Yoor schold verkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. DINSDAG 17 APRIL 11)28. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. NO. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. wmm DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Antl-oorlogsverdrag. Kellogg, de staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, heeft Groot- Brittannië, Duitschland, Italië en Japan uitgenoodigd, zich bij Frankrijk en de Vereenigde Staten aan te sluiten wat betreft de on derhandelingen over een verdrag, dat zich over de geheele wereld uitstrekt en waarbij de landen zich verbinden, niet tot oorlog over te gaan. in de vier betrok ken hoofdsteden worden tege lijkertijd nota's aangeboden. De regeering der Vereenigde Staten heeft gisteren aan de Britsche regeering de beloofde nota doen toekomen. Ingevolge het ontwerp verbin den de onderteekenaren zich af te zien van den oorlog als in strument van nationale politiek en nooit, anders dan door vreed zame middelen, een oplossing te zoeken van geschillen onder hen. De nota wijst op de beschou wingen door Frankrijk te berde gebracht nopens zijn verplich tingen op grond van den Volken bond en het verdrag van Locarno en andere verdragen en gaat dan voort: «Mijn regeering heeft niet toegegeven dat deze beschou wingen eenigerlei wijziging nood zakelijk maken van haar voorstel inzake een multilateraal verdrag en is van meening dat iedere natie der wereld zich met be hoorlijke inachtneming van haar eigen belangen zoowel als van de belangen der geheele familie van naties bij een dergelijk verdrag kan aansluiten. Tenslotte wordt in de nota ge vraagd om, indien Brittanië niet in staat is een dergelijk verdrag gunstig te overwegen, aan te geven welke bepaalde wijzigingen het aannemelijk zouden maken. De minister van buitenlandsche zaken Kellogg heeft naar aanlei ding van de overhandiging der anti-oorlogsnota aan Duitschland, Engeland, Italië en Japan een communiqué het licht doen zien, waarin gezegd wordt dat de stap met volkomen instemming der Een oud verhaal door P. Louwehse. wiiLfci&srapvJ 2) En als de meester dan binnen trad, o, se zag hem nog zoo klaar en dnidelyk met die pen achter het oor en het Goudsebe pijpje in den mood. »Zoo, is mijn oude Berth daar weer Heeft ze my, oude man, nog niet genoeg geplaagd, en komt ze hem daar om weer eens opzoeken Za zag daarbij zijn helder blauw oog van vriendelijkheid straleD, en om zynen mond speelde datzelfde ondeugende lachje, dat hy op school altyd te voorschyn wist te roepen, als by één zyner leerlingen eens gefopt had, of als zyn hart over liep van genot, wanneer hij dat kleine volkje daar om zich benen zag om uit zyn mond te leeren verstaan en begrijpen, hoe men op eene openbare school gods dienstig onderwys kan geven zonder door dogma anders-den kenden te ergeren. En nauwelijks was meestere bt»14 verdwenen, ef ze zag haar Fransche regeering geschiedde. De regeering der V. S. hecht de allergrootste beteekenis aan de thans met de vijf mogendheden aangeknoopte onderhandelingen en hoopt ernstig, dat de bestu deering van de daarbij opgewor pen quaesties met succes zal be kroond worden en zal leiden tot een spoedig sluiten van een ver drag. De regeering der V. S. zal in elk geval niets onbeproefd laten om bij te dragen tot de oplossing van zich eventueel voordoende technische moeilijk heden en vertrouwt, dat de andere regeeringen evenals allen zullen doen wat in haar macht is om overeenstemming over den tekst van het verdrag te vergemakke lijken. De aanslag op Victor Emanuel. Hoewel de autoriteiten met be trekking tot den aanslag op koning Victor Emanuel het grootst mo gelijke stilzwijgen in acht nemen, weten de bladen uit Milaan te melden, dat er reeds sporen van de daders zouden zijn ontdekt, met het gevolg, dat talrijke ar restaties verricht werden. Op den avond voor den aan slag zou men op het plein voor de tentoonstellingsterreinen ver dachte personen hebben bemerkt, terwijl kort voor de explosie een vrouw werd gesignaleerd, die de aandacht trok door haar zonder ling gedrag. Aan de „Giornale d'ltalia" wordt gemeld, dat de politie over tuigd zou zijn, dat de daders van den aanslag onder de anarchisten gezocht moeten worden. Er zou den eenige aanwijzingen ontvan gen zijn. In verband hiermede heeft de politie 200 anarchisten gearre steerd, waaronder een anarchist die indertijd wegens deelneming aan den aanslag in het Diana- theater te Milaan tot vijf jaar tuchthuisstraf is veroordeeld. De Koning heeft 50 000 lire geschonken aan de families, die slachtoffers bij den aanslag te betreuren hebben. De koningin en de princessen domiueetje met zijn kromme beenen en zijn hoogen rug, doch met een bart, waaruit de enge len bouwstoffen konden verza melen, om er een heilige van te kneden. Wat zei hy daar weer O ja, hy zei en de blanke wijs vinger van de rechterhand wees op den woeligen stroom: »Kyk eens, Berth, daar gaat de stoom boot 1 Een prachtig vaartuig, bé Wat gaat ze erdoor? Zoudt ge wel willen gelooven, liet kind, dat ik zoo graag eens mee zou willen Zie je, van bier naar Rotterdam en dan, verder, o, veel verder nog, naar Amerika, weet-je, naar mijn eenige doch ter, die ook Bertba heet. 