'""Wek-, Vezel zalf Schoonmaak Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Weesinriehtïng Neerboscli. Tot predikant-directeur van deze inrichting is benoemd ds H. Kluin te Angeren. Wijziging pachtstelsel maar wanneer In verband met door een Twee de Kamerlid gestelde vragen aan gaande een wettelijke regeling van pacht heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw het volgende geantwoord Vermits wijziging van het pacht stelsel ingrijpende veranderingen in onze burgerlijke wetgeving aan de orde stelt, ligt het voor de hand, dat het aan den Minister van Justitie in November j.l. toe gezonden voorontwerp van dezen gezette studie vergt. Hij heeft echter den ondergeteekende een zoo spoedige afdoening in uit zicht gesteld, als met het gewicht der zaak vereenigbaar is. Nadat tusschen beide Ministers overeenstemming zal zijn ver kregen, ligt het in de bedoeling de groote landbouworganistie over het wetsontwerp te hooren Daar bovendien ook de Raad van State advies moet uitbrengen kan omtrent het tijdstip van in diening nog niets met zekerheid worden medegedeeld. Voor zoo veel het van hem afhangt, zal de ondergeteekende niets verzui men wat de afdoening kan be spoedigen. Ingezonden Mededeelingen geeft menige huisvrouw en dienst bode ruwe en roode werkhanden Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. AXEL, 27 Maart 1928. Meldden we onlangs de op richting van een vereeniging tot bevordering van jeugdvermaak, waarbij we dan al dadelijk dach ten aan voetbal of een of andere sport, thans zijn we beter inge licht en is ons gebleken, dat be doelde vereeniging met vermaak meer op het oog heeftgepaste ontspanning, vooral in de eerste plaats ontwikkeling van kunstge voel, niet alleen bij de jeugd, maar ook voor degenen, die 2, 3 en 4 kruisjes tellen. Zoo'n ver eeniging kan zeker sympathie ontmoeten bij degenen, die erover klagen, dat in Axel zoo weinig van dien aard is. Wel is er muziek en zang, maar kamer muziek of solozang ontbreekt hier nog in zoover dat met naam kan worden opgetreden. De vereeniging telt reeds een dertig teden en eenige donateurs; het bestuur wordt gevormd door de heeren O. Lacourt, voorzitter, J. van Damme, secretaris, A. Kes- beke, 2e secretaris, F. Zegers, penningmeester, C. van de Casteel, commissaris. Natuurlijk is de eerste maanden nog geen eigen optreden van de leden te wachten, maar zal men toch blijken van activiteit toonen, door kunstavon den te geven. Naar men ons verzekerde, zal direct na de aanst. Paaschdagen een muzikale avond volgen, waarvoor de medewer king is verkregen van de heeren Caluwé en Ellegeert, die hier vroeger reeds een goeden naam hebben verworven, terwijl ze zullen worden geassisteerd door een bekend humorist. Een en ander door advertentie nader te publiceeren. Ten slotte zij nog gemeld, dat deze vereeniging neutraal is en zich er streng van zal ont houden om andersdenkenden op geestelijk of politiek gebied te kwetsen. Ook zal aan zuster verenigingen eer medewerking dan concurrentie worden geboden. Het doel is bevordering van kunst en kunstgevoel. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school a. d. Rijndijk te Hazerswoude-Koudekerk, de heer P. Boer te Axel. Inschrijving carosserieën. Het is bekend, dat voor de levering van carosserieën ten be hoeve van post-auto's het laagst werd ingeschreven door een Axelschen fabrikant en daarom trekt natuurlijk ons deze aange legenheid meer, dan wanneer het geen Axelaar betrof. Het feit toch dat ondanks de laagste inschrij ving de levering niet werd gegund wekte bevreemding, teleurstelling zelfs verontwaardiging. Geen won der, dat een onderzoek werd in gesteld naar de oorzaak van die niet-levering en bij verschillende invloedrijke personen die zaak aanhangig gemaakt is. Zooals bekend heeft ook de Raad onzer gemeente en de Kamer van Koop handel er inlichtingen over inge wonnen. Ook in het Voorloopig Verslag van de oorlogsbegrooting 1928 is de