De Liefde, die twijfelt Nieuws- en Adverte'ntieb 1 ad voor Zeeuwsch' Vlaanderen No. 94. VRIJDAG 2 MAART 1928. Tie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van Dinsdag 28 Febr. 1928 Aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruysse, wet houders en Ph. J. van Dixhoorn, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. en P. de Feijter, leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris De Voorz. opent de vergade ring met gebed, waarna dhr. van Dixhoorn vraagt zoo mogelijk de belangrijkste punten eerst te be handelen, daar hij om half twaalf wegens dringende zaken moet vertrekken. 1. Notulen. Deze worden aangehouden tot een volgende vergadering, aan gezien zij nog niet gereed zijn. 2. Ingekomen (.tukken. a. Schrijven van Z.Ex. den Minister van Oorlog, betreffende de levering van de carrosseriën voor postauto's, als gevolg van de besprekingen in de vergadering van dd. 3 December 1927. Z.Exc. deelt mede, dat het postautobedrijf, hetwelk de Dirëc- tie der Artillerie-inrichtingen voor het Hoofdbestuur der Posterijen exploiteert, niet rechtstreeks zijne bemoeiing kan raken. Inmiddels deelt de Minister mede, dat de voornoemde Directie, voor zooveel dat met een behoor lijke leiding van het bedrijf in overeenstemming is te brengen, met de belangen van de binnen- jandsche industrie in haar ge heel rekening houdt. b. Schrijven van Ged. Staten, inhoudende de vraag of er hier bezwaar bestaat tegen de afschaf fing van de kermis te Tholen. c. Goedkeuring van Ged. St., van het Raadsbesluit, betreffende aankoop van een tweetal bermen van J. de Putter e.a. in den Be- oostenbuitenweg. d. Idem van het Raadsbesluit tot het aangaan van eene geld- leening groot ten hoogste f 6500 Dui'sche Vertaling. '-»Ki (26 «Grid, Mijnheer!» E-irst een onberispelijke buiging eo toen schreed de dienaar met afge meten pcsseu heen. Als loop jongen wo» hniet aangesteld, maar als goedgeschoolde kamer dienaar, en als zoodanig voelde hij zich verplicht het fatsoen hoog te houdeD en nooit zijn kalmte te verliezen. Iniusschen liep de heer Hey dehriugk met groote passen in zijn kamer op eD neer, tot de deur met een haasiken ruk opeoeipg en zijn vrouw binnen kwam. Ze. was den «goedge schoold» die haar naar huis wou geleiden, eenvoudig voorud- gerei d, tot zijn ontzetting, en hij beschouwde zich niet verplicht, haar na te rennen. «Wat is er gebeurd, Hermar. Toch geen ongeluk hijgde ze. »Ik geloof van nietKom, ga fen« zitten 1« antwoordde haar terwyl bij baar in een Btvot duwde «Ik ben naar bei voor de verbetering van het ge deelte weg, dat door het Rijk in beheer en onderhoud aan de Gemeente is gegeven. e. Schrijven van het Gemeente bestuur van Terneuzen, waarbij ter kennisname wordt gezonden het Raadsbesluit dd. 12 Juli 1927, inzake liquidatie der N.V. Zeeuwsch-VIaamsche Waterlei ding-Maatschappij, met de daaruit voortgevloeide correspondentie. Zooals bekend, werd dit besluit door den burgemeester van Ter Neuzen ter vernietiging voorge dragen aan de Kroon, waarop schorsing volgde tot 1 December 1927. Daar deze schorsing niet is verdaagd en de Minister in deze geen invloed wenscht uit te oefe nen, wordt thans het besluit van den Raad van Terneuzen uitge voerd, voor wat betreft verzoek tot instemming, om tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterl.-Mij te komen. Dhr. 't Gilde merkte aangaande dit schrijven op, dat B. en W. van Ter Neuzen er den tijd afgenomen hebben om dat raads besluit toe te zenden, want 1 December van het vorige jaar was de termijn van schorsing ai vervallen en pas den tweeden Februari heeft het ons bereikt. Maar, zegt spr., ze hebben er dan ook blijkbaar werk van gemaakt, want behalve dat raadsbesluit, dat ons uit de mededeeling van de raadsmeerderheid reeds lang bekend was, hebben ze er ook een heeleboel franje bijgedaan, blijkbaar met het doel de hoofd zaak met die franje te bedekken. Of dit uitgevoerd is overeen komstig den wer.sch en de be doeling van de raadsmeerderheid van Ter Neuzen als ik mij goed herinner is het besluit ge nomen met 9 tegen 4 stemmen weet ik niet, maar dat zullen die heeren zelf wel met hun college van Burg. en Weth. uitmaken. Waar ik in hoofdzaak de aan dacht op wilde vestigen is, dat B. en W. van Ter Neuzen uit den brief van den Minister van dok geweest c »En «Karl Fels is daar als eerste officier aan boord »Heb je hem gezien, gespro ken Helaas niet! Mam-t »God zij dank God zjj dank Het was een jubelroep, die uit het dippst van haar hart kwam. Gelukkig lachend keek Me vrouw H ydebriopk haar man aan, terwijl groote tranen over haar wangen ro'den. »Wat zal M >eda zeeeen O, die lieve, goede, moedige man Het zou toch vreeselijk geweest zijn, als hij »L»at dat maarGel haBr man haar in de rede. »Hij is er, en ik heb inijn kaartje voor hem achtergelaten met het verzoek ons zoo spoedig mogelijk t« komen' opzoeken Ik rijd nu naar kan toor! Zeg Magda alsjeblieft niets, dat ik naar bem gevraagd heb en met we!keevolg.