Binnenland. Rectitszaken. ïngezonden Stukken. 14 wanneer voldoende slangen- materiaal aanwezig is. Voorts zijn aanwezig een viertal spuiten uit eigen omgeving, die met totaal tien stralen werken. Te Emmen Erfscheiderveen werd het blusschingswerk ver richt door de twee uit 's-Graven hage gearriveerde stoomspuiten. De aard van de veenbranden, die diep onder den bodem voort- gloeien, gebiedt de uiterste voor zichtigheid. Op grooten afstand in Ooste lijke richting worden branden waargenomen, vermoedelijk in de aangrenzende Duitsche venen. Vrijdagavond 6 uur zijn van de vermiste 5 arbeiders 4 terecht gekomen, zij zijn met brandwon den overdekt te Valthermond aangekomen. De vijfde, de machi nist Muller, wordt nog vermist. Men neemt aan, dat hij bij zijn vlucht in het kanaal is geraakt en verdronken. De Burgemeester van Odooi heeft de stoomspuit van Hooge- veen gerequireerd. De toestand is nog zeer ernstig. Vele huizen loopen gevaar een prooi der vlammen te worden. 80 huizen zijn ontruimd. De inboedels zijn op schuiten weggevoerd. Het Rijkswegen plan. In verband met de aanstaande behandeling van de Wegênfonds begrooting 1928 heeft de Propa ganda Comité voor de Wegen verbetering tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin, naar aanleiding van het 5 jarig werk plan van Waterstaat en de Me morie van Antwoord inzake de begrooting van het Wegenfonds de opmerkingen en wenschen van de bij de wegenverbetering direct belanghebbenden worden mede gedeeld en verschillende pun ten worden besproken, welke bij de oplossing van het wegen- vraagstuk van groot belang zijn. Adr. verzoekt tenslotte le. een spoedige herz eni van het Rijkswegenplan 2e. een wijziging van Water staat beschikt voor de uitvoering van de wegenverbetering in de richting van eene centralisatie van de hoogere leiding, gepaard met een uitbreiding van het noodige hoogere en lagere personeel 3e. de instelling van een Wa terstaat, als Raad van Advies van den Minister van Waterstaat; 4e. een zoo spoedig mogelijke uitvoering van de overbrugging der groote rivieren. AXEL, 8 Mei 1928. Zaterdagmiddag had op het terrein van de gasfabriek alhier een ongeval plaats, dat zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, doch naar omstandigheden goed is afgeloopen. Bij de fundeeringswerken wordt gebruik gemaakt van een bok en om ongevallen te voorkomen voor spelende kinderen of nieuwsgie rigen besloot men alvorens het werk te verlaten, dien bok op te ruimen. Hoe, is niet recht duide lijk, maar op een oogenblik kregen de stijlen overwicht en moesten de werklieden om zich te be veiligen de zaak loslaten, zoodat de bok naar beneden kwam en nog juist een der mannen in den rug trof. Het was M. den Engels man, die bloedend in de woning van den Directeur werd gedragen, terwijl om geneeskundige hulp werd geseind. Ofschoon geen der doctoren bij de hand was, was toch dr. Bom nog spoedig ter plaatse en werd een onderzoek ingesteld. De ver wonding bleek niet van ernstigen aard en ook inwendig werd geen storing geconstateerd. Per brancard werd getroffene huiswaarts gedragen, waar hij na enkele dagen rust hopelijk weer spoedig hersteld zal zijn. Vrijdagmiddag werd alhier in „Het Gulden Vlies" door no taris J. A Dregmans geveild het woon- en winkelhuis van L. Ver- couteren, staande in de Weststraat, nabij de tramhalte. Het perceel werd ingehouden pp «en bod van f5000. De V. V. Z F. Vrijdag hield de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware trekpaard onder voorzitter schap van den heer Ph. J. van Dixhoorn in „het Gulden Vlies" weer vergadering. Nadat de notulen behoudens een paar opmerkingen