Vezet zalf Va u 'Rossetn's Tabak Binnenland. Landbouw. aangeklopt stond men in Den Haag vrij sceptisch tegenover de onderneming. Men is toen gaan onderzoeken en bespreken. Spr. memoreert dan de verschillende perioden; welke de kwestie heeft doorgemaakt. Toen wij ten slotte de blijmoedige zekerheid hadden, dat de zaak tot stand zou komen zijn we propagandisten geworden, zegt spreker. Het was een zekere voldoening voor het Rijksbureau zijn moeite vollen arbeid van jaren eindelijk met succes bekroond te zien. Toen dreigde plotseling alles weer in duigen te zullen vallen door de bekende oppositie. Dat was een groote teleurstelling voor ons zegt spreker, doch desondanks hebben èn de regeering èn het Rijksbureau zich op het standpunt gesteld, dat men zich van eiken dwang diende te onthouden. Z. Vlaanderen moet zijn zaak zelf thans opknappen. De regeering is en blijft bereid zijn steun te verleenen èn financieel èn door technische voorlichting. De sfeer in deze vergadering, zegt spreker, geeft mij moed, dat de zaak op een verstandige manier zal worden aangepakt en dat niet gebeuren zal, wat aanvankelijk werd gevreesd dat men namelijk in enkele maanden zou neerslaan, wat na moeitevollen arbeid in jaren was opgebouwd. Nadat de eerste bestuursver gadering nog op 23 Maart ten 1 uur 'namiddag was vastgesteld, sloot de voorzitter met een dank woord de bijeenkomst. Het was ons niet bekend, dat deze vergadering voor de pers toegankelijk was, zoodat we het hierboven vermelde ontleenen aan de verslagen in de Tern. Crt. en Zeeuwsche Koer., wier redacteu ren zitting in de commissie van onderzoek hebben. Voor den socialen en eco- nomischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister van financiën, voorzitter van den raad van mi nisters heeft geantwoord op vra gen van den heer Kortenhorst betreffende het nemen van maat regelen in het belang van den socialen en economischen toe stand van Zeeuwsch-Vlaanderen. De hoeveelheid wenschen, wel ke zoowel uit Zeeuwsch-Viaan- deren als uit andere deelen van het rijk aan de regeering bekend wordt, is onbeperkt en breidt zich dan ook voortdurend uit. Vele regeeringsdaden zijn het gevolg van wenschen van eenig deel der bevolking, welke aan de regeering bekend zijn geworden. V5n de wenschen, welke der regeering bekend zijn geworden, is een deel redelijk, een ander deel onredelijk. Van eerstgenoemd deel is verder een gedeelte voor inwilliging vatbaar, een ander niet of nog niet. Een opsomming van alle wenschen omtrent den soci alen en economischen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen, welke in den laatsten tijd aan de re geering en meer speciaal aan de ministers van waterstaat en van arbeid, handel en nijverheid be kend zijn geworden, zou dan ook in hoofdzaak slechts aantoonen, dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, evenals overal elders, naast men- schen met een juist oordeel over de taak eener landsregeering, de zulken wonen, die voor ieder euvel of vermeend euvel de lands regeering aansprakelijk stellen, althans van haar hulp en uitkomst verwachten. Omtrent de werkloosheid in Z.-Vla^nderen valt het navol gende mede te deelen Bij 15 correspondentschappen der arbeidsbemiddeling in Z. Vlaanderen, vooral in het oostelijk deel, waren op het einde van elk der maanden in 1927 en van Januari 1928 de volgende aan tallen werkzoekenden ingeschre ven Januari 1927 1167; Februari 1046; Maart 1004; April 851; Mei 671; Juni 527; Juli 411; Augustus 328 j September 315 October 379; November 561; December 1286; Januari 1928 1398. in PATENTVERPAKKING Uit gegevens, verzameld in het begin van Februari 1927 en be gin van Februari 1928 door den directeur