PUROL Handwondjes te weinig kilo's. Voederbieten waren beter. Hooi en weidegang viel niet tegen. De paardenfokkerij ging niet vlot, waardoor de lust tot fokken taandede toestand is nog niet rooskleurig. De runderteelt is op normalen voet. De prijzen zijn iets beter, doch nog te weinig loonend voor bloeiende fokkerij. Het varkensmesten loonde ook nietschapen en geiten ziet men weinig. Pluimvee trekt meer aandacht dan vroeger en aan verbetering der rassen wordt druk gewerkt. De eierveilingen hebben gunstig verloop. Koop- en pachtprijzen der lan derijen zijn nog veel te hoog om van een gezonden toestand te spreken. Waar de loonen der arbeids krachten zouden moeten stijgen daar staan sociale wetten, dure kunstmest en zware belastingen een oeconomische welvaart van den boerenstand in den weg en vormen zij, evenals de hooge pachten, beletselen tot opleving zoo goed voor den boer als voor den arbeider, wier belangen hand aan hand gaan. Het verslag eindigt met den wensch, dat het nieuwe jaar nieuwe gezichtspunten zal bren gen, die de slechte toestanden zal doen vervangen door betere Z. L M. en aardappel handelaren. Het Z. Landbouwbl. bevat een kort verslag van de bespreking door het dag. bestuur der Z. L M. met den Ned Bond van aardappelhandelaren inzake de bezwaren tegen de gesloten over eenkomst met name de 1 pet. korting, het gebiuiken van de 33 rnM. hor en de proefbver de sorteermachine. Beslissingen werden in deze bijeenkomst niet genomen. Tenslotte werd van landbonw- zijde de wensch uitgesproken, dat de bond van aardappelhan delaren de verschillende zaken nog eens zal overwegen. Ander zijds zal de Z. L. M. ook in het Landbouwblad er op kunnen wijzen, dat wanneer de leden verkoopen aan niet leden men geen recht op arbitrage heeft. Daarbij moet meer gewerkt wor den aan de propaganda voor den verkoop van verkoopbriefjes, waarvoor de handel macht heeft Ingezonden Mededeelingen Bij AXEL, 21 Februari 1928 Gisteravond werd alhier de jaarvergadering gehouden van het Groene Kruis. De rekening sloot met een tegoed van f229 88 en f 136 86 voor de t. b. c. bestrij ding. Als penningmeester werd herkozen de heer L. P. Bakker. Nader verslag volgt. Zaterdag was het de dag waarop ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, predikant bij de Herv. Gemeente alhier zijn 50sten jaar dag herdacht en velen met hem. Vandaar dat hem naast tal van gelukwenschen ook verschillende geschenken werden bezorgd, ter wijl de gemeente hem tijdens den eeredienstZondagochtend Ps.134: 3 toezong. Ook in deze gemeente heb ben zich een paar gevallen van bloedvergiftiging voorgedaan, na betrekkelijk lichte verwonding. Het is of het in de lucht zit. Nadat reeds geruimen tijd vermoedens waren gerezen kwam j.l. Vrijdag de winkelier De S. alhier tot meer zekerheid, dat hij door zijn dienstbode, M. K., af komstig van Westdorpe, werd bestolen. Hij gaf er de politie kennis van en bij ondervraging -bekende het meisje schuld. Zucht naar charleston-dansen in Sel- zaete scheen niet vreemd aan de drijfveer, De uitslag der gehouden aanbesteding door de Maatschap pij .Voorwaarts" te Kijkuit was als volgt De levering van 71.300 K.G. superphosfaat a f2.23 werd ge gund aan de firma Oggel, Axel. 34 7400 K.G. chi lisal peter a f 12 186 aan de Moor-Vlaeminck, Hulst 72.103 K.G. zwavelzure ammoniak a f 11.69 en 6000 K.G. kalksal- peter a f 11,79 aan de Maat schappij „Oorsprong" te Rotter dam. 4400 K.G. maïs a f 11.75 en 2700 K.G. grondnotenschillen a f14 30 aan E. Misseghers, Axel 1700 K.G. lijnmeel a f 13.75 aan Dubois te St. Jansteen en 10.000 K.G. steenkolen a f13 25 Zaamslag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hebben dader(s) door het opschuiven van een raam, toegang weten te verschaffen in de woning van den slager F. C. van Fraeijenhove. Uit een kamer hebben ze een jas en broek, welke kleedingstukken daar op een stoel lagen, medegenomen. Toen van F. Zaterdagmorgen bi zijn schuur kwam, zag hij de deur geopend en vond daarbinnen zijn jas en broek. Hij kwam toen tot de ontdekking dat een portemonnaie inhoudende eenig geld en een tabaksdoos uit een der zakken van den