Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw. Rechtszaken. Hoos bezoek. Op het oogenblik vertoeft In ons land de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken met zijn Echtgenoote. zoon en dochter. Vrijdag zijn ze aangekomen en na een dag of tien verschillende bezoeken in ons land te hebben afgelegd, zal het gezelschap waar schijnlijk naar Biussel vertrekken. Het heet, dat de gasten hierheen kwamen, om de bloemenvelden te bezichtigen. Het weer werkt daar nu juist niet toe mee. Zaterdag ontving de Koningin Minister Chamberlain in audiëntie, terwijl verschillende gastmalen ter eere van de hooge bezoekers zijn aangericht. Er wordt hun aller- wege gastvrijheid verleend,zoodat zij wel met een goeden indruk huiswaarts zullen keeren. AXEL. 17 April 1928. In langzaam tempo vlogen hier hedenmiddag drie tweedekkers over de gemeente, komende uit België, in Noordelijke richting. De V. V. V. De Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer is weer druk doende met het uitwerken harer plannen. Zooals we destijds meldden, staat voor de aanst Pinksterdagen een concours-hippique op de lijst en thans is men daarmede reeds zoover gevorderd, dat het pro gramma is vastgesteld. Het zal worden gehouden op het bekende sportterrein op den 2en Pinkster dag en aanvangen om 2 30 uur. Na een optocht door de stad met de deelnemers (muziek, bestuur, ruiters, paarden, auto's, enz.) volgen le rondrit op het terrein met versierde auto's. 2e drafkoers met of zonder rijtuig. 3e ringrijderij (voor dames). 4e drafkoers. 5e stoelenwedstrijd te paard 6e vluchtkoers. De prijzen variëeren van 750 tot 2000 francs. Met Pinkster drie, des Dins dags dus, zal een openluchtspel worden gegeven, waarvoor men accoord heeft gekregen met het Nieuw Tooneel van Gent, dat zal opvoeren het bekende historisch treurspel „Hamlet", van Shake- spaere, op te voeren in 5 be drijven en gecostumeerd volgens de gegevens, welke een getrouwe vertolking waarborgen. Een en ander zal natuurlijk nader in uit te geven programma's worden gepubliceerd en omschre ven. De hoop blijft alleen maar ge vestigd op mooi weer. Als dat er is, volgt de rest vanzelf m. a. w. is succes verzekerd. De marechaussee P. van Belleghem, vroeger te Axel, thans gestationeerd te Breskens, is be stemd voor uitzending naar Ned. Oost-Indië als politie-opziener. Niet officieel. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer, als zouden er plannen bestaan, dat H. M. Koningin Emma dezen zomer met H. K. H. Prinses Juliana een bezoek brengen aan Zaamslag, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat dit bericht minstens voorbarig is. Van deze plannen is in Den Haag officiéél nog niets bekend, al is het dat op Zaamslag welis waar geruchten loopen dienaan gaande, doch deze zijn wellicht ontstaan, omdat de wensch wel eens de vader van de gedachte is. Aan het te 's Gravenhage gehouden vakexamen telegrafie heeft voldaan de heer Jac. M. Poissonnier te Terneuzen, vroeger te Sas van Gent. M. Ct. Zaterdag had te Terneuzen een vechtpartij plaats tusschen eenige Duitsche matrozen, die na in benevelden toestand het de menschen op straat lastig te hebben gemaakt, ten slotte ruzie onder elkaar kregen. De politie trad op, doch woorden hielpen niet, zoodat arrestatie volgde, wat de poppen aan 't dansen bracht. Er ontstond een formeele vecht partij, waarbij de agenten zich zelfs met de blanke sabels imoesten verdedigen. Met behulp van de rijkspolitie werden de belhamels later inge rekend en bleek voor een hunner wegens een sabelhouw genees kundige hulp noodig. Te Terneuzen is de vorige week door de chr. jonge man- nenvereeniging „Bidt en Werkt" met veel succes een bazar ge houden, met de daarbij gebruike lijke attractie's. als verloting, muziek-en voordrachtavonden. Het doel, de netelige positie van de kas eenigszins op te hef fen, is vrijwel bereikt, door de veelzijdige medewerking en steun, die van allerlei kringen der be volking werd ondervonden. Poldervergaderingen. In de op 10 April jl. daartoe door de regelings-commissie, ten huize van den heer L J. Brand te Hulst, gehouden vergadering is besloten, de jaarlijksche alge- meene vergaderingen van de polders en waterschappen dit