der districtsarbeidsbeurs te Terneuzen, waarbij van de 34 gemeenten in 1927 23 gemeenten gegevens inzonden en in 1928 25 gemeenten, en welk onderzoek omvatte zoowel de werkloozen, ingeschreven bij de organen der arbeidsbemiddeling, als de werk loozen, niet bij de arbeidsbemid deling ingeschreven, blijkt, dat in Februari 1927 in bedoelde ge meenten 1823 werkloozen waren, in Februari 1928: 2085, waarvan waren 1362 landarbeiders, 302 transportarbeiders, 128 bouwvak arbeiders (timmerlieden, metse laars en opperlieden), 53 fabrieks arbeiders, 12 schilders, 20 ar beiders in andere beroepen en 211 arbeiders zonder bepaald beroep. Hoewel hierbij, gelijk uit boven staande cijfers blijkt, de onont koombare winterwerkloosheid van zeer grooten invloed is, valt niet te ontkennen, dat de economische toestand van dit gewest te wen schen overlaat, zelfs meer dan van de meeste andere deelen van het Rijk. Vergeleken met den toestand vóór den oorlog valt te consta- teeren, dat de bevolking thans in mindere mate haar bestaan vindt in a. het verveer over de haven van Neuzen b. het periodiek in min of meer groote ploegen gaan werken in Duitschland en elders c. in den landbouw, welke thans minder arbeid van volwassen mannen vraagt. Ook is de in de oorlogsjaren tot snelle uitbreiding gekomen viasindustrie na die abnormale periode weer snel teruggeloopen. Verder is van invloed op de werkloosheid het groote verschil in levenspeil, althans in kosten van levensonderhoud, tusschen Belgisch- en Z -Vlaanderen. Ge volgen hiervan zijn o.a. dat vele Belgische arbeiders in Nederland tomen werken, wat vóór den oorlog in hoofdzaak het geval was in de groot-industrie dat in Nederland wonende arbeiders in België geen voldoend loon kunnen verdienen dat de kleinhandel in sommige artikelen zijn afnemers, nog meer dan vroeger reeds het geval was, over de grens hun inkoopen ziet doen. De economisch belangrijkste bedrijfstak, n.l. de landbouw, wijkt, wat de uitkomsten betreft, niet in bijzondere mate af van de overeenkomstige bedrijven in an dere deelen van het land. De hier vrij veel voorkomende vlasbouw heeft over de prijzen minder te klagen dan de verbouwers van menig ander gewas. De verschillende omstandighe den hebben niet geleid totfinan- cieele moeilijkheden der gemeen ten als in andere deelen van het land blijkens het belastingpeil hier er. daar voorkomen. Maatregelen van den laatsten tijd, welke in het bijzonder Z. Vlaanderen betreffen, in verband met locale belangen en moeilijk heden zijn: het instellen van een perma nente adviescommissie voor de vlasbewerking, meer speciaal in het Zuiden des lands (door den minister van binnenlandsche za ken en landbouw); subsidies voor werkverschaffing aan verschillende gemeenten (door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw) steun en voorlichting aan het klompenmakersbedrijf in alle pro vinciën (door den minister van arbeid, handel en nijverheid); vergunningen krachtens de Ar beidswet om in de vlasbewerking 10 uur per dag en 55 uur per week te werken (door de arbeids inspectie) overleg tusschen de departe menten van marine, buitenland- sche zaken, waterstaat, binnen landsche zaken en landbouw en arbeid, handel en nijverheid over behoud van het havenverkeer te Neuzen onderzoek door 's rijkswater staat naar den invloed van de loozing der rijkswateren op de ontwatering van streken, welke van den hoogen waterstand te lijden hebben onderzoek, opgedragen door den minister van waterstaat, in zake verruiming van opslagplaat sen bij de haven van Neuzen een toeslag uit 's rijks schatkist aan de verbruikers van electri- schen stroom voor vlasbewerking. Verder werd krachtig bevorderd het