Voor schold verkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- VI a a n d ere n No. 12 VRIJDAG 11 MEI 1928. 44c Jaarg. J. C. VINK - Axel. Handelsmoraal. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Het denkbeeld, dat de morali teit in den handel lager staat dan die van andere maatschappelijke groepen, wordt vrij veel aange troffen, en dat niet alleen in kringen, die geheel buiten den handel staan en daarvan veelal slechts heel weinig begrip hebben, maar ook zelfs wel bij den handel zelve. De waardeering over en weer tusschen de verschillende maat schappelijke groepen voor elkaar en eikaars werk, laat in het alge meen nogal iets te wenschen over. De waardeering echter, die b v. onder de intellectueele beroepen als die van leeraren, professoren, artsen of ambtenaren wordt ge vonden voor den handel, is vaak al uiterst miniem. Bij ontwik kelde en intelligente menschen uit die kringen kan men omtrent den handel, zijn taak, zijn moraal en zijn inkomsten, denkbeelden aantreffen, waarvan men staat te kijken. Wanneer dan ook iemand uit een dergelijk milieu door omstandigheden in den handel terecht komt, is de kans werkelijk niet gering, dat hij meent in een omgeving te zijn geraakt, waar alles geoorloofd is en waar het er slechts om te doen is, anderen zooveel mogelijk beet te nemen en concurrenten er zoo spoedig mogelijk onder te werken. Anders en eenigszins plechtiger gezegd zoo iemand zal veelal blijk geven, de moraal-code van den handel niet te kennen en niet te verstaan De (meestal ongeschreven) wet ten van fatsoen en betamelijkheid in het onderling verkeer, die voor elke maatschappelijke groep weer haar bijzonder karakter dragen zijn voor den handel misschien niet bijzonder streng, b.v. waar het uiterlijke omgangsvormen be treft, maar op meer essentieele punten zijn zij hier juist strenger, dan voor welke andere groep ook. Niet omdat de gemiddelde hande laar hooger staat, dan de gemid delde niet-handelaar, maar omdat zonder strenge begrippen omtrent Een oud verhaal door P. Louwiïsb. 9) De dag spoedde ten einde, toen de heeren aanstalten begonnen te maken om te vertrekken. Ze huarden een rytuig en met een ▼reeteljjk getier reden ze door het dorp naar het naaste station ▼an het Rijnspoor. Toen de Dom andermaal het aur van midder nacht liet hooren, rnstten ze allen uit van hnn uitstapje, alleD, be halve Frits Wielbout, die den slaap maar niet vatten kon. Na lang wakker gelegen te hebben, zei h(j»De drommel mag me halen, als ik morgen weer niat naar Linthnixen ga 1 Daar moet ik meer van weten.En alsof de slaap sleehts op dat besluit gewacht had, trad hij binnen en sloot de oogan van den wakende. Toen Bertha, na weken lang op een zuiderkoeltje gewacht te heb ben, eindelijk tot hare blijdschap zag, dat de rookwolken uit den tabriekaehoorateen een andere tiabtinf namen, maakte z(j al eerlijkheid, betrouwbaarheid, ge stand doen van het eenvoudige mondelinge woorden redelijkheid, de handel eenvoudig niet bestaan baar en uitvoerbaar zou zijn. In geen enkelen anderen kring toch worden dagelijks een zoo groot aantal vermogensrechtelijke verbintenissen aangegaan als in den handel. Van een formeel contract is daarbij meestal geen sprake, heel vaak niet eens van eenige schriftelijke bevestiging, en toch worden als regel deze ver bintenissen uitgevoerd, ongeacht of zij voor- of nadeel brengen. De koopman die prijs stelt op zijn goeden naam, zal zijn ver bintenissen nakomen, zelfs ai kost hem dit een kapitaal en