Landbouw. monopolie krijgen en aan een commissie zal worden opgedra gen te bepalen, wat zal worden uitgezonden. Dat dit den heeren van rechts en ook den sociaal democraten niet de meest ge schikte wijze van werken voor kwam, spreekt van zelf, al moest de woordvoerder der anti-revo lutionairen dan ook toegeven dat voor Indië geen volkomen vrij heid kon worden toegestaan. Een belangrijk punt in het debat vormde nog de retributie, welke zal kunnen worden geheven tot ten hoogste f 10.— per ont- vang-inrichting. De Minister gaf toe, dat de heffing tot moeilijk heden aanleiding kan geven. Hij vindt haar ook niet in het lands belang noodig, doch zal haar alleen invoeren als de verschil lende vereenigingen daarop aan dringen. Want de heffing zal in hoofdzaak aan de laatsten ten goede komen. De heer Droog- leever Fortuyn heeft deze heffing krachtig bestreden. Bij art. 1 van het wetsontwerp werden een aantal amendementen ingediend. Het voornaamste was zeker wel, dat van den heer Van Dijk om te bepalen, dat de zend tijd naar billijkheid zou worden verdeeld over de verschillende organisaties, die aan de te stellen eischen voldoen. Minister van der Vegte vond het onaangenaam dit amendement te moeten be strijden, aangezien hij er in be ginsel zooveel voor gevoelt. Maar het is vrijwel onuitvoerbaar en bovendien deelde Z E. mede, dat weldra een congres zal worden gehouden, waarin zal worden ge tracht tot een algemeene radio- omroep te komen. Men moet aan dit congres nog de gelegenheid geven iets tot stand te brengen. Een tweede amendement van den heer Van Dijk wilde vastleggen, dat machtiging tot uitzending slechts zou kunnen worden ge weigerd wegens gevaar voor de veiligheid van den Staat, de open bare orde of de goede zeden. De Minister wees er op, dat een te groot aantal uitzenders zeer lastig zal kunnen worden, indien men den zendtijd mocht willen ver- deelen. Voorts stelde de heer Van Dijk nog de instelling voor van een radio-raad, die de Re geering van advies zal kunnen dienen. De heer Droogleever Fortuyn stelde een amendement voor om de bevoegdheid van de Regeering tot heffing van retributie te doen vervallen. De heer Van den Bergh wilde de retributie bepalen op ten hoogste f5.—. En de heer Suring diende een amendement in om de regelen ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden te scheiden van de regelen ter bescherming van de rechten van derden. De voorstellers van de amen dementen hadden groot succes. De drie wijzigingen van den heer Van Dijk werden alle drie aan genomen. En het amendement- Drooglever Fortuyn tot schrap ping van de retributie werd aan vaard met 58 tegen 20 st., en het amendement-Suring werd aangenomen zonder stemming. Daarna keurde de Kamer het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Of het oor spronkelijke Regeeringsvoorstel nog te herkennen is, betwijfelen wij. AXEL, 28 Februari 1928 Heden kwam alhier de Raad in voltallige zitting bijeen. Na kennisname van enkele ingeko men stukken werd uitvoerig ge sproken over een adres, geteekend door B. Seghers en 67 andere werkloozen, luidende als volgt: Het slot was, dat aan Seghers zal worden medegedeeld, dat Burg. en Weth. zich aanbevolen houden, voor het ontvangen van inededeelingen, als de werkloo-* zen weten of er werken zijn, die op uitvoering wachten of kunnen dienen als werkverschaffing. Het voornaamste punt was dat betreffende het gasbedrijf in zoo verre, dat de verhouding tusschen den Directeur en den baas-fitter niet goed is en laatstgenoemde zi.ch in onderstaand schrijven over den Directeur meeht te moeten beklagen. De,behandeling van dit schrij ven had plaats met gesloten deuren en had