Yoor schold ïerkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - V1 a an deren No. 7. DINSDAG 24 APRIL 1928. 44e Jaarg. J, C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. <i Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewaeht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De beraadslagingen in de Eerste Kamer over de Staatsbegrooting hebben de afgeloopen week tot belangwekkende beschouwingen aanleiding gegeven. Zoo bijv. de verdere besprekingen over een tariefsherziening in dien zin, dat wij een z.g.n. vechttarief zouden krijgen. De heer v. d. Berg heeft zich met kracht geschaard aan de zijde van hen, die elke tariefs- "verhooging met angst gade slaan en die inzonderheid van het vechttarief weinig heil verwachten. Dubbele beteekenis had het be toog, omdat het kwam uit den mond var. een industrieel en lijn recht inging tegen wat men in het algemeen van onze nijver heidsmannen verwacht. Uit het geen Minister de Geer antwoordde bleek wel, dat het gevaar voor verdere protectie voor 't oogen- blik niet ernstig is. Het wets ontwerp, dat de nieuwe regeling zou moeten brengen, is nog in voorbereiding en het is twijfel achtig, of het nog in deze wet gevende periode aan de orde kan komen. Een tweede belangrijk punt was de algemeene politieke positie van het Kabinet. Aan de Regee ring was verweten, dat zij ondanks eene belangrijke reeks nederlagen kalm was blijven zitten. Minister de Geer antwoordde, dat deze nederlagen geen programpunten van het Kabinet betroffen, maar zaken van den tweeden rang. Slechts éénmaal dreigde een ne derlaag op een beginsel vraag, docji toen dreef het gevaar voor bij en werd het Regeeringsvoorstel aangenomen. Bedoeld werd de samenvoeging van Oorlog en Marine tot een ministerie van Defensie. Voorts beriep Z. E. zich op eene groote reeks poli tieke nederlagen, die het mini sterie Ruys de Beerenbrouck leed, zonder dat zij zich daarvan iets aantrok. Dit beroep was juist, maar het staat vast, dat het Kabinet-Ruys zijne positie daar door belangrijk verzwakte, en de Een oud verhaal door P. Loüwerse. 4) Het giüg er op zekeren avond in Mei van het jaar 18.. op eene bovenkamer, in zekere straat van het oude Utrecht recht jolig toe. Liederen van allerlei gehalte wer den aangeheven en, als voor een oogenblik de voorraad uitgeput scheen, dan zette een der vroo- ljjke heeren het vroolijke studec- tenlied Io-vivat« maar in. Som mige eerzame Utrechtenaren, die voor hunne gezondheid eene wandeling in den maneschijn maakten, of door deze straat huis waarts keerdeD. schudden zeer ernstig en met een vreeseljjk vertoon van vroomheid hnnne hootden bij 't hooren uitgalmen Van dat vrooljjke lied. Twee wandelaars schenen zich inzonderheid te ergeren. Het wa ren heeren van omstreeks drie- en-twintig-jarigen leeftijd hunne deftige kleeding weet uit, dat z\j, zoo ze studenten waren, al thans nergens anders in konden studeeren dan in de theologie. leiding vrijwel geheel uit handen gaf. Ésn voorbeeld, dat zeker geen navolging verdient. Het antwoord van Jhr. de Geer aan den heer Wibaut omtrent belastingverlaging en kapitaals vorming was niet voor iedereen bevredigend. Op een rede van Prof. van Embden betreffende de ontwa pening is de Premier mede uit voerig ingegaan en we begrijpen dat hij eenzijdige ontwapening gevaarlijk acht. Prof van Embden heeft bij de behandeling van de begrooting var. Buitenlandsche Zaken zeer ernstig de houding afgekeurd van onzen Regeerings- vertegenwoordiger op de Ont