Yoor schuld verkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 4 VRIJDAG 13 APRIL 1928. 44' Jaarg. J. C. VINK - Axel. Stad en platteland. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het is allerminst gewenscht de tegenstelling van belangen, die er bestaat tusschen stad en plat teland steeds weer toe te spitsen, doch of men wil of niet, zij komt telkens weer naar voren. Daarbij is de grens niet altijd met juistheid te trekkende kleine steden zijn dikwijls meer platteland dan stad en de bewo ners der industrieele' centra, die zich hier en daar op het platte land ontwikkelen, hebben dikwijls dezelfde belangen als hun kame raden in de groote steden. Maar dit eenmaal toegegeven, springt de tegenstelling dikwijls duide lijk in het oog en ziet men tel kens weer, dat vooral tegenover de groote steden de rest van het land vaak aan het kortste eind trekt of in een hoek wordt ge drongen of dat. althans pogingen daartoe worden gedaan. Een voorbeeld is o.a. het ge wijzigde posttarief, dat voor plaatselijk verkeer voor brieven is verlaagd tot vijf cent en voor briefkaarten tot drie cent. Op zichzelf verdient deze verlaging natuurlijk toejuiching, doch men begrijpt, dat een onderneming in Amsterdam, die uiteraard vele klanten heeft in de stad zelf en misschien hare eigen benoodigd- heden steeds in Amsterdam koopt, daarvan veel meer profiteert, dan een dergelijke onderneming, die in een kleine plaats werkt en dus spoedig buiten de grenzen van het plaatselijk verkeer is. Wanneer nu het verzonden aan tal brieven en briefkaarten in de groote steden dermate toenam, dat deze portverlaging zichzelf kon bedruipen, zou er nog niet zooveel van zijn te zeggen, doch dit is allerminst het gevalde maatregel kost jaarlijks aan den Staat een slordige zeven ton, die even goed door het platte land als door de steden moeten worden opgebracht. Ook op andere wijze wordt het platteland door het bedrijf van post en telegrafie stiefmoe derlijk behandeld. Het gebruik Een oud verhaal door P. Louwkrse. Tien heldere slagen laat de dorpsklok hooren, en als eene echo klinken in eene ouderweis gemeubileerde kamer tien slagen uit eene groote staande klok, die het eenig geluidgevend lichaatii in het geheele vertrek is. We aeiden, dat de kamer ouder wets gemeubileerd was, en zulks niet ten onrechte want de wan den hadden nooit eenig behangsel gekeod, maar waren ten allen tyde, met witte kalk bestreken. Aan de twee muren, terzijde van den voorwand, hingen vier schil derijen, de vierjaargetijden voor stellende. Tegen den wand ston den zes gewone stoelen en een lauteuil, die denkelijk eene eeuw dienst hadden. Midden op den planken vloer stond eene groote, ronde talel op een karpet, dat hier en daar de bewijzen droeg, dat bet ook al heel wat dienst jaren telde. Tegenover den voor wand stond een groot ledikant, Yan denaelfden vorm als dat, van de telefoon is dikwijls duur, daar men spoedig valt onder het intercommunaal tarief; de tele grammen zijn dikwijls lang onder weg de kantoren zijn vele uren van den dag en ook den gehee- len Zondag gesloten. De bezor ging der brieven heeft slechts tweemaal per dag plaats en eveneens de buslichting in som mige streken zelfs éénmaal per dag; dan is er eigenlijk vaneen postdienst, vooral als de Zondag er ook tusschen valt nauwelijks sprake. In de groote steden ech ter worden de bussen zesmaal per dag gelicht en de bestelling geschiedt vier malen per dag; men schreeuwt moord en brand wanneer het gevaar dreigt, dat het aantal bestellingen zal wor den teruggebracht van vier op drie. Wij kunnen ons dat begrij pen, doch men moet toch ook eens denken aan de zaken en de particulieren op het platteland, die minstens evenveel behoefte hebben aan een snel verkeer met de overige deelen van het land. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemendikwijls ook wordt er bij de wetgeving weinig reke ning met speciale plattelandsbe- langen gehouden. Het maakt veel verschil of de achturige werkdag wordt voorgeschreven voor een machinefabriek, die geregeld win ter en zomer kan doorwerken, dan wel voor een dorpssmederij, die des zomers vroeg open en laat gesloten moet zijn, doch des winters veel minder werk heeft. Hetzelfde zal men merken als er een wet op de winkelslui ting komt; het winkelen in de groote steden is iets heel anders dan het doen van inkoopen in de dorpen of gehuchten. En hoe zal het straks worden met de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten We weten er niets van, doch de regeling die voorgesteld is door de Staatscommissie is voor het platteland zeer ongunstig en niet te aanvaarden. Het valt te betwij felen of het door