De Liefde, die twijfelt. Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaan deren De Waterleiding. iNo. 98. VRIJDAG 16 MAART ^D28. Ui' Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. 11 i Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het is reeds enkele maanden geleden, dat men van de water leiding iets hoorde, en misschien gelukkig, want het woord water leiding alleen al kreeg zoo'n raren klank, dat het als het ware syno niem werd aan het woord „gas" in de laatste tijden. Zooals bekend, dreigde na de groote oppositie, die er gerezen was tegen de uitwerking der plannen van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding - Maat schappij, die vennootschap, be staande uit verschillende gemeen ten als aandeelhouder, uiteen te spatten en de Z. V. W. M zou ook ontbonden zijn geweest, in dien daar niet de voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, zulks had weten te voorkomen, door den weg naar het doel niet rechts- streeks te volgen, maar een zijpad in te slaan, dat naar men hoopt toch wel weer op den hoofdweg zal uitkomen, om tot de water leiding te geraken. Dat zijpad dan bestond in de benoeming van een Commissie van Onderzoek naar de bezwaren welke gerezen waren ten opzichte van de Z.-Vl. Waterleiding-Maatschappij of hare plannen, of anderszins. Deze commissie is benoemd door den Raad van Commissarissen uit door de aandeelhoudsters (vermoede lijk de Burgemeesters) voorge dragen personen, welke jl. Dins dag te Terneuzen in een bijeen komst zijn geïnstalleerd. Lang heeft het geduurd, eer deze installatie plaats had, omdat naar we vernemen, verschillende commissieleden niet genegen wa ren om gratis hun tijd en krachten te geven aan deze zaak en voor het beschikbaar stellen van gelden daartoe de goedkeuring der Re geering noodig was, die daar ten slotte in heeft toegestemd, met gevolg, dat Dinsdag jl. te Ter Neuzen een bijeenkomst der com missieleden plaats had en deze werden geïnstalleerd. Een 36 tal leden had aan den oproep van het bestuur der maat schappij gevolg gegeven Van be- Duilsche Vertaling. (30 Wel echter had ik reeds lang daarvoor, op den «Kaiser Wilhelm*, Maria Magdalena, het geloof en de hoop, dat ons weer zien heel, heel anders zon zijn 1 In den jjzigkouden Dacht, toen we den jjsberg passeerden, steeg het in m(jn hart op, warm en hoopvol, de nevelwolken van de toekomst verstrooiend, doorschij nend met stralend licht, en ik zag, al was het ook in de verte, voor mjj een doel, waarnaar mjjn levensschip zijn koers zon nemen, Btandvastig, zonder af te wjjkeo, alle storm en nood trotseerend. Moet ik je dat doel noemen, Maria Magdalena Moet ik je nog eerst verzekeren, dat ik geen seconde lang van den koers ben afge weken Nee, antwoord me daarop niet,* ging hjj voort, valleen op deze vraag, of ik me vergist hebof het doel voor mij onbe reikbaar is, omdat reeds iemand anders het voor m(j bereikte en In baait nam stuurszijde waren aanwezig de heeren Mr. P. Dieleman enJ.W. Vienings, resp. voorzitter en secre taris der maatschappij, terwijl de heer Krul, directeur van het Rijks bureau te Den Haag, mede aan de bestuurstafel had plaats ge nomen. Mr. Dieleman leidde de ver gadering en zeide, dat de com missie met instemming van de algemeene vergadering van aan deelhouders was benoemd, nu deze commissie bestond uit man nen van geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren uit eiken kring en zoowel uit voor- als tegenstanders. Uit Oost- en West-Z.