zelfs al zou de andere partij geen be hoorlijk bewijs voor haar aan spraken in handen hebben. In dit verband was het misschien ter bevordering van de moraliteit in den handel zelfs wenschelijk om zoo weinig mogelijk met ge zegeld papier te werken Een eerlijk koopman of landbouwer zal aan het goede woord en „de hand erop" meer waarde hechten, dan aan een schriftelijke, op ge zegeld papier gestelde overeen komst vol advokatenwijsheid. Zeker komt het ook in den handel voor, dat iemand zich aan een onvoordeelige afspraak tracht te onttrekken, of iets anders pro beert te leveren dan hij heeft verkocht. Absolute eerlijkheid wordt nu eenmaal nergens ter wereld en ook in den handel niet gevonden. Iemand echter, die herhaaldelijk blijk geeft, dat hij niet zijn verlies weet te „nemen", zal zich in den handel nooit een behoorlijke plaats weten te verwerven. Dit vindt men natuurlijk, en dat is het ook, maar de meeste kooplieden zullen desgevraagd als hun ervaring vermelden, dat de niet-handelaar er over het algemeen veel minder bezwaar in ziet, een onvoordeelige afspraak maar eenvoudig te ne- geeren. Hierop behoeft de handel zich echter niet te laten voorstaan, want het is lang niet altijd de dadelyk toebereidselen om uit te gaan, en de dokter was wel zoo goedertierend om dat nu ook niet langer te weigeren. Op de vraag van haar vader »Wat denkt u er van dokter?* haalde deze de schouders op en zeide alleen: .De wonderen zijn nog niet nit de wereld. Als we de koortsen maar weg kuoneo krijgen, dan zou ik waarlyk nog moed krijgen." Bertha bad dat natuurlijk niet gehoord en dat was maar goed ook want zy alleen meende, dat ze hier nooit gezeod zon worden, omdat..., omdat..ja, de redeoen kon ze zelve niet noemen maar dat ze de tering zou hebben, of dat er weinig hoop op herstel was, dat wist zrj niet. Reeds veertien dagen lang had ze na iederen dag met haar vader eene wandeling gemaakt, en als de oude man neg dood op zijn gemak voor zijn lessenaar het uur van elven stond af te wachten, trip pelde zij al van ongeduld een half uur *óór dien tijd overal rond en meende maar altijd, dat haar vader niet klaar zon zijn, als bet elf sloeg en,... een nar was zoo gauw ommeer dan hoogstens vjjf kwartier mocht ae er vooreerst nog niet alt. stem van het gewéten, die den handelaar eerlijk doet blijven, maar ook wel vaak de vrees voor het verlies van zijn goeden naam. Nog eens de handelaar is uiter aard niet betrouwbaarder en eer lijker dan een ander, maar de handel maakt nu eenmaal een hoogen graad van betrouwbaar heid noodzakelijk. De buiten staander, die ten onrechte neer ziet op de handelsmoraal, ziet alleen den handelaar, die faalt, maar gaat de tientallen anderen, die er een eer in stellen, hun verplichtingen zoo goed mogelijk na te komen, stilzwijgend voorbij, en vergeet bovendien, dat in zijn eigen kring niet, zooals in den handel, de eerlijkheid van een ieder dagelijks voortdurend op de proef wordt gesteld. Wijziging der Drankwet. De Kon. Ned- Middenstands bond heeft aan de Tweede Ka mer een adres verzonden inzake het wetsontwerp, houdende be palingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. De Bond meent, dat, zoo dat ontwerp tot wet verheven werd, opnieuw onberekenbare schade zou worden toegebracht aan den Nederlandschen middenstand in het algemeen en aan enkele zeer belangrijke groepen daarvan in het bijzonder. Het gebruik vai alcoholhou dende dranken in het algemeen, maar ook van zwak-alcoholhou- dende dranken in het