vROSSEM" tabak fwar Onzen oprechten dank Chr. Landbouwschool MANSSTOFFEN Heeren-Moile-Arlikelen. DEKKER-YERMEULEN l! Firma A.J. CLAESSENS. Kippeahonders. P SLUIS OCHTENDYOEDER Fa D J OGGEL AIEL. Allovers Vitrage's Uw Haar Wollen a f 1,10, f 1,50 en f 1,75 ten behoeve van den landbouw, Nieuwe Piano's Firma A. J. Claessens. IM PATENTVERPAKKING Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Ad verten tien. Aangifte van nieuwe leerlingen Bekendmaking. Firma A. J. Claessens Mooie sorteerinsr överhomden, Dassen, Sokken, Mag. Transvaal J. DE REGT. te koop bij VAN BENDEGEM KOOLE, aan spotprijzen. Vraagt het uwen winkelier of molenaar. met inventaris J. C. VINK. Ontvangen MAG. TRANSVAAL. en laten van Scipio met aandacht gade te slaan, en het bleek, dat bij inderdaad deelnam aan de speelavonden, die door Chinee- scbe kongsi's werden georgani seerd. Toen men van bevriende zijde het bericht ontving, dat Scipio te Soerabaja had deelgenomen aan de gokpartijen, die onder de auspiciëD van de Soerabaja- sche Sportvereeniging in het Siaustheaier op Kranggan wer den georganiseerd, en daar vier mille verloren zou hebben, achtte het B. B. den tijd gekomen om in te grijpen en begon men met een nauwkeurige kas-inspectie. Men stuitte op een post be treffende een remise van t 121 000, welke eerst op 29 Maart bleek te zijn ingeboekt. Op de vraag, wanneer deze remise verzonden was, toonde Scipio een factuur, gedateerd op den 22en Maart terwyl hij be weerde, dat het proces-verbaal van ontvangst nog niet door hem uit Soerabaja werd ont vangen. Eén en ander kwam den in specteur vreemd voor, waarom hij de kas te Soerabaja opbelde, vanwaar men hem mededeelde, dat van een dergelijke remise aldaar niets bekend was. Bij nader onderzoek bleek tevens, dat de door Scipio ge toonde factuur een valsch stuk was. Deze feiten werden aan Scipio voorgehouden, die, ziende dat er geen uitweg bestond, erkende een remise van 121.000 nooit te hebben verzonden, en dit slechts zoo te hebben voorgesteld, daar hij dit bedrag te kort in kas had. In verhoor genomen omtrent de wijze, waarop een dergelijk aanzienlijk tekort was ontstaaD, gaf hij te kennen dit geheel met spelen te hebben verloren Het tekort moet zijn ontstaan na Juli 1927. De Oceaanvliegers van de Bremen" zijn te New-York aan gekomen. De bladen schatten de menschenmenigte, die getuige was van den triomftocht van de Transatlantische vliegers op 2,5 millioen. Ondanks deze geweldige men schenmenigte zijn er slechts drie kleine ongelukken gebeurd. Overstroomingen In Zweden. gj§Als gevolg van het dooiweer en den plotseling ingetreden ijs gang op de Noord-Zweedsche rivieren worden uit vele deelen van Norrland overstroomingen gemeld. In de streek Qopshus heeft de Da! Elf haar bedding verlaten en de spoorlijn over stroomd. De rails zijn hier en daar met ijsblokken van wel 10 ton zwaar geblokkeerd. Ook in de Klara Elf is ijsgang ingetreden op sommige plaatsen heeft het ijs zich opeengehoopt tot dammen van meer dan 10 Meter hoogte. Verscheidene bruggen werden door den ijsgang opgenomen en medegesleurd. De boerenhoeven in de dalen moesten door de be woners ontruimd worden. Ook in Noorwegen hebben volgens de laatst ontvangen be richten overstroomingen plaats gehad. Aardschok by Passau. Naar de „Berliner Lokalanzei- ger" uit Passau meldt, is Dinsdag in het bergland bij Passau een aardschok waargenomen, die ver gezeld ging van onderaardsch gerommel. Er zijn vele ruiten gebroken. Persoonlijke ongeval len, kwamen, voor zoover bekend, niet voor. Twee gemaskerde bandie ten overvielen aan het Ritz- bioscoop-theater te Chicago de