Nieuws- en Advertentieblad vooi' Zeeuwsch - Vlaanderen No. 3 WOENSDAG 11 APRIL 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cént. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 3 April 1928. Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders en de leden M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. II (slot.) 6. Subsidie autobus Axel Hulst. Ingekomen is een adres van de N. V. Auto- en Motorhandel v. h. Mannaert-Geers, teTerneu- zen, die daarin bericht, dat haar werd bericht de intrekking van de subsidie voor de autobus dienst Axel—Hulst Zij merkt met bescheidenheid op, dat de motieven, welke tot de intrekking hebben geleid niet juist zijn. De meening, dat „de menschen altijd in de bus van Keijzer stappen" berust stellig op een vergissing, omdat de dienst door den heer Keijzer onderhouden, liep van Axel naar Ter Neuzen en niet van Axel naar Hulst. Dat de exploitante niet in uwe gemeente woonachtig is mocht toch zeker geen motief zijn om de subsidie in te trekken. Waar de dienst Axel—Hulst ook voor de gemeente Axel stellig in een behoefte voorziet, verzoekt adressante den raad beleefd als nog op zijn besluit te willen terugkomen en ook voor dit jaar snbsidie te willen verleenen. Zij meent goed te doen mede te deelen, dat deze subsidie eventueel niet aan de vennoot schap, maar direct ten goede komt aan den heer P. Scheele te Sluiskil, onder wiens leiding en voor wiens rekening genoemde dienst feitelijk wordt geëxploi teerd. B. en W. zijn van meening, dat voor bewoners uit de om geving de gelegenheid om naar deze gemeente komen moet wor den bevorderd, hetgeen nimmer in het nadeel der gemeentenaren is, vandaar dat zij den raad, evenals bij het vaststellen der begrooting voor 1928, voorstellen deze subsidie toe te kennen. Dhr. Van de Bilt zegt, dat hij bij de behandeling van de be grooting voor steun was, maar er nu tegen is, omdat hij er in principe tegen is om tusschentijds de vastgestelde posten in de be grooting telkens te veranderen. Voor een volgende begrooting zou hij er weer voor zijn. Dhr. Dieleman meent dat het geen zin heeft, om die autobus te steunen, want er zitten meestal maar 1 of 2 menschen in. De Voorz. zegt, dat B. en W. op het standpunt staan, liever tusschentijds geen gelden te vo- teeren, want dan komt de be grooting in de war, maar nu het verzoek er ligt, moest het in be handeling komen en vandaar het voorstel. Dhr. Van Dixhoorn is het er ook mede eens, dat er bezwaar bestaat om tusschentijds voor- Stellen te doen, die de kas be zwaren, maar het motief van dhr. Dieleman, dat er te weinig gebruik van de bus gemaakt wordt, gaat hiet op, want vooral 's Zaterdags Zijn er steeds een paar bussen Vol, en dat het op andere dagen ttiinder druk is, komt voor op fllle verkeersmiddelen in de ge- heele provincie. Hij is er voor, dat de subsidie een volgende keer weer gegeven wordt, want ook die enkele menschen, die moeten reizen voor hun zaken of anders zins hebben daartoe een vervoer middel noodig. Er zijn nu een maal niet veel menschen hier, die reizen en dus kunnen de vervoer middelen niet dagelijks vol zijn, maar dat is geen reden om daarom de zaak stop te zetten. Dhr. Dieleman wijst nog op een andere moeilijkheid, n.l. dat we deze bus zouden steunen en een andere, die veel meer menschen vervoerde niet. De Voorz. is ook van meening, dat als we subsidie geven, dan in de eerste plaats de dienst Axel- Neuzen in aanmerking zou moeten komen, die nu vervallen is, wat voor zeer velen een groot onge rief is vooral voor de menschen van Spui en Magrette voorzag ze in een behoefte. Dhr. Dieleman En die werd nog geëxploiteerd door een in gezetene. Dhr. Van de Bilt: Maar die was veel te duur, een gulden heen en weer naar Temeuzen is veel te veel. Dhr. Oggel: Neen, die was te goedkoop, want ze konden het niet volhouden. Dhr. Dieleman Ze kreeg ook geen subsidie. De Voorz. brengt het voorstel in stemming, dat wordt verworpen met 6 tegen 3 st. Vóór de h.h. Van Dixhoorn, Kruijsse en Oggel. 