jaar te houden op Maandag 7 Mei, Commissie Havenfort. Dinsdag 15 Mei, Canisvliet. Woensdag 16 Mei, Koningin Emma. Zaterdag 19 Mei, Melo, Willem Hendrik en Klein Kieldrecht. Donderdag 24 Mei, Absdale, Riet- en Wulfsdijk. Dinsdag 29 Mei, Van Alstein. Donderdag 31 Mei, Willem 111 Zaterdag 2 Juni, Wildelanden en St. Jansteen. Dinsdag 5 Juni, Groot- en KI. Ferdinandus. Woensdag 6 Juni, Beoosten- en Bewestenbiij. Zaterdag 9 Juni, Clinge. Dinsdag 12 Juni, Groot en N. Kieldrecht. Donderdag 14 Juni, Ser Paulus. Zaterdag 23 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag 26 Juni, Catharina. Woensdag 27 Juni, Havik- en Hulsternieuwland Donderdag 28 Juni, Oude Graauw en Langendam. Dinsdag 3 Juli, Lamswaarde c.a De Minister in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zooals gemeld, bracht de Mi nister van Waterstaat de vorige week een bezoek aan Zeeland, dat hoofdzakelijk verband hield met de nieuwe veerboot tusschen Vlissingen en Breskens, waarover al zooveel te doen is geweest. In tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin en andere autoriteiten en deskundigen is naar Breskens gevaren en nota genomen van de meer of mindere bestuurbaarheid en andere eischen waaraan een vlot verkeer op het lang niet malsche zeegat daar moet voldoen. Het blijkt, dat men met lof- waardigen ijver wil werken om het daarheen te sturen, dat aan die eischen beantwoord zal wor den. Donderdag werd weer overge stoken na2r Breskens, maar dit maal om andere belangen te bespreken. Vergezeld van den Commissaris der Koningin, jhr. Quarles van Ufford, een ambte naar van het Ministerie, den Hoofdingenieur van Zeeland, le den en griffier der Staten bezocht Minister Van der Vegte Sas van Gent. Naar de Tern. Crt. meldt, werd gesproken over de westelijke waterleiding. Zooals bekend, ver spreidt deze nog steeds een on dragelijke lucht. Verder werd naar Terneuzen gereden, waar ten stadhuize au diëntie werd verleend, waarvan gebruik werd gemaakt door het gemeentebestuur van Terneu zen, dat enkele plaatselijke be langen besprak. Het Bureau der Kamer van Koophandel wees op de wensche- lijkheid van electrische beweeg kracht voor de draaibruggen te Sluikil, Sas van Gent en Terneu zen, waarvan de Minister over tuigd bleek. Voor bepleiting van verbetering van de wegen Belg. grens en Axel—Roode Sluis verwees Z.Ex. naar de daaromtrent bestaande wegen plannen. Enkele ingezetenen uit Hulst vroegen wederinvoering van de avondbestelling voor de post, zooals die daar ter plaatse vroe ger geschiedde, wat de Minister in overweging nam. Met de boot ging het vervol gens naar Walsoorden, waar eenige gebreken aan den aanleg steiger werden gedemonstreerd. Alzoo is de Minister weer met een verlangenslijstje van Z.-Vlaan deren huiswaarts gestoomd en zullen we maar hopen, dat de goede Sint er ons te zijner tijd mee zal verheugen. Maar nog iets: Als men goed leest, kan men op zijn vingers uittellen, dat het Kanaal AxelHulst ran de baan is. We lezen nl. daaromtrent, dat ook het bestuur van de Kaha, het comité ter verkrijging van dat kanaal, ter audiëntie aan wezig was en eens wenschte te polsen, hoe de Minister over die plannen dacht en hoe hij gestemd was ten opzichte van het aanbod, dat 10 pCt. der kosten zullen worden bijgedragen door de be langhebbenden in deze streek. Maar het antwoord moet alles behalve geruststellend zijn ge weest. Z.Exc. moet voldoende hebben laten doorschemeren, dat er in de tegenwoordige omstan digheden weinig op de uit voering van dat werk behoeft gerekend te worden. „Er zijfl tal van andere wer ken" zoo lezen we „die „meer urgent schijnen en groote „bedragen van de schatkist vor „deren. Bovendien blijkt z.i. uit „een aanbod van 10 pet. in de „kosten niet, dat de streek de „urgentie zelf zoo sterk gevoelt „Wanneer een meer beduidende „bijdrage zou worden gegeven „zou de kans dat het verzoek in „nadere overweging genomen „wordt, grooter worden. Een ant woord op het gedane aanbod „kan worden tegemoet gezien". Naar dat antwoord moeten we nu niet meer nieuwsgierig zijn, Het kan misschien wel meer woorden bevatten, maar geen gunstiger inhoud. En als er meer moet worden bijgedragen in de kosten, dan komt het ons voor, dat misschien