De Liefde, die twijfelt. Nieu ws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen. No. 93 DINSDAG 28 FE BR A UI 1928. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De oorlog buiten de wet. Wie het wereldgebeuren met belangstelling volgt en de stem mingen en uitingen der verschil lende volken op de juiste wijze weet te waardeeren, kan in het jongste Amerikaansche voorstel tot het „buiten de wet stellen" van den oorlog, in een voorgesteld verdrag met Frankrijk, dat tot andere landen zou kunnen worden uitgebreid, de kristallisatie zien van de Amerikaansche opvatting omtrent de „buiten de wet stelling" van den oorlog; belichaamd dus in een verdrag. In Engeland heeft dit voorstel hoewel het tot Frankrijk gericht werd meer sympathie gevonden, dan in Frankrijk zelf. Frankrijk, nog steeds niet geheel vrij van een zekere vrees voor een aanvals oorlog, kan zich nog niet geheel onttrekken aan de oude idee, dat onder bepaalde omstandigheden oorlog noodzakelijk is en daarom verschuilt men zich aan de Seine achter het Volkenbondsverdrag, dat alleen den aanvalsoorlog veroordeelt, doch een verdedi gingsoorlog duldt. Terwijl de practische Amerikaan in een logische en consequente rede neering eiken oorlog wil uitsluiten, omdat zooals trouwens alle groote staatslieden over de ge- heele wereld ons herhaaldelijk in de afgeloopen jaren hebben verzekerd de oorlog als werk tuig in de internationale politiek toch feitelijk heeft afgedaan, omdat er nooit door een oorlog ook maar eenig geschil op juiste wijze kan worden opgelost en de oorlog juist een bewijs is, dat men zichzelf niet in staat acht op intelligente wijze vraagstukken te bespreken en door een zuivere arbitrale uitspraak op te lossen. Terecht wijst men er in Amerika op, dat het onmogelijk is om onomstootelijk vast te stellen wie bij een schending van den vrede nu eigenlijk de aanvaller of vrede verstoorder is. Dat de Fransche pers al bij voorbaat het Ameri- Duitsche Vertaling. (25 «Daar zou hij minstens tot den volgenden morgen hebben moeten wachten, omdat de wer ven op zulk een mogelijkheid in geen enkel opzicht zijn voor bereid. Het blijkt dus weer, dat wjj een vergelijking met geen enkele natie ter wereld behoe ven te vreezen, want zooals be kend, houden de Duiischers zich anders voor de eerste zeemogend heid en hun inriehtingen voor voorbeeldig. Maar hier kunnen ze toch nog wat leeren, en de kapitein, die overigens zeer be seheiden optrad, zal in ieder ge val erover spreken. De «Pinguin* is op een rif geloopen en zwaar beschadigd. Met het besturen schijnt het dus ook niet in orde geweest te zyn. Nadere opgaven morgen. We beeten den Duit- schers bartelyk welkom Maria Magdalena was onder het voorlezen afwisselend rood en bleek gewoiden en haar hart klopte tot in baar keel. kaansche voorstel in strijd met het Volkenbondsverdrag acht, omdat het Volkenbondsverdrag dan den verdedigingsoorlog nog duldt, is eigenaardig. Men kan zeggen, dat het Amerikaansche voorstel verder gaat dan het Volkenbondsverdrag. Maar van een strijdigheid met den geest van het Volkenbondsverdrag, kan men toch in trouwe niet spreken. Wij allen hebben het betreurd, dat Amerika van den Volkenbond niet weten wilde. Doch het zou onverstandig zijn, het Amerikaan sche standpunt te willen veroor- deelen. En wie kan zeggen of dit Amerikaansche voorstel, zij het wellicht in „embryo", niet het begin kan vormen van een wereld overeenkomst tegen den oorlog want heel duidelijk is het nu wel, dat er alom een zeer dringende behoefte bestaat, om zich nu eindelijk eens te ontdoen van de latente dreiging van een kolossale ramp, welke de toepassing van een barbaarsch „middel" wat de oorlog toch is onvermijde lijk meebrengt. En het woord van Wendell Philips is heel juist, dat „dringende behoeften de noodige bekwaamheid scheppen om ze te vervullen". De wereld heeft dringend behoefte om den oorlog „buiten de wet te stellen". Welnu, dan zal de wereld ook ongetwijfeld de juiste bekwaam heid ontwikkelen en de.juiste middelen vinden, om in die behoefte te voorzien. De idee van het „buiten de wet stellen" van den oorlog is in Amerika afkomstig van de „isola- tionisten", van hen, die strikt afkeerig van den Volkenbond waren, en deze idee was bedoeld als een vervangingsmiddel voor den Bond. Later werd die idee door de andere vredesvrienden welke Amerika in zeer sterke mate telt overgenomen. Het verschil tusschen het Amerikaan sche voorstel en het Volkenbonds verdrag is, naar het schijnt, op het oogenblik ook nog ditdat de Amerikanen den oorlog geheel willen uitsluiten, en geschillen door een internationaal hof willen »Dat is gemeen riep ze boos opspringend, toen haar vader uitgelezen had. «Wat?