De Liefde, die twijfelt. pi Nieuws- en Advertentieblad &^js> j voor Zeeuwsch - VI aan deren Goede Vrijdag. No. 102 VRIJDAG 30 MAART 1028. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. ?.W' Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVER TENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1! ure. De groote dag nadert weer. Zondag aan Zondag mochten we stap voor stap volgen den lijdens weg van onzen Heiland. Het is hier niet de plaats en ook niet onze taak uit te weiden over de onbeschrijfelijke marteling, die Jezus vooral geestelijk in die dagen en weken moet hebben ondergaan. Evenmin kunnen we omschrijven, hoe wij, gewone menschen, daartegenover dienen te staan. Maar in elk geval en op z'n minst toch eerbiedig. En dan vragen we ons af, of we niet ook een grooten plicht verzaken, door de Goede Vrijdag onopgemerkt voorbij te laten gaan. Nu ja, er wordt kerk gehouden 's avonds en anderen gaan ter kerke om in stilte hunne gebeden op te zeggen, maar in 't alge meen is van indrukwekkende schuldbeseffende berouwtoo- nende deelnemende gevoelens die dag geen sprake. Sommigen, ja velen, willen Goede Vrijdag maken tot een Zondag. En hun streven is ons sympathiek. Men houdt bidstond en dankdag voor den oogst en op zichzelf mag daar een goede gedachte aan verbonden zijn, maar het is niet los te maken van het stoffelijk belang, dat erin opgesloten zit. Hoeveel hooger staat dan niet de oogst, dien de Martelaar ons bereidde Van andere zijde zegt men mis schien, dat als van Goede Vrijdag een Zondag een uitgaansdag een ontspanningsdag ge maakt wordt, de ontheiliging nog grooter is. En dat zou ook, maar de geestelijke politie zal er ons wel op wijzen, dat Goede Vrijdag geen feestdag mag zijn, maar een boetedag, een biddag inzonder heid en wie daar ongevoelig voor is, moet dat met zichzelve uit maken. Maar de gelegenheid voor hen, die den dag der dagen willen gedenken, bestaat dan en velen, die er tot heden onver schillig en onbedacht voor staan, zullen dan tot besef komen, dat Duitsche Vertaling. Dagen en weken vol angst en zorgen waren verloopen 1 Reeds lang had de »Pinguin« de haven verlaten en dreef weer daarbuiten in de blauwe ZmdzeeZonne schijn had met storm en regeD afgewisseld I De zee had den voet van de rots nu eens lief kozend omspoeld, dan weer was •e met donderend geweld er tegeo aan gestormd 1 Op Hagdalena- hoeve was het stil geweest, heel stil, en tevergeefs bad Darlings snuivend den kop opgericht in lyn box, als de deur open giDg. Zijn meesteres streelde hem niet meer en bracht geen lekkernijen meer. Al dien tijd zat Maria Magda- leDa aan Karl Fels' bed, onver moeid de yscompressen vernieu wend en de voorschriften vaa den dokter volgend, Ze worstelde met den dood, die steeds dreigde om het geliefde leven Ze wilde, ze moest overwinnen 1 En ze everwon, de Goede Vrijdag is een dag van rouw, hoe glansrijk ook de over winning is geweest door de Op standing. Zooals wij zeiden, velen willen viering van de Goede Vrijdagen in dat verband zond men ons een circulaire, waarin daarop de aan dacht wordt gevestigd. Voor erikela jaren werd in ons land een comité gevormd om er een officiëelen Herdenkingsdag van te maken en duizenden land- genooten toonden daarin belang stelling, zoodat zelfs in sommige steden verschillende bedrijven op dien dag stop gezet worden. Met kracht wordt nu het godsdienstig leven in de laatste jaren bloeiende is opgekomen tegen het materialisme van den tegenwoordigen