de Regeering toegezegde wetsontwerp er veel waarop de beroemde Dordtsche Burgemeester Cornelis De Wit gedwongen werd op zijn ziekbed de verwerping, of herroeping van het Eenwig Edict met zijne hand- teekening te bekrachtigen. Bij het vallen van den tienden «lag komt het helderwitte be hangsel van 't ledikant in be weging, en iets later vertoont z:ch tusschen de langzaam ont staande opening het boofd eener jeugdige vrouw. Zij blikt een oogenblik de kamer rond, kykt naar de klok en werpt dan een langen, heel langen blik door de vensterruiten. Ho, wat lag er in dat matte oog een verlangen 1 Wat staarde het droevig naar de zwarte rookwolken die uit den schoorsteen van eene naburige fabriek stegen In dikke golvingen togen ze immer en immer naar het Zuiden. Vandaag, gisteren, eergisteren, verleden week, ja zelfs verleden maand al, altijd en altijd maar draaiden ze eene poos om den rand van het steeoeD gevaarte, alsof ze 't met zichzelve niet eens konden worden welke rich ting ze nemen zouden. De rook wolken werden echter al dunner en dunner, ja bijna onzichtbaar. £e verdwenen in de verte, maar beter uit zal zien de vertegen woordigers der groote steden, tot welke politieke partij zij ook behooren, zitten dicht bij het vuur en zulleu niet aarzelen van die aangename positie gebruikte maken. Daarom alleen reeds die nen het platteland en de klteine steden on hunne hoede te'zijn en zich zoo hoodig te verweren. Of het daarom noodzakelijk zal zijn, zooals men b. v. in de provincie Groningen schijnt te willen probeeren, een vereeniging van plattelandsgemeenten op te richten, kan in het midden wor den gelaten. Er bestaat eene vereeniging van Nederlandsche gemeenten, die in vele opzichten nogal actief is en wij houden in het algemeen niet van ver brokkelingen er zijn al zoovele vereenigingenAlleen wanneer de stem der kleine gemeenten in deze vereeniging niet vol doende tot uiting zou kunnen komen, zou dit een reden kunnen zijn van uittreding. Maar hoe dit ook zij, de kleine gemeenten, waarvan sommige het moeilijker hebben dan de groote, moeten niet denken, dat de groote zusters in de eerste plaats de belangen der kleine zullen behaftigen. Zij moeten ook niet denken, dat de belangen van het platteland der Regeering zoo buitengewoon ter harte gaan. Zij dienen daarom waakzaam te blij ven om te zorgen, dat zij niet de rol van asschepoes behoeven te spelen. E. M. T. Doelloos Litwinow. die thans te Moskou teruggekeerd is, heeft aan een medewerker van de „Izwestia" verklaard, dat hij met het op de voorbereidende ontwapenings conferentie te Genève bereikte resultaat tevreden is, daar men de doelloosheid van de werk zaamheden der voorbereidende ontwapeningscommissie heeft kunnen vaststellen De in de conferentie door de ach, de droeve, matte blik bleef, totdat hjj stareDsmoede weer langzaam zich sloot. Een kuchje, kort en droog, een zucht en. Het behaugsel viel dicht en alles was weer stil in de groote kamer. Eentonig klonk het ge tik der klok. Eindelijk scheen een groote bromvlieg wakker geworden te zijn I Ze zag een zonnestraaltje door de vensterruit vallen ze meende dat het de weg door de vrije lueht was, en bonzend vloog ze tegen de ruit. Onderwijl de vlieg hare vruch- telooze pogingen om te ontvluch ten telkens hervatte, ging de kamerdeur heel stil open en, op de teenen sluipende, trad een man binnen. Een fluweelen mutsje bedekte den grijzen schedel en een veeren pen stak achter het oor. Geheel de kleeding wees het uit, dat bij op een kantoor werkzaam was, en zijne houding telde u het aantal jaren voor, die hij aan den les senaar had doorgebracht. Hij ging naar den boekenhanger, kreeg een burgerlijk wetboek en wilde zich weer even stil verwijderen als hij gekomen was, toen eene zwakke stem uit het ledikant klonk meerderheid aangenomen resolu ties, zullen waarschijnlijk niet alleen het laatste woord der com missie, doch ook dat van den Volkenbond op het gebied der ontwapening zijn. Echter zal het niet het laatste woord zijn der volken, die bedrogen worden. Leger en politiek. Het vraagstuk der leger-reorga- nisatie blijft in België actueel. En het zal dat wel blijven, zoolang voor de Vlaamsch-Waalsche te genstellingen geen oplossing kan worden gevonden. Wantin wezen is het Belgische legervraagstuk niet van practischen maar van zuiver politieke» aard en de so cialisten hadden er, al dan niet vrijwillig, in November j.l. het verlies hunner regeeringszetels aan te wijten wegens den strijd in den boezem van het Kabinet ontstaan over dit onderwerp. Sindsdien is door het nieuw opgetreden Kabinet eene commis sie ingesteld, die tot taak had te onderzoeken, op welke wijze