broek waren verdwenen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. In dienzelfden nacht zijn ook bij den landbouwer P. de Vos uit diens bakkeet een paar been schachten ontvreemd. Zuiddorpe. Ten aanhoore van vele paro chianen vond Zondagmiddag al hier de plechtige wijding en be speling plaats van het fraaie in modernen stijl uitgevoerde nieuwe kerkorgel. Na de inzegening volgde een plechtig lof, waarbij het zangkoor op verdienstelijke wijze eenige meerstemmige gezangen uitvoerde. Ongeveer 3 uur begon het orgelconcert, gegeven door den heer Em. de Groote, organist aan de St. Bavokerk te Gent, die op meesterlijke wijze zijn pro gramma afwerkte, waarbij de rijke nuanceering der verschillen de registers duidelijk uitkwam. .Toch viel over het algemeen het programma tegen, wellicht ook, omdat de verwachtingen te hoog gespannen waren. Gespeeld wer den o.m. Choeur de voix humai- nes, Avé Maria van P. Hans, Fugue in sol van Bach en Noc turne van Chopin. Het was alles piano, ofschoon men liever het fortissimo had gehoord, om ook de kracht van het orgel te doen uitkomen. Het orgel is gebouwd door de firma Pels en Zonen te Alkmaar, onder architectuur van C. Huigens te Utrecht. Naar gemeld wordt, zal de chef-monteur bij de telegrafie, de heer v. d. Burgt, gestationeerd te Hulst, worden overgeplaatst naar Vlissingen. Ten nadeele van den werk man H. te Hontenisse werden een dezer dagen een 9-tal konijnen uit een op diens erf staand hok ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. In een vergadering van inge landen van den polder Stoppel dijk werd Zaterdag besloten tot verbetering van de waterleiding van Boschkapelle naar Kampen, hoofdzakelijk ter vooziennig in de werkloosheid. Wegens aftreding van den dijk graaf, de heer P. de Wael, die geen herbenoeming wenschte, werd gekozen de heer J. C. Ver- eecken, aldaar. De katholieken te Sas van Gent hebben Zondag hun Car navalsdag gehouden. Een mooie optocht was georganiseerd, waarin voorafgegaan door een heraut en 3rins Carnaval te paard, een 'ndische groep was (olifant, waar op Maharadjah en lijfwacht), een reddingsboot, mascottes, skiloo- pers, landverhuizers, reuzen, enz. te zien waren. Een en ander bracht veel volk op de been en 's avonds maakte men in de balzalen goede zaken. Keuring trekhonden. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft er de aandacht op gevestigd, dat in sommige gemeenten wellicht de keuring van trekhonden te streng is ge weest. Het kan een streven zijn om tot afschaffing van den hond als trekdier te geraken, maar dit is ten eenenmale in strijd met wet en bedoeling- Z.Exc. vraagt daarom aan de Burgemeesters o herkeuring gewenscht is en dt houders van afgekeurde honden te wijzen op hunne bevoegdheid om in beroep te komen bij Ged Staten. Naar we vernemen, zijn hier ter plaatse slechts een paar hon den afgekeurd, die dan ook wer kelijk te klein waren, om in het gareel te loopen. En ofschoon in sommige gevallen de hond als trekdier den mensch van veel nut kan zijn, is het toch vaak te ver- oordeelen, hoe de houders die diensten van hunne honden waar- deeren, doorslechte behandeling, zoo niet mishandeling. Daarbij komt natuurlijk, dat houders van trekhonden nooit kapitaalkrachtige personen zijn en zoo kan het wel eenige ver wondering baren, dat een gemeente als Axel, die er een auto-brand spuit op na houdt van duizenden, en ook paard en wagen bezit voor gemeentereiniging en 3 vaste werklieden, er ook nog een trek hond(je) op na houdt voor de vuilniskar. Electrische corruptie Naar aanleiding van vermeende onregelmatigheden bij het ge meentelijk electr. bedrijf te Stop peldijk had de gemeenteraad al daar uit haar midden een com missie benoemd, om daarnaar een onderzoek in te stellen. Jl. Donderdag kwam het rapport dier commissie in de raadsver gadering ter sprake met gevolg, dat besloten werd om den voor zitter en den secretaris van het Burg. Armbestuur op staanden voet te ontslaan en Burg. en Weth. te machtigen bij de justitie een aanklacht tegen die heeren in te dienen. Tengevolge van den hevigen Noord Westerstorm woei Vrijdag middag het haantje van den toren