De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad 66) voor Zeeuwse li - VI aan deren No. 99. DINSDAG 20 MAART 1928. Tie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Toekomstbeelden. Naast de vredelievende beweeg redenen, welke den grondslag vormen voor de actie om te komen tot de instelling der Ver- eenigde Staten van Europa, zijn er ook overwegingen van minder ethischen aard, welke in die richting dringen. Deze overwe gingen vloeien voort uit beschou wing der politieke constellatie en de ontwikkeling daarvan, waaruit onmiddellijk volgt, dat de in deze te volgen weg een andere zal zijn dan die van de vredesvrien- den. Poliakow, de voormalige Times-correspondent, heeft enkele beschouwingen gewijd aan de in de toekomst te verwachten groep eering der mogendheden, waarin hij tracht aan te toonen, dat de wereldoorlog twee polen heeft geschapen, waartusschen de Staten van Europa zich bevinden. Eener- zijds heeft de schrijver hierbij het oog op Amerika, anderzijds op de Sovjetrepublieken. Poliakow ziet in de naaste toekomst eene geweldige ontwikkeling der con tinenten aan weerszijden van den Atlantischen Oceaan, welke hij als de binnenzee van het blanke ras bestempelt. Een opleving in de Zuid-Amerikaansche staten zal gepaard gaan met uitbreiding van het Koloniaal bezit in West-Afrika en wel in die mate, dat daardoor de belangrijkheid der Aziatische landen zal worden overschaduwd en het strategisch gewicht der Middellandsche Zee voor Enge land verloren zal gaan. De be- teekenis van Gibraltar zal stijgen ten koste van die van het Suez- kanaal en het is om die reden, dat het Tangervraagstuk van zoo groot belang zal blijven. Dit klemt temeer als we in het oog houden, dat volgens Poliakow de weg naar Indië weer hoofdzake lijk via Kaap de Goede Hoop zal gaan (denk aan de West-Afri- kaansche Koloniën), terwijl St. Helena en Ascension voorname steunpunten der vloot zullen wor den. Aldus zal aan de Oostzijde van den Atlantischen Oceaan een Duitsche Vertaling. Ze had gewonnen en (31 kon vragen, wat ze wilde. Ali hg na kwam 1 Een zalig geluk kig lachje verhelderde haar ge- zicht. Haar borat ging op en neer, en ait de half geopende lippen kwam stootsgewijze de adem. Als geboeid hingen haar oogen aan de groote poort, waardoor Karl Fels moest binnenrijden, en in gespannen luisterde ze of ze den dreunenden galop van den nade renden hengst ook hoorde. Doch seconde na seconde ver liep. Alles bleef stil. En plotse ling overviel haar een namelooze angst en de zekerheidhij i* verongeluktDoodsbleek werden hare wangen en ze wankelde in het zadel. Een stalknecht sprong toe, om haar te helpen afstijgen, maar se had zieh al hersteld. De volgende seconde stoof Darling* met haar naar den uitgang en langs den bosch' *eg, tot een geweldige ruk aan jjfep gebitstang hem plotseling Europeesche macht zich ontwik kelen tegenover die van Amerika aan de Westzijde en in dat ver band komt het den schrijver noodzakelijk voor, dat door een Engelsch-Duitsch-Fransch blok een eenheidsfront wordt gevormd tegenover het Westen. Echter, ook de toestand in het Oosten eischt voorziening, met name tegenover de Radenrepublieken, die eene voortdurende bedreiging I vormen. Tegenover een aaneen gesloten Europa zou elke poging tot agressief optreden schipbreuk moeten lijden. Logisch verband moet stellig in deze toekomstbeelden worden geconstateerd en wij willen de aandacht vestigen op den hier geschetsten te verwachten gang van zaken, welke tenslotte het zelfde resultaat belooft te brengen als de actie der vredesvrienden, die voor hun streven slechts heil verwachten van een Europeeschen eenheidsstaat. België. Bij een bezoek door koningin Elisabeth aan de kerk Sint Rom- bout te Mechelen gebracht, ter gelegenheid van de uitvoering van een voor de.Paaschweek bestemd werk van den zestiende eeuw- schen, Mecheisen polyfonist, Phi- lippus de Monte, deed zich een incident voor. Toen de vorstin in het kerkportaal verscheen, werd zij door 'n groep Vlamingen op den kreet „amnestie voor Borms" onthaaldandere Vla mingen jouwden haar uit. Ver scheidene betoogers werden door gendarmen gearresteerd. De beteckenls van Indlë voor Nederland. Korten tijd geleden hebben zeer de aandacht getrokken de woor den, door een der democratische leden van den Volksraad ge sproken ten aanzien van de be langhebbenden bij het behoud van Indië voor Nederland. Dit democratisch lid, de heer ten byna op de achterbeenen dwong. Midden op den weg lag met gebroken voorkoot de hengst, die «teunend vergeef» trachtte zieh op te richten, en op een paar pa» afstand terzijde naast eeu boomstam Karl Fels languit eestrekt op den