beide meisjes aan de kas en eischten, onder bedreiging met revolvers, het geld op. Een der meisjes maakte alarm en werd doodgeschoten. Het andere meis je liet toen toe, dat de bandieten zich meester maakten van onge veer 1500 dollar. Met hun revolvers hielden de bandieten het publiek, dat kaart jes wilde koopen, op een afstand en zjj konden in een gereed- itaanden auto ontsnappen, Een binnenkomende trein reed te Londen in op een op het punt van rertrek staanden trein voor Birmingham. Vier en twintig personen werden gewond acht van hen moesten naar het hospitaal worden gebracht. Zoodag is in bet Meckien- burgscne dorp Kiihlenstein een vrouw in haar tuin aangevallen door eeD hond van haar buur man. Het groote dier sprong op haar toe, wierp haar op den grond en begon haar te ver scheuren. Door de beten.van bat dier brak baar arm op twae plaatsen. Haar gelaat werd on herkenbaar verminkt. Het slacht offer bleef bewusteloos en badend in haar bloed liggen. Zij werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij spoedig aan haar verwondingen overleed. Communist door boeren vermoord Naar uit Moskou gemeld wordt doet de pers mededeeling van een politieken moord, die in het Moskousche Gouvernement moet hebben plaats gehad. In het dorp Molwino werd de commu nist Peter Sacharow, die in het gouvernement Moskou den strijd tegen de heerenboeren leidt, door een revolverschot gedood. Hij gold als vertronwensman van de communistische partij en had tot taak de „cultureele revolutie" op het platteland door te zetten. Volgens de otficieele berichten is Sacharow vermoord omdat bij zich verzette tegen den bouw van eeD nieuwe dorpskerk en bij herhaling zoowel de geeste lijkheid als de kerk beleedigd heelt. In het dorp MolwiDO zijn op grond van dit voorval, dat teekenend is voor de stemming in den boerenstand, tal van ar restaties verricht. De honger dreigt. Volgens berichten uit Calcutta worden in het Bengaalsche dis trict Bankura 70.000 menschen door hongersnood bedreigd ten gevolge van de mislukking van den oogst. Het ergst zjjn 20.000 wevers eraan toe, die door de verminderde koopkracht van de landbouwers niet in staat zijo hun producten te verkoopen. De plaatselijke autoriteiten zyn niet in staai de noodlijdende be volking de meest dringende hulp te bieden. Het moest. Te Gerstucgen heeft een ge meente-ambtenaar, die zich ver moedelijk aan malversaties heeft schuldig gemaakt, op vreeselijke wijze zelfmoord gepleegd. Eerst schoot bij zich een kogel in het hoofd, daarna sprong hij in de Werra en toen hij door den snellen stroom weer aan land werd gespoeld, verhing hij zich. Boekbespreking. De Handleiding bij de invul ling van het aangiftebiljet voor de Rijks inkomstenbelasting, ge schreven door W. Meijeringh, insp. der D. B., eischte op som mige punten aanvulling. Ter voldoening daaraan worden nu door den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem in boekvorm de wijzigingen voor het belasting jaar 1928/29 verkrijgbaar gesteld. De Kampioen in de Lente. De A. N. W. B., onze toeristen bond, geeft een boek uit, dat vol geestdrift stemt. Het heet „Lente nummer van de Kampioen" en is voor 75 cent verkrijgbaar. Wie het werk zietzegt het is cadeau, want inhoud en uitvoering en reclame, het ademt alles „Lente". Men kan het vergelijken meteen rijk geïllustreerd vakkundig ver zorgd kerstnummer van.... ja, vul maar in, lezer, als u het gezien hebt, B03DY Lichte baai 2hct. TABA n n 20 ii ZEEPAARD 15 n r Buitengewoon handig aan allen en in het bij zonder aan het personeel der Gasfabriek voor de hulp en be langstelling betoond gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden zoon, broeder en behuwdbroeder JOHANNES DAVID PORREIJ. M. L. VERHAGE. D. J. PORREIJ en Vrouw. C. J. PORREIJ. Axel, 28 April 1928. AXEL. vóór I Juni bij ondergetee- kende, die desgewenscht gaarne inlichtingen en programma's ver strekt, Het nieuwe cursusjaar vangt aan met Juni a.s. Het Hoofd der School, P. LE FEBER. Het Bestuur van den polder CAPELLE maakt bekend dat eene vergadering van Inge landen zal worden gehouden op Maandag 14 Mei 1928, des na middags 2 uur in het Hotel „Het Gulden Vlies" van den heer J. J. de Lozanne te Axel; dat de rekening en verantwoor ding over 1927/1928 en de be grooting voor 1928/1929 met me morie tot toelichting, gedurende acht dagen vóór en na de vast stelling ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zul len liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten voor de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Axel 3 Mei 1928. Het Bestuur voornoemd, S. DE KLERK. Dijkgraaf. W. A. DEN BOOQENDE, Ontv.-Griffier. per el, Plaatsing gevraagd in een orthodox-Chrlsteiyk gezin voor een jongmensch van 17 jaar, die reeds eenigen tijd werkzaam is in het landboimbedryf, om in dit en in het veeteeltbedrijf zich verder te kunnen bekwamen, liefst een bedrijf met veel paarden of paardenfokstation. Br, met opgaaf van condities aan A. WINK Jr., Leuvehaven 09, RQTTER0AM* en alle AXEL, Verl. Julianastraat. De beste resultaten wachten U nog steeds bij gebruik van Overal verkrijgbaar. Adres voor wederverkoopers. lie druk door Jhr. J. A. STOOP VAN GOUDSWAARD. Voorhanden in den Boekhandel van nieuwe dessins in en -- vanaf 485 gulden met vol ledige garantie. Stemmen, repa- reeren, verhuren, inruilen. VAN DAMNIE'S Piano en Grgelhandel Walstr. 74, VL1SSINGEN. en wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vry van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wiijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. per haiï ons Ruilen verantwoordelijklieid der Redactie). V. V. V. Axel en V. V. Axel. Mijnheer de Redacteur. Gaarne verkreeg ik eenige plaats ruimte in Uw blad, teneinde den anoniemen schrijver B. van antwoord te dienen en tevens het sten Ipunt der voetbalvereeniging te motiveeren ir.- zal e het vragen van vergoeding aan de V. V. V. voor gebruik van het terrein voor het openluchtspel. Ten eerste heeft m.i. de V. V. V. verkeerd gedaan, bij die aanvrage de direct belang- en rechthebbende de voetbalvereeniging bij de eerste st; ppen te passeeren. Voor andere, minder welwillende besturen, had dit al direct aanleiding kunnen zijn om afwijzend te beschikken, doch ons be stuur heeft dit wijselijk niet gedaan, omdat ook wij zooveel mogelijk willen medewerken om het vreemdelingen verkeer alhier te helpen bevorderen. Nu is de V. V. Axel echter een sportclub, met als hoofddoel lichame lijke ontwikkeling en ontspanning harer leden en niet een vereeniging, die bij een of andere feestelijkheid, buiten de sport om, klaar moet staan om anderen te helpen. Ons plan was om 3e Pinksterdag ook een wedstrijd te spelen en B. zal het zeker toch niet onbillijk vinden, dat we terwille van de V. V. V. die wedstrijd willen laten vervallen, doch daarvoor f25.— schadeloosstelling vra gen, want evinals wij weten, dat het organiseeren van een concours en openluchtspel veei geld vraagt, kan cok hij wel begrijpen, dat het houden van voetbalwedstrijden duiten kost. En waar nu de V. V. Z. F. f 100.— krijgt voor gebruik van het concours terrein en naar ik vernam Concordia f75— voor opluistering van de feeste lijkheden, vindt B. het blijkbaar heel erg, als de Voetbalvereeniging f25.