de gemeenten het beter voor eigen rekening konden graven, op eenvoudiger schaal en met minder omslag. Als men de opmetingen nagaat en de reusachtige sommen hoorde noemen, dan lijkt het wel of.hier opzettelijk gewerkt werd om de ramingen zoo hoog mogelijk te krijgen. Het schijnt met al die soort werken zóó te gaan, dat als het niet in de millioenen loopt, men dan de zaak eenvoudig maar liever niet begint. We zagen dat in de P. Z. E. M., die een last is geworden voor de provincie en op eenvoudiger schaal mis schien een zegen was geweest. Nu staan we weer voor de waterleiding, die eveneens „grootsch" en duur moet zijn wars van eenvoud, d.w.z. ze al leen daar brengen, waar ze ge vraagd en gewenscht is. En het Kanaal werd op een zelfden grondslag ontworpen. Immers er ligt een „kanaaltje" dat wel niet geschikt is, maar dat toch eenige duizenden kubieke meters grond besparing zou geven aan werkloon, enz., afgezien van de overbodige onteigening. Toch werd daarvan geen gebruik ge maakt in de plannen en werd het kanaal dwars door den Be- oostenblijpolder ontworpen, waar door eenige Hectaren grond ont eigend moesten worden. Enfin technisch zijn we niet tot oordeelen bevoegd, maar toch komt het ons voor, dat die zaak practisch niet goed aangepakt is. gift heeft aangenomen, wetende dat zij hem gedaan werd ten einde hem te bewegen, zonder daardoor in strijd met zijn plicht te handelen, in zijn bediening iets te doen, meermalen gepleegd, op welk feit toepasselijk zijn art. 362,57 van het Wetboek van Strafrecht. Verder bepaalde de rechtbank, dat zij bij toepassing van gevangenisstraf niet meer dan 3 maanden zou hebben op gelegd, doch zij gebruik wenscht te maken van de haar verleende bevoegdheid een geldboete boven het maximum op te leggen, ach tende zij het maximum niet in overeenstemming met den ernst der begane feiten. Niet bewezen werd geacht dat verdachte bewogen werd iets te doen in strijd met zijn plicht. De officier van justitie had gevorderd veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het als ambtenaar een gift aan nemen, wetende, dat zij hem ge daan wordt, teneinde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht in zijne bediening iets te doen of na te laten, meermalen gepleegd. Midd. Crt. Ingezonden Mededeelingen De gascorrnptie te Halst. De rechtbank te Middelburg heeft in de zaak tegen H. C, V., Schoondijkegasmeester, vroeger directeur der Gasfabriek te Hulst, die zooals Te Terneuzen is in een ver gadering, welke was uitgeschreven door de Tuinbouwvereeniging te Hoek, een veilingsvereeniging op gericht voor den verkoop van vruchten, den tuin- en ooftbouw betreffende. Na een uiteenzetting van den heer Van Petegem, secretaris van bovengenoemde vereeniging,waar bij deze wees op de ontwikkeling van den tuinbouw in dezestreek gedurende de laatste jaren, welke een veiling wenschelijk maakt, verklaarde de heer Steijaert, secretaris van de vruchtenveiling te Hulst zich bereid tot samen werking en geloofde ook, dat als allen meewerken, een veiling, zoo mogelijk met gebouw, te Terneuzen op zijn plaats zal zijn. Burgemeester Huizinga zegde zijn vollen steun toe, ook namens het Dag. Bestuur en meende, dat een vruchtencultuur in deze streek aan vele handen, die tot heden zijn tot werkloosheid, werk zal geven. Na eenige discussie over de vraag, of nu reeds in voldoende mate vruchten worden geteeld, dat een veilingsvereeniging noo dig zou zijn, wordt de knoop door gehakt en tot oprichting besloten. De vereeniging zal den naam dragen van „Vruchtenveiling Zeeuwsch Vlaanderen" en blijft gevestigd te Terneuzen. Voorloopig werden tot bestuurs leden gekozen de heeren H. Dieleman, voorzitter, W. van Petegem, secretaris, A. de Jonge, P A. Lijbaart en J. Tollenaar, allen van Hoek. Keuringen van rundvee. Uit de door de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland verspreide circulaire blijkt, dat de keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee in 1928 zullen gehouden worden in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. te Nieuwviiet, Aardenburg, St. Kruis, Eede, Oostburg, Sluis, Waterland kerkje, IJzendijke, Schoondijke en Biervliet op 8, 9 en 10 Mei en