De Liefde, die twijfelt. ff Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - VI aan d eren. No. 97. DINSDAG 13 MAART 1928. 13e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het moderne Frankrijk. Men schrijft aan de Avp. Een golf van misdaad gaat over het land, dat de witte lelie, het teeken der onschuld, in zijn wa penschild voert, herinnering aan den tijd der Bourbons. Wie ge trouw de Fransche bladen volgt, wordt getroffen door de eiken dag weerkeerende, schreeuwende op schriften als: „De misdaad in het bosch", „Vadermoordenaar voor de rechtbank", „Het drama in de villa" en dergelijke, in een ononderbroken reeks. Het is een aaneenschakeling van verhalen van bloed en tranen, van weedom en ellende, begaan door menschen van eiken leeftijd, door mannen en vrouwen, door kinderen en grijsaards. Aan vermogens-delic ten, aan inbraken en diefstallen, wordt nog slechts zooveel aan dacht geschonken als onvermij delijk is om niet achterlijk te schijnen Zoodra er geen bloed heeft gevloeid bij eenige misdaad, bestaat daarvoor slechts eene zeer matige belangstelling. Talrijk zijn de liefdesdrama's met doodelijken afloop, die zich in het Frankrijk van heden af spelen, maar zij worden afgewis seld met moord bij roofovervallen en wat dies meer zij. Doch ook zonder eenige aanleidende oor zaak wordt moord en doodslag gepleegd, klaarblijkelijk slechts als gevolg eener opwelling van het oogenblik". Wil men een voorbeeld Marseille geniet thans de hoogst twijfelachtige eer op dat punt de aandacht te trekken. Daar werden in een villa avondfeesten gegeven voor de velen, die verstrooiing zoeken op eene wijze, niet plei tende voor een hoogstaande mo- reele opvatting. Op een nacht, nadat allen reeds ter ruste waren gegaan, duikt nog een tweetal nafuivers op. Uit bed gebeld, weigert de bewoner, die door de huishoudster vergezeld is, den toegang met het oog op het late uur. Als eenigst antwoord klin- Duilsche Vertaling. De paarden werden voorge bracht en langzaam reden ze ■amen het erf af. Nauwelyks hadden ze den boschweg bereikt, of Maria Mag- dalena dreef haar vos aan en liet hem in vluggen draf verder gaan. Fels volgde haar, terwijl h y zijn paard, een grooten hengst, met opzet wat terughield om de amazone te kunnen gadeslaan, en hy koo zijn blikken niet van haar gestalte afhouden, die ge lijkmatig op en neer bewegend op het elegante paard voor hem uitvloog. Dwars door het bosch zocht Maria Magdalena haar weg, voort durend met plotselingen scherpen bocht de richting veranderend maar steeds boorde ze achter zich het snuiven van den hengst. Een half uur verliep, en nog was er geen woord gesproken. Maria Magdalena hield haar paard in, keerde zich in het eadel om en vroeg; »Zullen we ken eenige revolverschoten, waar op eigenaar en huishoudster le venloos ineenzakken. De daders „dis paru", foetsie, geen spoor van te ontdekken. Tot dusver althans. Iets anders Een jongeman, in den oorlog geweest. Voert geen steek uit, maar leeft ten koste van zijn ouders en een tweetal vrouwen. Op zekeren dag wordt het bui tenhuisje zijner ouders gesloten door den jongeman, die voor geeft, dat beiden op reis zijn. Hij gaat naar Parijs en amuseert zich. Acht dagen later krijgt een buur man argwaan en een huiszoeking volgt. Men vindt, geleid door een in het huis heerschenden verpestenden stank, de lijken der ouders. Bij zijn verhoor erkent de zoon zijn moeder en vader te hebben doodgeschoten. Hij be vond zich in den kelder en waande zich terug in de loopgraven. Voet stappen hoorende op de kelder trap, vuurt hij op den gewaanden vijand zijn moeder. Later speelt zich hetzelfde tooneel af met zijn vader. Beide zestigjariggn vinden den dood door de hand van hun kind. De President van de recht bank legt den dader het vuur na aan de schenen en tenslotte komt de zaak hierop neer, dat deze in geldnood verkeerde en het uit den weg ruimen zijner ouders de beste oplossing vond om aan duiten te komen. Soortgelijke verhalen verschij nen dagelijks in de bladen, aan gevuld met de meest weerzin wekkende bijzonderheden. Er gaat een golf van misdaad over het land, welks wapenschild wordt gesierd door de woorden „Liberté, égalité, fraternité" Vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Vooral de laatste is ver te zoeken Fransch Belgisch verdrag. In de afdeelingen der Belgische Kamer is het wetsontwerp tot ratificatie van 't Fransch-Belgisch economisch verdrag goedgekeurd met 23 tegen 3 stemmen. Drie langs het strand »Zooals n beveeltantwoordde Fels kalm. Getroffen door den korten toon keek het jonge meisje hem eeo oogenblik aan, sloeg