tot gevolg, dat besloten werd aan den Directeur een schrijven te richten, dat hij de benoeming van den heer Nieuwenhuis, tot baas-fitter heeft te aanvaarden en voortaan op behoorlijke wijze met hem heeft samen te werken in het belang van het bedrijf en wanneer zulks niet geschiedt, de Raad dan an dere maatregelen zal nemen. Een dergelijk schrijveu wordt ook gericht aan Nieuwenhuis, dat hij als baas-fitter met den Direc teur op geschikte wijze dient samen te werken enz. Nader verslag volgt. „Patrimonium Zaterdag hield de afd Axel van deze vereeniging een alg. ledenvergadering. De voorzitter heette de aanwezigen bij de opening van harte welkom, in zonderheid den heer Huizinga, burgemeester van Terneuzen en den heer van Ham, hoofd der Chr. School te Spui. Het was hem een voorrecht te zien, dat ook een bestudeerde iets voelde voor het werk dezer afdeeling en nog te meer was het hem een oorzaak van blijdschap, dat de heer Ham zich bereid had verklaard om in deze vergade ring een onderwerp te willen inleiden. De notulen en jaarverslagen werden afgelezen en met belang stelling gevolgd, waarbij het voor al de aandacht trok, dat er zoo'n ruim gebruik wordt gemaakt van de Chr. bibliotheek, welke in een groote behoefte blijkt te voorzien. Het is maar jammer aldus het verslag, dat zij hare vleugelen nog niet wijder kan uitslaan, daar de middelen r.u ontbreken. Wie helpt daaraan, zoo wordt gevraagd. Na de revue over 1927 kwam de heer van Harn aan het woord en sprak over het onderwerp: „Tweeërlei vrouwen-typen'". Spr. stelde de moderne vrouw tegen over de christelijke vrouw en teekende in schoone, boeiende woorden de belde typen. Met gespannen aandacht vo>gde men den spreker, die zich een goed redenaar toonde. Na de inleiding werd op onder houdende wijze debat gevoerd, met het gevolg, dat hetzelfde onderwerp in een volgende ver gadering nogmaals in bespre king zal komen. Nadat nog eenige zaken de vereeniging betreffende, waren behandeld,' dankte de voorzitter den spreker en de toehoorders en voldeed de heer van Harn aan het verzoek om de vergade ring met dankzegging te beëin digen. Konijnen- en Pluimvee- vereeniging. Zaterdag hield deze vereeni ging haar jaarvergadering en gaf de voorzitter te kennen, dat de vereeniging op vooruit gang mag terugzien. Het aantal leden bedraagt 83 en de gehou den tentoonstelling is dezen winter ook weer naar wensch geslaagd. Aan den burgemeester is het eere-voorzitterschap op gedragen en door dezen met genoegen aanvaard Spr, dankt bij deze gelegenheid allen die tot het welslagen van de ten toonstelling hebben meegewerkt en het bestuur behulpzaam waren. Ingekomen was een verzoek van den bode om zijn belooning van 15 op 30 te brengen. Het bestuur liet de beslissing aan de vergadering over. en deze was overtuigd evenals ook het bestuur, dat het werk niet zoo n belooning eischte en ook de kas zich deze uitgave niet veroorloven kon Toen dan een der leden zich bereid verklaar de dat bode werk voor f 15 te willen doen, werd dit gaarne aanvaard. Aan de zustervereeniging te Souburg zal weer een eereprijs worden geschonken voor hare tentoonstelling met 2e Paasch- dag aanst. Het jaarverslag van den secr - penn. luidde gunstig Er werd ook hierin herinnerd aan de tentoonstelling. Er waren 290 dieren ingezonden van goede kwaliteit Daar volgens het nieu we stelsel gekeurd werd. vielen er niet zooveel prijzen als ge woonlijk Het pluimvee werd met kunstlicht gekeurd, wat niet wenschelijk geacht wordt. Het aantal bezoekers was 880. De u tgaven voor de tentoonstelling bedroegen f 1068,09 en de in komsten f 890 88, zoodat er t 177 11 tekort is, De vereeni- gingskas sloot met