Na de Wasch PUROL Rechtszaken. Landbouw. Voor het Koninklijk Instituut van de Marine stond een aant3l adelborsten aangetreden en langs den geheelen weg werd door de militairen het, saluut gebracht. Te ongeveer vier uur bereikte de stoet het kerkhof. Onder het spelen van een koraal daalde de kist langzaam in de groeve. Duizenden stonden op het kerk hof er heerschte een plechtige stilte. Als eerste spreker voerde het woord de commandant der Marine, mede namens den Minis ter van Marine. Verschillende sprekers volgden nog, welke wezen op de ver diensten van Dorus Rijkers. Hij maakte 42 reddingstochten rnee en smaakte nochthans het voorrecht op zijn bed te sterven. Hij stelde zich op den achtergrond om anderen te redden en deed het beste wat een rnensch kan doen Jiij heeft moeders haar kinderen, vrouwen haar mannen terugge bracht. Tot slot zong een zangkoor het „Goeden Nacht." Hofbericht. Donderdag bezocht Z. K. H. Prins Henderik met H. K. H Prinses Juliana de bloementen toonstelling te Aalsmeer en Vrij dag keerden de hooge gasten er nog eens terug, thans vergezeld van H. M de Koningin. H. M. de Koningin heeft Haren Commissaris in de provincie Zeeland jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford opgedragen om na mens Haar Z. M. den Koning van België te begroeten bij diens aan wezigheid te Gent, dus nabij de Nederlandsche grens, op degroote Bloemententoonstelling. Het klompenwetje. Blijkens het Voorloopig Verslag inzake het wetsvoorstel ivan de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een invoer recht voor klompen, hadden vele leden zich over de indiening van dit wetsvoorstel verbaasd. Zij meenden dat, na de verwerping door de Kamer van het Regee- ringsvoorstel tot heffing van een invoerrecht op huishoudelijk aar dewerk, porcelein en glaswerk en op andere soorten tegels, in diening van dat initiatief voorstel achterwege had moeten blijven. Berekent men den doorsneeprijs van een paar klompen op 50 cent per paar, dan zal het voorgestelde invoerrecht van 12 pet. neerkomen op een belasting, geheven van de klompenmakers, van ongeveer f 240.000. Neemt men aan, dat ook de kosten der niet ingevoerde klom pen met 12 pet. zullen stijgen, dan komt men tot een bedrag van tusschen de f 400.000 en f500.000 Verschillende leden opperden twijfel, of door aanneming van het wetsvoorstel de moeilijkheden, waarmede de klompenindustrie te worstelen heeft, zouden worden opgeheven. Meerdere leden waren van oor deel, dat, indien eene industrie tijdelijk moet worden geholpen, het beter is directen steun uit de schatkist te verkenen. De bewering, dat de platte landsbevolking van het duurder worden der klompen de dupe zou worden, werd door hen tegen gesproken. Dit gevolg behoeft niet gevreesd te worden. AXEL. 24 April 1928. Het blauwe Emmabloempje was Zaterdag op de markt alhier weer een gewild artikel. We weten niet of de prijs naar boven ging, althans de totaal opbrengst bleet bij het gemiddelde, om bij markt- termen te blijven. Maar ook aan niet-marktbezoekers en in de buitenwijken zijn aardig wat bloempjes geplaatst. In het totaal ruim 1900, terwijlhetbedrag.dat is binnengekomen, f208.10 is. Een mooi succes, dat de ver gelijking met andere plaatsen goed kan doorstaan. De meisjes hebben goed hun best gedaan en zich ijverige koopvrouwen getoond. Goed afgeloopen. Gisteren zou.de heer V., vlas- handelaar alhier, met zijn motor rijwiel uitrijden, doch dat gebeurt wel meer het ding wou niet weg. Meer gas, erop en vort daar vloog hij uit de Wilhelminastraat in de richting der Stationstraat. Waarschijnlijk nam hij de bocht te groot, of was zijn machine niet vlug ge noeg meester, maar met een vaart ging het recht op de woning van den veearts, den heer de Putter in. Gelukkig meed hij de ardui nen palen en stuitte op een ket ting, waarvan de schakels, of schoon 1 c.M.s dik, als lucifers knakten, zoodat de motor stopte en alleen nog langs de paneelen van het deurkozijn schoof. De man bleef op het zaal, doch het bloed gutste hem uit etn breede hoofdwonde, zoodat hij zijn bewustzijn verloor. Spoedig snelde hulp