echter voor den lachenden blik, dien haar gezicht trof, de oogen neer en drong Darling* van den weg af dwars door het struikgewas in de richting van het strand. Een klap met de tong en in snellen draf vloog de vos met zijn lichten last over het vochtige zand. Het volgende oogenblik had ook Fels door een krachtigen druk »Caesar* aan het draven gebracht en zij aan zfj vlogen de snuivende paarden naast elkan der voort. Op eenigen afstand voor de ruiters lag iets donkers op het witte zand. Een omgewaaide boom, die met stam en takken den weg versperde. »Ahadacht Fels, toen hij de hindernis in zicht kreeg. »Nu komt de voornaamste proef en greep de teugels steviger. »Pas opriep Maria Magda lena »Hopl« en zette in een langen sprong erover heen. De hengst ging op zijn achterbeenen staan, doch inplaats van te sprin gen, brak by met een bliksem en zestig leden, waaronder de meeste socialisten, stemden blan co. De tegenstemmers behooren tot de Frontpartij. Ook de meerderheid is van oordeel, dat het ontwerp verdrag geen voldoening schenkt, doch uit vrees voor de gevolgen van een tarievenoorlog, die noodza kelijk op de verwerping van het verdrag zou volgen, legde de meerderheid zich bij de Fransche eischen neer. Inbraak fn een Fransch kasteel. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in het historische kasteel van Montche- vreuil, toebehoorende aan den markies de Balleroy. De dieven hebben voor een waarde van ruim Een millioen aan gobelins en schilderijen gestolen. Onder de laatste zijn twee portretten van Mme de Maintenon. Het kas teel zelf was onbewoond. De beheerder woont op 300 M. af- stands. Scheepsramp. Op de Itchen tusschen Sou thampton en Woolston is een veerboot met een bark in botsing gekomen, met het gevolg, dat eerstgenoemd vaartuig onmiddel lijk begon te zinken. Van alle kanten schoten vaar tuigen te hulp, zoodat de onge veer 200 passagiers, welke zich aar. boord bevonden, tijdig in veiligheid konden gesteld worden. Even nadat de laatste passagier was opgenomen, verdween het vaartuig in de diepte. Zwaar getroffen. Te Telinfoil in Wales brak 's nachts ernstige brand uit in een huis, dat door een gezin met acht kinderen bewoond werd. Een zoon des huizes, die nacht dienst had gehad werd door een buurman gewaarschuwd. Hij wekte daarop terstond de huisgenooten en degenen, die gelijkvloers slie pen, konden zich spoedig uit de voeten maken,' doch voor hen, die zich op de eerste verdieping bevonden, was de toestand nete lig, daar de trap in brand stond. snelle weinig naar rechts uit, maakte keert en joeg terug 1 Van den anderen kant klonk het spot tende laehen van Maria Magda lena den ruiter in de ooren en dreef hem het bloed naar het hoofd van woede. Met geweldige kracht trok hy het onwillige paard om en dreef het tot een tweeden aanloop, terwijl hij met opzet het hoogste punt van den kruin koos om eiover te sprin gen Nu waren ze ervoor! Een ruk aan de gebitsstangE»»n stoot met de sporen Een klap met de zweep 1 Steil omhoog steeg het paard, bijna kaarsrecht I Maar de yzeren druk van de beenen dwong bet tot deD sprong, en in een prachtigen boog landde hy aan de andere zijde »Bravo!« riep Maria Magdale na en wilde Fels de hand rei ken, maar die had vooreerst genoeg te doen, om den door den zweepslag als razendgewordt n hengst, die zich van zijn beryder poogde te ontdoen, in toom te houden. Na een half uur gat hy het sehynbaar op, maar het kop pige in den nek leggen van de ooren en het voortdurende druk ken tegen den teugel bewees Fels, dat hy het dier nog heele- i maal niet meester was geworden, Een 17-jarige zoon slaagde erin een van zijn jongere broertjes uit het raam in de armen van zijn vader te werpen en hem aldus het leven te redden. Zijn zuster van 16 jaar, die hij ook wilde redden, rukte zich los en ging de vlammenzee weer in om haar zusje te redden. Verstikt door den rook zakte de jonge man in een, doch kon nog intijds door een brandwacht in veiligheid worden gebracht. De brand had intusschen een grooten omvang aangenomen en kon moeilijk bestreden worden, omdat het water ontbrak en van verre met emmers moest worden aangevoerd. Toen men de vlammen meester was, vond men de halfverkoolde lijken' van twee meisjes van 16 en 6 en van twee jongens van 10 en 9 jaar. De moeder heeft bij het redden van het jongste kind ernstige brandwonden opgeloo- pen. De oorzaak van den brand is onbekend. Zelfstandigheid der Dominions. Bij de indiening in den Zuid- Afrikaanschen Volksraad van het voorstel tot ratificatie der in de rijksconferentie genomen beslui ten zeide de premier Hertzog, dat het