ROSKM'' ■TABAK Binnenland. IM PATENTVERPAKKING den te plunderen. Zoo heeft men een der gewonden een portefeuille met 200 mark gerold. Ook de inhoud van de geidtasschen der conducteurs is gestolen. Ontzettende mynramp. Uit Moekden wordt geseind Geweldige watermassa's hebben een groote mijn te Hesjoeng over stroomd. Er zijn op zijn minst een 470 mijnwerkers, allen Chi- neezen, verdronken. De mijn be hoort aan de Zuid Mandsjoerijsche Spoorwegmaatschappij. KoDing Albert. Het Belgisch koningspaar bracht deze week een bezoek aan Kopen hagen. De lunch in de Belgische legatie, waar de koning en de koningin van Denemarken even eens aanwezig waren, werd ge volgd door een receptie op het stadhuis en een bezoek van beide koningen aan de graven van de Belgische en Fransche soldaten, die in den wereldoorlog hebben gestreden. Koning Albert legde een krans aan den voet van het monument en inspecteerde een parade van Denen, die aan de zijde der geallieerden aan den oorlog hebben deelgenomen. Mooie by verdienste. De Berl. Zeitung am Mittag meldt, dat voor het afdrukken van het artikel van Von Hüne- feld over den tocht over den Oceaan, waarmede gisteren in een der Amerikaansche bladen een aanvang is gemaakt, een bedrag van 65 000 dollar voor het auteursrecht is betaald. Nieuwe aardbeving. Woensdagavond te 9.25 is te Bukarest een zeer sterke aard beving waargenomen de trillin gen hielden meer dan een minuut aan. Te 10 28 werd een zwakkere aardbeving geregistreerd. Aan enkele huizen werd belangrijke schade aangericht. Volgens tot nog toe ingekomen berichten ligt het centrum van de aardbeving bij Philippopel en Haskovo. De telefoon- en tele graafverbindingen met de pro vincie zijn verbroken. De garnizoenscommandant heeft verklaard, dat te Philippopel bijna alle groote gebouwen zijn inge stort. De lichtinstallaties van de stad zijn verwoest, zoodat geheel Philippopel in volkomen duister nis is gehuld. Door kortsluiting ontstonden eenige branden. Een militair depot is uitgebrand. Vele dooden en zeer veel gewonden zijn te betreuren. Bepaalde cijfers kunnen nog niet worden genoemd. Uit de stad Haskovo, ten Zuiden van Philippopel, komen eveneens ernstige berichten. Te Philippo pel duren de aardschokken voort. De tweede aardbeving sinds Za terdagmorgen, thans met het centrum in Philippopel, schijnt belangrijk sterker in kracht te zijn geweest. De aardbeving duurde tien seconden en het schijnt, dat de stad Philippopel voor het grootste gedeelte ver woest is. Uit Sofia en andere steden zijn hulp-expedities uitgezonden naar het gebied van de aard beving. Men vreest, dat het aan tal slachtoffers belangrijk grooter is, dan bij de aardbeving van Zaterdag. De Ryksmiddelen. De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1928 bedroeg f39,066,517, tegen f 39,810,667 over de maand Maart 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt f38,831,417. De opbrengst over de eerste drie maanden van 1928 is in totaal f 120,008,136. De opcenten ten bate van het Leeningsfonds gaven over Maart een opbrengst van f6,124,849. j De inkomsten ten bate van het „Wegenfonds" zijn over Maart f495,396, i De Postraad. De Minister van Waterstaat heeft Dibsdag den onlangs inge- stelden Postraad geïnstalleerd met een uitvoerige rede, waarin hij wees op de belangrijke plaats welke het nieuwe college inneemt en door welks installatie een orgaan is tot stand gebracht, waaraan het ambtelijk karakter geheel ontbreekt en dat geheel los van de bedrijfsleiding staat. De Minister stelde in het licht, dat de instelling van den Post raad niet op zich zelf staat. Zij is een onderdeel van de reorga nisatie van het geheele Staatsbe drijf. Voorts ging de Minister in den breede na de functie van het nieuwe college. 