gaan werken van Zeeuwsch- Vlaamsche arbeiders in België, Frankrijk en Duitschland (Z. Vlamingen hebben steeds in groo ten getale buitenlands gewerkt.) Er zijn landarbeiders in Frankrijk, bouwvakarbeiders en grondwer kers in België geplaatst en in 1927 weer voor het eerst in Duitschland 20 bouwvakarbeiders, 23 landarbeiders (als bietenrooi ers) en eenige grondwerkers, allen uit Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Voor 1928 is in voorbereiding plaatsing van seizoen-arbeiders in den landbouw en van bouwvak arbeiders in West-Duitschland en van ongeschoolde arbeiders in België. De emigratie van landarbeiders naar overzeesche landen, met name naar Canada, werd bevor derd door het verstrekken van voorlichting o.a. in vergaderingen. In 1927 zijn 171 Zeeuwsch-Vla- mingen naar overzeesche landen geëmigreerd, waarvan 25 met Overheidssteun (van Rijk en ge meenten). Veel aandacht werd voorts be steed aan de mogelijkheid van verplaatsing van arbeidersgezin nen uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar elders in het land. In den jongsten tijd werd be paald, dat uit de gemeenten Axel, Biervliet, Boschkapelle, Clinge, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ter neuzen, Schoondijke, St. Jansteen en Westdorpe 50 arbeidersgezin nen bij de Philipsfabrieken zou den kunnen worden geplaatst. De verplaatsing van deze gezinnen wordt reeds vastgesteld. Vacantickaarten. Naar de Maasbode verneemt zullen de Nederlandsche Spoor wegen dit jaar de Vacantiekaarten verkrijgbaar stellen van 6 tot en met 11 April (Paschen), 25 tot en met 30 Mei (Pinksteren) en 1 Juli tot en met 15 September. Voor de klompen. Bij de Tweede Kamer is inge komen een voorstel van wet van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke opheffing van een invoerrecht op klompen Arbitrage verdrag met Frankrijk. Uit Genève seint Havas, dat Briand en jhr. Beelaerts van Blokland Zaterdag het verdrag van arbitrage en verzoening heb ben geteekend. Door dit verdrag verbinden Frankrijk en Nederland zich in geen geval op andere wijze dan langs vreemdzamen weg de ge schillen en conflicten te regelen, welke het ook zijn, die zich tus schen beide landen zouden kun nen voordoen en die men langs diplomatieken weg niet tot een oplossing zou hebben kunnen brengen. AXEL, 16 Maart 1928 Gisteren werd alhier door No taris Dregmans ten verzoeke van de Erven Vrielink herveild het woon- en winkelhuis met erf en tuin, groot 2 20 Are en staande in de Koestraat alhier. Het per ceel werd ingehouden op een bod van f 3450 Vervolgens werden door No taris Dregmans geveild een 5-tal arbeiderswoningen, ten verzoeke van de Erven H Kotvis en krach tens verleend rechterlijk bevel. De perceelen werden verkocht als volgt le. Het huis met schuurtje en erf, groot 1.26 Are, staande aan den Buthdijk (verhuurd aan P. van Bendegem), aan den heer J. C. Deij, kleermaker alhier voor 810. 2e. Het huis met tuin, groot Are, in de Oude Stad, (laatst verhuurd aan Jacob Verhelstlaan den medeverkooper J. Machielsen ie Terneuzen voor f 1050. 3e. Het huisje met erf, groot 50 c.Ain de Oude Stad (ver huurd aan D. de Kraker) aan Adr. van Meurs J\z. voor f 300 4e. Het huisje met stal, groot 426 A. in de Oude Stad, aan den verhuurder H. Kotvis, voor f 100 en 5e. Het huisje in de West straat, groot 43 c.A. (met recht tot gratis levenslange bewoning door Maria Koekkoek), aan den heer J. C. Vink, drukker-uitgever voor f110. Aan den onlangs in functie getreden baas fitter van de gas- "abriek alhier, dhr. J. van Nieu- wenhuize, is door Burg. en Weth. alhier met ingang van 6 Maart op diens verzoek eervol ontslag verleend. Naar aanleiding daarvan hebben Gedep. Staten van Zeeland ge antwoord, dat, nu de baas-fitter ontslagen was, er h.i. geen termen meer waren, om in te gaan op het beroep van de heeren Van de Bilt en Claessens tegen de benoeming van Nieuwenhuize, als baas-fitter. Intusschen blijft onuitgesproken de vraag, wie van beide partijen gelijk hadden, inzake die benoe ming, het Dag. Bestuur, of de wagen van de vrachttram geraakt. De jongen werd dood opgenomen. Avp. Verknopingen. 