PUROL er op! Landbouw. Rechtszaken. Op deze gronden wordt voor gesteld gedurende 5 jaren een invoerrecht van 12 procent te heffen. De ItyksTriddelen in Febr. 1928 De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opeen ten) over de maand Februari 1928 bedroeg j 37.432 229, tegen f 37 700 739 over de maand Febr 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar be draagt f38 831.416. De opcenten ten bate van het Leeningsfonds gaven over Febr 1928 een opbrengst van f 6.016.198, tegen een bedrag van f 7.829.695 in Februari 1927 De inkomsten te bate van het „Wegenfonds" gaven over Febr, 1928 een opbrengst van f 535.110 AXEL, 20 Maart 1928. Naar we vernemen, zal door enkele raadsleden dezer gemeente alsnog aan Gedep. Staten van Zeeland gevraagd worden om een beslissend antwoord in zake de wettigheid van de benoeming van den intusschen ontslagen baas- fitter, teneinde te weten, welke gedragslijn bij een nieuwe gele genheid dient gevolgd te worden. Ontlicht. Het is bekend, dat in deze gemeente eenige weken geleden een meisje moeder werd onder verdachte omstandigheden, welke aanleiding gaven om van het geval aangifte te doen bij de justitie. Zooals bij dergelijke gelegen heden gebruikelijk is, werd ook hierbij druk „gedacht, vermoed gegist" en het „misschien" en „waarschijnlijk" zou wel waarheic bevatten, want „niets rammelt niet-'. Intusschen werd de huisvader, stiefvader van het veelbesproken meisje, gearresteerd en gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Door den tijd sleet het nieuwe van deze geruchtmakende zaak. Doch de pers was daar, en in een Belgische courant, „Het Laatste Nieuws", en later gretig overgenomen door het hier alge meen verspreide „Dagblad van Noord-Brabant", werd door de sensatie wekkende titel„Kinder moord te Axel", het geval weer druk besproken. Het lust ons niet de afschu welijke afspiegeling van de gru weldaden, die door den verdachte volgens dat bericht zouden zijn gepleegd, weer te geven, en we stonden er ook steeds ongeloovig voor. Nu echter door de Arr. Recht bank te Middelburg die zaak jl Vrijdag in behandeling is geko men en de Officier van Justitie tegen bedoelden man, genaamd J. E., oud 38 jaar en klompen maker alhier, anderhalf jaar ge vangenisstraf eischte wegens on tucht, blijkt het, dat voor kinder moord geen bewijzen zijn aange voerd, maar dat toch zware ver grijpen tegen de zeden aanleiding moeten hebben gegeven tot het eischen van zoo'n zware straf. Gisteren sloeg nabij de Kath. school door het lawaai der jongens een paard, dat voor een kar was gespannen, op hoL Het paard rende in de richting van de Markt, waar het in botsing kwam met de vrachtauto van den voerman Naeije Een binnenband werd gescheurd en de vooras gebogen. Het paard liep echter nog door en viel even voorbij den slagerswinkel van A. de Regt. Het was weer spoedig op de been, doch nu gekalmeerd. Kar, paard, noch voerman hadden letsel bekomen. Ongeluk voorkomen. Vrijdag had de slager P. C. te Zuiddorpe, het ongeluk in aan raking te komen met den elec- trischen draad, waaraan hij hangen bleef. Gelukkig bemerkte een buur jongen dit en had deze de tegen woordigheid van geest om vlie gensvlug per fiets naar den elec- tricien W. te rijden om den elec- Jrischen stroom te laten afsluiten, zoodat C. vrij spoedig uit zijn hachelijken toestand verlost kon worden. Ter Neuzen. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeente raad van Terneuzen werd goed gekeurd de rekening over 1927 der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. De« voorzitter deelde mede dat B. en W. nog niet gereed waren gekomen met het door den raad gevraagde voorstel tot invoering van vrije artsenkeuze voor de patiënten van het Burgerlijk Arm bestuur, aangezien zij over de kwestie advies hadden gevraagd aan den geneeskundigen kring in Zeeuwsch-Vlaanderen en dit ad vies pas was ingekomen. Aan B. en W. werd een crediet van f 450 verleend voor aanschaf fing van nieuwe schoolbanken ten behoeve van o 1. school te Sluis