rapport der conferentie de afkondiging beteekent van de vrijheid der Unie van Zuid-Afrika. Elke staat in het Rijk is meester van zijn eigen lot. Sprekende over de bewering, dat, indien Groot-Brittannië in oorlog geraakte, elk dominion automatisch eveneens daarin zou komen, zeide Hertzog er prijs op te stellen te verklaren, dat, zoo wel wettelijk als in moreel op zicht, het recht van eik dominion om neutraal te blijven niet kan worden ontkend. Over den Volkenbond spre kende, zeide de premier, dat de handhaving van den vrede en de neutraliteit niet alleen de plicht was van Groot-Brittannië en de dominions, maar van elk lid van den Bond. Zieken met veel dorst. Niettegenstaande alle maat- »Hij moet eerst nog een paar maal springen riep hij Maria Magdalena toe en zette het paard in galop, dat ook gewillig de hindernis Dam. Fels liet hem een hodderd meter ver draven, maak te toen rechtsomkeert en kwam in vliegenden galop terug. Glad ging het over deD boomstam en vlak voor het jonge meisje bracht hy den schuimenden hengst tot staan. »Nu weet hij, dat hy moet gehoorzamen 1» lachte Fels. »We zullen nog eens het heele strand terugrijden, zoodat Mijnheer ziet, dat zijn wil niet meetelt!» «Ik feliciteer u riep Maria Magdalena.» U bent de eerste ruiter, die »Caesar« er toe ge bracht heeft te springen >Eu dst had u natuurlijk niet van my gedachtantwoordde de ander. >Maar als het er op aankomt, zet ik myn wil door 1 Wat niet buigen wil, moet bre ken 1* »Ook bij menschen vroeg Maria Magdalena wat spottend. »Ook bij menschen antwoord de de ander ernstig. »Er is een woord dat zegtWat een maD ernstig wil, dat bereikt hy ook 1 Het komt er maar op aan, hoo men het aanpakt,» regelen van de Amerikaansche autoriteiten en alle propaganda campagnes van geheelonthouders- vereenigingen, vloeit de whiskey nog steeds overal met stroomen, in de steden zoowel als op het platteland. Zij, die wel een glaasje lusten, kunnen gerust zijn, want volgens officiëele schatting bedraagt de reserve-voorraad whiskey onge veer 80 millioen liter. Sedert de drooglegging is het aantal ziekten zeer toegenomen. Geen wonder, als men bedenkt, dat de doktoren door middel van recepten niet minder dan 260 millioen liter whiskey hebben doen uitreiken. In elk geval moet men toegeven, dat de zieken een geweldigen dorst hebben gehad, dat zij zoo'n groote hoeveelheid aankonden De dranksmokkelaars hebben hun zaken met verrassende snel heid uitgebreid en zijn nu eerlijke, handeldrijvende millionnairs ge worden. Een inschrijving groot drie millioen dollar is onlangs geopend door de Nationale Amerikaansche Vereeniging tegen de Droogleg ging, teneinde daaruit de kosten te bestrijden van een volksstem ming over de vraag, of het verbod van alcoholische dranken gehand haafd dient te blijven. Bij de opening van het congres zal senator Mac Leod een voorstel indienen, dat de strekking heeft in 1930 een volksstemming daar over te doen houden. In het Canadeesche parlement zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het aan parti culiere ondernemingen verboden zal zijn, alcoholische dranken in Canada in te voeren. Deze in voer zal alleen aan de Regeering geoorloofd zijnhierdoor hoopt men een einde te maken aan den smokkelhandel in sterken drank. De minister van Financiën van de Vereenigde Staten heeft orders uitgevaardigd om de nachtelijke invallen en de huiszoekingen, die vaak op willekeurige wijze wor den verricht, te doen ophouden. «Natuurlijk Kronkelwegen voeren tenslotte ook naar het doel!» antwoordde Maria Magda lena, strak voor zich uitkijkend. »U wilt me beleedigeD, juffrouw Magda!» zei Fels, zich met ge weld tot kalmtedwingend »Waar- om, begrijp ik nietwant ik ben me niet bewust, n daartoe aan leiding te hebben gegeven, en ik zeg u ook ronduit, het zal u niet gelukken Na alles, wat we samen beleefd hebben »Zijn we u tot onuitwisebbaren levenslangen dank verplicht!» ziel Maria Magdalena hem iD de rede. »En u kunt er ook van verzekerd zijn, dat we dat Dooit zullen ver geten Maar anders Met yzeren greep vatte Karl Fels, terwijl hij zich vooroverboog, den teugel van haar paard en dwong het tot staan, zoodat de beide ruiters vlak naast elkaar stonden. >Maar ook anders sta ik u niet toe, vftn mij jet8 0D- eervols te denken I» riep hy met doordringende stem. »Uit dat beetje levensredding heb ik nooit of te nimmer voor mij een gevolg getrokken. Maria Magdalena, dat waarborg ik u met myn woord als Duitsch zeeofficier 1 Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT. J -SQQDi™- c (29 I

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1