rug, bleek, met gesloten oogen en rood schuim op de lippen. Met een sprong was Maria Magdalena van het paard en snelde naar den verongelukte. Geen geluid kwam over haar lippen, terwijl ze met bevende handen zijn jas en vest open rukte. Secoudeoiang rustten haar trillende vingers op zyn borst en zochten tastend den hartslag. Ze voelde niets, en een konde rilling ging door baar leden. Toen bukte zij zich en drnkte haar oor luisterend Daar zyn borst, drukte het vast, vast erop. Ze wilde, ze moest het hooren, dat het hart nog sloeg, dat er nog leven was, het leven, waar voor ze haar eigen met vreugde gegeven zou hebben. Io doodelijke spanning verlie pen de seconden. Ze meende de droppels van de eeuwigheid te hooren vallen. Daar daar I Eac zacht, oatiwel(|kiwaarD«eoi haar kloppen, Berge (r k.), deed uitkomen, dat die belanghebbenden niet uit sluitend zijn te zoeken onder de menschen met de aandeden, maar evenzeer, zoo niet nog meer, onder de arbeiders en de midden standers. Onder de arbeiders, omdat alleen dank zij Indië de sociale wetgeving kan worden voortgezet gelijk nu geschiedt en omdat alleen dank zij Indië werk gelegenheid bestaat gelijk er nu is. Onder de middenstanders, omdat, dank zij de aanwezigheid van veler koopkracht, die uit in Indië vergaarde fortuinen voort spruit, vele zaken een bloeiend bestaan genieten. De sociaal-democratische hoofd organen zaten met deze uitlating wel eenigszins verlegen, en de opmerking, dat de heer ten Berge dit den Hollandschen arbeiders op het stuk van uitgaven voor de vloot ter verdediging van Indië maar eens moest komen duidelijk maken, wees niet op een krachtig standpunt. Nu echter de com munisten de leuze: „Indië los van Holland" aanheffen, gevoelen ook de leiders van de sociaal democratische groep de verant woordelijkheid die op hen rust. De heer Vleming, die jaren achter een in Indië heeft doorgebracht, komt uitrekenen, dat voor den algemeenen welstand van de ruim 7 millioen inwoners van ons kleine landje het van enorme be teekenis is, dat jaarlijks een be langrijk uitvoersaldo in den vorm van dividenden, interest, tantièmes, salarissen, pensioenen, verlofs- tractementen, gelden voor het in standhouden van Indische kan toren, hier te lande gevestigd, e. d. naar Nederland stroomt. Het is aangenaam te vernemen, dat dit van enorme beteekenis voor ons land is, maar toch meent men zich uitlatingen van deze Indische specialiteit der sociaal democraten en van andere voor mannen der sociaal-democraten te herinneren, waarin een derge lijk nuttig uitvoersaldo drainage van Indië werd geheeten. Het is wel eigenaardig om eenerzijds in redevoeringen, die blijkbaar voor Had ze zich niet vergist Nee, nee. Daar was het weer. Geen twijfel meer, Hy leefde nog. Vliegensvlug sprong ze op, stormde naar Darlings toe, die met trillende neusvleugels naast den hengst stond, wierp zich in het zadel en joeg terug. De vos was op het punt om te bezwy- ken, toen ze voor het huis af sprong. »JohD, een paard zadelen I Naar den dokter Hy moet on middellijk komen 1 De Duitsche officier is ernstig gevallen Wil- kins, de break inspannen Jy rydt naar den »Pinguin«, om den scheepsdokter te halen, zoo hard als de paarden kunnen loo- pen. Karl, maak jij met vier Maleiers de boot beneden klaar, ik kom dadelijk ook,« riep ze tegen de toegeschoten bedienden, die wegstoven om de bevelen van hun jonge meesteres uit te voeren. Toen Maria Magdalena na twee minuten van haar kamer kwam, waar ze vliegensvlug de zware kleeding had uitgegooid en met iets lichters verwisseld had, hoor de se den rtfknecht al naar den dokter rennen. Loopend vloog se dea tuin door, omlaag naar het strandf waar Indië bestemd zijn, een dergelijk uitvoersaldo minachtend drainage ten koste van de Inlandsche be volking te heeten, en anderzijds dit uitvoersaldo te prijzen, omdat men wel weet, dat de zaak hier te lande spaak zou loopen, indien dit zou verdwijnen. De heer van Gelderen, de chef van den statistischen dienst in Indië, heeft het jaarüjksch uit- voeroverschot in de periode 1916- 1920 op 703 millioen en in de periode 1921-1924 op 541 mil lioen berekend. In de zesjarige periode 1919-1924, waarin het geweldige haussejaar 1920, maar ook het daarop volgende malaise- jaar 1921 ligt, beliep dit uitvoer saldo in totaal niet minder dan 4V2 milliard. De heer Vleming geeft toe, dat niet dit geheele bedrag naar Nederland stroomde, omdat in Indië ook tal van an dere uitheemsche belanghebben den werkzaam zijn als groot ondernemers, maar een overwe gend deel is toch in Nederland gekomen. Een niet te onder schatten percentage van de directe belastingen van Nederland is af komstig