7. Sibsidie Fröbelschool. De heer J. A. van Hoeve heeft een staat van ontvangsten en uitgaven ingezonden over 1927, waaruit blijkt, dat de inkomsten zijn: f827.02 aan schoolgeld van de dagschool, f 188,36 van de avondschool, f400 subsidie van de gemeente, f20 zolderhuur, totaal f 1435.38. Onder de uitgaven zien we ge noteerd aan werkloonen f 110.56, allerlei schoolbehoeften, schoon maakartikelen, enz. f 121.01, vuur en licht f39.73, salarissen f 1171.09 rente exploitatiekosten (f4682.39 a 4 pCt.) f 187.29 en nadeelig slot van het vorig jaar f 142 52, totaal f 1762.21, zoodat dit jaar de rekening sluit met een tekort van f 326 83. Dhr. van Hoeve merkt in een schrijven op, dat hij het vorig jaar niet bij de gemeente heeft willen aankloppen en eerst het verloop van 1927 wilde afzien. Naar aanleiding van die uitkomst vraagt hij nu beleefd de subsidie van f400 met f250 te willen verhoogen. Gezien het nut van deze school, stellen B. en W. voor om de nadeelige saldo's van 1926 en 1927 totaal f326,83 te dekken. Dhr. van de Bilt zegt, dat B. en W. op het nut wijzen, maar als we alle dingen, die nuttig zijn, moesten subsidieeren, dan zouden we spoedig te kort komen. Bovendien is het maar een be waarschool en heeft het geen zin j om daaraan subsidie te geven. Er staat wel Fröbelschool, maar het is toch eigenlijk een bewaar plaats van kinderen. En wie nu zelf niet op zijn kinderen wil passen, moet er maar voor be talen. Het is al mooi, dat de gemeente f400 geeft en als we nu nog elk jaar het tekort gaan bijpassen, wordt het misschien een chronisch tekort. Het is ook beter Voor de kinderen, dat ze tot hun 6e jaar thuis blijvenhet is wel goed voor sommige men schen, die er gebruik van moe- t e n maken en niet veel kunnen betalen, maar daarom wordt de zaak ook gesteund. Maar om alles maar op de belastingbetalers te schuiven, dat gaat niet. Dan moet Van Hoeve maar zien, dat hij er mee uitkomt en desnoods meer schoolgeld vragen, ik hoor, dat dat niet veel is. De Voorz. zegt, dat het niet waar is, dat het schoolgeld laag is, de menschen betalen in tegen deel veel schoolgeld. Dhr. van de BiltEn toch te kort De Voorz.Dat komt omdat er zooveel kinderen gaan van be hoeftige menschen. Dhr. Oggel bevestigt, dat er veel ouders zijn, die niet vol doende kunnen betalen en toch hun kinderen mogen laten gaan en het moet gewaardeerd worden, dat Van Hoeve er zooveel voor doet, want de school wordt zeer zuinig beheerd en ook de uren, die hij er zelf aan werkt, worden heelemaal niet in rekening ge bracht. Dhr. van de Bilt: Maar men moet ook bedenken, dat er veel kinderen zijn, die er geen gebruik van kunnen maken, zooals die van de buitenwijken, enz. En r.u zijn er gezinnen, waar de school goed voor is, maar er zijn erook, waar het veel beter was voor de kinderen, dat ze thuis opgepast werden. Leeren moeten ze nog niet, als ze zoo kiein zijn. De Voorz.Dat heb ik wel eens anders gelezen. Dhr. van de Bilt: En de be lastingen worden maar hooger en we kunnen niets meer doen. Er mogen niet meer uitgaven ge daan worden, dan noodzakelijk is. En dat ziet hij voor deze school niet in. Waar is die eigenlijk voor noodig Paedago gisch