zaak aangeroerd, zoodat de Minister van Oorlog hetgewenscht geacht heeft in zijn antwoord op dat verslag er opheldering van te geven. Z.Exc. geeft dan te kennen, dat zich bij een inschrijving voor de levering van carosserieën het volgende heeft voorgedaan Voor een belangrijk aantal chassis moesten carosseriën wor den gebouwd. De directie der Artillerie-Inrichtingen noodigde een twintigtal fabrikanten uit om voor dit werk in te schrijven Aan een firma, die niet behoorde tot de uitgenoodigden, omdat haar bedrijf bij de meergenoemde directie niet bekend was, werd op haar verzoek nog gelegenheid tot inschrijving gegeven. Na de inschrijving is van de zijde der Artillerie-Inrichtingen bij een aantal fabrikanten, die laag hadden ingeschreven, nagegaan, of met vrij groote zekerheid was te verwachten, dat, ingeval aan een dezer firma's de aanmaak van een zeker aantal carosseriën werd opgedragen, die opdracht naar behooren zou worden uit gevoerd. Ook bij de bovenbe doelde fabriek is een onderzoek ingesteld. Dit onderzoek heeft echter voor die firma niet tot een voldoend resultaat mogen leiden. Aangaande den prijs kan nog worden medegedeeld, dat voor geen der vier aan te schaffen nodellen de vorenbedoelde fa briek de laagste inschrijfster was Voor één dier modellen werd de levering gegund aan hoogere inschrijvers en wel aan fabrikan ten, waarbij men zekerheid ver kreeg, dat zij toch voor lagen prijs voor het doel in alle deelen behoorlijk werk zouden leveren, zoodat door deze wijze van han delen de belangen van het post- autobedrijf, en derhalve ook die van de schatkist, het meest zul len zijn gediend. Tot zoover het antwoord van den Minister. We weten niet of het bij dat antwoord blijven zal. Er is intusschen ook een per soonlijk schrijven gericht aan den Minister naar aanleiding van een gelijkluidend antwoord, als boven vermeld en ook is de aandacht van H. M de Koningin in een schrijven aan de Kroon op deze zaak gevestigd. Nogmaals we weten niet wat het resultaat zal zijn. Maar feit is, dat bovenbe doeld onderzoek, indien het is ingesteld zeer oppervlakkig heeft plaats gehad, want de be trokken personen zijn niet eens gehoord, terwijl men ons ook mededeelde, dat de chef met het onderzoek belast moet hebben getuigd, dat het getoonde model der carosserie voldeed en de prijs de laagste was. Welnu, als zulks waar is, heb ben we de overtuiging, dat men in sommig opzicht evengoed in Rusland kan wonen als in Axel. Cursus Eerste Hulp. Behalve te Sas van Gent zal ook te Hulst een cursus worden gegeven in eerste hulp bij onge lukken, onder leiding van een arts. Zooals bekend werd in die richting ook een vraag gesteld aan het bestuur van het Groene Kruis alhier, doch hieromtrent is nog niets naders vernomen. Zou het niet gewenscht zijn een oproeping te doen, ten einde het aantal liefhebbers te kennen. Men zou dan meteen weten, of het de moeite en de kosten loont. De heer J. Verlent kommies bij 's Rijks belastingen te St. Jan steen zal met ingang van 1 Mei a.s. aangesteld worden als ont vanger te Bergeijck. Reddingsbrigade. Te Terneuzen is een vrijwil lige reddingsbrigade opgericht, welke ten doel heeft den leden te leeren, hoe een drenkeling uit het water gehaald moet worden. Naar de Tem. Crt. meldt, zijn in het voorloopig bestuur geko zen de heerenT. Benard, M. C. Hack, J Cambier, P. van Dijke en J. N. 