eene reorganisatie der weermacht ware door te voeren. Gebleken is, dat deze commissie niet in staat is deze kwestie tot een goed einde te brengen en met een gedocu menteerd rapport voor den dag te komen. Vooral de taalstrijd verijdelt de pogingen tot samen werking. In de 33 gehouden vergade ringen heeft alleen het commis sielid Bössuef Nederlandsch ge sproken, waarbij bleek, dat de generaals er niets van begrepen. De door dezen spreker gestelde vragen moesten eerst worden ver taald en werden toen in het Fransch beantwoord. „Waarom vraagt „de Schelde" hebben de Vlaamsche leden van de ge mengde commissie niet de rechten van het Nederlandsch als com mando-taal voor het geheele Bel gische leger doen gelden - Het Nederlandsch is 'de taal van de meerderheid der bevolking van België en ook van de Meer derheid der Belgische soldaten. Een in het Nederlandsch gecom mandeerd Belgisch leger zou ten »Ben-je daar, vader »Ja, Bertha! Wat is 't, kind Hoe is de wind, vader?* «Nog altijd noord!* »Zou ik er dan nog niet eens uit aiogen O, ik verlang toch zoo »Ja, kind, dat zal wel wkar zijn, maar, geduld, geduld >0, vadertje, ik heb nu al vijf weken geduld gehad, er komt toeh eens een eind aan Dat nu ook die akelige wind niet anders wordt 1 t Is om te sterven van verdriet «Stil, stil, Bertha Niet mur- mureeren, kind! Straks kom ik een uurtje bij je zitten, hoor F' De oude man ging heende deur werd gesloten en weer was Bertha alleen met de tikkende klok en de naar vrijheid wor stelende vlieg in het groote ver trek. Terwijl ze daar zoo een zaam lag en de slaap zich nog altjjd tevergeefs liet wachten, be peinsde ze haar verledeD. Het was rijk genoeg Eerst kwamen i haar voor den geest de vroege kinderjaren Hoe kostelijk lag dat kleine buitenverblijf, waar zij bij hare 'ante de achttien eerste levens jaren doorbracht, aan den oever eene druk bevaren rivier. opzichte van het Fransche leger steviger waarborgen bieden van zelfstandigheid." Uit dit alles mag gevoegelijk worden geconcludeerd, dat de reorganisatie van het Belgische leger voorloopig nog niet van het program der politieke partijen zal verdwijnen. Opzienbarend faillissement. Volgens een hardnekkig in omloop zijnd gerucht zou een groote diamantfirma in Antwer pen op het punt staan haar beta lingen te staken. Als totaal bedrag d^r schulden wordt frs. 30.000.000 genoemd De moeilijkheden zou den hun oorzaak vinden in een faillissement van een groote fir ma te New-York. Onrust in Marokko. Naar uit Rabat gemeld wordt, is gedurende de laatste week in Marokko een toenemende agitatie tegen Frankrijk waargenomen. Bij verschillende botsingen wer den drie soldaten gedood en een soldaat gewond. Een andere post verloor twee manschappen. Drie beambten, die werden uitgezon den om doorgesneden telefoon lijnen te herstellen, werden in een hinderlaag gelokt en gedood. Dronken douane beambte. Te Namborn in het Saargebied heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een Fransche douane beambte, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, bij een twist met eenige Duitsche burgers in een herberg, schoten gelost op zijn tegenstanders. Hij doodde er een en wondde een ander. Achtervolgd door de Duitsche gendarmen, schoot hij ook op hen, vluchtte vervolgens naar zijn woning, barricadeerde de deur en stak het huis in brand. De gendarmen vonden later zijn lijk. Slachtoffer der wetenschap. Alexander Bogdanof, directeur van het Staatsinstituut voor Bloed transfusie te Moskou is overleden tengevolge van vergiftiging, ver oorzaakt door mislukte proeven tot bloedtransfusie, die hij op zichzelf heeft toegepast. W at al leven en beweging 1 Och, zonder de oogen te sluiten zag ze het liefelijke tafereel lang zaam verschijnen en leven krijgen. Achter het riet, dat haar wuivend scheen te begroeteD, lag het kleine roeibootje, waarin ze dik- wijls, zonder eenig ander gezel- hap dan dat van een mooien hazewind, dicht langs den oever ronddreef. Hoe vriendelijk stak de kleine spits vao bet dorps kerkje boven de boomen van het fraaie bosch, waarin ze ten allen tijde den vrijen toegang had. Ze boorde er de vogels zingen en het geheimzinnig geruisch van het avondkoeltje door het loover j scheen op dit oogenblik zelfs het j behangsel van het ledikant in bewegiDg te brengen En wat al vriendelijke menschenZij was overal welkom 1 Hoe vrien delijk werd ze altijd ontvangen door de juffrouw van den onder wijzer, die zoo gezellig praten feoD over rijp en groen, over nieuw en oud. Wordt vervolgd). Indien men wist hóéveel zöefi er ligt in welwillendheid, dan zou lader wscieheB het te zym

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1