in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen te Terneuzen, Axel en Zuiddorpe op 11 Mei en te Kloosterzande, Clinge, Nieuw-Namen, Absdale, Graauw, Hengstdijk en Ossenisse op 30 en 31 Mei en 1 Juni. Werden deze keuringen vroeger slechts op een paar plaatsen gehouden, nu is evenals de beide vorige jaren aan het aantal keu ringsplaatsen een flinke uitbrei ding gegeven, waardoor den gemeld veroordeeld werd tot fokkers, die vroeger niet aan deze f 500 boete subs. 5 maanden j keuringen konden deelnemen, de hechtenis, geacht dat wettig en gelegenheid wordt geboden met overtuigend is bewezen, dat hunne dieren ter keuring te de verdachte nis ambtenaar een komen. Fokkers van rundvee, is het u bekend, dat iedere veehouder in Zeeland kosteloos vee mag inzenden en alle gezond vee zonder beperking wordt toege laten Komt dan met uw vee ter markt en woon de belangrijke demonstratie's bij. Ongetwijfeld zal dit de vee verbetering en veekennis in onze provincie zeer ten goede komen. Het nieuwe Stamboek. Het Handelsblad bevat een verslag van de te Terneuzen ge houden eerste algemeene verga dering van het Stamhoek voor het Zeeuwsch Belgisch Trekpaard, waaraan we het volgende ont- leenen Na een openingswoord van den voorzitter, den heer Staal, hield de secretaris de heer Zonnevijlle een rede. „Deze eerste vergadering zei hij, is daarom van zoo'n groot gewicht, wijl men ons als een doodgeboren kind heeft trachten voor te stellen. En nu, we zijn erHet Z. B. S. groeit tegen de verdrukking in. Ons boek bevat reeds een groot aantal ingeschre ven paarden van Belgische origine en de opgave van geboren veulens is zeer bevredigend. Weldra zullen we in staat zijn ons be staansrecht te bewijzen. Waar wij op paardenfokgebied aan de spits staan, daar kunnen we zooals we hier zijn, toonen wat we waard zijn. En mocht het Nederl. Trekp. St. door onoor- deelkundigen besluiten ons trach ten in den binnenlandschen handel te bemoeilijken, dan kunnen we niet aannemen, dat men daar de volle verantwoordelijkheid .durft dragen, wanneer men daardoor Z -VI. meer op België aanstuurt. Wij hebben weer het oude standpunt ingenomen, zooals het op een vergadering bij de be handeling van de tegenwoordige paardenwet op het Dep. van Landbouw, onder leiding van wijlen den heer dr. P. van Hoek met groote meerderheid is uit gesproken „Wij hechten voor de keuringen der hengsten vóór alles waarde aan het rijkscachet". Dit is reeds enkele jaren ge leden - gebleken, toen enkele fokkers uit Z.-Vl. per gedocumen teerd adres den minister verzoch ten, om ook op de najaarskeu ringen, de Rijkscommissie tegen woordig te doen zijn, ten einde zekerheid te hebben van de on partijdigheid der hengstenkeu- ringen. Dit verzoek is gelukkig door den minister ingewilligd, waar voor onze fokkers hem zeer dank baar zijn, en de kans is niet buitengesloten, dat het voorrecht van het hebben der rijkscommissie ook op de najaarskeuringen, wel dra door héél Zeeland zal worden gevraagd. Het is ons bekend dat'de ove rige deelen onzer provincie ]a- loersch zijn op het voorrecht dat Z.-Vl. daarin geniet, en we zullen te overwegen hebben, of van ons stamboek niet het verzoek aan den Minister dient uit te gaan, dit najaar in geheel Zeeland de Rijkscommissie aanwezig te doen zijn. Bovendien dringt zich hier nog een ander vraagstuk naar voren. Zullen wij er genoegen mee nemen, dat de rijkscommissie, die dit najaar onze hengsten zal hebben te keuren, bestaat uit leidende personen in het Nederl. Trekp. St. De onpartijdigheid, die ons bij de Wet is gewaarborgd, kan daar door in het gedrang komen, en het kan noodig zijn, dat wij hier besluiten den Minister te verzoe ken de Rijkscommissie voor de hengstenkeuring in Zeeland te doen bestaan uit niet-leden van 't Nederl. Trekp. St. Althans uit fokkers die daar nooit eenige leidende positie hebben ingeno men. Vervolgens bestreed spr. de verkeerde voorstellingen die het N. T. S. heeft gegeven in een interview in het Hand., en gaf hij een opsomming van de grieven der Z. fokkers tegen het N. T.S* Over de royementskwestie zei de heer Zonnevijlle dat het be- J stuur heeft gemeend, unaniem te j moeten bedanken a!$ lid van in i

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2