29 Mrt., half 3 uur, woonhuis met toebehooren, te Hoek, in het Hoeksch Koffiehuis, bij M. Diele- rnan. Predikbeurten te Axel. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. winterhanden -voeten Recept Fa. v. d. Velde, Apotheker Vereenlging ran Zeeuwsche Fokkers. Dinsdag vergaderde deze ver- eeniging onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn. in kringen, waar men het weten kon, werd heel wat discussie verwacht en degenen, die de ver gadering bijwoonden, werden daarin niet teleurgesteld. Het ging er heftig toe. De oorzaak daar van moet gezocht worden in het volgende feit Er stond op de agenda o.m. behandeling van het al of niet houden van een concours-hippi- que. En nu had men van zekere zijde den indruk gewekt, dat als er geen stemmen werden «ge worven" voor het houden van een concours, dit dan niet door zou gaan. Onder dezen indruk had men de medewerking ge kregen van een vijftiental per sonen, aan wien een aandeel van de vereeniging werd overgedragen, opdat zij als «aandeelhouder" deel zouden kunnen nemen aan de stemming. Een ander punt van de agenda behelsde het verkiezen van be stuursleden en van een secretaris en door bovenbedoelde „truc" was men alzoo ook verzekerd van herkiezing van de aftredenden, zoodat met de werving dier leden een tweeledig doel werd bereikt. Het behoeft alzoo geen ver wondering te wekken, dat de vergadering in deze omstandig heden onder gespannen verwach ting aanving. Was de eene partij verrast door het zien van zooveel (nieuwe) tegenstanders, de andere partij werd verrast door het pro test, dat werd ingediend tegen toelating van die nieuwe leden, als zijnde in strijd met art. 6 der statuten, volgens hetwelk zij, die lid-aandeelhouder wenschen te worden, moeten geballotteerd worden door de leden. De meerderheid van het hestuur grondde echter het recht der ge worven leden op art. 24 der statuten, volgens hetwelk het be stuur beslist bij overdracht van aandeelen. De vice-voorzitter, de heer B. C. Puylaert, die mede de aan deelen door onderteekening hkd vervreemd, zeide eenigszins ver rast te zijn door de zienswijze van den heer Jan de Putter en op art. 6 der statuten niet gelet te hebben. Hij stelde alzoo voor om door stemming uit te maken, of de vergadering al of niet met de rneening van het bestuur mee ging. Er waren 36 stemmen voor, en 36 tegen, zoodat het bestuurs voorstel werd verworpen en de raadsleden, die tegen de benoe- ming protesteerdenf Toch zal ook leden "iet geaccepteerd dit geval weer tot leering strekken van ingewijden. Overreden. Te Oostburg is in de Brouwe» waren. Op voorstel van den heer Jan de Putter heeft de voorz. toen dezen verzocht de vergadering te veriaten, doch niemand voldeed rijstraat het 7-jarig zoontje van hieraan, zoodat de voorz. de den heer F. Dieleman onder een vergadering schorstei U5KC"?! BOBBY Lichte Baai 25 cent TABA 20 ZEEPAARD 15 black bird Zware shag is MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT Zondag 18 Maart 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. O. P. A. Rjy.sch van Dugieren. Nam. 2 Ds. O. van Dis, van Zaamslag. Voorm. Nam. ure Ds. J. S. Post. DezePde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 'Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2