Woensdag werden de feesten voortgezet met een boottocht langs de westkust van Walcheren, waar aan 300 genoodigden deelnamen, o. w. behalve verscheidene auto riteiten, Z. K. H Prins Hendrik, die daartoe te 11.03 te Vlissingen was aangekomen en verwelkomd door den Commissaris der Ko ningin en den burgemeester van Vlissingen. Bij de thuiskomst werd aan boord een noenmaal aangeboden. AXEL, 4 Mei 192q De werkzaamheden aan de gasfabriek zijn weer sedert enkele dagen hervat en worden met verdubbelde krachten voortgezet. De Beieren. Dinsdag zouden een viertal Beieren alhier muziek geven op viool, mandoline en guitaar. De opkomst was echter van dien aard, dat van concerteeren werd afgezien. We hadden gelegenheid nader met het gezelschap kennis te maken en vernamen dan, dat de heeren een rondreis per fiets maakten door Europa en in hun levensbehoeften voorzagen door het geven van muziek Zij hadden reeds Tirol, Hongarije, Silezië, Slowakije, Oostenrijk, Italië, Zwit serland en Frankrijk bezocht en hadden plan om nu via Oostende naar Engeland over te steken om vandaar weer naar Holland terug te komen en dan door België en Frankrijk naar Spanje te gaan en vervolgens het Noorden van Europa te bereizen. Ze waren reeds 3% jaar op stap en waren vol lof over de Hollandsche gast vrijheid. Wat de muziek betreft, kregen we van hetgeen we in den aan vang hoorden een besten indruk en naar de beoordeeling, die we van andere plaatsen lazen, was die zeer goed en wordt allerlei gegeven, zoowel klassieke stuk ken als volksliederen. De heeren beloofden van nog terug te zullen komen. Welnu, we heetten hen tot weerziens en hopen dan op een beter bezoek, wat ze heusch verdienen. Ook voor degenen, die zich zoo gaarne liefhebbers van kunst noemen, vinden we het jammer, dat deze avond niet slaagde, want daardoor toch wordt het voor den ondernemer te riskant om zaal en wat dies meer zij, beschikbaar te stellen, en daar voor kosten te maken, zoodat we bij slot van rekening van alles verstoken blijven. Of gaat men hier naar elders voor kunst genot Bij Kon. besluit is de eere medaille, verbonden aan deOranje Nassauorde, toegekend in brons aan J. Jansen, veldarbeider alhier en gedurende tientallen van jaren in dienst van de familie Van Dixhoorn. We vernemen, dat den heer Olijslager jl. Dinsdag bij zijn 40- jarig ambtsjubileum van alle zij den blijken van belangstelling werden toegezonden. In den voor middag werd hij gecomplimen teerd door het Dag. Bestuur en ook het secretarie-personeel liet zich niet onbetuigd. Van dezen mocht de jubilaris een stoffelijk aandenken ontvangen. Zelfs zou een serenade niet achterwege zijn gebleven, indien niet te kennen was gegeven, dat met waardeering voor die attentie, men daarvan liever gevrijwaard bleef. Te Hengstdijk gebruikte zekere C. bij het strijken een electrisch ijzer. Plotseling vatte het linnengoed vlam en het meisje liep zware brandwonden op. Dezer dagen is ze aan de gevolgen overleden. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten diploma, de heer F. Bracké te St. Jansteen. Inspectie D. B. te Halst. De heer Braat, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Financiën de volgen de vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat het opheffen van de inspectie der directie belastingen te Hulst geen bezuiniging bevordert, omreden Jiet woning- en kantoorvraagstuk, de reis- en verblijfkosten en de hoogere indeelingsklasse van den ambtenaar deze tenietdoet, terwijl de maatregel tevens ongerief en costen zal meebrengen voor de aangeslagenen in die inspectie? Is de Minister bereid alsnog deze opheffing in het belang van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in te trekken Dinsdag werd te Sluiskil, voor rekening van den heer Jac J. Kielman, aanbesteed het bou wen van een landbouwschuur. Hiervoor werd ingeschreven als volgt Perceel '1 Metselwerk. G. v. d. Velde, Ter Neuzen, f3537; A. W. Nieuwelink, Hoek, f 