— vraagt. Volledigheidshalve had hij dit ook wel kunnen melden. Dit zijn toch ook Axelsche vereeniginger, die vol gens B.'s standpunt althans dan ook geen saamhoorigheidsgevcel hebben. Bovendien het ft de voetbalvereen. f25als waarborg bedongen voor herstel van eventueel aangerichte schade aan haar terreininrichting. Omdat de V. V. V. daarover in haar verzoek n et geen enkel woord repte, achtten wij dit niet overtofig, gezien de ervaringen bij vorige gelegenheden. Dit zijn onze voorwaarden, die we hardhaven, ook al schuift B. ons dan gebrek aan saamhoorigheidsgevoel onder den neus. Wanneer B ook maar eenigszins op de hoogte was van de verrichtingen der voetbalclub tijdens haar bijna 18-jarig bestaan, dan had hij dit zeker niet geschreven, daar hij dan zou wete dat wij steeds bij alle feestelijke ge legenheden onze volle medewerking hebben verleend als dip g -vraagd werd. Denk o.a. eens aan de jubileumfeesten in 1923. Ook voor liefdadige doel einden werd nooit tevergeefs een be roep gedaan op de medewerking van ons bestuur en onze leden. En bij al die gelegenheden boekte de voetbal vereeniging steeds succes. Ik kan B. de verzekering geven, dat de V. V. V. Axel steeds op onze mede wei king mag vertrouwen, ook bij het oper.h chtspei, doch onze eigen be langen mogen daardoor niet geschaad werden. Wanneer het ten slotte juist is, dat de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer in bet belang van heel de gemeente werkt, laat zij dit dan ook eens aan de voetbalvereeniging toonen, die mis schien beter dan eenige andere ver eeniging hier ter plaatse kan mede werken aan bevordering van het vreem delingenverkeer. Inmiddels verwachten we, dat de V. V. V. niet zal stranden met haar openluchtspel op een arme f25.—plus eventueel schadeherstel, doch een royaler standpunt zal innemen dan B. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. J. D. FREEKENHORST. Seer. V. V. Axel. Van 1 tot 30 April 1928. AXEL. Huwelijks-aang. 5. Pieter Jacobus Scheele, 38 j., weduwn, en Anna van Arenthals, 35 j., jd. Francois Koster, 24 j., jm. en Adriana Koster, 28 j., jd. 26. Leendert Haakt 27 j., j n. en Dina Suzanna Buljze, 24 j., jd. Jacobus Heljnsdijkj 22 j., jm. en Cor» nelia Susanna Hamelink| 22 j., jd. Hmvc'ijkc-voltr. 5. Jrz'as van de Velde, 33 j., jm. en Maria Piet. raella Oppe, 26 j., ja. Willem Wieland, 20 j.. jm. en Maatje de Fiijter, 21 j., jd. 19. Johannes Jacobus van den Broeke, 26 j., jm. en Magdalene Ko-n-lia Hol. 23 j, jd. Pieter Jacobus Schc e'e, 38 j weduwn. en Anna van Arenthals, 35 jid. Frangois Koster, 24 j., jm. en Ac'riana Ko.-t r, 28 j jd. Geboorten. 1. Josephus Franciscus, z. van Alphonsus Camillus de Brouwer en Angelina van Acker. Pieterne'la Geertruida, d. van Nlccl as Scheele en Leintje Anna Harns. 8. Hehrina Janneke, d. van Willem Verhelst en Tanneije Dieleman. 12. Maria, d. van Adriaan Frangois Haak en Johanna Koekkoek. Krijn, z. van Jaspert Ver- planke en Clara van der Hooft. 13. Andreas Petius, z. van Alphonse Joseph Stockman en Augusta MarieSnouwaert. Jan, z. van Jan Pijpelink en Tanneke de Feijter. 15. Alphonsus Franciscus Clothilde, 7. van Josephus Carolus Kerckhaert en Augusta Maria van Overloop. 23. Daniël Abraham, z. van Cornelis Riemens en Elisabeth Ver- poorte. Overlijden. 6. Helena van Dron- gelen, 75 j., wed. van Cornelis de Jonge. 7. Levinus de Visser, 73 j., echtg. van Neelije Bliek. 16. Johannes David Porreij, 24 j., z. van David Izaak en Maria Levina Verhage. 27. Kiijn Hamelink, 65 j., echtg. van Susanna van Drongelen. in

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3