Binnenland. Landbouw. Aanslag op don Koning. Qisterenochtend om 10 uur, kort voor de opening van de jaarbeurs, is een helsche machine ontploft, welke was geplaatst aan den voet van een lantaarn op het Julius Caesarpiein te Milaan. Vijftien personen werden ge dood en' ongeveer veertig meer of minder ernstig gewond. De koning, die de jaarbeurs zou openen, bleef ongedeerd. Ondanks deze ontzettende ge beurtenis stelde de koning er prijs op, de jaarbeurs officieel te openen en volgens het programma de belangrijkste stands te be zoeken. Nader meldt men, dat de ont ploffing plaats had eenige minuten na aankomst van len stoet. Er was een groote menigte op de been. De slachtoffers zijn meest vrouwen en kinderen. Degenen, di» dicht bij den lantaarnpaal stonden, werden uit elkaar gerukt. Een klein meisje werd letterlijk onthoofd. Men neemt aan, dat de-bom door een uurwerk tot ontploffing werd gebracht en waarschijnlijk den nacht tevoren in het voetstuk van den lantaarnpaal is geplaatst. Vooral de brokstukken van dezen paal hebben veel slachtoffers gemaakt. De koning was een half uur voor de ontploffing te Milaan aangekomen en had zich onmid dellijk naar de tentoonstelling begeven. Deze omstandigheid redde hem het leven. Aanslag op Massolini Naar de „Corriere della Sera" uit Corno verneemt, is op de spoorlijn, waarlangs de trein moest passeeren, welke Mussolini naar Rome terugbracht, kort voor het passeeren van den trein een zware bom gevonden, waaraan een draad was verbonden, welke door een in een schuilplaats liggenden man werd vastgehou den. De man werd gearresteerd. Elders wordt deze aanslag tegengesproken. Tegen „kapitalistische' boeren. De verwoede actie, welke de communistische theoreticus Larin gedurende eenige maanden ge voerd heeft tegen het agrarische wetboek van de Oekraine, is met succes bekroond. De regeering van de Oekraine was gedwongen toe te geven aan de eischen van de linksche communisten en de door dezen gewenschte wijzigin gen aan te brengen in de wet op de akkers. De „collectieve" landbouwondernemingen krijgen nu groote voorrechten, terwijl de bedrijven der welgestelde boeren (z.g. koelaki) beperkt worden in hun ontwikkelings mogelijkheden. Op deze wijze hoopt men den verderen groei van de „kapitalistische" bedrijven te verminderen. In het wetboek zijn nu nieuwe bepalingen inge- lascht, die de autoriteiten het recht verkenen akkers van koelaki in beslag te nemen om aan de collectieve bedrijven grond aan te wijzen. Een andere nieuwe bepaling verbiedt den koelaki hun akkers te verpachten. („Is- westia" van 24 Maart.) Hofberichten. De Prins der Nederlanden is gisteren te Milaan aangekomen en heeft, vergezeld van zijn ad judant, kapt. Lucassen, den Ned. consul-generaal e. a. verschillen- paviljoens bezocht. Gisteren bracht de Koningin- Moeder met gevolg, een bezoek aan het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden. AXEL, 13 April 1928. Het is reeds vermeld, dat in den nacht van 14 op 15 April, dus aanst. Zondag voor Frankrijk en België de zomertijd begint. Ook voor onze omgeving is die verplaatsing van de klokkewijzers van invloedomdat dan ten le alle goederen- en pas- sagierstreinen op de lijnen Ter Neuzen-Mechelen en Terneuzen- Gent voor zoover ze op Neder- andsch gedeelte stoppen, voor ons een uur vroeger aankomen en vertrekken ten 2e ook de tramverbindingen rie SchouwenRoodesluis en Jzendijke—Veldzicht—grens een uur vervroegd zijn en ten 3e de post er rekening mee houdt. Alzoo Hier ter stede gaat ge durende den termijn van 15 April tot 15 Mei de eerste bestelling een uur vroeger uit (circa 7 uur). De tweede bestelling ('s mid dags) gaat op gewone tijd (1 uur). En de derde bestelling gaat ook een uur vroeger, dus circa 5 uur. Natuurlijk heeft voor de treinen, die post meenemen in de richting Neuzen of Hulst ook de bus lichting een uur vroeger plaats. Belanghebbenden kunnen dus met deze wenken rekening hou den. Gisteravond mocht een 6-jarig knaapje weer ondervinden hoe gevaarlijk het is achter rij tuigen en karren aan te loopen. De jongen liep achter de sleepers wagen van den aannemer Van Hoeve alhier en juist toen hij in de