werden goedgekeurd, protesteerde de heer P. Vael, evenals vroeger, dat weer de nieuwe aandeelhouders op deze vergadering aanwezig waren, niettegenstaande, dat zij onwettig zijn aangenomen. De Voorz. antwoordde, dat dit punt in de bestuursvergadering is oehandeld en zooals bekend is, heeft de advocaat het bestuur in 't gelijkgesteld, zoodat ook de nieuwe leden het volle recht hebben om de vergadering bij te wonen. De heer B. Puylaert merkte op, dat mr. Dieleman toch ook ge zegd heeft, dat dan het doel der vereeniging losgelaten is en boven dien de statuten ook op andere wijze uitgelegd kunnen worden. Hij sloot zich daarom aan bij het protest van dhr. Vael. De Voorz. zei, dat ook met het oog op de geweigerde volmachten inlichtingen zijn gevraagd aan mr. Dieleman en deze toen zeide, dat het bestuur niet het recht had om aandeelhouders te weigeren ter vergadering, maar het recht had van hen de onbetaalde con- tributie's te eischen. Daarom zijn nu ook alle aandeelhouders ge- noodigd Uit de rekening en verantwoor ding over 1927 bleek, dat be gonnen met een tekort van f27.01 de uitgaven f960.29 bedroegen en de ontvangsten f 1098 40 f 5 nagekomen, zoodat er een batig saldo is van f 143.11, terwijl er nog een onbetaalde rekening aan wezig is van f 348.13 van timmer werk over 1926. De financieele commissie be staande uit de heeren G. van Fraaijenhove en Fassaert advi seerde tot goedkeuring der reke- ning. De heer Jan de Putter protes teerde echter, daar deze zaak niet statuair is behandeld. De reke ning had niet ter inzage gelegen, de commissie was niet door de ledenvergadering gekoze en ook werd de verantwoording 2 maan den te laat ingediend. De Voorz. zeide verwonderd te zijn, dat dhr. de Putter nu deze aanmerkingen maakte, waar hij vroeger als bestuurslid alles be aamde, terwijl alles toch als ge woon is geschied, waarop dhr. de Putter antwoordde, dat hij sedert eenigen tijd het vertrouwen in den secretaris-penningmeester mist, dat hij vroeger had. Het s gebleken, dat bestuur en leden misleid worden en daarom moe ien voortaan de puntjes op de i gezet worden. De heeren Puylaert en Vael sloten zich bij die woorden aan. De Voorz. uitte dan zijn ver ontwaardiging, dat een paar be stuursleden in de bestuursverga dering alles goed vinden en later de boel op zijn kop zetten. Dhr. VaelDat komt door dat anonieme geschrijf van bestuurs leden. Dhr de Putter merkt naar aan leiding daarvan op, dat als be stuursleden in anoniem geschrijf in de courant openbaar maken, hetgeen in de bestuursvergade ring wordt besproken, zij misbruik van vertrouwen maken. De Voorz.Als er sprake is van zwendel, dan is het de ma nier waarop menschen werden misleid, om hun volmacht in handen te krijgen. Toen spr. dat hoorde, heeft hij zijn obligatie's beschikbaar gesteld om daartegen stelling te nemen. De begrooting werd daarop z. h. s. vastgesteld op f 1173.11, met een post van f 526.34 aan onvoorziene uitgaven. Dhr. de Putter merkte nog op, dat hij gaarne gezien had, dat de verhuring van het terrein voor concourS-hippique aan de leden vergadering was overgelaten. Hij is niet tegen het houden van concours-hippique, maar wilde, dat de leden er meer in gekend werden, terwijl het bestuur maar eigenip?htig handelt» De Voorz. antwoordde, dat zulks ook de bedoeling van het bestuur was, maar door den loop der vorige vergaderingen, werd dit verhinderd en het was niet redelijk om de menschen langer op hun verzoek te laten wachten. Naar aanleiding van de ver klaring van den secr.