f759 20 aan uitgaven en f 727 65 aan in komsten, zoodat er een kaste kort is van 31.55 De vereeni ging heeft echter bezitting n, die' dat tekort verre overtreffen. Na dit yerslag kwam de be stuursverkiezing aan de orde. De heer C' J. Schieman wenschte geen voorzitter te blijven en alzoo werd in diens plaats gekozen dhr C den Toom, wachtmeester bij de mare chaussee alhier. Dat men in hem de politie niet vreesde, bleek daaruit, dat hij 34 van de 36 stemmen kreeg. Als commis sarissen werden gekozen C. J. Schieman vnd en P. A. Loof Bij acclamatie werd besloten weer 'tentoonstelling te houden, doch men zal dan het inschrijf geld verhoogen, terwijl de klasse prijzen ook iets verhoogd zullen worden De eereprijzen, die nu te eenzijdig waren, zullen meer gelijkelijk verdeeld worden, en ook op ander gebied zal gepro fiteerd worden van de opgedane ervaringen, want met iedere tentoonstelling leert men. *Een voorstel om den secretaris f 50 salaris te geven kelderde, doch met bijna alg stemmen werd aangenomen een voorstel om naast het abonnement op A vicultura den secretaris nog 125 salaris te geven. De functie secr.-penn werd gesplist en tot penningmeester benoemde het bestuur P. A. Loof. Verkoopingen. 1 Mrt2 uur, 20 gem. bouw land te Zaamslag, bij C. de Regt. 1 Mrt., 5 uur, Hotel Hartog- Soesman te Terneuzen. 2 Mrt., 11 uur, boereninspan van B. van Opdorp te Hoek. 8 Mrt, 12 uur, boereninspan van F. van Dommelen te Hon- tenisse. 8 Mrt., half 3 uur, een huis met schuurtje, erf en bouwland te Axel, bij J. J. de Lozanne. 15 Mrt, 3 uur, 5 huisjes enz., te Axel, bij H. P. Dieieman-Koole. „Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen." Naar wij vernemen zal de jaarlijksche collecte, ten bate van de Nationale Stichting„Te huis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen eerstdaags plaats hebben. In dit tehuis, waar on- vermogenden geheel kosteloos opgenomen zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken Godsdienst en over tuiging. Reeds vanaf de oprich ting bleek, uit het groot aantal aanvragen om opname, hoezeer naar deze instelling werd ver langd en nog steeds komen aan vragen om opname in. Om'de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen, is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind!! Wilt ge u even ver diepen in de beteekenis van dit woord Slechts één oogenblik nadenken over de mogelijkheid, dat gij-zelf blind waart? Zijn de blinden niet bijkans de ongeluk kigste stervelingen in onze veel- eischende samenleving en mogen wij hen zonder meer laten dolen in dien nacht waarop geen dageraad volgt Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkerds iets te verzachten De Stichting Wolfhezen moet zoo goed als geheel van Natio nale liefdadigheid bestaan Laat toch ieder helpen naar ver- mogen! Houdt allen Uw gift gereed.! Sportnieuws. Zceuwsche Voetbalbond. In de le klas B is Zondag de beslissing inzake het kampioen schap gevallen, doordat Breskens erin geslaagd is na spannenden strijd Clinge met 1 0 te kloppen. Door deze overwinning heeft Breskens definitief beslag gelegd op den kampioenstitel met 17 punten uit 10 wedstrijden. Axel kan het hoogstens nog tot 16 punten brengen als de laatste wedstrijd tegen Ter Neuzen II gewonnen wordt en zou daardoor, evenals het vorig seizoen, als no. 2 eindigen, met 1 punt achterstand op de kampioenen. Axel II zorgde voor een groote verrassing, door een schitterende 6 0 overwinning op Zeeuwsch- Vlaanderen uit Sas van Gent, waardoor ze tevens de leiding in de 2e klas veroverden. De jonge Oranjemannen speelden een partij voetbal, waartegen de Sassenaars niet opgewassen bleken en bij de rust had Axel dan