's Ministers rede werd beant woord door den voorzitter van den Postraad, A. Pierson, die verzekerde dat de thans benoemde leden van den Postraad hun be noeming hebben aanvaard ais bereid ten bate der gemeenschap als goede staatsburgers te trachten diensten te bewijzen die van hen gevraagd worden. De leden van den Postraad hebben geen mandaat van groepen of van speciale belanghebbenden. Zij hebben slechts mandaat van de regeering en zullen dus vol komen vrij zijn in hun oordeel, Spneker wees er op, dat van werknemerszfjde bezwaren tegen de instelling van den Postraad zijn geuit, waarschijnlijk uit vrees, dat hij meer aandacht zal be steden aan de wenschen van het publiek dan aan die van het per soneel. Naar aanleiding daarvan wilde spreker opmerken, dat weliswaar de dienst er is voor het publiek en niet voor het personeel, doch dat goede diensten slechts mogen worden verwacht van een met goeden wil en met plezier wer kend personeel en dat dus de belangen, van het personeel en van het publiek zeer nauw ver band met elkaar houden en vol strekt niet tegen elkaar behoeven in te druischen. Spreker meende dan ook, dat de leden van den Postraad het recht hebben te verwachten dat van eenige animositeit tegen het college, van welke zijde ook, geen sprake kan zijn. BOBBY Lichte baai 25c/. TABA u 20 n ZEEPAARD ii u 15 n TBuitengewoon handig f Doras Kijkers. Gisteren is op 81-jarigen leef tijd te Den Helder Dorus Rijkers overleden. De overledene, die in 1847 te Den Helder geboren werd, heeft zich een wereldvermaardheid ver worven op het gebied van het redden van schipbreukelingen. In totaal heeft hij aan 38 reddingen deelgenomen, waarbij in totaal niet minder dan 487 menschen- levens in veiligheid gebracht werden. De periode waarin hij de leiding had van de Heldersche reddingsboot, ligt tusschen de jaren 1872—1911. Dorus Rijkers was broeder in de Orde van den Nederl. Leeuw en was drager van tallooze binnen-en buitenlandsche reddingsmedailles en onderschei dingen. De laatste jaren leefde hij als rustig burger te Den Helder, daar toe in staat gesteld door het Carnegie Heldenfonds en het Dorus Rijkersfonds. f Baron Bentinck. Onder hooge belangstelling is gisteren te 's Gravenhage het stoffelijk overschot van A. C. baron Bentinck ter aarde besteld. In het Diaconessenhuis Brono- vo, waar baron Bentinck was overleden, was tevoren een rouw- dienst geleid door dr. F. van Gheel Gildemeester, welke dienst werd bijgewoond door jhr. Sickin- ge namens de Koningin en jhr. v. d. Wijck als vertegenwoordiger, van Koningin Emma, en voorts1 door verschillende hofdignitaris- sen en vele autoriteiten. Kransen en bloemstukken wa ren toegezonden door de Konin gin, de Koningin-Moeder, de officieren en de Rijdende Artille rie, het Kinderziekenhuis en een krans van de kinderen, verpleegd in het Kinderziekenhuis, den Christel. Volksbond, e a. In het geheel waren er 23 bloemstukken, welke in een af zonderlijk rijtuig werden meege voerd. Zooals in zijn voornemen had gelegen, woonde de Prins de be grafenis bij. Z.K.H. was verge zeld van zijn adjudant, luit. ter zee J. W. Termijtelen. Vele leden van de Koninklijke Hofhouding waren tegenwoordig. Oproep tot opbouw. Het kleine land Liechtenstein is een vorstendom, dat grenst aan Oostenrijk en Zwitserland, nomi naal onafhankelijk, doch reeds verbonden met Zwitserland door postverkeer. Dit kleine land is geteisterd door een zware over strooming van den Rijn en een gebied van 2400 H.A. heeft daar onder geleden. De oogst werd vernield, huizen stortten in, lan derijen en weiden werden bedekt door zand en grint, wegen wer den omwoeld en de arme Liech- tensteiners konden zichzelf niet afdoende helpen. De genietroe pen van Zwitserland en Oostenrijk hebben prachtig hulpwerk ver richt, doch er is zooveel te doen, dat andere hulp moet worden in geroepen. Nu werkt in Zwitserland reeds eenige jaren een Comité van den Vrij willigen Hulpdienst, dat reeds in Frankrijk tweemaal en in Zwitserland drie maal, geteisterde streken heeft helpen opbouwen, en dat geheel gratis. De vrij willigers van dezen dienst ge nieten geen loon, doch krijgen natuurlijk onderdak en voedsel en gereedschap. Er hebben men- schen van verschillende landen samengewerkt, en hebben getracht de samenwerking en de goede verstandhouding op deze zeer practische wijze te bevorderen. Het initiatief is voortgekomen uit zeer radicale pacifistische kringen, doch het Comité heeft het ver- trouwer. gewonnen van groote groepen van de Zwitsersche be volking en van verschillende autoriteiten, en