3498 J. P. van Hermon, Hoek, f3484; J. L. de Waele, Sluiskil, f 3340 P. J. Kaas, Sas van Gent, f 3223 J. Scheele, Sluiskil, f 3170; Jac. Houg, Axel f2994. Perceel 2: Timmer- en Vei f werk. J. Wisse, Zaamslag, f2498;C. H. Vermeulen, Sluiskil, f2448; P. E. Boeykens, Kloosterzande, f2444; J. F. de Waal, Kuitaart, f2439; H. Kaijser, Ter Neuzen, f 2435Ivan 't Hoff, Hoek, f 2385 A. J. de Krijger, Sluiskil, f 2315 A. P. Butler, Axel, f2225. Perceel 3Zink- en Lood- gieterswerk. M. Wieland, Hoek, f 120 J. Kool en Zn., Sluiskil f 100. Gegund aan de laagste in schrijvers. Archieven. Aan het verslag over 1927 aan Ged. Staten van Zeeland uitge bracht door den inspecteur der Gemeente- en Waterschapsar chieven in Zeeland, mr. A. Meer kerk van Embden, is het volgen de ontleend Naar aanleiding van een bericht over den slechten toestand van het archief te Boschkapelle, bleek bij onderzoek, dat pogingen na 1922 aangewend tot het verkrij gen van tijdelijke hulp uit Hulst geen resultaten opleverden en werd met den burgemeester en den secretaris afgesproken, dat verschillende verbeteringen in de bergplaatsen zullen worden aan gebracht. De adjunct-inspecteur zou met behulp van den veld wachter bijeen zoeken, wat kon worden vernietigd, en zooveel mogelijk seriën te herstellen waarna hij een begin zou maken met het inschikken, welken arbeid de secretaris zal voortzetten. De archiefzaken te Hulst ont wikkelen zich op een bevredi gende wijze, al werd afgezien van het plan om na de restau ratie van de torenkamer in het raadhuis het belangrijkste ge deelte van het oud-archief daarin opnieuw te plaatsen. In den loop van 1928 kornt de veldwachterswoning beneden vrij Daarvan zal een groot gedeelte voor archiefberging worden af gestaan. Te Terneuzen is een in 192' geheel verward aangetroffen oud archief 1584—1814 thans in orde gebracht, overeenkomstig de be schrijving, welke in 1893 op het Rijksarchief te Middelburg plaats had. Ook te Zaamslag is de toe veel verbeterd sedert 1921. ingezonden Mededeelingen Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spmtol. Bij alle Drogisten. Loop der bevolking. Gedurende de maand Mei zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Cornelis van Bendegem, land- bouwerskn., Stationstraat G 10 naar Ottersum. Zulma M. L. Suij, zonder be roep, Drieschouwen A 32 naar Antwerpen. Wed. E. F. van den Bos, win kelierster, Julianastraat E 168 naar Den Haag. Jan den Hamer, veldarbeider, Steenovens M 37 naar Zaamslag. Cornelis de Bruijne, landb.knj, Smitsschorre Q 30a naar Zaam- slag. Johanna van Vliet, zonder be roep, Nieuwstraat G 56 naar Marcinelle. Hendrik Cornelis Jansen, smids knecht, Weststraat D 22 naar Breskens. Wed. Adam Schiedam, zonder beroep, Oudewijk F 25 naar Rotterdam. Johanna van Dieten, winkeljuf., Noordstraat B 10 naar IJ muiden. Martinus Dieleman, bankwerker, Singel weg J 11c naar Rotterdam. Anthonius A. St. Du ij m, scho lier, Walslraat C 32 naar Oost- akker. Julia V. E. Duijm, scholierster, idem naar St. Amand. Louis A. J. Paijens, opzichter, Buitenweg H 52a naar Rijsenburg. Mathilde D. van Rumste, dienst bode, Kaaiwal A 5 naar Rijswijk. Aloysius van Goethem en gezin, bankwerker, Julianastraat E 126 naar Brunssum. Seraph. J. de Bruijn en gezin, arbeider, Spui N 105 naarWest- dorpe. René B. P. van Bunderen, landb.kn, Kanaal K 29 naar Boschkapelle. Bernardus P. v. d. Burg en ge zin, metaaldraaier, Weststraat D 54 naar Vlissingen. Ingekomen: Maria Bakker, dienstbode, Spui N 79 van Ter Neuzen. Pieter Jansen v. Rosendaal, timmerman, Julianastraat E 160 van Bussum. Elza de Munck Ad., dienstbode, Sluiskil P 40c van St. Gilles. Elisabeth E. v. d. Berg, winkel juffrouw, Noordstraat B 10 van Apeldoorn. Petrus H. H. de Lozanne, kok Noordstraat B 1 van Middelburg. Jakob P. Kloet, monteur, Kerk- dreef E 8 van Waarde. Cornelis de Bruijne, landb.kn., Sluiskil P 35 van Zaamslag. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Sportnieuws. Dnivenspel. Zondag is door de vereeniging van duivenhouders „De Verwach ting" alhier een wedvlucht ge houden van Arras, waarvan de uitslag is als volgt 1 en 2 prijs, E. v. Dorsselaer, Axel, 3e pr. Fermont, Overslag, 4 pr. R. v. Wiemeersch, Axel, 5 en 10 pr. E. Lambert, Sluiskil, 6 en 7 pr. J. de Rijke, Bosch kapelle, 8 en 15 pr. R. Stallaert, Boschkapelle, 9 pr. Jos Sijs, Axel, 11 pr. Em. Pieters, Axel, 12 pr. J. de Lozanne, Axel, 16 pr. C. Heijnsdijk, Axel, 13 pr R. Diele man, Axel, 14 pr, J. Danschutter, Axel. Los om 8.33. Eerste duif 11.10,18. Snelheicf 850 M- Landbouw. Stamboek van liet Ned. Trek paard (Belgisch type). Dinsdag werd te Goes een buitengewone algemeene verga dering gehouden van de afdeeling Zeeland van bovengenoemd stam boek, die ook werd bijgewoond door den alg. voorz. en secretaris van het stamboek, de heeren jhr. v. Vredenburch en de Vries. Over het voorstel inzake roye ment van een zeker aantal leden (die lid zijn van het andere pas opgerichte stamboek) vroeg nie mand het woord. Inzake statutenwijziging maak ten enkele leden bezwaar tegen de weglating van de bijvoeging „Belgisch type" in den naam van het stamboek. De alg. secretaris de heer de Vries, weeserop.dat de omschrijving van het Belgisch type der paarden in art. 3 der Stouten blijft staan. De heer J. de Putter vroeg of bedoelde weglating geen bezwaar zal opleveren, bij de onderhande ling met de Belgen over de er kenning van ons stamboek. De heer Koning meende, dat de naam zooveel is ais de vlag der ver eeniging. De naam moet dus volledig en juist zijn. De heer F. Dekker meende, dat men als Nederlanders onder Nederland- sche vlag moet varen. Besloten werd deze kwestie over te laten aan het hoofdbestuur. Over de open te stellen moge lijkheid om superieure niet-inge- schreveij paarden ter beoor deeling van het hoofdbestuur alsnog in het stamboek op te hemen, ontspon zich eer, breede discussie. Er waren sterke vóór en even sterke tegenstanders. De alg. secretaris merkte op, dat opnemen van deze mogelijkheid van belang is voor de onderhan delingen met België over de er kenning van ons stamboek. Het gaat niet alleen om Belgische, maar ook om superieure Neder- landsche paarden. De tegenstan ders wezen op het geval, dat men dan ook paarden uit het nieuw- opgerichte stamboek zal gaan op nemen, alsmede, dat men door deze wijziging weer den weg van stamboek A opgaat. Enkele tegen standers wezen erop, dat men een bron van veel kwaad aanboort. Ten slotte bleek alleen dhr. Steij- aert het vóór de nieuwe bepaling op te nemen. De afd. Zeeland is er dus met de grootst mogelijke meerderheid tegen. Daar ia werden de voorwaarden vastgesteld voor deelneming aan de keuring voor fokpremiën. De heer Sturm vond het be zwaarlijk, dat de hengsten met afstammelingen alle op één plaats moeten komen. De voorz. zei, dat daaraan niet te ontkomen is Besloten werd de keuring één maal op deze voorwaarden te doen houden. Op de volgende alg. vergadering kar. dan, zoo noodig, wijziging plaats hebben. De leden zullen de voorwaarden in druk thuis krijgen. Tot juiylid voor de merriekeu ringen (vac.-Vael) werd gekozen de heer I. de Feijter, te Axel. Midd. Crt. Gemengd Nieuws. Sigari nzwendel. De Commissaris van Politie te 's-Hertogenbosch, waarschuwt tegen de praktijken van verschil lende te 's Hergenbosch wonende kooplieden in sigaren, die het geheele land bereizen, sommigen per automobiel. Zij trachten bij het te koop aanbieden van sigaren het ver trouwen te winnen door allerlei voorwendsels, als: 1. dat zij bestuurders zijn van den R. K. Sigarenmakersbond2. dat zij sigaren verkoopen ten bate van de werklooze tabaksbewerkers, enz. enz. Deze en zooveel anderé gege vens, waarvan die kooplieden zich bedienen, zijn zooals reeds herhaaldelijk bij onderzoek ge bleken is, bijna zonder uitzon dering geheel of ten deele in strijd met de waarheid. Bedoelde kooplieden