* vroeg de heer Heyde- bringk verbaasd en liet de krant zinken. »Dat is gemeen herhaalde Maria Magdalena. De Duitsche zeeofficieren zijn de beste ter wereld en behoeven van niemand wat te leeren 1 Een ongeluk kan men niet voorkomen, dat over komt anderen ook en nog veel meerMaar zoo daarover te schrijven, rs eenvoudig gemeen «Magda!* riep Mevrouw H<>y- debringk uit, «Maar Magda !c Doch het jonge meisje luisterde niet naar haar en verliet in vliegende haast de kamer. Geheel uit het veld geslagen door de onverwachte gevolgen van zyn voorlezen keek de heer fleydebringk ïtjn vrouw aan en vroeg: >Wat is daar aan de hand »Och, niets bijzonders dwong Mevrouw Heydebringk zich met eenige moeite tot een klein leu gentje. »Je weet, dat Magda zich volkomen Duitsch voelt en zich als Duitsche beschouwt I* sik zou het haar ook niet anders raden i< bracht haar man in het midden l« doen oplossen, terwijl dit hof echter geen dwang zou kunnen uitoefenen door andere mogend heden, om de uitspraken van het hof te doen eerbiedigen. Terwijl het Volkenbondsverdrag de inter nationale sancties kent. Indien men van goeden wille is, kan echter zeker een oplossing en een verzoening der verschil lende standpunten bereikt worden. Hetgeen tot enorme besparingen zou kunnen leiden. Want ter-echt merkte Lloyd George onlangs in een rede op Er worden in Europa nog 15.000.000 mannen voor oorlogswerk getraind. Dat is een gevaar voor Europa. Wat een wonderlijk iets zou het zijn, indien dez^ mannen, in plaats van voor den oorlog, in de kunst van den vrede geoefend werden. Afsluiting van arbitrage- verdragen. Een „Exchange" telegram uit Washington, zegt, dat men daar verwacht dat binnen veertien dagen officieele onderhandelingen zullen worden geopend nopens een arbitrageverdrag tusschen Amerika en Italië en waarschijn lijk ook met Duitschland, op denzelfden voet als het arbitrage verdrag met Frankrijk. Dit laatste komt binnenkort voor den Senaat der Vereenigde Staten. Waarschijnlijk zal de commissie voor de buitenland- sclie betrekkingen uit den Senaat het voorgestelde verdrag onder zoeken en minister Kellogg zal voor die commissie verschijnen. Reuter verneemt, dat de Brit- sche regeering zich bezighoudt met het bestudeeren van den tekst van het ontwerp-arbitrage- verdrag, dat de regeering der Ver. Staten onlangs gelijktijdig aan de Britsclie en dejapansche regeering heeft doen toekomen. Het komt overeen met dat, door de Ver. Staten aan de Fransche regeering voorgelegd en dat onlangs het onderwerp van onderhandelingen heeft ge vormd en ten slotte tot de basis is gemaakt van de Fransch-Ame- rikaansche overeenkomst. Mevrouw Heydepringk kon een glimlachje niet onderdrukken, toen ze voortging »Dat is ook vanzelfsprekend, al leven we ook anders heeiemaal op zijn Eogelsch. Maar sedert dien nacht in het hotel Ja, dat weet ik 1 Dat weet ik bromde de heer Heydebringk en keek een oogenblik nadenkend voor zich uit »Als hy nog leefde zou hij toeh eeus gcschreveu hebben vervolgde by. Mevrouw HrydebriDgk drukte haar zakdoek tegen de oogen, om de opkomende tranen te ver bergen en fluisterde: «Die arme jongen >Ik moet nu de stad in ging haar man voort, terwijl hij op stond, en weinige minuten later joeg de door twee volbloed heng sten getrokken wagen door de stoffige straat. Zooals iederen morgen wilde de koetsier naar het in de Wai- lacestraat gelegen kantoor van zijn meester rijden, doch het korte bevel«Linksaf naar de dokken 1« deed hem een plot selinge wending maken, en een half uur later stond de heer Heydebringk naast het droogdok, dat den «Pinguïn* op- Kameroverzicht. We meldden reeds, dat ver schillende bezwaren de aanne ming van de begrooting van Curasao in de Tweede Kamer twijfelachtig maakten. Minister Koningsberger is er door het doen van vergaande toezeggingen in geslaagd haar in veilige haven te brengen. Het eerste bezwaar gold dat van de politie-reorganisatie, welke ten gevolge had, dat Curagao zelf een gedeelte van de kosten zal moeten dragen. De Minister Koningsberger zei toe, dat volledig aan de bezwaren zal worden te gemoet gekomen. Nog moeilijker had Z. Exc. het bij het tegemoetkomen aan de wenschen van de voorstanders van het bijzonder onderwijs. Hij had reeds verklaard eene poging te zullen doen om de volkomen gelijkstelling te verkrijgen. Maar hij kon geen zekere toezegging doen, omdat zoowel de mede werking van den Kolonialen Raad als die van