wapeningsconferentie te Genève, Mr. Rutgers, die daar tegenover hpt Russische voorstel tot ont wapening het standpunt verdedig de, dat de Volkenbond geheele ontwapening niet zou toelaten en daar blijk gaf, in de mogelijkheid var, zoodanige ontwapening niet te gelooven. Velen hebben zich toen over de door Mr. Rutgers gehouden rede verbaasd en zijn met den heer Van Embden van meening, dat de keuze van den Nederlandschen vertegenwoordi ger hier niet gelnkkig was, of dat men hem althans betere instruc ties had moeten geven. Als Neder land onder de volken, die alge meene ontwapening nastreven, een plaats wil blijven innemen, zullen dergelijke redevoeringen niet meer moeten worden ge houden. De evenredige vertegenwoor diging is ook wedei; ter sprake gekomen. Het bezwaar, dat de band tusschen kiezers en geko zenen verdwenen is en dat het grootste gedeelte van den invloed in handen is gekomen van de partijleiders, kan niet worden ontkend Maar de Kamerleden achten in het beginsel van even redige vertegenwoordiging (na tuurlijk, al was het maar alleen dat hun zetel er zoo vast door zit) te veel goeds, om deze on middellijk weder overboord te werpen. Men zoekt nu naar een middel om met het behoud van >Hoor me nu toch dat gebrul eens aan 't Is eene schande voor onze Academie I Dat schaamt zich nergens voor en zit voor aan de straat met opgescho ven ramen een dronkemans alarm te maken 'k Zou wel eeos willen weten of Wielhout er niet bij is,« zeide de ander. »Wielhout 'k fleb je er meer over hooren spreken,* hervatte de eerste spreker. »Ken je die speciaal »Lieve hemel, hem niet ken nen, 't is een oude schoolkame raad van meen toen was hjj al zoo'n klantje't Is er waar achtig hier in Utrecht niet op verbeterd Wat is zjjn vader »Och, zoo'n soort van platte landsdokter van den ouden stem pel, die net als de rest vbd zjjn soort, obstructies, eongesties, koort sen, en 'k weet niet wat al, zoekt te genezen met rabarber of santonine »En zjjne praktijk »Ja, praktijk, die heeft de oude kwakzalver wel. Ga op de markt staao, en vertel den boeren, dat je één medieament bezit dat de Holloway-p;llen den doodsteek geeft en de Haarlem- het beginsel de bezwaren op te heffen. Minister de Geer zei toe, dat hij de zaak in handen zou stellen van het Centraal Stem bureau. Bij de begrooting van Hooge Colleges van Staat, die gewoonlijk zonder eenig debat wordt goedgekeurd, is uitvoerig van gedachten gewisseld over het denkbeeld van de sociaal-demo cratische leden Mr. Mendels en Wibaut om aan de leden van de Eerste Kamer eene tegemoetko ming te verleenen van bijv. f2500De reis- en verblijf- i kosten, welke thans belangrijke bedragen beloopen, zouden dan kunnen vervallen. Gelukkig, dat de meerderheid van den Senaat hiermede niet aanstonds kon in stemmen. Het komt ook ons voor, dat het karakter, dat dit lichaam krachtens de Grondwet heeft, zich tegen eene salarieëring van de Senatoren verzet. De Eerste Kamer is reeds in vele opzichten een duplicaat geworden van de volkskamer; dit zou nog erger worden, als nu ook nog eene bezoldiging werd aangebo den, onverschillig hoe men deze dan ook mocht noemen. Minister de Geer wees er voorts op, dat voor deze regeling eene herzie ning van de Grondwet noodig zou zijn. En hiertoe zal men zeker thans nog niet willen over gaan. Bij de begrooting voor Justitie werden weder vele oude klachten gehoord, waaronder die over de behandeling van de gevangenen. Men wachte zich voor overdrij ving, zooals in sommige gevan genissen in Amerika