verheugt zichthans in een groote mate van populari teit. Het Comité heeft thans nog een oproep gezonden aan de Zwitsersche bevolking eerst, doch ook aan verschillende geestver wante groepen in het buitenland, om in Liechtenstein te gaan wer ken. Het werk staat onder leiding van twee broeders.de eerste is Dr. Pierre Cérésole, een radi cale antimilitairist en internatio nalist en zijn broer Overste Ernst Cérésole van de Zwitschersche genie! Overste Cérésole heeft van de regeering gereedschappt n en springstoffen e.d. verkregen en beschikt over de noodige practische kennis en is dan ook de practische leider, terwijl zijn broer alom aan het werk is om de zaak voor te bereiden en het plan te verdedigen in alle moge lijke kringen, om te komen tot het eigenlijke doel van beide broersdat het invallen in een ander land met de wapens in de vuist, juist door dit practische en internationale werk, voor ons menschen een rr.oreele onmoge lijkheid wordt. En nu roepen zij fonge menschen van alle landen op om een poos met hen te komen werken in Liechtestein. De werkzaamheden zijn op 2 April begonnen en zullen zeker eerst eind September als geëindigd kunnen worden beschouwd. Op Zwitschersch grondgebied genieten de vrijwilligers vrij rei* zen, en in de Alpen zorgt het Comité voor automobielen. Voedsel, kleeding, verzekering tegen ongevallen, enz., zijn vrij. En het zal voor menigeen aan lokkelijk zijnr dat Liechtenstein een prachtig land is, waar de vrijwilligers met open armen zuilen worden ontvangen, ja, waar men een vacantieweek zai kunnen doorbrengen na afloop van de werkperiode. Uit Enge land komen waarschijnlijk vele studenten en er wordt gehoopt, dat ook een aantal Hollandsche jongelui dit werk voor een poos zullen kunnen meemaken. De eerste Hollanders zijn reeds ver trokken. Alle inlichtingen verstrekt het Centraal Secretariaat der „Jonge ren Vredesactie", Koningin So- phiestraat 37, 's-Gravenhage. Prinsjesdag. Het slot van Prinsjesdag is in Den Haag niet zoo vlot verloopen als andere jaren gewoonlijk het geval was. Het slechte weer had blijkbaar velen thuis gehouden. Vooral in den vooravond vielen er onophoudelijk plasregens, die menigeen den lust benamen, een rondgang door de stad te maken, om de feestverlichting der De partementsgebouwen in oogen- schouw te nemen. Degenen, die er op uit gingen, zochten hun heil meerendeels niet op de koude en natte straat, maar togen naar den Dierentuin of naar de Groote Kerk, waar een concert gegeven werd. Het drukst was het nog op het Lange Voorhout, waar voor het paleis der Koningin-Moeder een muziektent was opgesteld. Velen profiteerden hier van het concert. AXEL, 20 April 1928 Van de openbare en enkele particuliere gebouwen het was ruw weer en schoonmaak woei gisteren alhier de driekleur ter gelegenheid van 's Prinsen verjaardag. Gisteren had alhier de be grafenis plaats van den gasfitter j. D. Porreij. De lijkstoet, waarin behalve den Burgemeester wer den aangetroffen eenige leden van de gascommissie en een groot deel van het personeel der gasfabriek, werd voorafgegaan door twee makkers van den over ledene, die een rouwkrans met zich droegen van het personeel voornoemd. Het Emmabloempje. Men verzoekt ons mede te deelen, dat aanst Zater lag ook alhier weer de jaarlijksche col lecte gehouden wordt met het bekende Emmabloempje. Als we weten, dat de netto-opbrengst daarvan ten goede komt aan het Groene Kruis, achten we aanbe veling overbodig, leder gezin heeft immers wel al direct of indirect kennis genomen van het nut dier instelling en alzoo zal ook ieder wel weereen bloempje koopen, als zulks door een lief tallige kinderstem met de noódige bescheidenheid wordt gevraagd. „Rapide". Als de korfballers hun jaarlijk- sche feestvergadering houden is er altijd volop belangstelling. En dat heeft tweeërlei reden, ten eerste is het er steeds gezellig, waarvoor het bestuur weet te zorgen en tweedens geven zij al tijd een stukje tooneel te zien, dat èn om den inhoud èn om de wijze van opvoering mag gezien worden Zij hebben op andere tooneellisten hier den voorsprong, dat er inteliectueele leiding achter zit. Opgevoerd