tijd, waarin de stoffelijke belangen als de hoogste gelden en daarom wil men met de Goede Vrijdag als Herden kingsdag iets aan de orde stellen van dieper gevoel en hooger beteekenis. Wat een kransen legt men wel niet op het graf van den onbe kenden soldaat! Is het dan te verwonderen, dat er harten zijn, die uitgaan naar iets anders en daarom den Goeden Vrijdag willen beschouwd zien als een dag van de allergrootste beteekenis, geheel gewijd aan Hem, die voor ons Zijn leven gaf. Bedoeld comité deed daarom een beroep op de Regeering om den Goeden Vrijdag met den Zondag gelijk te stellen en zond een circulaire aan de Ministers en Kamerleden, doch de Minister van Justitie, tot wiens departe ment deze aangelegenheid be hoort, heeft het verzoek van de hand gewezen, op grond daarvan, „dat in de opvattingen, die om trent het karakter van dezen dag, in vergelijking met dat van de erkende Christelijke feestdagen, in het volksleven heerschen, nogal eenig verschil is te constateeren." Wij vragen ons af, of dit zelfde antwoord niet voor alle andere Chr. feestdagen geldt. Hoe weinig blijk zien we b.v. van meeleven Toen Fels voor de eerste maal weer met bewustzyn de oogen opsloeg en zyn lielelyke verpleeg ster bcrkeDde, vloog er een zwak maar gelukkig lachje over ziju gezicht. Hy trachtte haar band te grypeu en wilde spreken. »S'il zyn 1 Niet praten weer de Maria Magdalena echter af. »Je bent bij my en moet nu alles doen wat ik wil Ze legde hem zacht de band op den mond en keek hem met stralende oogen aan, Dat ze >je< gezegd had, wist ze zelt niet. Ze zou ook niets anders hebben kun nen zeggen bad ze niet zoo dikwijls, zoo vele, vele malen met sidderend, bevend, angstig hart hem tijdens zyn bewuste loosheid eesmeekt: »Sterf toch niet, Karl, Metste I 6a niet voor altyd weg 1 Ik heb je immers zoo lief, zoo oneindig lief, meer dan alles op de wereld 1 Je moet, o, je moet bij me blyven, me meenemeD I Ik wil immers alleen jou, jou alleen I Ea ik weet toch, dat j- me ook liet hebt, zoo trouw en waarIk wil nooit meer aan je twyfelen, nooit meer 1 In der eeuwigheid niet I* Nu kwam het vertrouwde »je« baar zoo natuurlijk over de lip pen, alsof ze nooit iet» ander» op den Hemelvaartsdag en ook dit is eerst toegenomen, nadat die dag van Regeeringswege met Zondagdienst gelijk gesteld is. Gevraagd wordt ook niet om Regeeringsdwang maar om ge legenheid te geven tot herdenking. Wanneer het zakenleven wordt stopgezet, het geroezemoes van dagelijksch straatgewoel op dien dag ophoudt, dan zal het al heel wat stiller worden en zal men van zelf den Doode gedenken, die stierf tot onze redding. De wijding van den Goeden Vrijdag ga vooraf aan de vreugde volle viering van Paschen. Wie aan dat doel wenscht mee te werken, zende alzoo luidt het verzoek zijn kaartje of sympathiebetuiging aan hetComité voor de Goede Vrijdag-Herden kingsdag, waarvan secretaris is de heer J. A. van Putten, Postjes weg 82n Amsterdam. Verblijdend is het nu te ver nemen, dat het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaars- bond den Ministerraad verzocht, de regeling, inzake het verleenen van verlof aan het Rijkspersoneel op Goeden Vrijdag, met uitslui tend te binden aan het plaatselijk gebruik van de viering van den dag als Zondag, doch te willen bevorderen, dat alle Rijksambte naren, die den wensch daartoe te kennen geven, in de gelegen heid worden gesteld voor zoo ver de dienst zulks mogelijk maakt om ter kerke (e gaan. Het h'ildcbiyk aan H M. de Koningin