van deze, uit Indië naar hier komende gelden worden in Nederland verteerd. Tal van maat schappijen, die zich bezighouden rnet de distributie van Indische producten, zijn hier ook gevestigd. Wat dit alles beteekent voor de Nederlandsche welvaart ook voor die van de arbeidersklasse behoeft voor hen, die hun gezond verstand gebruiken, geen verder he toog. Aldus de heer Vleming, en het is natuurlijk goed dergelijke woor den van dien kant te hooren. Het geeft hoop op een beteren zin voor de realiteit dan ten aanzien van Indië in dezen hoek tot dus ver geschiedde. Het is alleen maar te hopen, dat men van dien kant zal begrijpen, dat om deze voor Indië zoo belangrijke uit voersaldo te behouden, het ook noodig is in Indië rust en' orde te bewaren, welke rust en orde alleen dan kunnen bestaan en eventueel worden hersteld, indien men de Inlandsche bevolking niet juist de Maleiers de lichte roei boot uit de kleine kunstmatige ha^en schoven. Ze sprong erin, en de boot schoot weg. »Is mynheer bewusteloos?* veroorloofde Karl, de goedge schoolde, zich een discrete vraag, terwyl h(j heimelyk het strakke, bleeke gezicht van de dochter des huizes opnam en over baar zichtbare doodsangst zijn eigen gedachten bad. Maar hij kreeg geen aDtwoord, en by vertrok mismoedig het gezicht. De brave man had watervrees en was bang voor een boottocht, en het steeds luider wordende gerom mel in de wolken daar ginder kwam hem zeer dreigend voor. Dat Maria Magdalena de boot gekozen had om den gewonde niet bloot te stellen aau het stoo- ten van den wagen op den hob- beligeu boschweg, begreep hij natuurlek Diet. Nauwelijks tien minnten had de tocht geduurd, toen Maria Magdalena de boot op het strand liet loopen. >Sawa, heud de boot vastDe anderen komen meebeval ze, er uit springend, en dadelijk daarop stonden ze op de plaats des onheils. Een ^jskoude rilling yqw overlaat aan den invloed van de communistische elementen, die slechts vernietiging van orde en rust wenschen Klompen-industrie. In de toelichting tot het voor stel van de heeren Fleskens en Sineenk tot tijdelijke heffing van een invoerrecht voor klompen zeggen de voorstellers, dat dit voorstel ten doel heeft één van Nederlands oudste industrieën te behoeden voor den ondergang. De provincies Gelderland, Noord- Brabant, Overijsel, Drente, Zuid- Holland en Zeeland (Zeeuwsch- Vlaanderen) zijn het meest bij deze industrie betrokken. Het totale gebruik wordt tegen woordig geschat op 7 millioen paren per jaar. De binnenland- sche productie is stellig voldoen de ter bevrediging der behoeften en laat nog voldoende ruimte voor gezonde concurrentie. Niet temin worden nog veel klompen ingevoerd, in 1919 2.400.000 paren, in 1925 en 1927 telkens 4.000.000 paren. De uitvoer is van weinig be teekenis en wordt ernstig belem merd door de hooge rechten der omringende landen. De groote stijging van den in voer, die geheel vrij is, vindt zijn verklaring in het groote verschil in kostprijs. De productieprijs is in ons land per 100 paar 22 gulden hooger dan in België. Dit wordt veroorzaakt door het loon, dat in ons land bedraagt f31.92 tegen in België f 13.49 per 100 paar, door de goedkoopere vrachtloo- nen van België, doordat relatief in ons land belangrijke uitgaven moeten worden gedaan in ver band met de sociale wetten en door het prijsverschil der grond stoffen. Zoolang de nivelleering nog niet voldoende verwerkelijkt is, meenen de voorstellers, dat het gerechtvaardigd is, tegen dezen tijdelijken voor de klompenin dustrie zeer ongunstig werkenden factor eenig tegenwicht te schep pen. Magdalena door de leden, toen ze den geliefden viiend Dog pre cies in dezelfde houding op den groDd zag liggen. Het zachte verschrikte fluisteren van de mannen brak ze echter snel af met een kort, krachtig bevel, den gevallene op te beuren en in de boot te dragen. Maar eerst ging ze op het steunende paard af en maakte door een schot uit haar zakrevolver aan het lijden van bet arme dier een einde. Lang zaam liepen de vier dragers door de siruikeD, terwijl Maria Mag dalena zelf Karl Fel»' hoofd on dersteunde, tot ze de boot be reikten, waarin hij voooaichtig werd neergelegd. Met haastige slagen roeiden ze temg. Ze moesten zich zooveel mogelyk haasten. De onweers wolk was in de laats'e minuten met onrustbarende snelheid om hooggestegen en naderde in den vorm van een reusachtig hoefy'zer, waarvan de heele wolkenmassa in snelle werveling om zich zelf draaide. Het was een zoogenaatn* de boogwiDd die kwam opzetten; een van de gevaarlijkste winden; omdat ze plotseling met grootfl kracht optreden. Wordt eeanofyd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1