« Dat beloo'de Mevrouw Hey- j debriDgk weliswasr, maar toen Maria Magdalena twee uur later i van haar rit terugkeerde en ze da sporen van tranen op haar gezicht bemeikte, sloeg ze haar belofte in den wind, viel haar dochter om den hal# en riep Arbeid aan Ged. St., die ook aan ons kenbaar is gemaakt, een conclusie trekken, die er m. i. niet in ligt. Zij schrijven dat de inhoud van die brief kan be schouwd worden als een toe lichting „waarom de schorsing niet is verlengd". Dat ben ik met die heeren niet eens, mijnheer de Voorzitter, en ik lees er een verontschuldiging van den Minister uit, waarom hij het in dit stadium maar liever niet tot een koninklijke beslissing heeft laten komen. Dat is heel iets anders Ik lees in die geheele geschie denis, dat de Minister ais adviseur der Kroon door al die beroepen van de burgemeesters tegen de raadsbesluiten, welke negatief waren aan doorzetting van de waterleiding, in een m o e i I ij k parket is gekomen. Ik neem aan, dat de Minister, de zaak beziende van het ambt waarin hij thans geplaatst is, al het mogelijke wil doen om dat water leidingplan te zien uitgevoerd en dat hij alles wil vermijden wat dit zou kunnen belemmeren. Door de voormannen van de waterleiding is na het beroep door den burgemeester van Ter Neuzen de positie van den Minister nog moeilijker gemaakt, omdat men overal heeft getracht de gemeenteraden te bewerken om met het nemen van een besluit te wachten tot de Kroon over dat raadsbesluit van Ter Neuzen uitspraak zou gedaan hebben. Men deed het voorkomen, alsof daarmede de zaak zou staan of vallen. Er werd meer gewicht aan gehecht dan er inderdaad in besloten kan liggen, maar daar door kwam de Minister steeds moeilijker te staan. Want, dat blijkt voldoende uit het verder verloop en het vroeger verzoek van den Minister om die raads besluiten in te trekken, dat er wel geen voldoende wettelijke motieven zijn aan te voeren om die raadsbesluiten te vernietigen. Zijne Excellentie zou als pro- waterleidingman anders wel niet geaarzeld hebben de Kroon in Hij leeft en is op deD .Pin- guin Maria Magdalena werd wit tot in haar lippen en een siddering vloog door haar hoen Maar het volgende oogeablik reeds bad ze zich met ge.weld goed gehouden, richtte zich op en vroeg rustig »Ho" weet u dat «Papa is hier geweest!* stot terde Mevrouw Heydebringk. Hij was aan het dok geweest en had gevraagd. Kind, ben je dan heelemaal niet blij over dat be richt? Ik zou her, je eigenlijk niet zeggen, maar Magda Maada Wat is er nu weer met je? Je bent zoo zoo merk waardig »Och, laat maar, moeder 1» antwoordde Maria Magdalena met haar gewone terughoudendheid, schoof haar moeder van zich hf, die haar verwonderd aanstaarde, eo ging heen Langzaam ging ze de trap op naar haar eigen kamer, trad binnen en sloot de deur achter zich. Maar toen ze verder de kamer in ging, weigerden baar koieëa bnn dienst, en als een door den bliksem getroffen tak zonk ze neer, haar boofd begravend in de kussens van de sofa Een wild, tranenloos snikken dien zin te adviseeren en zou er geen bezwaar in hebben gezien die raadsbesluiten te vernietigen, omdat de zaak der waterleiding er naar zijn meening sterker door zou komen te staan. Juist die verzoeken om de besluiten maar in te trekken, zijn een bewijs van zwak staan der zaak voor de in beroep gekomen burgemeesters. En nu kom ik tot een conclusie geheel tegenovergesteld aan die welke B. en W. van Ter Neuzen blijkbaar willen trachten ingang te doen vinden. Ik zie de zaak aldus, dat de Minister heeft overwogen dat een verwerping van het beroep door de Kroon in verband met het gewicht waarmede die beslissing was omhuld fataal zou ge worden zijn voor de zaak der waterleiding en dat hij er daarom een mooi redmiddel in heeft ge zien die commissie van onderzoek alsnog aan te halen als een kap stok om daaraan het beroep van den burgemeester van Ter Neuzen op te hangen en een beslissing door de Kroon te ontgaan, door den termijn van schorsing te laten verloopen, hetgeen toch feitelijk met een verwerping van het be roep gelijk staat. Ik heb gemeend, mijnheer