ook reeds een veiligen 30 voorsprong. Het eerste half uur na de rust spanden onze stadgenooten zich niet meer zoo in, tengevolge waarvan de gasten wat meer op den voorgrond konden treden, zonder evenwel de Axelsche ver dediging te kunnen passeeren. Toen kwam de Axelsche aanval nog eens geducht opzetten, waar tegen de achterhoede van Sas vrijwel machteloos stond. Nog 3 maal werd het Sassche doel doorboord en daarmee de eind stand tot 6—0 opgevoerd. Hontenisse was op bezoek bij Clinge 11 en keerde met een 6—0 overwinning huiswaarts, zoodat de reserve's van Clinge de laatste plaats op de ranglijst wel niet meer zullen ontloopen. COMPETITIESTANDEN Z. V B. 27 Februari. Eerste klas B. i Punt. ij Tweede klas B. Gel. 1 Geprepareerde zaaigranen. De heer A. P. Trommel te 's-Gravenbage, die mededeelt een uitvinding te hebben ge daan met betrekking tot het prepareeren van zaaigranen, beeft, naar hij meldt, met mede' werking van den beer A. v. df Edelachtb. Heeren, Gezien de groote, langdurige en ieder jaar terugkeerende werkloosheid, nemen ondergeteekenden allen werk loozen (meerendeels kostwinners) in uwe gemeente, de vrijheid U met ge- pasten eerbied te verzoeken, zoo spoe dig mogelijk werk te verschaffen, daar de nood thans begint te stijgen, gezien de kleine voorraden levensmiddelen thans hun einde beginnen te naderen en aanvullen onmogelijk is. Daar wij van meening zijn, dat er door U tot heden nog weinig moeite is gedaan, om werk te verschaffen, ïqo vragen wij nogmaals beleefd als« nog een ernstige poging te willen aanwenden. Daarbij spreken wij onze meening uit, dat er veel te weinig en op ver keerde tijden in 't jaar met de polder besturen en particulieren geconfereerd wordt. Dat wij (of tenminste velen onder ons) ervan overtuigd zijn, dat er hiel war werk tot stand kan komen, als er tenminste van uwe zijde en van de reeds genoemde lichamen maar mede werking is. Dat het een raar verschijnsel is, nu de nood steeds grooter wordt, dat nu aan een gemer ntebedrijf, met name de Gastal riek. waar tot heden t>e nog enkele losse menschen werkzaam wi- ren, d t r u als 't ware geheel stop gezet is, iets wat we nu niet zoo erg voorbeeldig vinden in 't oog van an dere werkgevers. Dat het naar onze meening zoo goed als zeker kan genoemd worden, dat als er geen werk kan gegeven worden, er dan een wreede armoede en een daaruit voortvloeiende onverschillig heid het gevolg zulen worden. Daarbij spreken we den wensch uit, dat als het moest blijken, dat alle po gingen aangewend, om werk te ver schaffen, op niets moeten uitloopen, er dan zoo spoedig mogelijk een a 1- g e m e e n e steunregeling tot stand zal worden gebracht Vr endeijk verzoeken wij, zco mo gelijk b nnen enkele dagen na uwe vergadering een bevredigend antwor rd te mogen ontvangen, of tenminste daden te zien. Aan den Raad der gemeente Axel. Geeft inel verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende, baas-fitter aan uwe Gasfabriek sinds 1 Februari 1928; dat het hem nu reeds gebleken is, dat werken onder of samtnwerken met den heer Wiechman, Directeur der Gasfabriek, in de gegeven omstandig heden een onmogelijkheid is, hetgeen cuidelijk is als mep. weet dat De Directeur heeft voorgenomen, „de nieuwe baas-fitter te zullen weg pesten", en de volgende middelen tce- gepast om dit doel te bereikep: a. aan den fitter Moerland was door den Directeur althans in diens bijzijn bij monde van den heer Paijens scher- pelijk bevolen geenerlei inlichting te geven van welken aard ook en werd hij de stommerd te spelen opgedragen b. toen enkele dagen n5 zijn in- diensttreden op 7 Februari eenzuivei- kist moest worden verschoond, Dleek dat