't Kiud is daar met haren man, die koopman was, heengegaan. Laat zien ja, 't is al vyftien jaar geleden 1 O, als ik haar uog eens zag voor mijn dood, dan zou ik met Simeon kunnen uit roepen »Nu laat Gy, Heer, nw' dienstknecht gaan in vrede I Ja, zoo sprak hij en werd dan weemoedig tot sehreiens toe maar het was, alsof hy zich schaamde, dat hij zoo murmn- j reeren en wenschen kon,want de lach keek al om een hoekje, als de traan zieh gereedmaakte woonden een voor de slachtoffers van den aanslag gecelebreerde mis bij. Aardbeving in Balgar(je. Zoowel uit Sofia als uit Con- stantinopel worden berichten van een ernstige aardbeving ontvan gen. Te Constantinopel werd geen schade aangericht en duur den de schokken eenige seconden. Ook te Adrianopel werd de aard beving waargenomen. Het meest schijnt de stad Tchirpan (Bulgarije) en omgeving geleden te hebben. Zij moet na genoeg met den grond gelijk zijn gemaakt en is van aète verkeer afgesloten. Het aantal slachtoffers moet groot zijn. Ook te Philippo pel zijn eenige dooden en is een moskee ingestort. Tachtig auto's verbrand. In de Parijsche voorstad Leval- lois-Perret is Vrijdagnacht een groote brand uitgebroken, waar door een gebouw van 2500 M2. oppervlakte geheel in de asch is gelegd. In dit gebouw bevond zich een stock van nieuwe auto's en een Fransche carrosseriefabriek. Meer dan 80 auto's en eenige groote voorraden werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan 9 millioen francs. Geslaagd. Het Duitsche Oceaan-vliegtuig „Bremen", met de piloten Köhl en Fitzmaurice en den passagier Von Hühnefeld aan boord, is Vrijdagavond geland op het eiland Greenly in de St. Laurence baai. De landing waartoe de vliegers gedwongen waren wegens gebrek aan benzine, gésctiiedde vlot, terwijl het toestel slechts geringe schade opliep. Het Greenly-eiland, waarop de „Bremen" de noodlanding heeft gemaakt, is een rotsachtig eilandje dat nog geheel in het ijs zit. Naar verluidt is bij de landing de schroef van het vliegtuig beschadigd. Op het eiland bestaat zoo goed als geen verbinding, hetgeen de oorzaak is, dat het bericht van de noodlanding, welke reeds in den middag heeft plaats gehad, zoo lang op zich heeft laten wachten. De eenige verbinding, die zij met den vasten wal hadden, gaat over het ijs. Aanvankelijk werd gemeld, dat de vliegers geland zijn wegens benzinegebrek. Een ander bericht zegt evenwel, dat de noodlanding plaats had tengevolge van een sneeuwstorm. Volgens de laatste berichten is het niet mogelijk van het rots- achtige Greenly-eiland te starten. Het vliegtuig zal nu worden gedemonteerd. Op een door de Canadeesche regeering beschikbaar gestelde ijsbreker zal de „Bremen" naar den vasten wal worden vervoerd. De vliegers hebben zich in den vuurtoren ter ruste begeven. Over den afloop van de vlucht zijn zij niet ontevreden. Op het Greenly eiland wonen in totaal slechts zeven visschers- families en de wachter van den vuurtoren. Thans zijn ook van de vliegers zelf berichten ontvangen over hun landing. Vóór de landing hebben de vliegers hachelijke uren doorge maakt, aangezien zij in een dichten mist vlogen. De mist was zóó dicht, dat zij zelfs niet de land tong in het Noordelijk deel van Newfoundland hebben waarge nomen, hoewel deze toch van 80 tot 120 K.M. breed is en zij er ongetwijfeld boven hebben gevlogen. Daardoor zijn zij den weg kwijt geraakt, waardoor hun benzine uitgeput raakte en zij zich genoodzaakt zagen op de eerste daarvoor in aanmerking komende plaats te dalen. Het is een geluk, dat de vlie gers konden landen op een eilandje, anders was 't hun net vergaan als hun ongelukkige voorgangers. Het zijn de eerste vliegers, wien een vlucht WestOostzooal niet naar de bedoeling precies gelukt, dan toch niet mislukt is. Vandaar de groote vreugde over te verschijnen, nu het heette daD K nd, kiud, wat ben ik toch begeerig, hé Ja, ja, die Vlaamsehe