f\ De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 101. DINSDAG 27 MAART 1928. Tie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. m k a fe Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De eenheid biyft zoek. Eenheid en broederschap zijn nog ver te zoeken. Indien zich al groepen van menschen vormen, die optrekken voor eenzelfde ideaal, dan treedt na langer of korter tijd de splijtzwam op, waar door de groep uiteenvalt tot klei nere groepen, die dan meestal elkaar's felste tegenstanders wor den, terwijl in elke groep ge harrewar blijft voortbestaan, wat nieuwe splitsing tengevolge heeft. Eerst wanneer ernstig gevaar dreigt, volgt aaneensluiting, het geen dan meestal beteekent, dat de veelheid van partijen wordt teruggebracht tot twee, maar die bestrijden elkaar dan ook op leven en dood. Zoodra echter is het gevaar niet geweken, of het spel begint weer van voren af aan. Dat is de loop der dingen, waar aan men nu eenmaal niet schijnt te ontkomen en die zijn oorzaak vindt in het zich te veel ver diepen in details, waarbij maar al te vaak de groote lijn uit het oog wordt verloren. Persoonlijke eerzucht of ijdelheid vormen meestal de factoren, waarop het scheepje van het ideaal strandt en dikwijls zelfs te pletter loopt. Hetzelfde proces zien wij zich voltrekken bij de besprekingen te Genève. De Volkenbond, het instituut, dat beoogt de volkeren nader tot elkaar te brengen en den vrede te waarborgen, voert in zijn program als een der voor naamste punten, de ontwapening. Doch nog steeds overheerschen vrees en wantrouwen en zoo durft de één niet voor den ander: on danks de bij allen bestaande overtuiging, dat ontwapening zoo wel in ethischen als in materieelen zin gebiedende eisch is, verbiedt het belang van elke natie afzon derlijk het nemen van radicale maatregelen ten aanzien van dit vraagstuk. En nu de Sovjetregeering ge komen is met voorstellen, waar door inderdaad de koe bij de horens wordt gepakt, ontstaat daartegen bij alle anderen met uitzondering van Duitschland he vig verzet: het wantrouwen is te diep geworteld, dan dat men be reid zou zijn eigen weerbaarheid prijs te geven met de kans, dan door anderen onder den voet te worden geloopen. Het ideaal wordt opgeofferd aan het onder stelde belang der natie. Het .on derstelde" belang, want ook daar in bestaat een veelheid-van-mee- ning van chaotischen aard. Dat noemen we dan .de politiek". Ongetwijfeld zijn de Russische voorstellen de eenig juiste om tot algeheele ontwapening te komen, waarbij we ons niet heb ben bezig te houden met de vraag of ze wel juist zijn geredigeerd, noch hebben af te dalen tot détails. Maar de tijd is nog niet rijp voor dergelijke vérstrekkende maatregelen, zoodat in eigenlijken zin de Russen deze voorstellen beter bij zich hadden kunnen houden tot een voor de indiening meer gunstig tijdstip. Echter speelt ook hier de politiek weer de hoofdrol en de Sovjetregeering bestaat toch ook maar uit men schen deze kans op politieke winst kon ze niet laten ontsnappen en ofschoon bij voorbaat vast stond, dat verwerping der voor stellen zou volgen, werden ze toch ontijdig ingediend. Zaken zijn zaken. Weldra zullen we ook deze conferentie (de hoeveelste sedert den wapenstilstand onverrich- terzake, zonder directe resultaten zien uiteengaan. Indirect nochtans zullen de gehouden besprekingen ongetwijfeld grooten invloed uit oefenen, want de ontwapenaars en vredesvrienden uit alle landen zullen daaraan blijvend houvast hebben voor hun actie in de toe komst. Steeds zullen ze kunnen verwijzen naar het thans te Gé- nève verhandelde en betoogen, hoe het had kunnen zijn, indien de nationale gedachte niet de inter nationale had onderdrukt. Dat houdt dan tevens de poli tieke winst voor de Russen in, wat voor velen al weer aanleiding zal zijn uit antipathie jegens de Duitsche Vertaling. j 'IQQEi- i (33 Maria Magdaleua wilde by hem gaan zitten, maar mynheer Hey- debringk zei: »Dat is niets voor jon, kind, ga maar naar mama Ze wierp nog een blik op het wasbleeke gezicht en ging naar haar moeder, die geheel van ■treek in haar kamer zat te snikken. Loodzwaar verstreken de minu ten. In het geheele huis heersehte doodsche stilte. Plotseling stond Maria Magda- lena op. Haar scherpe ooren had den galopslag van naderende paarden gehoord. Ze rende de deur uit, juist toen Wilkins de met schuim en zweet bedekte paarden tot staan bracht. Vliegens vlug gaf ze den scheepsdokter Dirks en den kapitein-luitenant Bremer een kort verslag van het voorgevallene, en de eerste ver dween met een hospitaal-assistent achter de deur van de logeer kamer, terwjjl Maria Magdalena