toe en werd V. bin nengedragen bij den heer De P. Geneeskundige hulp was gauw ter plaatse en nadat het eerste verband gelegd was, was ook de getroffene weer bijgekomen. Naar we heden vernemen, is hij buiten gevaar en maakt het naar omstandigheden, en als zich geen complicatie's voordoen, zeer goed. Het mag een geluk heeten, dat de gevel door palen en ketting beschermd is, anders was de man misschien tegen den muur de hersens ingeslagen. Ook dat niemand op het trottoir was mag een gelukkig toeval heeten. Zaamslag. Uitgenoodigd door de echtge- noote van den Burgemeester al hier is een samenkomst gehouden ten einde te komen tot een comité, dat hare medewerking zal ver- leenen aan het huldebetoon op den zeventigsten jaardag van H.M. de Koningin-Moeder en ter her denking van het feit dat Koningin Emma 50 jaar Nederlander is. Het comité werd samengesteld uit de dames De Feijter-van Liere, voorzitster, Buwalda-Preij, secr., De Feijter-Dekker, penn., Van Dis-Duvekot, Van Hoeve-Dekker, Kok-Vermeer, Stolk-Blom en Tols- ma-Wenner. Aan eenige jonge dames is ge vraagd om met lijsten en gesloten busje de gemeentenaren te be zoeken tot het houden van een collecte. Voor de nieuwe cursus der Ambachtsschool te Terneuzen, welke 1 Mei aanvangt, zijn 25 leerlingen toegelaten. Vrijdag eindigt de cursus der hoogste klasse weer en zullen zooals gebruikelijk is, de ver vaardigde voorwerpen worden tentoongesteld. Op de Schelde nabij Ter- neuzen is gezonken het motcr- scheepje Adriana, schipper J. Pauwe uit Wemeldinge, geladen met boomen van Schijndel en bestemd voor Gent. Bij hevigen wind en sterken golfslag werd het scheepje vervuld. De opvaren den begaven zich in de roeiboot en werden door J. de Lege, die van Terneuzen met een motor sloep was uitgevaren, overgeno men. De schipper J. Eversdijk uit Kattendijke, wiens schip eveneens met boomen van dezelfde her komst en voor dezelfde bestem ming geladen was, duchtte het zelfde lot en vluchtte met zijn motorschip „Risico" in de haven bij den Margarethapolder onder Zaamslag, waar het schip door de sleepboot „Raijmond" is op gehaald en daarna te Terneuzen binnengesleept. Midd. Crt. Ingezonden Mededeelingen heeft men vaak Schrijnende Handen Dit schrij ;en houdt dadelijk op door Bij het verrichten van werk zaamheden aan een tweetal rollen in de glasfabriek te Sas van Gent, geraakte de werkman S. van Sas van Gent, met de hand beklemd tusschen de rollen en had men moeite, dit lichaamsdeel te be vrijden. De hand was voor een deel verpletterd. Onmiddelijkwerd geneeskundige hulp ingeroepen. Kermend van pijn werd de ge troffene, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht per auto van den dokter. We vernemen, dat het niet zeker is, dat de hand zal behouden blijven. Z. K. Vrijdagavond werd te Zuid- dorpe ten huize van de Gez. Moerdijk een vergadering ge houden ter bespreking van de plechtige eerste H. Mis van den Eerw. heer K. Dierick, die binnen eenige weken de H. Priesterwij ding hoopt te ontvangen. Een feestcommissie werd samen gesteld ter regeling van een en ander. De vergadering benoemde als leden hiervan de heeren P. L. van Damme en A. C. Puylaert, beiden kerkmeesters en koos verder de heeren A. Termote, M. Puylaert, J. A. Lyppens, Jos. Moerdijk en Alph. van Haelst. Als eerevoorzitter werd de heer Alph. D'Hert aangewezen. Woensdag werd te Zuid- dorpe door notaris Dregmans ten verzoeke van de Commissie van Openbaren Onderstand te Gent, publiek geveild het recht van eigendom op een perceel grond te Zuiddorpe, kadaster sec tie B no 1655. groot 50 A. 23 c.A. in gebruik bij Wed. en Erven Aug. Goossens en 6 c'.A. begre pen in het perceel Zuiddorpe, sectie B 1377. Koopers werden van het stuk B no. 1655 voornoemd, de wed. A. Goossens voor f350 en van het stuk B 1377, de kinderen Dom. Goossens voor f 10. Dezer dagen miste de kas sier der Boerenleenbank te Lams- waarde de sleutels zijner brand kast, nadat hij het een en ander in die kast had verricht. Al spoe dig kwam hij tot de ontdekking, dat de sleutels in de kast zelve moesten zijn opgeborgen, nadat hij de deur daarvan had