Persil Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprntol. Bij alle Drogisten. 1 op alle scholen in Nederland minstens één uur in de week les wordt gegeven in de „Regels van het verkeer op den weg". AXEL, 24 Februari 1928. De agenda voor de a s. Dins dag alhier te houden openbare Raadsvergadering bevat de vol gende punten 1. Vaststellen notulen. 2- Ingekomen stukken. 3. Verzoek van P. Ie Feber Jr. tot aankoop van een perceel grond in de Prins Hendrikstraat. 4. Schrijven van J. Nieuwen- huis, baas-fitter, inhoudende een klacht over de behandeling, die hij bij het gem. gasbedrijf onder vindt. 5. Vaststellen wijziging van de gem.-begrooting 1927 en de begrooting van het gasbedrijf over 1927. Ingezonden Mededeelingen Orelio. Gisteravond gaf de Alg. Zang- vereeniging „Orelio" weer haar jaarlijksche uitvoering voor de donateurs, enz. in haar repetitie lokaal, dat voor deze gelegenheid versierd was tot een feestzaal met tooneel en orkestafdeeling Na verwelkoming door den voorzitter werd ingezet met het uit volle borst gezongen „Bonds lied", waarna nog een viertal nummers volgden, als oude be kenden, maar die niettemin goed werden uitgevoerd, bewust als men was, dat het bij een uit voering ook goed moet zijn. Na de pauze volgden weer een 5-tal liederen, waarbij drie nieuwe nummers. In 't geheel genomen kenmerkte de zang zich door forschheid, vooral de alt, die zeer sterk staat, maakt het de overige partijen niet gemakkelijk. De nieuwe nummers zijn ook wel wat liedjesachtig. We gelooven, dat de directeur zijn krachten een beetje onderschat en gerust wat meer eischend kan worden in zijn repertoir. Toch is het altijd beter eenvoudig en goed vooral op het gebied van kunst dan zich te ver te wagen. Zooals gebruikelijk werd de zang afgewisseld door tooneel en weer kregen we, behalve een lachsucces, van de „Hengelaars club van Knuppelveen* een operette. Het zou te ver voeren om een beschrijving te geven, van de aardige tooneeltjes, die „De Wolf in 't gebergte" te zien gaf. Het familietafereel speelt zich af in Zwitserland en de costumes waren daarnaar gearran geerd, maar ook de omgevingEen amateur, in wiens handen het penseel blijkbaar vertrouwd is, had zijn diensten geboden en gezorgd, dat niet ten onrechte werd gezongen Nergens glanst de zon uit schooner blauw glazuur over wouden, bergen en dalen, en Max in waarheid kon zeggen tot „zijn" Roosje nergens zijner schooner meisjes, dan in 't heer lijk (Axelsch Zwitserland. Het is geen gebruik om per sonen te noemen en daarom vol staan we met te zeggen, dat waar allen hun best deden om succes te behalen, de spelers daarin volkomen slaagden. Het zangspel werd dezen keer begeleid door een klein orkest, onder leiding van den directeur, den heer Blansaart, wien het ook na de vele moeitevolle avonden van studie een voldoening zal ge weest zijn, dat het geheel zoo'n welgemeend applaus inoogstte. Men was over alles tevreden, behalve over de plaatsen, waar mede weer gewoekerd was, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen, zoolang er geen grooter gebouw is. Oeneraal Tonnet. Dinsdagavond trad alhier voor de Burgerwacht op de hoogedel- gestr. heer J. C. C. Tonnet, ge- pens. generaal, thans wonende te Vorden. De voorzitter, de heer J. M. Oggel, verwelkomde den spreker benevens den Burge meester, de genoodigden en de aanwezige leden der Burgerwacht met een korte inleiding en sprak zijn voldoening uit, dat velen waren opgekomen en daardoor blijk gaven in te stemmen met een algemeen streven naar orde en plichtsbetrachting ten opzichte van maatschappij, vaderland en koningin, het doel der Burger wacht. Hierna werd staande het Wilhelmus aangeheven, begeleid door eenige muzikale Burger wachters, die daartoe een blaas instrument hadden meegebracht Daarop nam generaal Tonnet het woord en begoneen praatje. Laat ons direct zeggen, dat het een praatje bleef, want wie ver wacht had, dat nu er een gene raai, zoo'n hooge oome aan 't woord kwam, men zou gaan triilen van vaderlandsliefde en we zouden worden verplaatst