Moeder. De tweede vergadering van het Hoofdcomité voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder van de Nederlandsche vrouwen heeft plaats gehad. In de verschillende provincies zijn de comité's reeds gevormd of in voorbereiding. Alle rangen en standen zijn zooveel mogelijk in de provinciale en plaatselijke comité's vertegenwoordigd, terwijl aan een zestigtal vereenigingen om medewerking was verzocht gezegd had. Toen stond ze zacht- ji-g op, en snelde de kamer uit, om haar ouders de blyde tyding te brengen. Weer waren eenige weken ▼erloopen, waarin Fels' genezing snel vooruitging. Hij zat met Maria Magdalena beneden op de klip, en beiden keken zwygend over de zee, die in het licht van de ondergaande zon roodgoud glansde. >Nu heb ik toch gelyk gekre gen begon het jonge meisje. »Mijn overtuiging, dat de zee me iets heel byzonder», het mooiste en beste zou brengen, en dat ik het er eigenhandig mocht uithalen, is bewaarheid gawordeB, Ik wist het ook zoo zeker, dat niemand me dat geloof kon ont nemen, zelfs jij nietl Herinner je je Dog ons gesprek op den »Kaiser Wilhelm*, Karl?* Dacht je, dat ik ook maar een woord uit dien tijd vergeten had antwoordde Fels lachend. »Maar ik heb ook gelyk gekre gen, want ik beb ons beiden al eens in gedachten hier zoo zien zitten, en dat was toen aan boord. Alleen alles wat daartusscben lag, zag en wist ik niet. Waaraan denk je, Maria Magdalena voeg de h$ erbij, naar haar peinzend Met groote voldoening werd geconstateerd, dat de sympathie voor het doel bijzonder algemeen en groot is, en dat verschillende vereenigingen het een voorrecht rekenen, tot het slagen van deze hulde haar medewerking te mogen verleenen. De inzameling over het geheele land zullen plaats hebben tus- schen Paschen en Pinksteren. De regeling voor de verschillende dorpen houdt verband met de plaatselijke omstandigheden. De inzameling zal geschieden op een wijze, die het mogelijk maakt, dat iedere vrouw ook de geringste gift kan bijdragen, n.l. doordat wel de namen zullen worden vermeld, doch de grootte van de gift geheim wordt gehou den. De kleinste gift is dan ook welkom 1 Geen pardon. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Rutten, le of het der regeering bekend is dat de vermogensschattingen van grondeigenaren aanzienlijke verhoogingen aanwijzen, in meer dere gevallen van f500 tot f 1000 per H.A. dat als motief gelden de hooge prijzen, die bij verkoopingen van cultuurgrond zijn bedongen dat deze zoogenaamde verkoop waarde ver uit gaat boven de cultuurwaarde, vooral ten gevolge van het streven tot soliede geld belegging, de vraag naar bouw terrein, ten gevolge van het zeer geringe aanbod en andere bij komstige omstandigheden dat vooral voor de kleinere, eigengeerfde landbouwers een verzwaring van belastingdruk het gevolg is, terwijl eensdeels de malaise in den landbouw het omgekeerde zou wettigen, ander deels voor hen bij verkoop de volle verkoopwaarde niet gelden kan, omdat zij met den verkoop hunner gronden tegelijk zouden verliezen hun werkgelegenheid en een deel van hun bedrijfskapitaal en 2e of de regeering van oor deel is, dat met deze omstandig- gezicht kijkend. »Aan jou 1* gaf ze ten ant woord. »Ik denk alleen nog maar aan jou Steeds maar door, on ophoudelijk 1 Vroeger wi»t ik pooit een antwoord op die vraag en zei, dikwijls zeker heel onbe leefd och, laat me toeh 1 Ik weet het zelf niet I Maar nu zeg ik het aan iedereen, dat ik aan jou denk, eu dat ik dat mag zoo