Oosterstraat daarvandaan de straat op zou loopen kwam uit andere richting de auto van dokter Bom aan, bestuurd door diens zoon. Aanrijding kon niet meer worden voorkomen, zoodat de jongen op straat werd gesmeten en bloedend werd opgenomen. Doordat direct gestopt werd en de dokter dadelijk geneeskundige hulp bood, zal het ongeval geen ernstige gevolgen hebben. Met een hoofdwonde en een buil kwam het ventje eraf. Het spreekt van zelf, dat hier van de zijde van den chauffeur van schuld geen sprake is. Met klem willen we er echter op wijzen, dat het toch dagelijks blijkt, dat de aansprakelijkheid van motor- en autobestuurders steeds gevaar loopt door derge lijke gevallen. Zeer dikwijls ook ziet men kinderen den weg over steken vlak voor een rijtuig, niet tegenstaande zij het tientallen meters zien en hooren aankomen, maar alleen om het nog eens „te wagen" en voorbij te rennen. Het kan daarom niet genoeg ge zegd worden ook tot de ouders. Laat de kinderen naast den weg blijven, vooral als er paden of trottoirs zijn. De weg is voor voertuigen. Holde aan Koningin Emma. Zooals bekend, is op initiatief van een dames-comité in Den Haag een landelijke beweging ontstaan, om een huldeblijk aan te bieden aan H. M. de Koningin- Moeder, namens de Nederland- sche vrouwen. Nu heeft Koningin Emma te kennen gegeven, dat dit hulde blijk gaarne aanvaard wordt, maar op voorwaarde, dat de giften onbekend zullen blijven, zoodat de inzameling voor het huldeblijk met gesloten bussen zal geschieden. Een prachtig idee is dat. Daardoor toch kan de hulde zoo algemeen mogelijk zijn en iedere vrouw, die sympathie en achting voor de Koningin- Moeder voelt, haar gave, hoe klein ook, schenken. En of dit een bankbiljet is of een dubbel tje, de naam van de geefster wordt evengoed opgeteekend in het album der geefsters, dat aan het huldeblijk zal worden toege voegd. Het doel is nu geworden, om te toonen, niet hoeveel geld, maar hoeveel vrouwen er zijn, die eer bied en toewijding willen toonen. Zoo langzamerhand duikt hier en daar ook op het plattelanc reeds een dames-comité op, (veel al voorgezeten door de Echtge- noote van den Burgemeester) en zoo verwachten we daar Axel meestal in waardeering voor het Oranjehuis niet achteraan komt eerstdaags ook hier we eens een oproeping om weer van onze aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis getuigenis af te leggen Wie begint ermee Muzikale Kunstavond. De alhier pas opgerichte ver eeniging, welke ten doel heeft onder de rijpere jeugd en ook ouderen meer kunst en vermaak te brengen, dan tot heden ter alaatse is te genieten, had tegen Woensdag jleen kunstavond georganiseerd en daartoe hare leden en begunstigers genoodigd ter bijeenkomst op de bovenzaal van den heer H. Dieleman-Koole. Een programma kondigde eeni ge muzieknummers aan, welke onder leiding van den heer L. de Caluwé, pianist te St. Gilles, zouden worden uitgevoerd, in samenwerking met den heer L. Ellegeerts, laureaat van het con servatorium te Gent. De aard dier muzieknummers deed de verwachtingen eenigszins span nen, als we o.a. zagen Sonate Pathétique van Beethoven, Carmen van Krisler, Sonate in es, van Grieg, Legende van Wienieawsky, enz. Het dient echter gezegd, dat de heeren musici hun instru menten beheerschten en ook bere kend waren voor de uitvoering dezer compositie's. Als we een opmerking maken, dan is het deze, dat de schoon heid van spel wel eenigszins werd opgeofferd aan de techniek, maar deze laatste was bewonde renswaardig vooral wat het viool spel betrof. Het zou te eentonig zijn om een tiental muzieknummers achter een te moeten beluisteren, vooral waar zoovelen die nog slecht begrijpen of volgen kunnen en daarom was het goed gezien, om ter afwisseling een humorist te laten optreden. Men had daar voor gevraagd den heer E. van den Bossche van St. Nicolaas, die er uitnemend in slaagde om de spieren, die tijdens de muziek strak gespannen waren, in een lachplooi te brengen. Tal van humoristische schetsen gaf hij te hooren, en we weten niet wat het meest insloeg, de„doddelaer', de „schuifelaer',, de „verkeers- azjent of het geëimzinr.ig dinks- ke". De lezer ziet, dat het