bijzonder, neemt hier te lande in zoo sterke mate af, dat een verscherping van de maatregelen tot kunst matige beperking daarvan ten eenenmale overbodig mag heeten en zelfs ongeoorloofd is, wanneer daardoor de economische belan gen van groote groepen der be volking zou worden geschaad- Als men bedenkt, dat het ver bruik van bier en wijn per hoofd der bevolking sedert het tot standkomen der tegenwoordige Op den dag, dat om vroolifk zevental naar »De Blaasbalg* ging, kwam zij er met baar vader jaigt vandaan en toen ze in de verte al het luidruchtig gezang hoorde, deed se hem den voorslag een anderen weg te nemen. »Wel, waarom, kind? Die jongelui zyn vroolijk. Ze genieten an het leven 1 Het zijn zeker studenten en, al zijn die na ook al vroolijk, ze zyn daarom nog niet onbeleefd of onfatsoenlijk Bertha liet zich overhalen en volgde baren vader. Een half nar later kwamen se thuis. Er werd koffie gedronken, papa ging naar 't kantoor en zjj bleef alleen. Alleen met hare gedachten 1 Was dat nu Frits Wielhout? Was dat nu de man, van wien ze dacht, dat hij haar zon kannen genezen Zo kon het niet gelooven en toch, 't was zoo I Zjj had hem dadelijk her kend en hy haar ook dat bleek, want hy bloosde en zocht maar heen te gaan. Hy had zieh later geschaamd, dat wist ze want hij meende, dat ze hem niet zag, omdat ze dan hoek van 't bnsch om waren eu h(j smeet toen de hengselmand m«t al wat er in wei over de «loet op bet weiUtod I Drankwet in 1904 daalde van resp. 42.6 L. tot 24 6 L- in 1926 en van 1-92 L. tot 1.36 L. in 1924, is het reeds dadelijk on- verblaarbaar, hoe de Regeering een verscherping van de rege ling van den handel in deze dranken noodzakelijk kan achten. Als het doel van het thans aanhangige ontwerp ziet de Bond wettelijke bestrijding van het ge b r u i k van alle alcolhoudende dranken, zonder onderscheid, in- stede van een rationeele bestrij ding van het misbruik, dat het eenige doel van een wet als de onderhavige mag zijn. Tegen de, uit een dergelijke verkeerde doelstelling voortvloeiende vrij heidsbeperking van den consu ment en de schade, die daarvan voor den handel en de industrie het gevolg is, wenscht de Bond met klem te protesteeren, en hij verzoekt het wetsontwerp niet, althans niet dan grondig herzien, te willen aannemen. Christelijke jeugdreizen. Enkele jaren geleden heeft de Nederl. Christel. Reisvereeniging een poging gedaan om het insti tuut der jeugdreizen onder haar werkingssfeer te betrekken. Het gelukte evenwel niet, dit in de statuten door opneming van jeugdleden vast te leggenwel werd een voorstel om speciale jeugdreizen toe te laten, aange nomen, doch daar bleef het bij, voor zoover het de N. C. S. V. Intusschen wordt meer en meer erkend, dat ook voor de christe lijke jeugd de mogelijkheid moet worden geopend om eenvoudige, leerzame reizen onder deskundige leiding voor zeer lage prijzen te maken. Binnenkort, nog tijdig voor het reisseizoen, zal te Utrecht een vergadering worden uitgeschre ven, ten einde tot oprichting eener Christelijke Jeugd Reisver eeniging te komen, terwijl bewij zen van instemming gezonden kunnen worden aan den heer H. W. J. J. van Deventer, Valken- boschkade 236, 's-Gravenhage. Hy had dus no* schaamte ja, maar dat nam nipt weg, dat zy hetn nu niet langer vertrouwen kon Hij haar genezen van hare ziekte Hoe had ze znike dwaze gedachten knnnen koesteren Neen, hy viel haar bitter en bitter tegen 1 Zoo zat zij eu dacht. En weer kwam het lieve verleden met al zyne schonne