kil en tot verkoop van 2 oude handbrandspuiten, nadat verze kerd was dat het nieuwe mate rieel zoodanig is ingericht dat daarmede alle deelen der gemeen te in de kom kunnen worden bestreken. Besloten werd tot verkoop van bouwgrond aan den Burg. Geil- straat aan den heer W. Scheele en tot uitgifte van een perceeltje grond in erfpacht aan mej. J. M. van der Bilt. Besloten werd tot het plaatsen van een heining op den muur aan de Scheldekade. Het raadsbesluit om het Burg. Armbestuur met 2 leden uit te breiden werd thans in goeden vorm gegoten. B. en W. gaven een wenk, om te voorkomen dat voorstellen in den raad worden aangenomen, die later blijken niet uitvoerbaar te zijn, doch vooral de heer Colsen kwam daartegen op en is van meening dat B. en W. er zijn om de eenmaal aan genomen voorstellen uit te voeren en de daarvoor noodige voorbe reidingen te treffen. Na breede bespreking, waarbij de wetsontwerpen tot invoering van het 7de leerjaar en tot ver laging der klassebevolking in aanmerking genomen werden, is met 9 tegen 3 stemmen besloten tot aanstellen van een assistent in de o. 1. school te Sluiskil. Goedgekeurd werd een wijzi ging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1927. De heer Verlinde sprak er zijn protest over uit, dat de gemeente bij de wachtkamer van den Prov. stoombootdienst aan de provincie een stukje grond, ruim 20 vierk. M. heeft verhuurd in de meening dat dit voor berging van goederen moest dienen, dat werd bepaald dat de te bergen goederen, om geen uitzicht te belemmeren niet hooger mochten komen dan de muur der Scheldekade, doch dat dit terrein nu blijkbaar bestemd wordt vooreen bloementuin waar omheen een ijzeren hek zal wor den geplaatst van 2.50 M. hoogte, hetgeen het uitzicht zal belem meren. Ook acht hij 't vreemd, waar men ook van de zijde der provincie klaagt over gebrek aan geld, men daarvoor zoo'n tuintje, vermoedelijk ten dienste van een bepaald persoon, een hek gaat plaatsen waarvan de kosten ver moedelijk een f400 zullen be dragen. Dat komt dan voor den *rond op ongeveer f20 per M*. De voorzitter meent, dat de plaatsing van dit hek bij minne- ijk overleg nog wel zal te voor komen zijn. De uitvoering is in verband met een bezwaar van 3. en W. al stop gezet. Hetzelfde lid keurde het ook af dat B. en W. niet zonder meer het raadsbesluit in zake ontbin ding der NV. Waterleiding heb ben doorgezonden doch dit heb ben voorzien van commentaren. De voorzitter antwoordt alleen te lebben bedoeld een zuiver histo rische mededeeling der zaak. De heer Van den Bulck drong aan op het plaatsen van banken voor de wandelaars langs den Westelijken zeedijk. De heer De Bruijne vroeg ver betering van den oprit naar den Baandijk bij de De Feijterstraat, die in minder goeden toestand verkeert, door het leggen der gasleiding. Naar aanleiding eener vraag van den heer Colsen zal worden onderzocht, hoeveel bewoners van Sluiskil aansluiting bij het gasnet wenschen. Aan den heer de Bakker is duidelijk geworden dat aan af sluiten der Nieuwstraat ter ge legenheid van de wekelijksche marktte veel bezwaren verbonden zijn. Te Zaamslag werd door den architect A P. Wisse voor de diaconie der Ned. Herv. kerk aldaar onder hervormde aan nemers aanbesteed het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen, in de Axelsche straat, waarvoor werd ingeschreven als volgt Metselwerk: W. A. van der Hooft f6950, J. C. Houg f6900, C. van Fraaijenhove f6216, H. P. Lensen f 6202, J van de Velde f6100, J. A. Lensen f6014, J. de Vos f 5890 en Chr. van de Velde f 5750. TimmerwerkJ. de Krijger f6124, L. P. Bastinck f5727, J. Kaijser f5335, A. Kaijser f5316, C. Wisse f5296, J. Wisse f5190 en D. Galle f 5120. Lood- en zinkwerkC. de Vos f791, J. M. de Zeeuw f780. Schilderwerk: H. Wisse f748, C. Haak f735, C. Wisse f674 en C. Kaijser f 598. Electr. lichtinstallatieH. W. Houg f 179 en C W. de Ruijscher f 173. Ijzerwerk:J. Willemsenf 177.50, H. K. Markusse f134 en L. Wil lemsen f 130. Gegund aan de minste in schrijvers. Raad te Holst. Te Hulst werd in de Raads vergadering van Vrijdag door dhr. Blommaert geprotesteerd tegen een post van f400, voor de verpleging van een armlastig patiënt in het ziekenhuis te Gent. Aangaande een verzoek om de gem.