-VI omdat West evenzeer voor haar ontwik keling een waterleiding behoeft als Oost en daarop ook gebaseerd was den steun van Rijk en Pro vincie en ten slotte, omdat van West het initiatief was uitgegaan. Mannen uit eiken kring, omdat zoowel landbouw, als industrie en verkeerswezen er belang bij hebben, middenstand zoowel als arbeiders en ook volksgezondheid en beschaving bij een waterlei ding betrokken zijn. Voor- en tegenstanders zijn be noemd, om de zaak van alle kanten te bezientegenstanders die blijk gaven hun oppositie moeilijk te kunnen laten varen, tegenstanders zelfs, die hun op positie ontleenden aan persoon lijkheden of verdachtmakingen door anderen. Ware de oppositie er niet ge weest, aldus zeide de voorzitter, dan was men al aan het bouwen en zou men daarin een prachtige werkloosheidsbestrijding hebben gehad. Niemand had kunnen denken, dat er gemeenteraden waren, die op de oppositie zouden reageeren. De taak der commissie is nu de redenen tot oppositie te onder zoeken, welke redenen zeer ver schillend zijn. Ligt het bij som migen in persoonlijkheden, bij anderen ligt dit in de vraag of niet alleen voor Oostelijk Z.-Vl. de waterleiding er moet komen, dewijl dat veel goedkooper zal zijn, naar men.verwacht. Bij weder «Waarom hebt a nooit geschre ven kwam het aarzelend over haar lippen. «Omdat ik op m'n eersten brief nooit een antwoord kreeg 1* riep Karl Fels, en zija gezicht, dat voorheen zoo ernstig w»s, klaarde op. «Gelooft n dan, dat ik ene zou opdringen Gehoopt heb ik, verlangd naar een enkel woord van u Maar er kwam nooit iets 1 En toeh heb ik geen oogen- biik getwijfeld, totdat ik u weerzag en u me tegemoetkwam, vreemd, trotseh en koud, en me niet eens een hand gaf. Waarom dat alles »Och, laat me tochIk weet het zelf niet!* antwoordde Maria Magdalena, die halsstarrig haar gezicht naar de zee toekeerde en angstig vermeed, Fels' vorschen- den blik te ontmoeten. «Dan zal ik het u zeggen antwoordde h(j. »In de lange uren van den nacht heb ik ge peinsd en gedacht, om de oplos sing van het raadsel te vinden, want een raadsel was u mij ge worden 1 Maar ik geloof, dat ik het heb geraden. U hield mjj voor een gewetenloozen bedrieger, die het vertrouwen van een jong meisje smadelijk teleurstelde en kort daarop op een ander verliefd anderen ligt het in de vraag of de oeconoinische toestand van het heden toelaat te eischen, dat men slecht of onvoldoende drinkwater hebbend, aansluiten moet, dus bezwaar tegen de van het Rijk geëischte aansluitingsplicht. We der anderen willen de vermoede lijke tarieven, al moeten deze in overleg met elkander nog worden vastgesteld, nog eens onderzoeken en vinden die oogenschijnlijk te hoog. Nog eens anderen, en dat is het zwarte conservatisme, zijn persé er tegen. Ook vroeger ging het goed en werden de menschen oud. Velen hebben bovendien van meetaf niet alles gelezen en ge volgd en kunnen zoo moeilijk besluiten het werk hunner voor gangers en besturen voort te zetten of vertrouwen te geven aan hen, die er zich voor gaven. Daarnevens heerschte veel mis verstand. Dit alles zal de Com missie moeten onderzoeken. Haar taak is in een overzicht de op positie te vereenigen en te onder zoeken onbevangen, onbekrom pen, met eerlijkheid, objectief; onderzoeken ook, of in ver gelijking met andere deelen van ons land, van Zeeland speciaal, de plannen der Mij. zoo nadeelig zijn wat den opzet betreft; of hier een onevenredig dure tariefs heffing noodig zal zijn, vergeleken met Schouwen, Tholen en andere deelen van het gewest; onder zoeken of verplichting tot aan sluiting noodig is, ook met de restrictiën die er later bijgevoegd zijnonderzoeken of de ceco- nomische Situatie van Z.