der Herv. kerk te Aardenburg. Het liep zonder ongelukken af, daar de haan in de goot van de kerk terecht kwam. Ned. Jongellngs Verbond. De Prov. Commissie in Zeeland van het Ned. Jongelings-Verbond besloot de Provinciale Bondsver gadering te houden op Maandag 9 April, Tweeden Paaschdag te Middelburg. Deze Bondsvergadering zal in verband met het 75-jarig bestaan zeer belangrijk zijn. De Prov. Commissie ontving reeds toezegging van 450 leden uit Zeeland, dat zij 16 Mei naar Amsterdam hopen te gaan, waar het jubileum zal worden herdacht. Het totaal aantal leden dat naar Amsterdam hoopt te gaan is reeds de 5000 gepasseerd. Vlasindustrie werkloosheid Kanaal Axelsche Sassing-Holst. De vorige week is te St. Jan steen ten gemeentehuize een con ferentie gehouden met de per manente vlascommissie, bestaande uit de heeren Straatman, Meyer de Vries en de heeren C. IJsebaert, burgemeester, P. C. van Helsland, voorz. der vlasvereen., Th. de Winne en Roelants, secretaris dier vereen. Blijkens een verslag in Zelandia kwam daar uitvoerig de werk- oosheid ter sprake, die ofschoon geen probleem is voor de vlas commissie, toch met de vlasin dustrie nauw verband houdt. De heer Meyer de Vries meende echter dat de zorg voor werk- oozen uitsluitend ten laste moet tomen van de gemeenten en polders, en hoewel onderhoud der werkloozen meer valt onder armenzorg, kan toch uit een oog punt van kieschheid vrede ge nomen worden, met het te werk stellen van werkloozen (als be dekte vorm van armenzorg) het zij door gemeente of polder, Maar dat ook werkloozen worden op genomen in de vlasserijen, acht spr. uit den booze en niet'in het belang der vlasindustrie zelf. Het is natuurlijk uit philantropisch oogpunt zeker een edele bedoe ling van de vlassers als zij de werkloozen gedurende de bange wintermaanden te hulp willen komen, maar (en vooral wanneer zij daarvoor hun machines stil leggen en het vlas met de hand laten bewerken en dus ten be hoeve der werkloozen tijdelijk tot verouderde werkwijze terugkee- ren) in hel belang van hun bedrijf en in dat der industrie zelf is het niet. Integendeel, door zoo te doen werkt men zelf aan den ondergang der vlasindustrie. Spreker acht daarom ook een Rijkstoeslag op de loonen in de vlasserijen niet gerechtvaardigd. De heer IJsebaert brengt hier tegen in, dat de werkloozen in ieder geval moeten geholpen worden en als dit kan geschieden door hun werk tc verschaffen z.i. dit de beste methode is en, zegt spr., de vlasserijen komen hier voor in de eerste plaats in aan merking. Dit geett de heer Meijer de Vries graag toe maar houdt er aan, dat de vlasindustrie, welke hier met zooveel moeilijkheden te kampen heeft niet het aange wezen lichaam is om de werke loosheid op deze manier te be strijden, want nog eens zegt spr. daardoor berokkent zij zich veel schade en in 't geheel geen voordeel. Spr. wijst dan op 'n ander soort van werkverschaffing, o a het aanleggen en herstellen van wegen, werk genoeg, zegt spr., ook in deze gemeente. In dit verband komt ook de Tragel of z.g. Steensche dijk ter sprake, waarvan, de toestand bepaald on houdbaar is. De heer IJsebaert zegt, deze weg is in opderhoua bij den polder Clinge, die vol strekt onwillig is hier eenige verbetering aan te brengen. Meer malen heeft spr. voor verbetering van dit wegsgedeelte geoleit in de vergaderingen van den polder Clinge, maar steeds was het nul op het request. De heer Meyer de Vries zegt, dat het in de bedoeling der Re geering ligt, de vlasindustrie zoo hoog mogelijk op te voeren, om dat zij weet, dat met den bloei dier industrie de welvaart der streek zal toenemen en de werk loosheid stilletjes aan zal ver dwijnen. De heer IJsebaert juicht dit van harte toe, maar, dat is hetzelfde wat ik vroeger te Huist al heb verkondigd. De Regeering moet de vlasindustrie in bescherming nemen en haar tot bloei brengen, maar zij doet niets, althans heeft tot heden nog niets gedaan, waar op de heer Meijer-de Vries wijst op de vermindering der electri- sche stroómprijzen voor kracht- gebruik. De heer IJsebaert brengt ook het kanaal Axelsche Sassing-Hulst op 't tapijt, waarom reeds zoo veel jaren gevraagd is, zonder eenig gevolg. En toch is dit kanaal een noodzakelijke behoefte voor deze streek. Als men in den Haag woord had gehouden, zegt spr., was er dit kanaal al lang geweest, maar wat is 't ge val Onder en na demobilisatie, toen de Koningin ons gewest de eer van Haar bezoek gunde, is ons gezegdvraagt maar wat ge wilt en ge zult het verkrijgen, want ze willen voor Z.