de Voorzitter, dit te moeten te berde brengen, om een verkeerden in druk weg te nemen, die mogelijk door dat schrijven van B. en W. van Ter Neuzen zou kunnen worden gevestigd. Tevens wil ik opmerken, dat er, gezien den tijd die men blijk baar noodig heeft om de com missie van onderzoek bijeen te roepen, hetgeen nu zoo zoetjes aan al een half jaar hangende is, misschien meer aanleiding is voor de afgevaardigden der ver schillende gemeenten bij de Zeeuwsch Vlaamsche waterlei ding, om de hoofden maar eens bijeen te steken, statituair een vergadering aan te vragen voor het behandelen van een voorstel tot ontbinding en deze zaak af te werken. De Vooiz. zegt, dat het de be doeling is van de Waterleiding- doorschokte haar lichaam en haar randen knarsten, terwijl ze moeit8 deed, dio kreet, die uit haar hart opsteef?, te onderdrukken Slechts een dof stcuuen en zuchten drong haar uit de borst Vergeefs klopte eo rsmmelde de angstige moeder aaD de ge sloten deur, riep ontelbare malen haar doehters naam en smeekte om binnen te komen Maria Magdalena zag of hoorde niets Slechts aan een woord dacht ze, een woord, dat haar binnenste iu heftige beroering bracht en met vlammende, knagende pijn haar hart en hoofd doorboorde, het woord «verraden Karl Fels leefde en had in dien heel langen tijd ook niet een enkel woordje gestuurd Als hij geweten, vermoed had, hoe haar hart, haar ziel naar hem verlangd bad, met welk een liefde ze don verloren ge waande herdacht had, hoe geen dag, geen uur, geen seconde verstreken was, zonder die ein- delooze beangstigende verwach ting en boop om te zullen boo- ren, te lezen, »ik leef en kom bü je Neen, hij had bet niet gewe ten, Diet vermoed Hu bad niet «aar haar verlangd ÉeD vluah- Mij. om de commissieleden op 13 Maart a.s. bijeen te roepen en te installeeren. Dat het zoo lang geduurd heeft, vindt haar oorzaak hierin, dat er voor die commissie geld. noodig is en daarom diende eerst geconfereerd te worden met den Minister. Dhr. Dieleman zegt, dat we met die mededeeling niet erg op schieten. Hij vindt dat als het onderzoek voor de waterleiding geld moet kosten, dat juist een motief moest zijn, om die kosten zoo gering mogelijk te maken en direct aan het werk te gaan en de zaak niet op de lange baan moest worden geschoven om toch bij slot van rekening zijn plannen te kunnen doorzetten. De Voorz. zegt, dat het niet de bedoeling is van de Waterleiding- Mij. om door te zetten en ook niet bij den Minister. Men wil het plan niet forceeren of op dringen. Dhr. Dieleman Neen, forceeren doen ze niet, dat blijkt wel daaruit, dat sinds de commissie is samen gesteld het zoo ongeveer een half jaar duurt eer deze wordt geïn stalleerd, maar dat zijn toch feiten, die nergens naar lijken. Tijdens de behandeling van dit punt is ook dhr. Ch. Claessens ter vergadering gekomen. f. Bericht van de gemeente besturen van Hengstdijk en Phi lippine, dat zij wel, en van Ter- Neuzen en Breskens, dat zij geen adhaesie betuigen aan het adres voor verbetering van den post dienst in Zeeuwsch-Vlaanderen. K- Verslag van de Commissie voor plaatselijk Toezicht op het L. O. over hare werkzaamheden in 1927. De commissie heeft vier maal vergaderd op de gewone tijden. Evenals vorige j^.ren kan de com missie mededeelen, dat de toe stand van het onderwijs gunstig is te noemen. Aan geen der scholen bestond reden tot op- of aanmerking. Ook de gebouwen zijn, op een enkele uitzondering na, in orde. Met teleurstelling ontving de tig tijdverdrijf was ze voor hem geweest 1 Een reiskennis, die men vergeet 1 Gelogen was de blik, die haar hart met name loos geluk gevuld hadEen leugen de onuitgesproken belofte van den druk van zjjo hand Eo lij, de trotsche Maria Mag dalena had den druk beantwoord had in een enkelen blik zich verraden, haar hart en haar liefde En nu EeD wilde doodelijke haat vlamde plotseling in haar op en rukte haar omhoog. Ze schaamde zich voor zichzelf en haar «ver nedering», zooals ze dacht! Ze schaamde zich, dat ze haar trots zoo licht gebroken had en wat de knagende smart niet ver mocht, de schaamte droog haar tranen in de oogeo Geen warme, weldadige verlossende tranen, maar brandend heete droppels, die haar inplaats van door het hart, door het verstand werden uitgepersthaar verstand, dat haar toefluisterde Vergeet hem I Vind je zelf weer Wees moer dan ooit de koude, trotseho Maria Magdalena Ja, waarlijk, koud moest aijc als de ongenaakbare Ijsbe in den AHantischen Oueaan I IFitnii 't. j AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1