heeft het geen waarde. Spr. heeft eens hooren zeggen van het hoofd van zoo'n school, dat thuis oppassen voor de kinderen veel beter is. Dhr. van Dixhoorn is het daar mee niet eens. Paedagogie be staat niet in het leeren van letters of versjes, en vooral voor het aankweeken van orde en tucht is die school zeer nuttig en is het veel beter, dan dat ze op straat opgevoed worden. Wat nu de zuinigheid betreft, daarin kan een voorbeeld worden genomen in den heer Van Hoeve. Het zijn menschen, die burgerlijk en zeer matig leven en dat wordt ook toegepast op het beheer der school, zoodat we kunnen ver trouwen, dat ook daar niet royaal met de gelden wordt omgespron gen. En wanneer deze school er niet was, zouden er misschien weer eenige kleinere schooltjes in de plaats komen, die de ge meente nog meer geld kosten. Zuinig willen we allemaal zijn, maar deze uitgaaf is daarmee goed te vereenigen, als we zien wat de school doet. Dhr. van de Bilt zegt, dat de meer gegoeden hun kinderen thuis moesten hou den, maar dat is voor ieder niet zoo gemakkelijk, vooral bij men schen met zaken en een dienst bode voor de kinderen nemen gaat ook lang niet als vroeger. Ook daarvoor is de school een behoefte. Spr. steunt gaarne het voorstel van B. en W. Dhr. van de BiltIk heb niet gezegd» dat Van Hoeve met de centen morst, want dat weet ik genoeg. Dhr. 't Gilde zegt, dat als alle nuttige instellingen afhankelijk waren van den stand der belas tingen, dan zou' er niet veel bestaar.. Hij brengt hulde aan dhr. Van Hoeve voor wat deze aan de school doet en voor zijn beheer. Ook uit paedagogisch oogpunt moet hier gesteund wor den en waar de school ook eco nomisch goed bestuurd wordt, zal hij met geestdrift vóór het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr. Kruysse wijst erop, dat als B. en W. voorstellen om het tekort te dekken, zij niet voldoen aan het verzoek van dhr. Van Hoeve, die f250 meer subsidie vraagt. De bedoeling daarvan is te zien, in hoever dhr. Van Hoeve rond kan komen en dan kunnen we later verder zien. Er blijft dus een prikkel om zuinig te zijn en als dhr. Van de Bilt zegt, dat f400 al mooi genoeg is, dan kan dat blijken. Dhr. Van de Bilt: Het is ook niet mijn plan om tegen te stem men, maar ik wilde er maar eens op wijzen, dat we voorzichtig moeten zijn met de centen. Dhr. Kruysse En wat de school betreft, deze is niet gelijk te stellen met een gewone bewaar school, zij voldoet aan alle eischen en draagt zelfs de goedkeuring van de inspectie voor dergelijk onderwijs. Dhr. Van de Bilt: Ik bedoelde niet speciaal deze school, maar elke bewaarschool in't algemeen. Dhr. Kruijsse beschouwt het gesprokene als neerhalen van de fröbelschool. Als men deze een bewaarplaats van kinderen noemt, dan is dat een naam die de schooi niet verdient. Het voorstel van B. en W wordt hierop met alg. st. aangenomen. 8. Wijziging begrooting 1927 Vlceschkeurlngsdienst. Deze begrooting moet voor het dienstjaar 1927 worden verhoogd met f52 50 wegens meer ontvan gen keurloon en wegens meer uitgaven tot een zelfde bedrag. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 9. Beplanting terras op de Harkt. De Voorz. zegt, dat Jan de Regt heeft aangeboden om rond de muziektent gladiolen te planten en dat B en W. dat aanbod met erkentelijkheid hebben aanvaard. Het advies van den gemeente- opzichter is om de bestaande heesters te laten staan en de lege plaatsen bij wijze van proef te beplanten en daarom zouden B. en W. gaarne zien, dat het aanbod aanvaard werd. Dhr. 