met Bremer de woonkamer bin- Mhtr*4> »Het is goed, dat u komt, dok ter,» zei Heydebringk tegen den binnentredende. »De pols is nog heel zwak te voelen, maar ik vrees >We zullen zien 1« viel de ander hem in de rede en begon na eenige zacht gefluisterde woor den met den assistent aan het onderzoek. Opmerkzaam volgde de heer Heydebringk iedere be weging, maar tevergeefs trachtte hij op het gezicht van den dok ter te lezen, hoe het met den zieke stond. Wat cognac, alstublieft, en ys 1» beval Dr. Dirks na een poos, en Heydebringk snelde de kamer uit, om het verlangde te halen. Toen hy ermee terugkeerde, reed zyn huisdokter voor en vroeg, waarvoor men hem gebaald had. >Toch niet miss Maf?da »Nee, een Duitsch zeeofficier,» antwoordde Heydebringk. >Komt u mee.» »Wilt u ons alstublieft even alleen laten I» zei Dr. Dirks, na dat hy aan zyn Engelschen col lega was voorgesteld, en Heyde bringk ging naar vrouw en doch ter, waar hy Bremer slechts zwij gend met een handdrnk begroette. De doffe druk van angst en onzekerheid woog op het k]eiD« Sovjets deze zaak minder op den voorgrond te schuiven. Men ziet, het is eene wissel werking van hoogst gecompli- ceerden aard. Doch ondanks alles zal deze conferentie toch een lichtpunt vormen in de geschiedenis der wereld, in de evolutie der mensch heid, ook al worden voor 't oogenblik de tegenstellingen daar door aanzienlijk toegespitst en al zouden binnen afzienbaren tijd de donkere golven der interna tionale politiek hoog worden op gezweept, een groot deel onzer hedendaagsche kuituur verzwel gend. Het monster dat oorlog heet, hoe krachtig bestreden ook, is nog niet onder gebracht. Aan dien ondergang mee te werken, is dure plicht en wi vinden daarbij steun in het statuut der Vereenigde Staten van Europa, waarvoor momenteel verhoogde actie wordt gevoerd. Deze Ver. Staten van Europa, pijler van den Volkenbond, zullen het ont- wapenings-vraagstuk gemakke lijker tot oplossing vermogen te brengen dan de verzameling van naties, die we thans kennen. Een motie van Loudon. Bij het begin der zitting van Vrijdag stelde de Amerikaansche gedelegeerde Gibson voor, dat de Ontwapeningscommissie niet weer bijeen zal komen vóórdat de tweede lezing der ontwerp- conventie door besprekingen tus schen de belanghebbende regee ringen zoover is voorbereid, dat de bespreking met vrucht in het publiek kan plaats hebben. Hij stelde daarom voor den heer Loudon volkomen vrijheid te geven den datum der bijeenkomst in verband met de omstandig heden te regelen. Jhr. London heeft als voorzitter der commissie van voorbereiding in naam van het bureau de vol gende motie voorgesteld De voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconventie, onderzocht hebbende den grond slag van de Russische or.twerp- conventie voor onmiddellijke en gezelschap, en deze verdween niet, toen na elkaar luitenant Paters en kapitein Herbert aan kwamen. Allen luisterden gespan nen of niet de doktoren nader berieht zouden komen brengen slechts 'n zacht gefluisterd woord, 'n korte vraag, een even kort antwoord onderbrak hier en daar de drukkende stilte. Eindelyk Schreden naderdeD, de deur ging opeD, en de dok toren tradeD binnen. »Hoe staat het, dokter?» vroeg kapitein Herbert den scheeps dokter. »Een hersenschudding! Het linkersleutelbeen gebroken en eeD longkwetsuur meldde deze zijn meerdere. »Het moet een ontzet tende val zijn geweest 1» voegde hy er zacht by. »Is er levensgevaar, ik bedoel oogenblikkelyk De scheepsdokter knikte. »Het zou een wonder zijn, als hij er doorkwam. Voorloopig is er niets te doen, dan voortdurend yseom- pressen op het hoofd en uiterste rust I Ik zal den assistent hier laten, als u het goedvindt, en iederen dag komen k(jken.« »Dat spreekt vanzelf!» ant woordde de commandant. »Wat maar eeoigazins mogelyk is} ial volledige ontwapening, consta teert: le. dat de leden bijna eenstemmig gemeend hebben, dat bet Russische ontwerp, ofschoon het beantwoordt aan het ideaal van de menschheid, in den tegen- woordigen toestand van de we reld niet te verwezenlijken is, en dat dientengevolge het Russische ontwerp niet kan aanvaard wor den door de commissie als basis voor zijn werkzaamheden2e. maar dat desniettemin naar de meening van talrijke leden der commissie de artikelen van het Russische ontwerp het voorwerp zouden kunnen uitmaken van een onderzoek van de zijde der ver schillende regeeringen, met het doel na te gaan of het mogelijk zou zijn, daarin nuttige elementen te ontdekken voor de tweede lezing van het ontwerp-conventie ter internationale beperking en vermindering van bewapening. Neiging tot verdagen van den Volkenbond. Ook de „Volonté" bespreekt de crisis in den Volkenbond. Het blad merkt op, dat het nergens toe dient, te trachten de huidige crisis te verbloemen. Sinds 18 maanden komt de Bond niet meer verder. Hij stelt zijn beste vrien den teleur en dreigt zijn veilig- sten grondslag, de internationale openbare meening, te compro mitteeren. De oorzaken hiervan zijn van drieëerlei aard: 1. De vreesachtigheid van de internatio nale bureaucratie, die in haar eigen bestendiging den besten waarborg voor het voortbestaan van den Bond ziet. Daaruit is de voortdurende neiging om te verdagen te verklaren. 