-gasfabriek aan parttculieren te verkoopen, werd medegedeeld, dat dit plan uitgaat van een N.V in België, die reeds 21 gasfa brieken in beheer heeft, w.o. ook te Lokeren. De prijs van het lichtgas zou op 7 cent per Ms worden bepaald. Dhr. Geerts meende, dat de Belgische geest al te veel was doorgedrongen en dat het onmo gelijk was zoo'n prijs te hand haven, maar dat op kwade prak tijken berust. Op voorstel van den Voorz zal nu direct met de N V. en niet met tusschenpersonen worden onderhandeld over die zaak. Besloten werd om den bouw van een kantoor met toonkamer en een woning voor de gasfabriek te gunnen aan P. F. Everaerd, (perceel A f5236), J. J. Mannaert (perceel B en D f4900) en J. J. Janssens (perceel C f646). Naar „Zei." meldt, was van den Minister van Binnenl. Zaken ingekomen een schrijven, al&ant woord op het dezerzijdsch ge zonden verzoek om voorziening in den economischen toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin de Minister te kennen geeft, dat de toon, tegenover zijn Ambtgenoot van Arbeid, H en N. aangeslagen zelfs aan den meest elementairen eisch van wellevendheid niet voldoet. De Voorzitter deelde hierop mede, dat hij zijn antwoord op dit schrijven in zoodanige termen had gesteld, dat niets is terugge nomen van hetgeen geschreven was, hoewel toch verontschuldi gingen werden aangeboden voor de harde woorden, die geuit zijn. Een verzoek van den Vrijw. ^andstorm om de voormalige waag te huren voor bergplaats van een zware mitrailleur met wagen en munitie, ontlokte den heer Blommaert de ontboezeming, dat hij niet wil medewerken om moordenaars te kweeken, waarom lij er tegen zou stemmen. Daar bij stemming de stemmen staakten, werd het verzoek aan gehouden. Ontslag secretaris. In de Vrijdagmiddag gehouden gemeenteraadszitting van Stoppel dijk is met 4 tegen 2 stemmen (de burgemeester was afwezig) besloten om op voorstel van B. en W., den heer W. van Son ontslag te geven als gemeente secretaris, gemeente-ontvanger en administrateur van het Gem. Elec- triciteitsbedrijf, terwijl tevens de heer F. du Puis als electricien van voornoemd bedrijf werd ont slagen. Een en ander in verbanc met reeds vroeger gemelde on regelmatigheden. Te St. Jansteen had de vlasser J. van A. bij het vlas braken het ongeluk, dat zijn vin gers te kort bij de machine kwamen, zoodat een vingerlic werd afgekoeld. Verkoopingen. 29 Mrt., half 3 uur, woonhuis met toebehooren, te Hoek, in het Hoeksch Koffiehuis, bij M. Diele- man. Sportnieuws. Zennwsche Voetbalbond. Voor de le klas B werd Zondag te Ter Neuzen de laatste wed strijd gespeeld tusschen Ter Neuzen 11 en Axel. Na 9 achter eenvolgende nederlagen, was te verwachten, dat de reserve's van Ter Neuzen het ook ditmaal wel niet tot een overwinning zouden brengen. Wel verscheen Axe met een vijftal invallers en speelde bovendien een vrij laksch spel, doch Ter Neuzen bleek hiertegen toch nog niet opgewassen en kreeg ook haar tiende en laatste neder laag in deze competitie te slikken. Met 60 lapten de Oranjemannen de Terneuzen-reserve's aan hun voetbalschoenen. De eindstand in deze afdeeling volgt hieronder. Axel 11 moest op bezoek bij de Grensstrijders, doch wegens on gesteldheid van verschillende spelers is de wedstrijd afgelascht Zeeuwsch-Vlaanderen uit Sas van Gent toog naarKloosterzande, om daar Hontenisse te bestrijden. Met den uitslag 1 1 werden de punten gedeeld. Blijkens onderstaand staatje, zullen de laatste wedstrijden hier over het kampioenschap kunnen beslissen, doch de mogelijkheid bestaat ook, dat het op een of meer beslissingswedstrijden uit loopt. Van veel gewicht in deze zal de uitspraak zijn inzake het onlangs door Axel ingediende protest betreffende den wedstrijd Hontenisse—Axel 11. COMPETITIESTANDEN Z. V. B 19 Maart. Eerste klas