doen mag ik kan niet zeggeD, boe gelukkig me dat maakt 1* »Zeg eens, lieveling, hoo heb jy klein ding dat eigenlyk klaar gespeeld, om my groote zware kerel uit het water te halen vroeg Fels lachend. »Ik ging zeker wel naar beneden als een steen >Laat die narigheid toch rus ten 1* smeekte Maria Magdalena. »Een ding wil ik je zeggen Als ik je niet omhoog had gekregen, dan had ik me aan je vastge klemd, tot* ze brak af en legde de band over de oogen een rilling ging door haar heen bjj de herinnering. »Goed, laten we het verleden laten rusten 1* zei Karl Fels, haar dicht naar zieh toetrekkend »La- t- u we over de toekomst praten I ®o toehWie weef. of het niet heden bij de aanslagen der eigen- geërfde landbouwers wel bijzon der rekening dient te worden gehouden heeft de minister van financiën geantwoord le. dat het hem niet bekend is, dat de vermogensschattingen van grondeigenaren aanzienlijke ver hoogingen aanwijzen. Hij acht het intusschen mogelijk, dat als bij verkoopingen van cultuurgrond hooge prijzen zijn bedongen, dat als een motiet voor een hoogere schatting heeft gegolden. Immers moeten, ingevolge artikel 7, letter A, der wet op de vermogensbe lasting en artikel 8, lo., letter A, der wet tot heffing van de ver dedigingsbelasting 1, onroerende zaken worden geschat naar de verkoopwaarde. Naar den leer van den Hoogen Raad moet onder „verkoopwaar de" worden verstaan „de prijs, „die voor het vast goed te be dingen valt bij tekoopstelling in „het openbaar, derhalve waar „ieder gegadigde tot mededinging „in staat is, terwijl de bestem- „ming, welke deze aan de door „hem te verwerven zaak zich „voorstelt te geven, voor het door „hem te besteden bedrag beslis send zal zijn, welke bestemming „echter geenzins wordt beperkt „door, of is gebonden aan die, „welke door de eigenaars op het „oogenblik van den verkoop aan „de zaak is verbonden." Naar die leer heeft het der halve voor de bepaling van de „verkoopswaarde" geen belang, welke bestemming door den eige naar op het oogenblik van den verkoop aan de zaak is verbonden. Voor cultuurgronden moet dan ook niet de cultuurwaarde, doch de „verkoopswaarde", in boven vermelden zin opgevat, worden geschat. De meening, dat voor kleinere eigengeërfde landbouwers niet de volle koopwaarde zou mogen worden in aanmerking genomen, komt Z.Exc. voor in strijd te zijn met de hierboven vermelde leer omtrent het begrip „verkoops waarde". voor ons beiden het bezte ge weest was, als we daar beneden de laatste rust en vrede gevon den hadden Mooier dan in de koude aarde, denk ik, zal het rnsten zyn in de diepte op den bodem van de zee, waar alleen de golven en de wind erover heen rnischenU »Uou op! Hou alsjeblieft op, Karll* smeekte Maria Magda lena onder tranen. Waarom heb je zulke gedachten Tweemaal zijn we aan den dood ontsnapt en Dee, ik wil er liever niet meer aan denken ot erover spre ken Jy leeft en ik leefVoor jou, eenig en alleen voor jou en door jou 1 Eq dat is zoo heerlyk zoo heerlijk 1* Za sloeg haar ai men om zijn hals en kuste hem hartstochtelijk. »Van mij Van my ben ja 1 Jij, lieve, lieve schat 1 Heelemaal van mij, voor altijd stamelde ze daartusscben en kon zich niet verzadigen aan zijn kussen. lo gelukkige gedachten ver diept, vergaten se de geheele wereld om zich heen. t Wordt vervolgd.) Tegenspoed kan talenten aan het licht brengen, die voorspoed zou hebben doen slapen. flkratiugj AXELSCHE ■jl jer COURANT 4 I

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1