen, keuze van de school door de ouders, ver goeding toe te staan. De vader ging in booger beroep by G*dep. Staten van Friesland, die het raadsbesluit vernietigden en bepaalden dat jaarlijks 50 als vergoeding moet worden toe gekend. B. en W. van oordeel dat hunne opvatting in dezen de juiste is, zullen nu b(j de Kroon in hooger beroep gaan. Hopeljjk zal de Kroon dit eigenwijs gezin in het ongelijk stellen, 't Is toch al te gek I f 126.000 aan legaten. Naar de „Stand." meldt, heeft de heer Engbert Sijtsma, vroege; wonende |e AaUu®, gan». Qoits

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2