in 't geheim.reeds de kraan was verdraaid (wat te voren reeds was af gesproken) blijkbaar om den baas bij het omschakelen in de war te brengen en het bedrijf zoodoende spaak te laten loopen c. Toen nij bij ,'t Zwaantje" was op weg naar Terneuzen, teneinde eene voorziening te treffen omtrent de gas motoren aan de fabriek die beide in slechten toestand verkeeren werd hij op last van den Directeur terug ge roepen, omdat oo de fabriek de zaak verkeerd liep. Bij zijne onmiddellijke terugkeer bleek er in het geheel niets aan de hand te zijn. Dit moet als een aardigheid van den Directeur be- sehouwd worden d. de eerste dagen werd hij op den voet gevolgd, terwijl op de fabriek de zoon van den Directeur hem overal naliep als spion, blijkbaar om zijne fouten aan vader over te brengen, die door het ontbreken van voldoende in lichtingen best hadden kunnen vojr- komen. Op last van den Directeur moest hij twee laadntachines met kolen wegen, welke gewicht was 131 en 136 K.G. Door den Directeur wordt dit als daar deugd niets van voor foutief aar ge nomen daar toch de baas met twee stokers de juistheid kunnen veridaren. Op 19 Februari heeft de baas een wagon cokes opgeladen, inwendige maten gemeten tn tot een aantal van 217 H.L. kon er opgeladen worden heb ik dat afgerond naar 225 H.L. waar de Directeur een misbaar over maakte, dat het 250 H.L. moest zijn, waar de baas geene verantwoording voor wil nemen. Bij eventueele reclame van den ontvanger der wagon zou onder geteekende de schuld krijgen en straf- oaar zijn. De zaken die de Directeur ni de Gascommissie-vergadering van 14 Fe bruari met hem moet bespreken, wor den alle op een buitengewoon onaan gename wijze besproken, zoo irritee rend, dat het onmogelijk is, dit langer te verdragen. Dat in de gascommissie-vergadering aan het licht is gekomen, dat de be schuldiging door mij gedaan, allen op waarheid zijn gegrond en de Directeur op het dri igend bevel van de com missie om een beteren weg te be wandelen nog niet opgevolgd en nog steeds dezelfde bedoeling heeft) dat het hem voorkomt dat de han delingen van den Directeur niet zijn, zooals van een mensch met een ge zond verstand, en he' best mogelijk is, dat hij etn of andere keer in tei hem gespannen strik valt, waardoor stagnatie in het bedrijf met al de'ge- volgen van dien, zou kunnen ontstaan en zijn reputatie als goed vakman verloren zou zijn, welke kans hij he- slist niet wil en niet mag loopen; dat hij wel gaarne in zijne tegen woordige betrekking zou willen blij ven omdat, zoowel de we.kkring, het personeel, als de stad Axel hem be* valt, maar de Directeur het hem on mogelijk maakt, zijn werk langer te doen. Reden, waarom ondergeteekende be leefd uwen Raad verzoekt tusschen- beide te komen om aan dezen onhoud bare t toestand een einde te maken, daar berisping en terechtwijzing niets uithalen en nimmer iets zullen uilhalen. Mocht uwe Raad een dergelijk ambtenaar als mijn Chef blijven hand haven, dan ziet hij tot zijn grooten spijt zich genoodzaakt uwen Raad of B. en W., die hem benoemden, te ver zoeken, om hem eervol te willen ont slaan en wel op den datum dat boven genoemd bekluit valt. 't Wel doende, J, NIEUWENHUIZE, Baas-fitter, Axel. Vereeniging Gesp. V O <u O k_ Doelp. Breskens I 10 8 1 1 17 29-8 Axel 1 9 7 0 2 14 39-16 Clinge I 10 7 0 3 14 39-17 DeZeeuwenl 10 4 0 6 8 28-23 Vlissingen III 10 2 1 7 5 14-55 Terneuzen II 9 0 0 8 0 14-44 Vereeniging O. r. OJ O Gew. c 3 CL Doelp. Axel 11 8 5 2 1 12 32-12 Z.-Vlaand. 7 6 0 1 10 36-12 Hontenisse 7 3 3 1 9 26-18 Grensstr. 6 2 2 2 6 16-14 Hulst II 7 1 1 5 3 10-16 Clinge 11 9 1 0 8 2 8-59 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2