't Gilde. Op de voordracht voor onderwijzer aan |de school g. 1. o. A. No. 132 te Rotterdam, staat no. 1 de heer A. C. de Coninck te Terneuzen. Toen de vorige week de trein, die 502 nit Terneuzen naar hier vertrekt, de woningen aan de cokesfabriek te Sluiskil passeerde, werd door daar spelen de kinderen een steen naar de ruiten gegooid, met het gevolg, dat een conducteur, die in een coupé voor het raam stond te kijken, de glasscherven in het gelaat kreeg en licht gewond werd. Er werd van het geval aangifte gedaan bij de politie te Terneuzen, die het zaakje onder zocht en proces-verbaal heeft opgmaakt. Zaterdag werd in deze omgeving weer strenge contróle uitgeoefend op de rijwielplaatjes Of er veel „bonnen" zijn uitge reikt weten we niet, maar toch kwam men soms voor aardige verrassingen te staan Zoo bleken sommigen te denken „één voor beiden is genoeg" en hadden het plaatje in tweeën gedeeld, waar na ze de helften even uil den lantaarnhaak lieten steken en dachten „klaar is Kees". Kees trok echter een lip, toen beek, dat-ie nog heelemaal niet klaar was. COMPETITIESTAND Z. V B. 26 Maart. Tweede klas B. Door Gedeputeerde Staten is het raadsbesluit van 16 dezer, waarbij de heer W. v. S. ont slagen werd als secretaris en ontvanger der gemeente Stoppel dijk, niet goedgekeurd. A utob usconcessies. Gedep. Staten van Zeeland hebben de volgende autobuscon cessies verleend aan J. Maas te St. Jansteen voor een dienst St. ansteen—Hulst, alleen op Maan dagen een dienst St. Jansteen Belgische grens, richting St. Ni- colaas, alleen op Donderdagen en een dienst op St. Jansteen Bel gische grens, richting Stzkene, alleen op Zaterdagenaan Th. an Haver te St. Jansteen voor een dienst St. Jansteen—Hulst alleen op Maandagen een dienst St. Jansteen Belgische grens, richting St. Nicolaas, alleen op Donderdagen, en een dienst St. Jansteen—Axel, alleen op Zater dagen. Op 64-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden ds T. H. Siemelink, emeritus bij de Doops gezinde gemeenten. Ds. Siemelink trad van af 19081928 op voor de gemeenten Vlissingen en Goes en was ook in deze omgeving geen onbekende. Yerkooplngen. 29 Mrt., half 3 uur, woonhuis met toebehooren, te Hoek, in het Hoeksch Koffiehuis, bij M. Diele- man. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Voor de 2e klas B werd Zon dag te Sas van Gent de wedstrijd Zeeuwsch-Vlaanderen- Grensstrij- ders gespeeld, welke door de Sassenaars werd gewonnen met 4-0. Axel II speelde hier Zaterdag een vriendschappelijken wedstrijd legen Zaamslag. De Axelsche reserve's speelden met een paar invallers, doch wisten toch met 2—0 te winnen» 60°St tegen Verstoppi ng J Hoofdbestnar Z. L. M. In de gisteren te Goes gehou den hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. is benoemd tot lid van de commissie van onderzoek naar de prijzen voor werkzaamheden en leveranties, den landbouw betreffende, in de vacature-Gast de heer W. A. de Vrieze te Dreischor. Tot plaatsvervangend lid de heer K. A. van Langeraad te Kamperland en tot voorzitter de heer J. B. Becu—de Hullu te Groede. Besloten werd de overeenkomst met den Bond van Aardappel handelaren nog voor 1 jaar te verlengen. Tevens tot instelling van een Veevoederbureau. Tot leden werden benoemd de heeren M. H. Krepel te Nieuwer- kerk, P. J J. Dekker te Wemel- dinge, I. Groenewegen te Hoede- kenskerke, W. Moelker te Seroos- kerke (S.). benevens de heeren Zwagerman en Siebenga. M. Crt. Te Wemeldinge kwam de aan nemer K. met zijn rijwiel van een steil paadje, gelegen aan den Kanaaldijk, afrijden. K. schijnt tijdens dat afrijden zenuwachtig geworden te zijn, althans hij botgte met zijn rijwiel met vrij groote vaart tegen een hek met bet ongelukkig gevolg, dat hij op de scherpe punten daarvan te recht kwam. Een der punten drong hem in den neus en drong door tot in het hoofd, zoodat hij er als het ware aan bleef han gen en waardoor de ongelukkige veel bloed verloor. Dadelijk werd hij uit zijn ellendige positie ver lost en per auto naar de dokters woning gebrachi, alwaar een voorloopig verband werd aange legd en hjj naar het ziekenhuis werd te Goes overgebracht. De patiéct was inmiddels buiten bewustzijn geraakt, doch her kreeg dit weer kort na aankomst aldaar. Het rijwiel was vrijwel geheel vernield. Bij een hevige vechtpartü te Thorn werden zekere J. L. vjjf messteken in den rug toe gebracht met het gevolg, dat hij in zeer ernstigen toestand werd opgenomen. In verband hiermee heeft de marechaussee den 19-jarigen M. C, wonende aldaar, gearresteerd en in voor- loopige bewaring gesteld. 