2. De innerlijke tegenspraak tusschen de tegenwoordige orga nisatie van. den Volkenbond en het internationale belang. Het beginsel van meerderheid van stemmen moet worden beperkt en de bevoegdheden van den president uitgebreid. Verder moet de arbitrage-procedure worden uitgebreid en de Volkenbond ge regionaliseerd. 3. Het nationalisme, dat in den gebeurenOch, het zou me zelf zoo aan het hart gaan Hy wendde zich af en trad op het venster toe om zyn ontroering meester te worden. »Hebt u iemand, die mijn assistent kan helpen wendde Dr. Dirks zich tot den heer des huizes. »Ja, ik 1» riep Maria Magdalena nasr voren komend, en over baar gezicht, dat tot nu toe strak en bleek was, vloog een gloeiende blos. >Maar Magda Jy Je kunt toch niet 1» riep haar moeder. »Ja, moeder 1 Zeker kan ik dat, en ik zal het doenviel het jonge meisje haar in de rede. »Hy heeft ons eens het leven gered, en ik geloof, dat het onze heilige plicht is, nu in zijn plaats te treden, en dat laat ik me niet ontnemen of verbieden I U mag er over denken, wat u wilt!» >Ik dank u voor uw offervaar digheid, juffrouw Heydebringk,» zei kapitein Herbert, haar hand grijpend. In ieder geval weet ik, dat mijn eerste officier onder uw handen de meest zorgvuldige op passing en verpleging zal krijgen, Als iemand hem kan redden, zal het u zeker gelukken Vol deel name zag by bet mooie Jonge tegenstand van de oude diplo matie tegen de moderne methoden van beraadslaging en tegen de verplichte arbitrage - procedure, steun vindt. Trouw nan d«»n Volkenbond. De Secretaris-Generaal van den Volkenbond heeft van den Bra- ziliaanschen Minister van Buiten- landsche Zaken een telegram ont vangen, waarin de ontvangst be vestigd wordt van de mededee- ling, blijkens welke de Raad van den Volkenbond in zijn jongste bijeenkomst besloten heeft Brazilië uit te noodigen tot verdere sa menwerking met den Volkenbond. De Braziliaansche Minister van Buiteniandsche Zaken verklaart in dit telegram, dat Brazilië niet tegenstaande het zich uit den Volkenbond teruggetrokken heeft, foch met den Volkenbond zal samenwerken en trouw zal blijven aan de idealen van den bond en de idee van den algemeenen vrede. Zooals bekend, is ook Spanje weer tot den Volkenbond toege treden. Hevige branden. Het dorpje Klein Krams bij Ludwigslust is door een gewel digen brand geteisterd, waaraan 14 huizen, een menschenleven en veel vee ten offer vielen. De brand was uitgebroken op een boerderij en was door den ge weldigen storm overgeslagen op de omliggende boerenwoningen. Ook heeft in het dorpje Damitz een hevige brand gewoedacht hofsteden werden verwoest. Daar gevaar voor het heele dorp be stond moest uit Kolberg een de tachement rijksweer te hulp wor den gezonden. Veel veevoeder, oogstproducten, machines, 50 varkens, schapen en pluimvee zijn ten offer gevallen van het vuur. De ramp wordt toegeschreven aan brandstichting. Uit Stolp wordt geseind Op de hoeve van den kolonist Grau- mann brak brand uit tengevolge van het overvliegen van vonken van den aan de grens van Lu nenburg woedende boschbrand. Het woonhuis en de veestal wer den geheel in de asch gelegd. De 30-jarige vrouw van den kolonist sprong met haar beide kinderen uit het brandende huis. Het jongste kind bracht het er levend af doch de vrouw en het oudste kind, dat 11 jaar was, stierven kort daarna. Lawineramp. Volgens ingekomen berichten uit Salzburg heeft een lawine in t Sonnbiickdal plaats gehad, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. meisje in de oogen, waaruit een innerlyk zuur eloeide, het vuur van de zekerheid, de redding van Karl Fels te volbrengen. »Zoolang myo schip nog in de haven ligt, sal ik iedereD dag persoonlyk komen informeeren. Heeren, ifc geloof, dat we hier nu wel overbodig zijD,< wendde hy zich tot zijn jongere kameraden, en na een kort afschGd rolde hei rijtuig met hen het erf af, ter- wijl de scheepsdokter nog achter bleef om Maria Magdalena uit voerig over de behandeling in te lighten. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1