toege slagen. Zij lagen dus veilig opge borgen, maar hoe ze er weer uit te krijgen Goede raad was duur; men besloot een gat in den wand van de kluis te doen branden en zoo de sleutel weder te bemachtigen, hetgeen dan ook met een autogeen-laschapparaat gelukte, nadat het metselwerk van de kluis was verwijderd. Zei. De P. Z. E. M. Inzake de electrificatie van de middengroep, vernemen wij, dat de raad van advies der P.Z.E.M. eenstemmig besloot te adviseeren niet over te gaan tot de stichting van een eigen centrale voor de Middengroep. In het jongste nummer van „de Ingenieur" wordt door A. C- v. d. Hammen, hoofd techn. afd. R. I. B., een beschouwing geschre ven, waarin hij onderschrijft wat ir. Dufour onlangs in dat tijd schrift publiceerde. Hij acht het dure plicht de stem te verheffen tegen de kapitaalverspilling die voor de middengroep dreigt. Nu het vertrouwen in de jleiding schijnt geschokt te zijn beveelt de schrijver aan, een commissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken le. of voor de Centrale Z.-Vl. niet een exploitant te vinden zou zijn in een der groote fabrieken aldaar, die de elec.-voorzienir.g als nevenbedrijf ter hand zou willen nemen 2e. of voor de middengroep geen overeenstemming op gezon den basis te bereiken zou zijn met de tram Vlissingen—Middel burg. De P.Z.E.M. zou dan niet a ders moeten worden dan een au- viseerend, regelend lichaam. Midd. Crt. Gevonden goederen. Bij de gemeente-politie alhier is een portemonnaie met eenig geld als gevonden gedeponeerd. Inlichting geeft J. Oosting, gem - veldwachter. Sportnieuws. Zondag werd in het Amstei- damsche stadion de landenwed- strijd tusschen het Nederlandsche en Deensche elftal gespeeld. Bij de rust hadden on/e land* genooten de leiding met 10, terwijl ze in de tweede heltt nog een doelpunt maakten en alzoo met 2—0 wonnen. Axel 11 speelde Zaterdag te Zaamslag een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de club van dien naam. Beide partijen wisten eenmaal te doelpunten, zoodat de strijd met 1 1 onbe slist bleef. Zeeuwsche Voetbalbond. Zondag togen de reserve's van Axel naar Hulst, om daar hun laatsten wedstrijd in deze com petitie te spelen tegen de Grens- strijders van Kapellebrug. Ónze jonge stadgenooten doel puntten er nog eens lustig op los en klopten de Grensstrijders met niet minder dan 8—1. En waarschijnlijk zouden ze de dubbele cijfers wel hebbe ge haald, als de scheidsrechter den wedstrijd niet 10 minuten voor het einde had gestaakt, omdat een der Grensstrijders handtaste lijk tegen hem wilde optreden. Inmiddels is thans nog niet uitgemaakt welk elftal kampioen is van de 2e klas B. Indien Axel het protest inzake den wedstrijd Hontenisse—Axel 11 wint, eindigt haar tweede elftal met 16 punten, terwijl het maximum aantal van Zeeuwsch-Vlaanderen 15bedraagt. Zoowel Axel als Sas van Gent leven dus in afwachting COMPETITIESTAND Z. V. B 23 April. Tweede klas B. Punt. 1 2 winstpunten in mindering wegens nitt opkomen. Arrond. Rechtbank te Middelburg De arr. rechtbank heeft fail liet verklaard C. L. Gijsel, land bouwer te Koewacht. Tot rechter commissaris werd benoemd mr. Th. Portheine en tot curator mr. R. J. J. Lambooy te Hulst. Voor de rechtbank te Maas tricht heeft Dinsdag terecht ge staan de 19-jarige C. G. P., te Hoensbroek, ter zake, dat zij een kindje van 14 dagen langs den weg te vondeling had gelegd. Zij was ten einde raad, de vader had zich uit de voeten gemaakt en zij wist niet, dat dit een strafbaar feit was. Het O. M. eischte tegen ver dachte 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Werkzaamheden voor de lente. Wat de weergesteldheid be treft, staat April niet erg best aangeschreven en ook dit jaar hebben we geen lof en kwam die veeleer aan Maart toe, die prachtig Lenteweer gaf. Evenals bij den mensch is ook bij de diersoorten hernieuwde levenslust in dit seizoen op te merken en vooral de vogels geven daaraan uiting door op wekkend gezang, gefluit, getjilp en allerlei drukte. Binnenkort gaan ons de zoo genaamde wintervogels (de bonte kraai, het sijsje en sommige vinkensoorten) weer