't GildeHet zal toch niet vol gezet worden De Voorz. zegt dat getracht zal worden er iets goeds van te maken. Z. h. s. wordt alzoo besloten. Omvraag. Dhr. Koster vraagt of er plan bestaat om een nieuwen baas- fitter te benoemen. Nu Nieuwen- huize is ontslagen en ook aan dhr. Payens ontslag is verleend, staat de directeur alleen voor de zaak en is hij nu in staat het is toch bekend, dat hij een groot deel van het jaar ongesteld is om het geheele bedrijf be» hoorlijk te leiden? We moeten rekenen, dat met het bedrijf na de uitbreiding naar Neuzen onge veer een half mlllioen gemoeid is. De Voorz. zegt dat hij deze zaak gaarne in deze vergadering had besproken, doch aiekts is oorzaak, dat het uitgesteld werd. Zoodra de gascommissie een voorstel heeft, zal de Raad erover gehoord worden. Er zal in deze niet ge handeld worden zonder advies van den Raad. Dhr. 't Gilde meent, dat de Raad zich thans wel kon uit spreken over die kwestie, dan weet de gascommissie waaraan zij zich houden moet, temeer nu dhr. Koster het toch ook wen- schelijk acht en spr. deelt die meening om weer een baas- fitter te benoemen. De Voorz. acht het niet ge- wenscht, om nu er nog geenerlei voorstel is van gascommissie of B. en W., dit punt te bespreken. Na al hetgeen er over die zaak te doen is geweest, is het beter te wachten tot een volgende ver gadering. Moeilijkheden in het bedrijf zullen er wel niet zijn, want dan zou de Directeur dit wel gezegd hebben. Dhr. KruysseMaar dat zal hij nooit doen. Dhr. Van Dixhoorn gelooft ook, dat het met de uitbreiding noodig is, dat we over kundig personeel kunnen beschikken. De Voorz.: De le fitter is te Terneuzen gestationeerd en hier is er ook een vaste fitter en een paar losse, waarmee we voor- loopig voort kunnen. Dhr. Dieleman gelooftniet.dat als we een corps goede fitters hebben, het nog noodig is om een baas-fitter aan te stellen. Komen we krachten te kort, dan kunnen we nog een gewone kun dige fitter benoemen en dan zijn we klaar. Er is nu te Terneuzen een goede en hier ook en nemen we er nog een bij, dan kunnen die de zaak best af. Dus geen nieuwe functie met meer salaris, want een baas-fitter, moet meer salaris hebben en wil ook wat over anderen te vertellen hebben, wat meer geld en nog veel meer ellende kost. En nu heeft spr. nog een vraag, n.l. of B. en W. al eens gedacht hebben over de kwestie of zij de bevoegdheid hebben om, zonder er den Raad erin te kennen, een nieuwe functie in het leven te roepen, zooals ze nu gedaan hadden. Het is n.l. gebleken, dat overheidspersonen ^dat onjuist achten, en als dat bekeken was geweest, zou er veel ellende voor komen geweest zijn. De Voorz. antwoordt, dat hij reeds gezegd heeft, dat B. en W. van plan zijn, om eerst uitdruk kelijk machtiging van den Raad te vragen, alvorens besluiten worden genomen. Ziekte is oor zaak, dat dit in deze vergadering niet gebeuren kon. Dhr. Dieleman neemt daar ge noegen mee. Dhr. van Dixhoorn wil vragen, nu er toch over gas gesproken wordt, hoe het staat met de straatverlichting. Worden daar mee grappen uitgehaald, of wat is oorzaak, dat 60 pCt. van de lantaarns des daags branden en als het donker is, ze uit zijn. Hij vindt het beschamend ten op zichte van de vreemdelingen. De Voorz. zegt dat die zaak al herhaaldelijk ter sprake gebracht is, en nu gezegd heeft tot den Directeur, dat het de laatste maal was, dat hij er over spreken zoUi Ook vroeger werd erop gewezen en toen klaagde de Directeur over het personeel, dat niet in zijn dienst was en hij dus niet te be- i velen had. Dat is toen veranderd en heeft de Directeur de geheelh AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1