dichter Van B ars heeft wel gelyk gehad, toen hij schreef »Menfich'lijk hart, wat zijt ge [groot toch, Dat geen wereld u verzaadt 1 Meusch'lijk hart, wat zyt ge [klein toch, Dat een Diet u wouden slaat Misschien keer 'k de volgorde van 's dichters gedachten om en moet het kleine voor het groote hart staanmaar dat doet er niet toeik gevoel toch wel de waarheid van dat zeggen Maar kom, myn kleiue Berth is nog veel te joDg om met den onden man over groote, onver- zaadbare en kleine, uiterstge- voelige harten te diseuteeren. Ga-je mee hengelen En pas had hy dat gezegd, of by nam haren arm, bracht haar in het roeibootje en wijdde dan zooveel aandacht aan het aanslaan van het aas, dat het wel scheen, alsof hij op de wyde wereld geene dochter had, die ook Bertba heette en die hij in geen vijftien jaren gezien had, ja, er was zooveel ernst in die handeling, dat men, hem «oo bezig ziende, onwillekeurig begon te vermoe den, dat hy ziel en zaligheid op een vischhaak met aas gevestigd had. Het beeld verdween, om plaats te maken voor een ander Nu stond ze weer in de stille pastorie aan een sterfbed. Het was er zoo doodsch en eenzaam, als hier in deze groote kamer. »Berth, lieve Berth !c klonk het zwak uit de bedstede. De aangesprokene naderde en vatte de. hand, die al zoekend en tes tend over het dek zieh naar haar uitstrekte. Och, 't was de hand van haar domineetje De wachters des huizes beelden, de malenden waren stil blyven staan, de vensters waren bijna verduisterd en het oogenblik was ook niet verre meer, dat de twee deuren naar de straat zouden gesloten worden. Ben-je daar, Berth vroeg by. »Ja, dominé snikte ze. »Luister, kind, buig u wat.< Zy boog zieh over hem heen. De roos in den knop boven het verschrompelde boomblad. Treffende tegenstelling 1 Berth, kind, als je m [j u Berth, mijn kind nog eene ziet, geef haar d*R de heele wereld. Va'n alle zijden, van Duitsche, Iersche en Ameri- kaansche zijde gelukwenschen. De Canadeesche vlieger Schil ler is er met zijn vliegtuig in geslaagd naar het Greenly-eiland te vliegen. Hij is daar Zondag middag aangekomen, vergezeld door een journalist, die dus het eerste interview met de Oceaan vliegers had. Schiller trof de vliegers in goede gezondheid en vol goeden moed aan. Op zijn vlucht naar het eiland had Schil ler met sneeuwstormen te kam pen, doch hij slaagde er in goed te landen. Volgens een draadloos bericht zou Köhl hét voornemen hebben orr. heden of morgen weer met de „Bremen" op te stijgen om in één etappevlucht naar New-York te vliegen. De tank niet gesehikt voor polderland. Naar het „Vad." meldt, is op een stuk polderland met slooten achter Het Kleine Loo bij Den Haag, in tegenwoordigheid van den Minister en vele militaire autoriteiten, gedemonstreerd, wat men al of niet in een polderland kan doen met een tank. Het is den vechtwagen niet gelukt over een betrekkelijk smalle sloot te komen. Een paar maal heeft de wagen zich kunnen terugtrekken uit de modder, maar tenslotte gelukte ook dat niet meer. De rupsbanden konden geen houvast krijgen in den weeken grond. Zelfs gelukte het niet met eenvoudige hulpmiddelen met planken en gaten in de wal kanten (in oorlogstijd kunnen er boomen liggen en granaattrechters geslagen zijn) den vechtwagen zooveel houvast te geven, dat hij zichzelf redden kon. Zoo vast bleek de wagen te zitten, dat de genie er aan te pas moest komen om den kolossus op den begaanbaren grond te brengen. Voor aanvallen per tank is dus ons polderland veilig te achten. dan dezen kus, en en zeg haar, dat ik ik baar wacht, bo- boven bij hare moeder Nacht, B- erth Nog eene kleine beweging, eene zucht en Een andere Simeon had zijne zaligheid niet gezien Op het kamoor van den bur gerlijken stand, kwam een briefje in, ouderteekend door den dokter, waarin gemeld werd, dat dominé Remmers overleden was aan eene hartziekte. Bij de herinnering aan dien dag kwamen Bertba de trBnen weer in de oogen, doch het was alsof haar domi neetje aan de andere zyde van het graf haar toelachte en fluis terde »Ga-je mee hengelen?* De schim verdween om plaats te maken voor een vroolyk too- neel Bloemkransen hingen boven da deureD, vele lichten brandden in eeDe gezelschapskamer en men- schoB, met vroolijke aangezichten, dronken den parelenden wijn en verheugden zich in oosehuldiga scherts. Hare tante zon trouwen j ze vierde in haar eigen buis hare verloving met dokter Van Lrngedyk. Vroolijkheid zat v0or en gastvrijheid zwaaide desn scep. ter, i fVotdi vertak

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1