verlaten en keeren weder terug naar het hooge Noorden om daar te nes telen. Verre van aangenaam, en zulks niet zonder reden, vinden we het dat in deze maand ook weer allerlei insecten te voorschijn te komen, die nagenoeg alle hoogst schadelijk of lastig zijn. In het laatst van de maand vertoonen zich vaak al meike vers, die het gemunt hebben op de malsche jonge bladeren van verschillende boomen en heesters. Ritnaalden gaan vaak de wortels van onze graangewassen afknagen en veroorzaken daardoor 'n soms niet geringe schade, ln de bloesems van pere- en appelboomen legt de appelbloe- semkever eitjes. Uit die eitjes komen na ongeveer een week reeds geelachtig witte larven die aanstonds gaan smullen van de meeldraden en van het vrucht beginsel. Na een paar weken zijn de larven reeds volwassen en verpopt zich dan in de knop pen. De kever is bruinachtig van kleur en ongeveer 2 3 c.M. lang. In dezen tijd zijn er voor den landbouwer zoowel als voor den fruitteler en den tuinman vele nuttige bezigheden te doen. Haver, zomergerst en zomertarwe dienen in de eerste helft van April te worden gezaaid. Aardappelen worden gepootde vroege soor ten het eerst. Men neme uitsluitend gave, ziektevrije pootardappelen en dan bij voorkeur zulke, die op een andere grondsoort geteeld zijn. Het zaad van knolrapen, sui kerbieten, mangelwortelen en van de koolsoorten, dus ook van de boerenkool, kan worden uitge zaaid, teneinde tijdig zelf geteel de flinke planten te hebben, om later uit te poten. Het poten en verplanten van bladheesters en loofboomen dient afgeloopen te zijn. Naaldboomen en coniferen daarentegen laten zich nog met goed gevolg tot ongeveer midden Mei verplanten of poten. De wellicht reeds bloeiende leiboomen en de kleine struik- vormvruchtboomen en snoeren dienen, nu er nog nachtvorsten komen, zoovee! mogelijk tegen al te sterke afkoeling te worden beschut, en wel door middel van stroo- of rietmatten, takkenbos- schen, ot iets dergelijks. Het is nu langzamerhand ook de geschikte tijd om vruchtboo- men te enten. Waar dit tot heden nog verzuimd is, zuivere men alsnog stammen en takken van doode schors, mos, enz. In den groententuin ga men voort met het leggen van tuin- boonen of groote boonen, peulen, doperwten, capucijners en groene erwten. Met het poten van snij- boonen en van sla-of princesse- boontjes wachte men, om teleur stelling te voorkomen tot onge veer midden Mei, de boonplan tjes toch zijn, zooals men weet, uiterst gevoelig voor eenige nacht vorst en voor gure voorjaarswin den. Men zaaie op goed bemeste bedjes alsnog spinazie, radijs, melde, snij- en kropsla, alsmede knollen, om zelf geteelde raap stelen of stengels te kunnen op- disschen ook zaaie men wortel zaad. Wie gave, lekkere worteltjes wil oogsten, moet ze verbouwen op een bed, dat niet versch be mest is, maar dat van een vorige bemesting nog voldoende planten- voedende stoffen bezit. Zooals bekend is, houden de posteleinplantjes vooral van warm te, men zaaie daarom geen pos- teleinzaad vóór midden Mei op den vrijen grond. In de bakken kan het natuur lijk met gunstig gevolg reeds vroeger geschieden. „Utr. Crt," y.a>c\e^e— Onderl. Hagelrcrzckerings M(J. In Zeelar.d. Wij ontvingen het verslag over den toestand dezer Maatschappij en hare verrichtingen gedurende het 37ste boekjaar en mochten daaraan een en ander ontleenen. In de eerste plaats wordt met leedwezen medegedeeld, dat de heer F. J. L. M. van Waesberghe, sedert de oprichting secretaris- penningm. der Mij., zich verplicht zag, om gezondheidsredenen ont slag te nemen, welk ontslag hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Dankbaar herdenkt het bestuur, wat door hem gedurende 37 jaar in het belang der Mij- is gedaan» Als waardeering daarvoor werd zijn zoon» de heer Jan van Waes berghe, op 25 April l927inzijn| plaats benoemd. Vereeniging d (L O ■f V O u O l— <V Doelp. Z.-Vlaand. 10 8 1 1 15 47-13 Axel II 10 6 2 2 14 41-15 Hontenisse 10 5 4 1 12 30-20 Grensstr. 9 2 3 4 5 17-26 Hulst II 10 1 2 7 4 10-23 Clinge II 9 1 0 8 2 8-59

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2