naar de vuurlinie, waar gekletter van wapens, geratel van kanonnen, enz. en getrappel van paarden ons zou vervullen, had het mis Nog eenshet begon met een praatje over bloemkool in een tuintje, maar het praatje nam al heel vlug een wending, zoodat we waren „ingenomen" door een causerie waarbij wij groote men- schen den generaal, als kinderen bij den schoolmeester, aan de lippen hingen. Begonnen als een eenvoudige rentenier, voelde de spreker zich weldra één met zijn gehoor en de toehoorders met hem, terwijl zoo nu en dan heel fijntjes uitkwam, dat de man, die voor ons, tus- schen ons en achter ons stond een katheder wenschte hij niet toch heel ver boven ons stond in staatkundig en maat schappelijk inzicht. Hij vertelde ons eigenlijk niets, dat we niet wisten en toch wist hij een be langstelling in te boezemen, dat men de ooren zou verlengen, om toch maar geen woord te missen van hetgeen hij zeide. Het was een en al voordracht en tactiek, matig gekruid met gepaste humor, die generaal Tonnet op meester lijke wijze wist te hanteeren, om het gehoor op zijn hand te krijgen om dan het oogenblik waar te nemen, waarin hij dingen zeggen zou, die voor ons en ons vader land van het hoogste gewicht waren. De lezer vergeve ons, dat we in plaats van een verslag van het gehoorde, meer een karakter schets geven van den spreker, maar waar ieder der toehoorders daar vol van was, moest het ons uit de pen, dat hier nimmer een „officier" is geweest, die zich zóó burger voelde en zoo'n po pulariteit meent te verwerven. Generaal Tonnet begon dan met erop te wijzen, dat het met de vermindering van de Rijks subsidie voor de Burgerwacht wel mogelfjk zou zijn, dat de belangstelling daarvoor verflauw de en hij daarom gezonden was om hier en daar eens poolshoogte te nemen en zoo noodig de man nen eens op te kikkeren. Nu, dat kon men aan Zijn HoogEdelGestr. best toevertrouwen. Spr. wees op het verschil tus- schen revolutie en evolutie en kwam zoo tot het socialisme en communisme. Hij schilderde het communisme als een dwaasheid, een verwaandheid tegenover Gods macht, maar tevens als een groot gevaar voor de geheele wereld, nu dat zijn vertakkingen zoo wijd en systeemmatig heeft geplaatst. Men wacht slechts op het oogen blik dat gunstig is voor de re volutie, het stootje, en daarom moet de Regeering steeds waak zaam zijn om hun geen dag en geen uur te geven, waarop zij die gelegenheid zouden kunnen aan grijpen. Nu ja, we hebben het leger, zoo zegt men. Maarzijn dat allen getrouwen En om déarvan zeker te zijn, heeft jhr. Dumaer van Twist het instituut der Bij zondere Vrijwillige Landstormers gesticht, als een corps, waarop men rekenen kan. Naast dit corps staan de Burgerwachten, die een zuiver plaatselijke beteekenis heb» ]?en» Zij nemen af in aantal, wat Geneest en Verfraait de Huid niet goed is, want spr. liet uit komen dat ze, ofschoon nü niet direct noodzakelijk zijn, ze toch onmisbaar zijn, want spr. is over tuigd, dat van af het oogenblik, dat er geen Burgerwachten zouden zijn, revolutie iederen dag kan uitbreken. Duidelijk stelde spr. in het licht welk verband er be stond tusschen de Vrijw. Land stormers en de Burgerwachten, die een preventieve beteekenis hebben. In de geestdrift van de Burgerwacht zit de kracht van den Landstorm. Als de Land storm weet, dat de Burgerwacht op haar plaats is, gaat men gerust van huis en gedragen door de liefde voor volk en maatschappij zal hij zich teweer stellen tegen degenen, die trachten de orde omver te werpen. En dat die mógelijkheid niet denkbeeldig is, is bewezen in Indië, waar het Burgerlijk en Militair gezag den avond te voren nog niet wist, dat er een com munistische vereeniging bestond, toen opeens er revolutionaire op stootjes kwamen, welke geheel Java door waren georganiseerd. Ook in ons land is gebleken, in 1918, dat men durft en gelukkig had mr. Troelstra zich vergist, maar zonder de Burgerwachten zou het anders geloopen hebben en wie weet of men nóg niet zegttoen hadden we die fout gemaakt, maar nu zullen we het beter