Vlaamsch een groote rol speelde, maar dat was1 misschien voor ons, grensbewoners juist het leuke ervan. Doordat de nummers vlot op elkaar volgden (zeer lofwaardig), was het programma behoudens de pauze, betrekkelijk vlug afge werkt en bleven er alzoo nog een paar uurtjes over, die aan gezel ligheid niet onder deden voorde voorgaande, voorzoover men lief hebberij in dansen en zien dansen had. We kunnen besluiten met te zeggen, dat de eerste kunstavond geslaagd is en wenschen de ver- eeniging succes toe, als ze op dien weg wil voortgaan. Ook het bezoek was bevredi gend. Zaamslag. In blijde verwachting. Alhier doet het gerucht de ronde, dat in de aanst. zomer maanden weer een koninklijk bezoek zal worden gebracht aan deze gemeente. Verwacht wordt, dat H. M. de Koningin-Moeder met hare kleindochter H. K. H. Prinses Juliana een bezoek zullen brengen aan de „Julianahoeve" van den heer J. de Kraker, aldaar. Dat de hooge gasten welkom zullen zijn, behoeven we niet te zeggen. De heer A. G Siubbé, oudste wethouder der gemeente Sas van Gent, heeft als zoodanig ontslag ingediend Ais raadslid zal de heer Stubbé aanblijven. Van verschillende plaatselijke ver eenigingen was de heer Stubbé bestuurslid en zal hij eveneens ontslag indienen wegens gezond heidsredenen. Geslaagd te 's-Hertogen- bosch voor 't diploma Fransche Handelscorrespondentie de heer G. de Muil te Sas van Gent. Ambachtsschool. De vorige week werden te Hulst in de Ambachtsschool de diploma's en rapporten uitgereikt aan de leerlingen, waarbij de voorzitter, de heer Truffino, bur gemeester, een woord van welkom en gelukwensch voorde geslaagde leerlingen en hunne ouders uitte. Diploma's werden uitgereikt voor timmeren aan O. Krieckaert te Stoppeldijk, A. Hoefijzers te Kloosterzande, C. Frankevijlle en L. de Wilde, beiden te Hulst; voor schilderen aan J. Ver schuren te Lamswaarde, G. van Bunderen te Boschkapelle, P. Wentzler te Stoppeldijk en J. Janssens te Hulst; voor smid-bankwerker aan A. Wagenaer te St. Jansteen, G. de Clercq te Axel, A. Poppe te Hulst, F. Roelofs en P. Roels te St. Jansteen, P. F. Verstraeten te Clinge, P. A. Verstraeten te Hon- tenisse (Jagertje) en C. Meer- schaert te Hulst. Legaten. Naar de „Terneuzer.sche Crt." verneemt, ontvingen dezer dagen verschillende personen en open bare instellingen te Terneuzen, een officiëele kennisgeving, dat hun door wijlen mej. L. de Smidt, aldaar overleden, bij testamentaire beschikking een legaat isbemaakt. O.m. betreft dit de gemeente Terneuzen f500, de Ned. Herv. gemeente f500, het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente f 1000, en de Vereeniging tot Zieken verzorging f500. Door de politie te Honte- nisse is een persoon aangehouden verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige kinderen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Namens den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd Woensdag aanbesteed a. Het plaatsen of verplaatsen van ijzeren en het trekken van houten en ijzeren meerpalen langs den westelijken oever van het kanaal van Terneuzen en van den Middenkanaalarm, met bij- behoorende werken, ter verbete ring van den Rijksweg Terneuzen- Belgische grens. Raming f3200. Inschrijvers waren J. A. Meertens, Hoek, f3180, P de Voogd, Veere, f3080, J. de Bree Fz., Terneuzen f3050, R. Verschelling, Terneuzen, f 3050, G. A. v. d. Straaten, Terneuzen, f 2984 W. de Bokx, Hoek, f 2980, J. H. Rijnberg, Terneuzen f 2930, P. M. Oostdijk, Terneuzen f 2850. b. Het verbeteren door middel van steenslagverharding met asphaltvulling van een gedeelte van den Rijksweg Terneuzen- Belgische grens, alsmede van een gedeelte van den Rijksweg Sluis kil-Axel-Kijkuit, met bijkomende werken, in twee perceelen en in massa, waarvan perceel 1 komt ten laste van het wegenfonds en perceel 2 behoort tot de werken van het kanaal van Terneuzen. Raming perceel 1 f 29000, perceel 2 f33,200, massa f62,200. Voor perceel 1 was niet afzon derlijk ingeschreven, voor perceel 2 alleen door P. C. Zaanen te Tilburg voor f 31,889. Voor de massa was ingeschre ven door: NV. Aannemersbedrijf J. H. ten Siepe, Winterswijk, f 65,240 (waarvan voor perceel 1 komt f29,975), H Rijnberg, Terneuzen, f63,500 (29,620), J. A. Meertens, Hoek, f62000, N.V. de Geruischlooze Weg, Heem stede, f59,925 (f28,200), G. A. v. d. Straaten, Terneuzen f 59,800 (f 28,000), P. C Zaanen, Tilburg, f59,370, J. H. v. d. Ven, Vlis- singen f 57,848 (f 28,000). Midd. Crt. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij Om het een ieder mogelijk te maken zich uit te spreken over de verschillende onderwerpen, die de Commissie in haaronderzoek zal betrekken, heeft het Modera- men besloten de leden in 3 Secties te verdeelen. In ieder dezer Sec ties zijn zooveel mogelijk de verschillende groepen, waaruit de Commissie bestaat, vertegenwoor digd. De Voorzitter heeft de leiding der Sectie-vergaderingen, bijgestaan door een tweetal leden van het Moderamen. De leden van iedere Sectie zullen hun eigen rapporteur aanwijzen, terwij) de drie rapporteurs, met den secre taris, het centraal verslag zullen opstellen, dat daarna door het Moderamen verder behandeld zal worden. De rapporten 1923 en 1926 van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening dienen ais leidraad bij de besprekingen. Overigens is het den leden volkomen vrij alle punten, die zij wenschen, in de Secties ter sprake te brengen. De heer J. G. Ramaker, gem. secretaris te Breskens, is met het Secretariaat der Commissie belast. De Sectie's hebben de eerste maal vergaderd op 4, 5 en 12 April j.l., telkens in Hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. De zomerdienstregeling ran den spoorweg. De verkeerscommissie der Zeeuwsche Handelsreizigersver- eeniging deelt mede, dat bij de dienstregeling ingaande 15 Mei op de Zeeuwsche lijn weinig wijzigingen zullen komen. Wel wordt alleen Zaterdags een nieu we sneltrein ingelegd, vertrek kende van Rotterdam te 1417, aankomst Goes 16 21, Middelburg 16 41 en Vlissingen 16,51. Donderdags wordt een trein Middelburg—Goes ingelegd, ver trek Middelburg 18.06, aankomst Goes 18.37, terwijl de trein die Zaterdags en Zondags te 22.16 van Middelburg naar Goes ver trekt gehandhaafd blijft en niet zooals verleden zomer van Vlis singen vertrekken. (M. C.) Predikbeurten te Axel. Zondag 15 April 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/s ure Ds, G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9Va ure Ds, J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Toestand van den landbouw niet bevredigend. Te Amsterdam heeft de Hol- landsche Maatschappij van Land bouw haar 122ste algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, dr. Lovink, sprak de openingsrede uit en ging den algemeenen toestand na. Uit de indexcijfers voor de productiekosten, loon, pacht, zui velproducten, vleeschsoorten blijkt dat de veehouders en vooral zij die aan varkensmesten doen, een slechten tijd meemaken. Voor de akkerbouwbedrijven is moeilijker een algemeen beeld te geven, daar de toestand voor de verschillende gewassen zoo ge heel anders is. Over 't geheel genomen zullen echter ook hier de bedrijfsuit- komsten geen reden tot tevreden heid geven. Bij de bespreking van de oor zaken die tot dezen slechten toe stand aanleiding geven, wees spr. er op dat men meermalen de schuld geeft aan onzen belem merden uitvoer tegenover onzen vrijen invoer. Doch dit argument kan niet geheel juist zijn want de uitvoer van onze producten is in de af- geloopen jaren groot geweest. Ook in andere landen maken de landbouw en ook andere be drijfstakken een moeilijken tijd door. Spr. meent echter, dat er geen redén is om aan verbetering van de handelstoestanden te wan hopen. Het nadeel dat onze varkenshouders door het Engelsch invoerverbod van versch vleesch hebben ondervonden, is niet een gevolg van hooge tarieven, doch van een verbod. Vooral tegen verkapte invoer verboden moet gestreden worden. Hier is met de meest actieve handelspolitiek niets te bereiken, doch is alleen heil te verwachten van de doorwerking der conclu sies van Genève. Spr. wijdde bijzondere woorden van waardeering aan de nage dachtenis van prof. Ritzema Bos, die meer dan 50 jaren de be langen van land- e tuinbouw heeft behartigd.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2