-Vlaan deren zoodanig slecht is, dat bijzondere hulp van Rijkswege in het algemeen belang moet worden geboden onderzoeken of de ligging van Z.-Vlaanderen een zoodanig bijzondere is, dat de billijkheid eischt, dat een bij zondere voorziening met bijzon dere hulp worde getroffen. Die taak is hoogst verantwoor delijk. Want van het rapport kan voor de verre toekomst voor Z. Vlaanderen zoo oneindig veel afhangen. Z.-Vlaanderen kan nog werd. Dat was onrechtvaardig tegenover u zelf, Maria Magdalena en tegenover m(j. U kende mij weliswaar weinig en kent me misschien ook nu nog Diet zooals ik werkelijk beD I Maar wilt u tenminste niet eeos probeeren, mij uw vertrouwen weer te schenken Willen we tenminste weer goede vrienden worden Maria Magdalena kreeg een schok bij de laatste woorden. Om haar vriendschap vroeg hij, nu op het oogenblik, waarin ze gehoopt en gevreesd had tegelijk, dat h(j haar over zfjn liefde zou spreken, haar zou vragen, zijn vrouw te worden en met hem te gaan voor altjjd O, en ze zou immers met hem meegegaan zjjn, waarheen hy haar ook zou voeren, zelfs naar het einde der wereld En nu alleen vriendschap Langzaam wendde ze haar hoofd naar hem om. Maar baar oogen keken langs hem heen, toen ze antwoordde: «Dus op onze goede vriendschap I* Op het laatste woord legde ze bjjzonder deD klemtoon. Toen knikte ze haar begeleider toe en dreef den vos tot verder gaan aan. Aan den horizon was een donkere onweerswolk opgestegen, en een iaoht gerommel klonk uit de meer achteruitgaan het kan ook bij weder opleving der zaken tot grooter bloei worden gebracht ook door een waterleiding, waar door overigens de energie, het taaie volhardingsvermogen en de noeste vlijt van het Z.-Vlaamsche volk waarborgen biedt. Laat het rapport der Commissie toonen, vraagt spr., hoe men ge heel objectief in staat is met open oog en verren blik in de toekomst de zaak te bezien. De Commissie is natuurlijk te groot voor werkcommissie. Het is de bedoeling dat deze com missie een kleine werkcommissie benoemt, die het onderzoek leidt, het rapport voorbereid en dit daarna in de breede commissie behandelt. Dit wordt dan een algemeen vastgesteld rapport, aan Commissarissen uit te brengen. Deze kunnen zich naar aanleiding daarvan beraden welke voorstellen 7.ij aan de aandeelhoudsters zullen doen of eventueel ook aan de Regeering. Gewenscht is het, om iemand te benoemen, die tijd heeft en bekwaamheid, want waar lijk het zijn moeilijke zaken. Hoeveel moeite kostte het de meesten om den gang van zaken en den opzet eener waterleiding te. begrijpen, vooral ook finantieel met de risicogarantie en het buiten bezwaar blijvend der gemeente kas. Politiek blijve aan de be oordeeling vreemd, Deskundige voorlichting is ongetwijfeld noo dig: het Rijksbureau is bereid deze te geven. Met den wensch, dat de Com missie tot heil van Zeeuwsch- Vlaanderen werkzaam zal mogen zijn, verklaarde spr. de leden ais geïnstalleerd. Nadat nog enkele vragen van algemeenen aard waren gesteld en beantwoord, kwam de keuze van een voorzitter aan de orde. Terstond openbaarde zich hierbij verschil van meening. Sommige leden wenschten een voorzitter gekozen te zien uit de commissie zelve, anderen verlangden in elk geval een Zeeuwsch-Vlaming, weer anderen achtten een kundig man buiten Zeeuwsch-Vlaanderen verte over de zee. «Zullen we niet liever om- keereu vroeg Karl Fels op de wolk wjjzend, die langzaam hooger schoof. «Jal* antwoordde Maria Mag dalena. «Maar ik wil u wat voorstellen We rijden om het hardstu door het bosch en ik langs het straud. Wie het eerst aankomt, mag de ander om iets vragen. Zullen we Nu keek ze Fels vol in het gezicht, en een wonderbaar licht straalde uit haar oogen, terwijl een zegenend lachje over haar gezicht vloog. »U hebt zeker al iets bedacht riep Fels, haar verwonderd aan kijkend. «Ja zeker!