het geval schijnt te zijn, waar de straf elk afschrikkend karakter heeft ver loren en de gevangene een leven tje heeft, oneindig veel beter dan de gewone man in ons land Maar ook zonder daarin te ver vallen, kan men in ons systeem nog vele verbeteringen aanbren gen. De Minister antwoordde, dat in een gevangenis een abnor maal stelsel moet worden gevolgd. Vrijheidsberooving en veel arbeid, deze laatste zooveel mogelijk buiten, moet p.i. voorloopig voor mer olie overvleugelt, dan krjjg je eene praktijk, of liever, eene klandizie, die 'n door en door kun dig dokter in de medicjjnen doet watertanden »Zoo zoo, heeft hjj zoo'n pracht exemplaar van eeu papa Dao kon hfj wel wat minder bewe ging schoppen Maar, apropos, Morrebof, je hebt zooeven eeu paar beelden gebruikt en, en... »Nu, wat dan »Als ik je 't zeggen mag, dan gaan die heel mank, amice »Bewjjs »Ik zal bewjjzen, als jij me weet te zeggpn, hoe je 't aan leggen zondt om Holloway pillen den doodsteek te geven of de Haarlemmer-olie te overvleuge len.* >Nu ja, maar als je zoo nauw ziet, dan zou je wel nooit een beeld gebruiken zonder het voor- j af tien of twintig keeren van alle kanten bekeken te hebben.* »Een zeer aanbevelenswaardig iets, Morrehof 1 Vooral voor een' dominé, die onder zjjn ge hoor toch ook wel eens manner: heeft, die genoeg geletterd, of althaDS ontwikkeld genoeg zijn, om je beelden te toetsen aan de uitspraak van het gezond ver stand oogen staan. Een punt van bij zondere beteekenis was ook na tuurlijk het proces tegen de In donesische studenten. Nu de zaak achter den rug is, maakt men veel ophef en mogelijk heeft de rechterlijke macht misgetast, en is dit geding een zaak ge worden, die onzen goeden naam in Indië weinig goed kan hebben gedaan. Wel zal men daar moeten erkennen, dat er nog zelfstandige rechters zijn in Nederland, maar het leed aan de Indonesiërs aan gedaan, zal men niet geheel kunnen vergeten. Minister Donner mocht er tegen waarschuwen om de zaak alleen naar den uitslag te beoordeelen, zoo ergens, dan had men hier de uiterste voor zichtigheid in acht te nemen. De oude geschiedenis van de Robaver is weder uitvoerig ter sprake gebracht. De bestrijders van de Regeering stonden zeer sterk met hun klacht, dat hier zelfs geen gerechtelijk onderzoek was ingesteld naar de vraag, of geen strafbaar feit vervalsching van balansen of iets dergelijks, had plaats gehad. Daartegenover werd gesteld, dat elk onderzoek, zoodra het bekend zou zijn ge worden, eene geweldige beroering zou hebben gewekt, zeer ten na- deele van de bank en van allen, die daarbij betrokken zijn, maar ook van ons geheele zakenleven. De Regeering heeft daarom de bank geholpen en daarbij succes gehad, maar het rechtsgevoel is niet geheel bevredigd. De rede van mr. Rutgers in Genève, waarover wij boven reeds spraken, ondervond ook critiek van den heer Wibaut, doch vond steun bij mr. Anema, die ook het wapengeweld niet geheel kan missen bij de handhaving van het recht. De laatste heeft ook met kracht aangedrongen op eene spoedige regeling van onze ver houding tot België. Het is bekend, dat thans zeer nauwkeurig de verschillende aangelegenheden, die moeten worden geregeld, worden onderzocht. Vlug gaat dit blijkbaar niet, maar de zaken zijn zeer ingewikkeld en het is Morrehof bleef staan en zijnpn vriend ernstig in de oogen ziende, zeide hy »Van Bergen, hebben za van Jezus ook niet verteld, dat ziju beelden wel eens mank gingen, en hield hij de gansche schare niet in heilige aandacht, hing zi niet aan zijn lippen?