-penn., dat de begrooting zou gewijzigd wor den, als er plannen bestonden tot het houden van veulenkeuring of fokdagen, vroeg de Voorz. of iemand daartoe een voorstel had. De heer Joh. de Feijter gaf in overweging om in deze omstan digheden niets van dien aard te doen. Het gaat met den paarden handel ook niet zoo vlot, zoodat eigenlijk de behoefte niet zoo groot is. Het bestuur was die meening ook toegedaan cn met 54 tegen 28 stemmen werd alzoo besloten. Dhr. P. B. van Hoeve vroeg hierna, of het terrein beschikbaar was, als eenige leden der ver eeniging op eigen gelegenheid een veulen- en merriekeuring wenschen te houden. Goedge keurd werd dit aan het bestuur over te laten. Wegens period, aftreding van de h.h. van Dixhoorn, Stallaert en P. B. van Hoeve had bestuurs verkiezing plaats. Herkozen werden de aftreden den met resp. 61, 59 en 56 van de 79 geldige stemmen. Verder werden nog stemmen uitgebracht op de h.h. Iz. de Feijter 2Q, C. de Feijter Jz. 20, J. de Putter Sr. 5", J. de Putter Jr. 5, F. Dekker Pz. 3, Joh. de Feijter 1, S- van Hoeve 1 en 4 blanco. De Voorz. zeide zijn herbenoe ming te aanvaarden onder voor waarde, dat voortaan de zaken der vereeniging op meer vrede lievende wijze zullen worden be handeld en behartigd. Afgezien van de muggezifterij, wil hij ook meewerken aan voortaan meer punctueele handhaving van het reglement. Bij de rondvraag vroeg dhr. de Putter, waarom het ingewonnen advies van den advocaat aangaan de de toelating der nieuwe leden niet aan de vergadering is mee gedeeld. De Voorz. deelt wel de conclusie mede, maar niet het advies zelve. Spr. had dit gaarne op papier geziende leden heb ben daar recht op. De Voorz. achtte het voldoende, dat hij namens het bestuur kon mededeelen, dat hun opvatting de goede was. Voorts protesteerde dhr. de Putter nog tegen de behandeling, die hem de vorige verg. ten deel viel, waarbij de voorz. zelf het woord voerde en aan spr. het woord ontnam. Z i. moest het voor en tegen van liquidatie be sproken zijn geweest. De Voorz. antwoordde, dat het bestuur had uitgemaakt om over dat punt geer. bespreking meer te houden en als dhr. de Putter wenscht, dat dergelijke vergade ringen achterwege zullen blijven, dan meent de Voorz., datdhr.de Putter dat grootendeels in handen heeft, door niet overal tegen te protesteeren. Dhr. de Putter repliceerde en herhaalde, dat hij nimmer per soonlijk was, maar bij de zaken bleef, doch dat de handelingen van den secretaris hem tot spreken noodzaken. We zien dit weer met de rekening; hoe moet dat nu De Voorz. vroeg dit eveneens aan de vergadering en of iemand er tegen was, dat de rekening als goedgekeurd werd beschouwd. Verschillende leden verzetten zich daartegen en wenschten nieuw onderzoekmet name vroeg dhr. F. Dekker Pz. een commissie te benoemen om de „knossels" uit elkaar te halen. Met op twee na alg stemmen werd hierop besloten tot her onderzoek. De h.h. Puylaert en Vael wenschten beschouwd te worden als geenerlei stem te hebben uitgebracht, daar hun meening is, dat geen enkel be sluit van kracht kan zijn, dat ge nomen wordt in een op onwet tige wijze gehouden vergadering, als deze is, Daar niemand verder het woord verlangde* werd de vergadering Spui. Terwijl men gisterenmiddag nabij de hofstede van den land bouwer H. Patteer bezig was met het uitgedorschen stroo ma chinaal samen te persen, bemerkte men plotseling, dat op een be paalde plaats het stroo in brand was geraakt. Daar er een felle wind stond, viel aan blusschen niet te denken en stonden in een oogenblik vier groote hoopen stroo in lichte laaie, terwijl mede een partij ongedorschen papavers der vlammen ten prooi ging. Als behoorend tot de gemeente Zaamslag, werd aldaar de brand weer gewaarschuwd en vrij spoe dig was de motorspuit aanwezig en werd onder toezicht van den burgemeester van Zaamslag met drie waterstralen het vuur bestre den. Dank zij de windrichting, liepen woonhuis en schuur geen gevaar. Om 4 uur was men den brand meester. Naar we vernemen, was het stroo verzekerd, doch de machi nes, stroopers en tractor, die het eigendom van den heer Verlinde te Zaamslag zijn, waren niet ge waarborgd. Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere, hoewel er een sterk vermoeden bestaat, dat vonken uit den tractor het brand bare goedje moeten hebben aan gestoken. Hulst. In een Vrijdag gehouden raads vergadering werd besloten om de maximum snelheid voor motor rijders binnen de kom op 30 K. M. te bepalen. Het kohier voor de honden belasting werd vastgesteld op f468. Voor propaganda tijdens de Olympische spelen werd f 10 beloofd, terwijl aan de autobus dienst van Hulst op Axel f 150 subsidie werd toegekend. Tot het instellen van een ge meentelijke beerruiming was men nog niet genegen. Uitvoerig besproken werd een schrijven van Ged. Staten, aan gaande verbetering van den weg op den Tragel naar St. Jansteen, waarvan de totale kosten zijn geraamd op pl.m. f 12000 en waarin Hulst volgens voorloopige besprekingen voor f pl. m. f4000 zou moeten bijdragen voor de 81 M lengte, die op het grond gebied van de gemeente liggen. De voorzitter zou aan deze bij dragen verschillende voorwaarden willen verbinden. Besloten werd, de goedkeuring van het bestek aan den Raad voor te behouden. Van de Commissie tot Werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaan- deren was een verzoek ingeko men om een toeslag te geven aan de werkloozen, die te werk worden gesteld in de vlasindustrie. Na een korte gedachtenwisse- ling werd besloten de commissie uit te noodigen toelichtingen te komen geven. Na eenige discussie werd ook aangenomen een voorstel van B en W. tot wijziging van de ver ordening op de Gemeentelijke Inkomstenbelasting en die op de heffing van opcenten op de R I B alsmede tot vaststelling van het heffingspercentage 1927—1928 (een en ander noodzakelijk ge worden door de verlaging van de R 1 B waardoor met de gewone heffing niet meer kan worden volstaan). Men zal nu 125 opcenten hef fingvan de R. I. B. en de H. O. wordt 1 pet. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 4 Mei is ver oordeeld wegens het als verkooper den kooper bedriegen tert opzichte van de hoeveelheidJ, J. vi H,, 34 j.( landbouwer te Hengstdijk, tot f 50 of 25 dagen heeht. Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie). V. V. Z F. Vrijdag 4 Mei j.l. is weer een ver gadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. m.i. om meer dan c:n reden onwettig. le. Omdat er ain deelgenomen werd door m.i. niet wettig toegelaten leden, die meest allen nog voorzien waren van volmacht n (Zie art. 6 der sta tuten). 2e. Omdat de vergadering te laat was uitgeschreven, en waarom te laat Op 20 April j.l. is in de bestuursver gadering besloten, de ledenvergadering te houden op 4 Mei a.s., dus niets belette de Secr. om de vergadering uit te schrijven op tijd, ntaar hij wilde misschien eerst afzien of eene ver gadering belegd door de oppositie tegen Vrijdag 27 April wel bezocht werd. (Zie voor dit: art. 10 der sta tuten). Na voorlezing van de notulen werd erop gewezen, dat enkele protesten gedaan waren, en niet opgenomen, die werden er later op verzoek bijgevoegd. Protesten werden door mij inge diend le. Tegen de onwettige aanwezig heid van circa 15 20 personen, die m i. niet zijn toegelaten zooals het behoort. (Zie art. 6 der statuten en ook 24) 2e. Tegen de leiding