25 c doos ontsmet geeft geen vlekken in ondergoed - Uit Amsterdam waarde van f532 het Amstelkanaal te zijn 38 heipalen ter ontvreemd. Bij den bouw van een nieuwe H. B. S. te Harlingen is de timmerman J. van een ladder gevallen. Zwaar inwendig ge kneusd werd hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat een nog jeugdige weduwe achter. Vrijdagavond is brand uit gebroken in de meubelfabriek de Toekomst te Oosterhout. Aan de meubelfabriek grenst een auto garage. De meubelfabriek is ge heel uitgebrand. Bijna niets is gered. De autogarage bleef be houden. Berooving in schtyn. De 19-jarige kantoorbediende H A. de J., die Maandag j.l. in de SchrijDwerkerssteeg te Rotter dam werd beroofd van 25000, heeft bekend, dat de be rooving geheel in scène was ge zet Als medeplichtige heelt de politie nog gearresteerd den 29- jarigen los werkman A. K. Zaterdagmiddag is de meel fabriek „De Haan" door onbe kende oorzaak in brand geraakt en totaal vernield Door over waaiende vonken vatte ook da molen „De Grootvorst", waar indertijd Czaar Peter werkte, vuur. De brandweer van Zaandam, geassisteerd door die van Zaan dijk en Koog a. d. Zaan, mocht er niet in slagen den molen te behoudenook deze brandde geheel uit. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht heett op het Ë9Zuidenhout te 's-Gravenhage een ernstig ongeval met doode- lijken afloop plaats gehad. Een daar fietsend, 18-jarig dienstmeisje, wilde uiiwjjk6n voor de tram. Daar de wagen echter op ander spoor reed, dan zij dacht, kwam zij op de ver keerde rails terecht, met bet ge volg, dat zij door de tram werd aangereden. De aanrijding was van zeer ernstigen aard en het slachtoffer is vermoedelijk vrijwel onmid dellijk tengevolge daarvan over leden. Practisch communisme. Zaterdag werd door de Justitie uit Den Bosch, vergezeld door den Commissaris van Politie te Eindhoyen, en den districts commandantder Kon. Marechaus- sée, een inval gedaan in de Communisten kolonie, genaamd De Ploeg", gelegen onder de gemeente Best. Een groot aantal politiemannen was aanwezig om het terrein af te zetten. Deze inval hield verband met ge ruchten als zouden zich in ge noemde kolonie gestolen koeien bevinden. In een schnur, staande achter op het terrein, werden inderdaad drie koeien aangetroffen, welke afkomstig bleken tezjjnvaneen diefstal verleden jaar October gepleegd in een weide. De beesten werden onmiddel lijk door den eigenaar als de zijne herkend. Zij waren ge schoren geweest, doch voor den eigenaar toch nog gemakkelijk te herkennen, te meer daar een der koeien bijzondere kenteeke- nen vertoonde aan een der uiers. Buiten liep nog een paard, dat bij onderzoek eveneens van diefstal alkomstig bleek te zjjn. De koeien zeowel als het paard zjjn in beslag genomen. In de gemeente Heer Hu- gowaard is een zekere L. door een autobus overreden. Het slachtoffer stak den weg over en had blijkbaar het voertuig niet zien nadereD. De voorwielen gingen hem over de borst, waar door de dood spoedig intrad. Het drama ep den Sonoblick. Het vreeselijke ongeluk op den Sonnblick heeft in Weenen alge- meene deelneming gewekt, daar de verongelukten vrijwel allen Weeners waren, jonge menschen, van wie de oudste nog geen 25 jaar was 1 Te meer is men met bun lot begaan, omdat het hier geen gevaarlijke sportieve onder neming gold, maar een onder normale omstandigheden gevaar* loozen ski-tochtdie geen bij zondere eischen stelde aan de deelnemers. Door den sneeuw storm den weg kwijtgeraakt, beraadslaagden zij in een groep bij elkaar staande wat moest ge schieden onder het gewicht Vereeniging Gesp. Gew. 4J O Verl. Punt. Doelp. Z.-Vlaand. 10 8 1 1 15 47-13 Axel II 9 5 2 2 12 33-14 Hontenisse 9 4 4 1 12 29-20 Grensstr. 8 2 3 3 7 16-18 Hulst 11 9 t 2 6 4 10-22 Clinge II 9 1 0 8 2 8-59 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen. 4

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2