* »Je wilt toch zeker niet zeg gen, dat je, met eerbied van onzen Meester gesproken, zijn evenknie in welsprekendheid bent Pardon, ik ga nog by Hem ter scholemaar ik voer dit slechts aan, om aau te toonen, dat spreker en hoorder andere plichten hebben dan het zoeken van onberispelijke beelden, of bet ontleden van minder goed geslaagde, of wil je, van mis lukte Wie met de rechte stem ming eens christens ter kerke komt, die., »Morrehof, koop je vanavond nog toga, bef en baret, morgen heb-je een vette gemeente, zon der ook maar èèn keer op beroep gepreekt te hebbeD zeide Van Bergeo, gaf zjjn vriend een hand en verdween in eaD van die huizen, waarin de eigenaar slechts een opkamertje en kelder voor zicblzelveu handt om het overigs beter, dat men iets later, goed voorbereid aan de conferentietafel verschijnt, dan dat men, zooals den vorigen keer, blijk geeft, de zaken niet vooraf behoorlijk te hebben bezien. Verrassingen moe ten dezen keer uitblijven en onze vertegenwoordigers moeten zeer zeker weten, waartoe elke bepa ling verbindt. Daarom duurt de voortbereiding lang. Maar hieruit mag niet worden afgeleid, dat de Regeering tracht de zaak op de lange baan te schuiven. Integen deel. Begrafenis van Dorus Rykers. De begrafenis van Dorus Rij kers te Den Helder is een groot- sche, aangrijpende plechtigheid geworden. Een ontzaglijke menschenme- nigte was getuige van de plech tigheid. Langs den geheelen weg stonden, drommen menschen ge schaard. De regeling van de begrafenis was in handen van het Dorus Rijkers-fonds, daar de woning van. den overledene geen ruimte bood om zooveel men schen te ontvangen, noch om de vele ingekomen kransen en bloemstukken te bergen. Alvorens den tocht naar de begraafplaats te Huisduinen te aanvaarden, wérd door de ge meente gereden met het stede lijk muziekcorps aan het hoofd vertrok de stoet. Langs het maritieme gedeelte der stad nam het sted. muziek corps der Marine de leiding over. Op alle schepen en van alle maritieme inrichtingen woei de vlag halfstok. Gedurende den tocht cirkelden vijf vliegtuigen boven de stad. Door het prachtige weer waren duizenden menschen op de been. Aan de lijkkist waren eenige kransen gehecht, terwijl in een volgrijtuig een schat van bloemen en kransen volgde. Achter den volgwagen liepen o. m, eenige dames en de heer Henri ter Hall. Ook was er een vertegenwoor diger van den Min. van Water staat in den stoet. De stoet was een K. M lang. ged»elte te kunneu verhuren. Morrehof bleef even staan, ei rde op zijoe schreden teru4* eo »G«rrit Ptirase klonk het nit de kamer, waarin ons zevental feest vierde. Morrehof zei niets, maar zocht zoo spoedig mogelijk uit het ge zicht der jonge zondaren te ko- meo, wier luide schaterlach hem nog laag in de ooren kloDk. »Heb jij ooit van je leven zoo n jut gezien riep er een. »Zoo'n aangekleede bezemsteel, die kermis houdt voegde een tweede erbij. Zoo'n magere sla-dood van een Franschen vogelverschrik ker schreeuwde een dterde. »Jij pleegt plagiaat,* riep tbans Frits Wielbout, die werkelijk van het gezelschap was. »Als jij dien wolbenporder in epe wilt uit— senelden, wr-es toch in 's hemels naam oorspronkelijk, Wolf *A's jij hem nou geen oor- spronkeljjken scheldnaam geeft, an trakteer je ods morgen bjj Van der PyI in Den Haag of op het badhuis op een tijn dit riep hjj, din Frits met den naam van Wolf had aangesproken. »Eu als ik het doe 1* V Mortis WHutyd),

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1