van den Voorz. on de vergadering van 19 April j.l. (Zie art. 9 der statuten). Dat was geen behoorlijke leiding, hij gif toelichting vöör deepening! ni de opening had hij niets meer te zeggen, hij li't een voorstel tot liqui datie niet bespreken, voor een oogen blik gaf hij mij het woord, en ontnam mij dit op bitse wijs; hij liet maar enkel stemmen, en dan nog wel over liquidatie de. Tegen publiek geschrijf in de courant van ,2 bestuursleden", die besluiten uit een bestuursvergadering, die geheim zijn, hebben openbaar ge maakt en 2 bestuursleden de heeren Vael en Puylaert aan de kaak stel den; wijselijk hebben de heeren V.en P. daarop niet gereageerd, en de ge heimhouding niet verder geschonden. 4e. Tegen het achterhouden van het gevraagde advies van Mr. P. Dieleman, dat wij niet hebben verkregen, dat advies is niet het eigendom van enkelen, maar bestemd voor de ge- heeie vereeniging, en 't is onthouden 5e. Tegen het beheer van den Se cretaris der Vereeniging, daar hij bijna doorloopend met verschillende artt. der statuien in striji handelt, (zie vooral de artt 13 en 15': ik zal dat verder aantoonen; a. De vergadering bedoeld in art. 13, is niet gehouden in de maand Febr. en is in geen jaren op tijd gehouden. b. De rekening heeft niet 14 dagen ter inzage gelegen. c. Er was ook geen balans aan wezig, en die is er nooit I d. De commissie tot nazien der rekening was niet wettig benoemd, en O' k vroeger niet. (Zie voor a, b, c en d ait. 13 der statuten;. e. Een bestuursvoorstel, genomen op de bestuursvergadering van 20 April j.l.. om mijn persoon te royeeren als lid van de Vereeniging, is niet op het convocatiebiljet geplaatst. f. B'vengenoemd vo< r<tet is op de m kt tn Axel, met een marktpraatje i g okken, en dat kan niet anocts winden afgevoerd, dan ot.k weer op een bestuursvergadering! g. Men heeft den treurigen moed om zoo iets te besluiten, maar niet om het uit te voeren h. Twee aangeteekende voorstellen, het eerste vootzien met 13, en het tweede met 20 handteekeningen van leden-oblieatiehouders, zijn niet op de agenda van de algemeene leden- vergaoeiing geplaatst, het eerste wel op die van 13 Maart j I., maar 't is met zoover gekomen dat het behandeld is, dus had het dan moeten behandeld zijn op een volgende vergadering; men is daar niet zro maar van af. (Zie art. 8 der statuien). i. Op de vergadering van 13 Maart j.l. zijn volmachten geweigerd, op advies (gegeven door den Secr dat die geen lid meer waren art. 7 laatste alinea zegt ons duidelijk dat men op hot dt lid te zijn, le door overdracht, 2e door royement, 3e door den dood en 4e door bedanken, en dat alles was niet 't geval I Op de vergaderingen van 19 April en 4 Mei volgde een goede daadtoen liet men ze weer toe. 't Begint te dagen in '(Oosten, en het begint op 't Plaatje I De rekening kon niet behandeld worden, met 't oog op de bepalingen in art. 13. Bij de besprekingen hierover, deed zich een nietalledaagsch incident voor. Dhr. Cor. Bakker, uit Rijswijk, gaf een harde slag op de tafel en stootte een parr schreeuwen uit, die mij aan een Indiaan deden denken J die schreeuwen klonken ver boven de vergadering uit I We schrokken a'len een beetje, maar na de bezinning was mijn eerste ge dachte: zoo'n man behoort niet op een geordende vergadering thuis I dien man zou ik aanradenstelt U onder de behandeling van een psichiatefl Het kan misschien een nuttige uit werking hebBen, maar verstoor op dié manier rtöolt weer een vergadering. De begrootlng kon ln verband rtlet de rekening ook niet vastgesteld wor* den, dat spreekt van zelf I

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2