den minister van Financiën werd vereischt. Maar de Roomsch Katholieken dreigden tegen te zullen stemmen, als niet de bedoelde gelijkstelling onom wonden werd toegezegd. En aan gezien reeds bekend was, dat ook de sociaal-democraten hun stem aan dg begrooting zouden ont houden, bleef er voor den Mi nister niets anders over dan toe te geven, waarna de begrooting met 57 tegen 18 stemmen (die der sociaal-democraten) werd goedgekeurd. De begrooting van de Staats mijnen ontmoette geen bezwaar. Wel werd veel geklaagd over den ongunstigen toestand, waarin het mijnbedrijf nog steeds verkeert. Het Wetboek van Strafrecht zal waarschijnlijk worden aangevuld met eene strafbedreiging tegen de flesschentrekkers. Wat zijn fles- schentrekkers Het wetsartikel omschrijft hen als degenen, die er een beroep of gewoonte van maken goederen te koopen met genomen bad. Een haastig voorbylooponde matroos hield hy aan met de vraag »Is de eerste officier aan boord »Nee, die is onder in het dok en bekijkt het schip luidde het antwoord. «Die heeft nu ook geen tydDaarmee liep de matroos verder. Met een kort besluit wendde de heer Heydebringk zich toen tot deo schildwacht die met het geweer aan den schouder heen en weer liep en vroeg «Hoe heet uw eerste officier Kan ik hem misschien spreken «Luitenant Felsl* antwoordde de wacht. «Maar spreken bunt u hem niet. Er mag niemand aan boord «Dan wilt u wel zoo goed zijn hem dit kaartje te geveD zei de heer Heydebringk, nadat hy een paar woorden op zyn visite kaartje had geschreven. De man nam het kaartje, draaide zich om naar den «Pin- guin« en riep: «Hé, Willem, breng dat eens in de kamer van den eersten officier I* Willem kwam over de loop plank aanzetten, nam het kaartje, bekeek het van alle kanten eu Ui heel ongegeneerd wat er op- het oogmerk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goederen te verzekeren. Maar hoe moet men aantoonen, dat de betrokken per soon, dat oogmerk heeft gehad Wij vreezen, dat de meesten van hen, die men in het dagelijksch leven gewoon is tot de flesschen trekkers te rekenen, buiten ver volging zuilen blijven. De wijziging van de Archief wet 1918 ontmoette geen princi pieel verzet. De bepaling, dat overbrenging van gemeentelijke archiefbescheiden naar het Rijks archief door de Regeering kan worden bevolen, werd aange nomen. Zeer uitvoerig heeft de Kamer vervolgens stil gestaan bij de be handeling van het z.g.n. radio- ontwerp. De voorgestelde rege ling wil alles overlaten aan al- gemeene maatregelen van bestuur, waarin het radioverkeer, behou dens dat, hetwelk bestemd is voor het overbrengen van tele grammen en het voeren van ge sprekken, zal moeten worden geregeld. Minister van der Vegte wil aansturen op een nationalen radio- omroep, waarin alle richtingen tot uiting zullen kunnen komen. Is dit niet een weinig al te opti mistisch De verschillende sec ten en groepen, waarin ons volk verdeeld is, zullen tot zulk een samenwerking nooit zijn te be wegen. En van rechtsche zijde werd dan ook reeds thans tegen deze regeling krachtig stelling genomen. Men beschouwt daar een neutralen omroep als zuiver conservatief-liberagl. Maar de minister is van meening, dat de radio-wereld zelf wel den weg zal aanduiden. Als men het be ginsel van gelijk recht voor allen maar in het oog wil houden, vreest Z E. niet. of men zal in een poging tot samenwerking slagen. Voor Indië is de zaak nog lastiger te regelen. Daar zijn verschillende zendingen tegelijk uitgesloten en moet dus een keuze worden gedaan. Philips zal het stond, toen nam bij den vreem deling van top tot teen op en verdween weer. «Dank u well* Mynheer H'y- debringk nam zijn hoed ai en ging terug naar zijn rijtuig. «Naar huis Vooruit De koetsier wist wat dat be- teekende en liet de paarden flink draden. Toen de wagen het stads gewoel uit was eu de open landweg bereikte, klonk weer het bevel; «Vooruit I* en het rijtuig vloog over den weg. Voor de koetsier nog de dam pende, met schuim bespatte die ren met een kraebtigen ruk voor de huisdeur geheel tot stilstand had gebracht, was Heydebringk uit den wagen gesprongen en stormde het huis binnen. «Adbb 1 Magda!* riep hy met schallende stem. «Mevrouw is in den tuin en de juffrouw is uitgereden I* meldde de toegsuelde bediende, die te gelijkertijd door de uitdrukking van zyn gezicht zyn afkeuring te kennen gaf over dit hoogst onceremonieele gedrag van zyn meester. «Loop zoo hard je kunt 1 Vraag ot Mevrouw in myn kamer komt 1 Qumiddellyk L {Wordt venmig,) AXELSCH COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1