- Vlaande ren iets doen En wij hebben gevraagd, geklopt en gehamerd, steeds op hetzelfde aambeeld en wij hebben niets gekregen, ter wijl voor de industrie en de wel vaart boven den Moerdijk en in de, Drentsche Veenen schatten gelds uit 's lands schatkist vloeien. Geef ons dat kanaal, zegt spr., en de streek zal bloeien en niet alleen de vlasindustrie zal er wel bij varen, maar ook andere in- dustriën zuilen hier gevestigd kunnen worden en bloeien. Juist, zegt de heer Meyer-de Vries, dat kanaal is inderdaad van groote en hooge beteekenis voor deze streek, maar men moet niet vergeten dat er 2 k 3 mil- lioen mede gemoeid zijn, waarop- de heer IJsebaert als zijn meening uitspreekt, dat de Regeering ge rust die 2 millioenen, voor Z. Vlaanderen over mag hebben, dan zou zij werkelijk iets en ook iets goeds doen. De heer Meyer-de Vries zegt, dat de Regeering dit nooit doen zal, en vraagt, hoeveel zou Z. Vlaanderen wel willen en kunnen bijdragen in bovengenoemde kos ten van aanleg? De heer IJsebaert noemt 10 wat de heeren der P. V. C. wel wat weinig vinden, doch zegt de heer Meyer-de Vries, het is al thans een basis, waarop met de Regeering kan onderhandeld wor den en zou dm ook in die richting werkzaam zijn. We zullen hopen. Verkoopingen. 22 Febr., landb.inspan bij A. van Dijke, 's Gravenpolder. 23 Febr., 1 uur, woonhuis en 3 gem. bouwland te Clinge bij j. Neve, Kon. Emmapolder. 24 Febr., half 3 uur, hofsteedje (10 gem) te Hengstdijk bij J.de Maagt. 25 Febr., 2,30 uur, Hotel Aerts te Ijzendijke. 28 Febr., landb.inspan bij C. A. Michielsen te Zaamslag. 1 A1rt2 uur, 20 gem. bouw land te Zaamslag, bij C. de Regt. 1 Mrt., 5 uur, Hotel Hartog- Soesman te Terneuzen. 2 Mrt11 uur, boereninspan van B. van Opdorp te Hoek. 8 Mrt., 12 uur, boereninspan van F. van Dommelen te Hon tenisse. Sportnieuws. Zeenwselie Voetbalbond. Voor de le klas. B speelde Zondag Breskens té Terneuzen tegen Terneuzen II. Bij de rust hadden de bezoekers reeds een veiligen 3 0 voorsprong. Daarna speelde Terneuzen beter, doch bleek toch niet in staat om den achterstand in te halen. Met 3—1 leden de Terneuzenaars tenslotte hun 9e opeenvolgende nederlaag. Breskens heeft thans 15 punten uit 9 wedstrijden Axel en Clinge elk 14. Wint Breskens dus haar laatste thuiswedstrijd van Clinge, dan is zij kampioen. Speelt ze gelijk en wint Axel de laatste uitwedstrijd van Terneuzen II, dan krijgen we een beslissings wedstrijd Axel-Breskens. En wint Clinge van Breskens, dan valt de beslissing in dit geval tusschen Axel en Clinge. Een andere mogelijkheid bestaat ook nog, wanneer Axel gelijk speelt tegen Terneuzen en Clinge van Breskens wint. In dit geval is Clinge kampioen. Spanning dus tot het uiterste tusschen de 3 leiders in 1 B, wat ook duidelijk uit onderstaand staatje blijkt. In de 2e klas B is de zaak ook nog niet beslist, hoewel Zeeuwsch Vlaanderen hier de beste kansen heeft op de eereplaats. Axel II volgt de Sassenaars echter op den voet en dat er met de jonge Oranjemannen niet te gekscheren valt, bewezen ze Zondag weer op het mooie Clinge-terrein tus schen de ruischende sparren en dennen. Met 5—0 werden de reserve's van Clinge daar door Axel II geklopt. COMPETITIESTANDEN Z. V B. 20 Februari. Eerste klas B. Tweede klas B. ftfev jr» Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Vereeniging Breskens I Axel I Clinge I DeZeeuwen I Vlissingen III Terneuzen II C O Doelp. 28-8 39-16 39-16 28-23 14-55 14-44 Vereeniging Gesp. Gew. 43 O Verl. Punt. Doelp. Z.-Vlaand. 6 6 0 0 10 36-6 Axel II 7 4 2 1 10 26-12 Hontenisse 5 2 2 1 6 20-18 Orensstr. 5 2 1 2 5 16-14 Hulst 11 7 1 1 5 3 10-16 Clinge II 8 1 0 7 2 8-53 2 winstpunten in mindering wegen# niet opkomen,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2