beelden voor haren geest. Ja, het waren wel dezelfde omtrekken als altyd, maar.... maar. ze kon het niet beter vergelijken dan bij een liefelyk landschap zonder zonlicht. De beelden hadden bun glans verloren Den anderen morgen vertelde ze onder het ontbyt, dat ze van daag liever maar niet nitging, omdat ze een paar brieven te schrijven had. Haar vader, die zich gaarne de opoffering getroost had, iederen dag met zijne B-rtha een unr te gaan wandelen, had er echter nog nooit over gedacht, dat zoon wandeling voor hem ook goed wasintegendeel, het was nu eenmaal eene opoffering voor hem, en het stemde hem geen oogen- blik onplezierig, dat hij vandaag verplicht zou ziju thuis te blijven, ?oa omitfébki d«s oiittóftg werd Intrekking bankbiljetten van f 25. In de „Staatscourant" wordt er aan herinnerd, dat de termijn, binnen welken bankbiljetten van f25, model 1862 en 1914 bij de hoofdbank, bijbank-agentschap pen en de correspondentschap pen van De Nederlandsche Bank moeten worden aangeboden, 26 Juli a.s. afloopt. Van de coupure van f 25 zullen alleen gangbaar blijven de ook op achterzijde bedrukte biljetten, welke gedateerd zijn van 11 Mei 1921 af. Dit zijn de biljetten, op welke zich boven den tekst een medaillonportret van Prins Willem I van Oranje (Willem de Zwijger) bevindt. Lager onderwijs. Aan de Memorie van Antwoord inzake de ontwerpen tot wijziging van de wet van 30 Juni 1924, van de Leerplichtwet en van de Lager Onderwijswet, ontleenen wij Dat de gelden, welke de voor gestelde uitbreiding zal kosten, ook voor andere doeleinden nut tig zouden kunnen worden be steed, zooals de differentiatie in het lager onderwijs, valt niet tegen te spreken, maar dan zou blijven bestaan de groote kloof tusschen Leerplichtwet en Arbeidswet. Om die reden gaf de Regeering aan uitbreiding van den leerplicht de voorkeur boven andere maatre gelen ter verbetering van het lager onderwijs, nu de Rijksgeld middelen zulks gedoogen. De Minister verheugt zich er over te kur.nen medewerken, een zoo belangrijken cultureelen maat regel tot verwezenlijking te bren gen als het herstel van den 7- jarige - k- rpiicht, wa-.r 1 ur dui zenden kinderen Deter onderlegd hun weg door het leven kunnen gaan Inderdaad is een der drijfveeren van den Minister om dit ontwerp in te dienen geweest het op hoo ger peil willen brengen van het lager onderwijs. Wenken voer veiligh'-id en volk-gi zondheid Wanneer gij verkouden zijt, neem U dan in acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op anderen overbrengt. Bedenk, dat zij ge vaarlijk kan worden en dit altijd is voor jonge kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet in het rond, maar houd den zak doek voor neus en mond en wanneer gij het onverwacht moet doen, de linkerhand. Wasch uw handen dikwijls. Gezondheidsraad. er geacheld. De meid deed open en liet een beer in de kleine voorkamer, die gevraagd had of meneer TromueliDg thniawaaen of by hem eena spreken mooht. Op hare vraag of ze ook zeggen mocht wie er waa, bad hy ge antwoord «meneer kent me toeh niet, zeg maar dat er een heer uit Utrecht ia, om hem teapreken.* De denren gingen een paar keeren open en toe. Bertha boorde het, maar dat gebeurde wel meer, «oodat zy er geen acht op aloeg. Eindelijk hoorde zede deur weer opengaan en inplaata dat haar vader den bezoeker nit liet, bracht bjj hem binnen in de woonkamer en xei«Een oude kenme, Bar-J)»meneer Wiel» hevttU (Wprdf P€mfyd), CUE

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1