doen. De bespreking werd onder broken door een pauze, waarin ons volkslied werd gezongen, en een driewerf hoera op ons Vorstenhuis werd aangeheven. Na de voordracht werd ge legenheid gegeven om eenige vragen te stellen en ook deze werden weer even gemoedelijk door den spreker beantwoord. De burgemeester vond hier ge legenheid om generaal Tonnet te danken voor de vriendelijke woor den ten zijnen opzichte en de voorzitter was zeker aller tolk, waar hij den generaal warme woorden van hulde en hartelijken dank bracht voor het gesprokene. De bijeenkomst was matig be zet, maar ook hier gold misschien, wat de generaal zeide, dat het niet zit in de vele menschen, maar de juiste en als spr. hoopte, dat zijn woorden weerklank mochten vinden, dan gelooven we, dat in Axel die hoop ver wezenlijkt zal worden. Aan het slot nog één vraag: Mogen we generaal Tonnet „tot weerziens" toeroepen, ook al wordt het niet noodig geacht? MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Groene Krais. Na de ruime en practische bekendmaking, die van de ver gadering van de „Groene Kruis" vereeniging alhier was gegeven, had men mogen verwachten, dat het aantal bezoekers grooter zou geweest zijn, doch het bedroeg slechts 42. Natuurlijk wordt de komst der aanwezigen dan dub bel gewaardeerd, want als de vereeniging ruim 930 leden telt, zou men kunnen zeggen, dat dan ieder ongeveer 25 leden verte genwoordigt. De voorzitter, de heer Kruijsse, opende op gewone wijze de vergadering, en gaf het woord aan den secretaris, den heer P. Le Feber Sr., die daar van een ruim gebruik maakte door de voorlezing van zijn als steeds nauwkeurig gestelde no tulen en daarna door bij wijze van causerie een jaaroverzicht te geven. Spr. zei dan, dat het jaar kalm verliep. Een 5-tal bestuurs vergaderingen werden gehouden, waarin o. a. werd besloten tot 't financieële hulp verleenen aan de uitzending van een t.bc.- patiënte naar de stichting „Zon neveld" op Walcheren, die in- tusschen reeds is teruggekomen en naar de voorz. mededeelde, zoo goed als hersteld is. De kosten daarvoor werden voor de helft vergoed door de Diaconie en voor de helft door het Groene Kruis, terwijl ook de ouders bij droegen. Ook buiten verband met het bestuur hadden de voorzitter en de penningmeester zich met ver schillende zaken belast en be moeiingen getroost, die ze steeds bereidwillig op zich nemen Overigens waren er geen bijzon derheden en liepen de bespre kingen hoofdzakelijk over werk zaamheden, enz. aan het Groene Kruis-gebouw. De wijkverpleegster, zuster Voswijk, die zooals bekend, in de plaats getreden is van zuster Van Eenennaam, heeft haar eerste jaarrapport doen zien en geble ken is, dat er 1583 gewone ziekenbezoeken zijn afgelegd en 332 voor de t.b.c.-bestrijding (17 a 18 gezinnen) totaal dus 1915. Daarbij houdt zij haar moe dercursus, die door 40 vrouwen wordt bezocht, waaronder zelfs sommigen, die zich reeds groot moeder mogen noemen. Voor het Groene Kruis gebouw zijn weer eenige artikelen aan gekocht. In totaal werden er 486 uitgeleend. De secretaris wilde echter opmerken, dat nog altijd de klacht gehoord wordt, dat de artikelen, die terugbezorgd wor den, niet voldoende zijn gerei nigd, zoodat de vrouw, die met de ontsmetting belast is, deze vaak ook nog eerst eens grondig moet reinigen. Ook zijn er leden die de artikelen na gebruik te lang bij zich houden. De secre taris deelde dit mede, niet als een algemeen verschijnsel, maar om er op te wijzen, dat het nog voorkomt en omdat men eraan denken zal, dat het gewenscht is, het gebruikte gereinigd en spoe dig terug te bezorgen. Het ledental is ongeveer gelijk gebleven, doordat de uitgetreden leden door nieuwe werden aan gevuld. De rekening van den penning meester was door de commissie nagezien en gunstig rapport werd uitgebracht. De heer L. P. Bakker gaf daarna lezing van de ver schillende posten, waaraan het volgende is ontleend a. Groene Kruis-rekening. Onder de ontvangsten treffen we aan f 1680,25 voor contributie, huur van het gebouw f 120, subsidie van de