zijn in den regel in het bezit van een register of lijsten, waarop namen en adressen van personen, die sigaren van hen hebben gekocht, van welke registers of lijsten zij zich bij het te koop aanbieden van siga ren bedienen. Het is voorgeko men, dat die registers onware mededeelingen bevatten. Ook aangaande de kwaliteit der sigaren zijn meerdere klach ten ingekomen. Het publiek wordt in overwe ging gegeven in twijfelachtige gevallen eerst inlichtingen te vragen aan voornoemden Com missaris van Politie. Met deze waarschuwing worden niet be doeld reizigers van bekende si garenfabrieken, die zich trouwens van soortgelijke voorwendsels niet bedienen. De gemeenteraad van Rot terdam heeft met 20 tegen 19 stemmen besloten, dezen zomer het 600-jarig bestaan van de stad op feestelijke wijze te her* denken, Vergaan. mtrent het stoomschip „Cal- listo van de Maatschappij „Zee vaart" te Rotterdam, dat ter hoogte van Louisburg (Nieuw- Scbotland) zeer waarschijnlijk met man en muis is vergaan, wordt gemelcl, dat zich aan boord van bet stoomschip 31 opvaren den bevonden. Volgens bij de Maatschappij ontvangen bericht zijn waarschijnlijk alle opvaren den omgekomen. De bemanniDg bestond nagenoeg geheel uit Nederlanders. De „Callisto" was 4310 bruto ton groot. Te Durgerdam stond een partij riet, inhoudende 20,000 bossen, plotseling in vlam. On danks de spoedige hulp van drie Amsterdamsche motorspuiten brandde de vuurzee ook 's nachts door en verteerde den garschen voorraad. De oorzaak is onbe kend. Door het op hol slaan van een paard, kreeg de 58-jarige arbeider J. Osinga te Sneek, een mes'wagen over zich heen. De man werd zóó ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Sneek aan de bekomen verwon dingen is overleden. Woensdag brandde de ka pitale boerderij van den land bouwer H. in het buurtschap Haarle totaal af. In een uut tijds ging alles in vlammen op. Ruim 20 varkeus en elf kalveren kwamen om. Toen de brand weer arriveerde was van de boerderij zoo goed als niets meer over. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Bij het stoeien heeft te Haaren een jongen zijn broer met 'n vork een oog uitgestoken. Uitbreiding veenbranden. De branden in de Drentsche venen hebben zich opnieuw zeer ontwikkeld. Te Emmen-Erfscheidenveen staan vier vierk. K.M. veen in brand. De bestrijding van het vuur is sohier hopeloos. Er be staat nog geen direct gevaar voor woningen, doch een kleine ver andering van windrichting kan zeer ernstige gevolgen hebben. Behalve te Emmen-Erfscheiden veen woedt het vuur met groote hevigheid in het Noordveen bij Nieuwe-Weerdinge en in het S'Dpelveen eveneens bij Nieuwe Weerdinge. Terwijl ook onder Valihe groote oppervlakten veen in brand staan. De weersgesteldheid, felle zon en hevige wind, is zoo ongunstig mogelijk zooals de toestand op het oogenblik is kan alleen flinke regenval afdoend heipen. Verduistering van f 121.900, De algemeene ontvanger bij 's Lands Kas te Bangkalan, A. M. Scipio, is op 27 Maart 11. naar aanleiding van een kastekort van niet minder dan 121.000 ge arresteerd, en nog denzelfden avond met zijne echtgenoote ge vankelijk naar Soerabaja over gebracht. Het „Soer. Hbld." geeft bet volgende exposé van de ieiten, die tot de ontdekking van bet tekort en de arrestatie van den ontvanger en zijne echtgenoote hebben geleid. De heer Scipio, een jonge man van omstreeks 30 jaar, bekleedde sinds rond anderbalt jaar den post van algemeen ontvanger bjj 's Lands Kas te BaDgkalan. Medio November 1927 werd het B. B. te Bangkalan van Chi- neesche zijde gewaarschuwd, dat nieuwe verwikkelingen te ver wachten waren in verband met bet feit, dat de ontvanger Scipio zich veelvuldig overgaf aan ha zardspelen, Het B. B. vond in deze waaf« sohuwing aanleiding, om het doen! Zondag 6 Mei 1928. Voorin. 9Vs ure Ds, G. P A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9Va ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2