* antwoordde Maria Magdalena. «Ik wil ook in ieder geval winnenRijdt u maar dwars door de struiken, dan komt u dadelijk op deD boschweg en als u daar bent, roept u, voor waarts Maar pas op, de weg is hobbelig «Geeft niets antwoordde Fels, terwjjl hjj het paard door de struiken stuurde. «Ik weet ook al iets!* riep hij over zijn schou der, en dadelijk daarop fcloDk uit het bosch zijn luid «Voorwaarts 1* Ban klap met de tong deed het meest gewenscht. Nadat hier over in den breede was gediscu- sieerd, waarbij o.a. de wensche- lijkheid naar voren was gebracht, dat de functionaris in kwestie allereerst een bekwaam man zou moeten zijn en vervolgens ook iemand, die over voldoenden vrijen tijd zou kunnen beschikken om zijn omvangrijke taak naar behooren te vervullen, werd be sloten de vergadering vrij te laten in haar* keus. Daarop werden door de commissieleden enkele namen naar voren gebracht o.a. van de heeren van Niftrik, de Bel, Huizinga en Scheele. De meerderheid stemde dhr. J. G. van Niftrik, nadat dhr. de Bel had gevraagd om niet in aan merking te komen. De heer van Niftrik, thans te Dordrecht, was vroeger lid van Ged. Staten van Zeeland en directeur der waterleiding en ge meentelijke gasfabriek te Vlissin- gen. Ook voor ingezetenen van Axel geen onbekende inzake de levering van retorten aan de gas fabriek aldaar. Nadat vervolgens besloten was, het bestuur (inclusief den voor zitter) uit 7 leden te doen bestaan, werden als bestuursleden gekozen: voor de industrie: de heer A. de Bel, directeur glasfabriek te Sas van Gentvoor hygiëne de heer Dokter W. J. Mazzolla uit Hulst voor de gemeenten de heer dr. J. G. Ramaker, gemeente-secre taris te Breskens voor den land bouw de heer A. J. Leenhouts, landbouwer te Retranchement voor de arbeiders: de heer M. C. Geerts, vrijgestelde uit Hulst en voor den middenstandde heer N. J Harte, journalist te Ter Neuzen. De heer W. Krul, directeur van het Rijksbureau, kreeg vervolgens het woord tot het doen van en kele mededeelingen. Spr. zeide, met gemengde gevoelers naar deze vergadering te zijn gekomen, hetgeen voor ieder, die de ge schiedenis van het Waterleiding- vraagstuk heeft gevolgd, begrijpe lijk zal zijn. Toen 12 jaar ge leden bij het Rijk om steun werd Darling* vooruitspringen, en als een py 1 uit den boog vloog h(j voort met zijn lichten last. «Go on, darling;! flet komt er op aan riep Maria Magdalena en raakte hem even met de zweep. En gehoorzaam suisde het edele dier in vliegenden galop heen. De hoeven verslonden formeel den zandgrond onder zich, die in wol ken achter hen opstoof. Nu was het einde van het strand bereikt, daar, waar de klip ver in zee uitstak. Esn smal voetpad voerde over den steenachtigen grond steil omhoog naar den tuin en het huis. Terwjjl ze de Doodige voor zichtigheid, die ze anders steeds betrachtte, volkomen nit het oog verloor, dreef Maria Magdalena haar «DarliDg* met zweep en sporen den berg op. Hjjgend en snuivend, in korte sprongen met rukken springend en klauterend, nam de ros de hindernis. Daar was de hoogte bereikt, en dwars door den tuin ging het snel verder. Twee stalknechts en een be diende schoten toe, toen hun jong® meesteres het dampende, met schuim bespatte paard op de plaats tot staau bracht; maar Maria verroerde tieh niet in het zadel Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1