gemeente f900, met enkele andere posten totaal f2770,15. Bij de uitgaven zien we 47 posten, w. o. f67,85 voor ziekte verzekering en f 105,48 voor pensioenen, f33 voor rentezegels en f820,44 salaris voor de ver pleegster, f5,25 voor lokaalhuur der alg. verg., f 148,74 vooraan koop van hulpmiddelen, enz, f 205,85 voor werkzaamheden en aankoop voor het gebouw, f 49,60 voor brandstoffen, f 29,38 belas ting, f50 voor ophalen contributie, f7,25 voor ontsmetting, f 18,98 voor drukwerk, enz., f 79,42 voor ijs, f300,10 salaris magazijn houdster, f 485 voor rente en aflos, totaal f2540,27. En als daarin begrepen is een nadeelig saldo van 1926, ad f 117,18, dan zien we, dat er f347,06 aan uilgaven minder was dan ontvangsten, zoodat het kas saldo nu f 229,88 bedraagt. De schuld bedraagt thans nog f 7600, daar een aandeel der obligatieleening van f 100 is uit geloot. b. Bestrijding der tuberculose. Hiervoor werd o. a. uitgegeven aan leverantie f 23,36, verpleging in „Zonneveld" f 176,05, ontsmet ting f34,52, Emmabloem f 61,93, ligtent f32,60. huur magazijn f602,16, totaal f 1004,79, De ontvangsten waren subsidie gemeente f 100, id. Rijk f563, collecte Emmabloem f205,44, voor verpleging in „Zonneveld" f88 en f 10, totaal f966,44, zoo dat er meer uitgegeven is dan ontvangen f 38,35 Door een goed slot van 1926 ad f 175 21, is nu het kassaldo f 136 86. De rekening werd zonder eenige aanmerking goedgekeurd, waarna de voorzitter den pen ningmeester dankte niet alleen voor zijn nauwkeurig beheer, maar ook voor diens ijver waar aan het te danken is, dat aan contributie ongeveer f 250 meer ontvangen werd dan vorige jaren. Hij spoorde de leden aan om zoo mogelijk de contributie te ver- hoogen, daar die voor sommigen zeer laag is gesteld. Ook wekte spr. de aanwezigen op nog meer leden te werven. Wegens period, aftreding van den penningmeester werd ge stemd en de heer Bakker herko zen met 29 van de 42 stemmen, tegen slechts enkele stemmen op 7 andere leden. De financiëeie commissie werd ssmengesteld uit de heeren S. Dieleman, J. F. den Doelder en H. Smies Cz. Bij de omvraag kwamen ver schillende punten naar voren. Een lid sprak over boete bij het niet tijdig of onzindelijk bezor gen van hulpmiddelen, doch„dit werd niet wenschelijk geacht; als er zoo'n geval voorkomt wordt gewaarschuwd en dat .geeft meestal goede resultaten. Zelfwerkend Waschmiddel Met het in voorraad houden van ijs in den winter zit het bestuur in een lastig parket. Er wordt dan door de slagers geen ijs gevraagd dus komen er geen ijswagens en expres voor de vereeniging komt het te duur. Het kostte nu ongeveer f80 en er werd nog geen f5 voor ontvan gen. Toch achften sommige leden het gewenscht om ijs in voorraad te hebben, ofschoon ons dit met het tegenwoordige snelle verkeer niet noodzakelijk voorkomt. De heer P. Verstraten, bestuurslid van den slagershond wist evenwel een oplossing. Hij zou nl. trachten gedaan te krijgen, d2t de aannemer van hun ijsle- verantie ook zorgen zou voor het ijs voor het Groene Kruis, wat aanvaard werd, als de prijs aan nemelijk is. Langdurig werd vervolgens ge» discusseerd over de mogelijkheid tot het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Verschillende stemmen gingeil daarvoor op. De voorz. zei, dat er veel voor, maar ook iets tegen is. Het hoofdbezwaar is een goede lei der te krijgen, want de genees- heeren alhier zijn er niet best voor te vinden. Men is bang dat onbevoegden in sommige geval* GENEZIM Bij Apotken Drogisten. Deze woorden, welke de uitspraak zijn van alle overtuigde verbruiksters. bewijzen hoezeer dit schitterende waschmiddel de genegenheid der huisvrouwen heeft verworven. Inderdaad, de populariteit welke Persil geniet, is zonder weerga. De huisvrouw, die Persil kent, weet wat zij eraan heeft. spaart en verzorgt het waschgoed en maakt het wasschen aangenaam en goedkoop. Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster» mann 6. Co. Amsterdam. Fabrikantei Henkei Cie., A. G., Düsseldorf.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2