B. Tweede klas B. Ingezonden Mededeelingen Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneeet Hoofdbestuur Z. L M. Op de agenda voor de ver gadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., op Maandag 26 Maart 1928t te 10 uur, te Goes, staat o.a. een voorstel van het Dag. bestuur om de overeenkomst met den Bond van Aardappel handelaren te handhaven, nu uit het onderhoud met het bestuur van den Bond blijkt, dat de Bond wenscht te handhaven de 1 pet. korting en de 33 m.M. hor, zoo dat de overeenkomst ongewijzigd zou blijven. De Bond is bereid het koopen op koopbriefjes ern stig te bevorderen en wil de proef met de sorteermachines steunen. Het Dag. bestuur stelt ook voor een veevoedersbureau in te stellen, dat zich ten doel stelt, betere voedermethoden te propageeren leiding te geven bij het nemen van voederproeven bij melkvee, mestvee, varkens en paarden, eventueel in samenwerking met de veevoederbureaux in andere provincies De leiding van het bureau zou kunnen worden opgedragen aan een commissie van 5 personen, waarvoor het Dag. bestuur ter vergadering een voordracht hoopt in te dienen. Tevens stelt het Dag. bestuur voor hieraan toe te voegen den heer C. Zwagerman en den secretaris. Ten slotte bespreking van het rapport over minimumloonen in den landbouw, van de door het K. N. L. C. ingestelde commissie. Landbouwcursus. Vrijdagavond had in tegenwoor digheid der heeren C. Stevens, R. J. van Waes en Alb Buijsse het eindexamen plaats voor de leerlingen van den landbouw- wintercursus, gegeven door dhr. E. Lansu, landbouwonderwijzer, alhier. De gestelde vragen werden meerendeels vlot beantwoord, zoodat aan allen het diploma kon uitgereikt worden en wel aan H. Casteels, Ph. van Pottelberghe, Cl. en Jos. Audenaert, G. Samijn, Cyr. D'Hert, Cyr. en Jul. van Overloop, Th. Braeckman Pz., A. de Clercq en L. de Meij, allen te Zuiddorpe en P. Boon, R. van Laere, A. van Hooije, R. de Letter, C. van Damme, R. van Grem- berghe allen te Koewacht. De heer Stevens drukte zijn tevredenheid uit over de resul taten van het gegeven landbouw onderwijs en gezien de meerdere proefvelden, die in voorbereiding zijn, had hij daarvan de beste verwachting voor de verbetering van den landbouw. Dhr. van Waes dankte den heer Lansu voor zijn ijvervol werken ter behartiging van landbouw en veeteelt. Een der leerlingen dankte den heer Lansu voor het ontvangen onderwijs en bood hem namens alle leerlingen een prachtige ba rometer aan. Dhr. Lansu sloot met een woord van dank aan ieder de bijeen komst. Stoom uitlaten. Voor het kantongerecht te Hulst heeft naar de Midd. Crt. meldt terechtgestaan C. B., machinist van de stoomtram Hulst-Walsoor den, wonende te Hulst, verdacht van overtreding van artikel 424 W. v. S. Als eerste getuige werd ge hoord Dr. Mazzola, arts te Hulst, die verklaarde eenige K.M. achter de tram te hebben gereden, voortdurend signalen te hebben gegeven ter aanduiding dat hij wenschte te passeeren, doch daartoe de kans niet te hebben gekregen aangezien de locomo tief een dik stoom- en rookgor dijn over den weg verspreidde. Te Terhole gekomen, hield ver dachte met stoomen op en dacht de dokter te kunnep passeeren, doch het stoomen begon opnieuw, zoodat de automobilist niet meer con zien of hij links dan wel rechts van den weg was en vlug zijn motor tot stilstand bracht. De tram reed door en toen het stoomgordijn was weggetrokken, stond de dokter met zijn auto vlak tegenover een vrachtauto, die ook door bedoelden rook van de wijs gebracht, gelukkig eveneens was gestopt. Verdachte ontkende den dokter en de hem tegemoetkomende auto gezien te hebben, Vereeniging Breskens i Axel I Clinge 1 DeZeeuwen I Vlissingen III Terneuzen II O O Doelp. 29-8 45-16 39-17 28-23 14-55 14-50 Vereeniging Gesp. Gew. 4J O Verl. Punt. Doelp Z.-Vlaand. 9 7 1 1 13 43-13 Axel II 9 5 2 2 12 33-14 Hontenisse 9 4 4 1 12 29-20 ürensstr. 7 2 3 2 7 16-14 Hulst II 9 1 2 6 4 10-22 Clinge II 9 I 0 8 2 8-59 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2