werd dezen keer Willy's Trouwdag. Er kwamen heel grappige momenten in voor en niemand*der toehoorders zal zeker Willy de 30.000 mark mis gund hebben. Er werd uitstekend gespeeld. Alleen was het onge rijmd, dat de dames den schijn gaven, alsof ze hun visite-costuum ook 's nachts aanhouden en al- zoo niet in nachtcostuum ver schenen, toen ze verschrikt door inbrekers ten tooneele kwamen „gevlucht". Er zijn soms van die kleinigheden, die toch zoo storend kunnen zijn. Men begrijpe en dat zij nu de tooneellisten hier in 't algemeen gezegd dat ook in 't plankenland de eischen zwaarder zijn, dan 20 jaar geleden. Het spel werd afgewisseld door pianomuziek onder begeleiding van viool De pianist vond het jammer, dat men een piano even als een viool, niet op zijn rug kon meebrengen, dat zou menie- maal teleurstelling voorkomen. Aan 't eind der uitvoering dankte de leider bij afwezigheid van den voorzitter de aanwezigen en inzonderheid de vele opge- komenen van de zustervereeniging „Seolto" uit Terneuzen. Een gezellig dansje besloot den aangenamen avond. De V. V. Z F. Gisteren werd door de Vereeni- ging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard alhier weer een vergadering gehouden van obligatiehouders. Zooals bekend, was in de vorige vergadering be sloten rechtskundig advies te vragen aangaande de toelating van eenige nieuwe leden. Dit advies is ten gunste van die leden uitgevallen en alzoo waren ze ook heden aanwezig. In de vergade ring waren 99 aandeelhouders, inclusief de volmachten, vertegen woordigd. Het was dan ook een zeer gewichtige vergadering, want het voortbestaan der vereeniging hing er van af. Het eenige punt op de agenda was: ontbinding der vereeniging. Voordat over dit punt werd ge stemd, riep de voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn de mede werking der leden in, om hoewel het een bestuursvoorstel is toch tegen dat voorstel te stemmen en alzoo deze vereeni ging niet te begraven, die toch zoo veel goeds heeft teweeggebracht en dat nog kan, als de leden willen samenwerken in het belang der paardenfokkerij. Spr. kon er niet over heen stappen om, waar hij zoovele vergaderingen heeft uitgeschreven, waarin werd op gebouwd, er thans een zou moeten leiden om af te breken. Met den wensch, dat het voorstel ver worpen zal worden, opende hij de vergadering. De heer Jan de Putter teekende protest aan tegen het feit, dat de nieuwe leden, welke niet zijn ge- balotteerd en alzoo geen recht van zitting hebben, thans ook mogen meestemmen. De voorzitter liet evenwel geen verdere discussie over dat punt en ook niet over de liquidatie toe. Hij ging over tot stemmen met het gevolg, dat 52 tegen en 47 stemmen voor ontbinding werden uitgebracht, en alzoo de vereeni ging blijft bestaan. De vergade ring ging hierna uiteen. Door de politie te Zuiddorpe is aangehouden zekere C., aldaar woonachtig, die onder voorwend sel zaken te kunnen doen waar veel mee te verdienen was, ver schillende personen voor een belangrijk bedrag aan geld heett opgelicht. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Midd. Crt. De wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar aanleiding van het bezoek van den Minister en andere auto riteiten aan Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft „Cadzandtenaar" in de „Midd. Courant" als ingezonden stuk de volgende opmerkingen, die ook wel toepasselijk zijn op onze omgeving. Zeer waarschijnlijk aldus luidt het zijn de auto's van uit Middelburg meegereisd, wat te betreuren is. Het zijn alle 68 cylinders en zware auto's geweest met prima veeren en schokbrekers. Ik had gaarne ge wild, dat zij dien rit eens hadden gedaan in meer democratische auto's, Fords, Chevrolets, e. d, en dus op onze manier eens kennis hadden-gemaakt met de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, speciaal het Westelijk Deel. De wegen Breskens—Schoon* dijke en Schoondijke—IJzendijke zouden in Holland niet geduld worden zonder protest, aan dert weg IJzendijke^-Biervliet zou de Telegraaf zeker al een reeks ar tikelen hehben gewijd en de weg per half any

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2