Vau "Rossera's 5abak Vezel zalf binnenland. Rechtszaken. Landbouw. standers van de poederdons. Het ligt in de rede, dat de poeder dons za! worden fijngemalen tus- schen de pantsers der zeekastee- len. Maar toch ook al weer niet men veroorloove de eenigszins eigenaardige woordspeling zonder dat laatstgenoemden een veer hebben moeten laten. Hoe echter ook de afloop moge zijn, kenschetsend voor onzen tijd is de bestaande tegenstelling tusschen' vredesbeweging en oor logstoerusting, beide gestadig in kracht toenemend. Vrees en daar uit voortvloeiend onderling wan trouwen vormen den grondslag voor de bewapening, mensch- lievendheid en wederzijdsche waardeering vormen de basis waarop de vredesactie steunt Men zou zoo zeggen, dat daarmee het pleit is beslecht en de con clusie voor de hand ligtover winning over de geheele linie voor de vredesapostelen. Doch men behoeft geen pessimist te zijn, om aan een dergelijken uit slag te twijfelen. Nog is het menschdom niet zoover voortge schreden op den weg der evolutie dat het geweld kan worden uit geschakeld als een factor van beteekenis in de bestemming der volken - zelfs bij afwezigheid van geprononceerde kwaadwillend heid, stellen velen nog steeds het belang der natie boven het be lang der wereldgemeenschap. Kenschetsend is in dit verband de reeks van feiten, die we lezen in een boekje uitgegeven door het Bureau der Nat. Vredesactie te Ammerstol. Het is geschreven door een specialist op het ge bied van buitenlandsche politiek, den heer Seymour Cocks en vertaald door mej. Annie van der Plaats. Men wordt huiverig voor 1928, als men de gerangschikte uitspra ken leest van de verschillende eerste ministers uit Europa en hoe deze weer complotten sme den, welke het oorlogsgevaar dagelijks vergrooten. De spanning tusschen de Britsche en Russi sche regeering, en de groeiende haat, die tusschen Italië en Frankrijk gezaaid wordt, zijn twee gevaren zoo luidt het die Europa bedreigen en vele teekenen wijzen erop, dat 1928 het kritieke jaar zal zijn. We vragen ons in gemoede afIs het nu tijd om zich te wapenen, of te ontwapen Maar in elk geval late men het volk spreken, alvorens een oorlog be gonnen wordt en we hopen, dat het genoeg zal zijn om eenparig „neen" te zeggen. De zomertijd. Bij Kon. besluit van 7 Febru ari 1928 is bepaald, dat in 1928 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen den vijftien den Mei en zal eindigen den zevenden October. (St. ct.) Bescherming Klompenindustrie. De heer Drop, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van A., H. en N. de volgende vragen gesteld I. Heeft de minister zich reeds een oordeel gevormd omtrent het denkbeeld, geopperd in de ver gadering der Tweede Kamer van 29 November 1927, om ter be scherming van de klompenin dustrie centralisatie van den ver koop van regeeringswege te be vorderen II. Zoo ja, wil de minister dan van dat oordeel doen blijken III. Zoo neen, tegen wanneer kan een beslissing ten deze wor den tegemoet gezien AXEL, 17 Februari 1928 Met draaiende messen moet men steeds voorzichtig zijn. Dat mocht deze week zekere S. D. alhier ondervinden, toen hij spe lenderwijs met de vingers tus schen een bietenmolen geraakte in den koestal van Mattelé, en drie vingers van zijn linkerhand zoodanig verwondde, dat genees kundige hulp moest worden in geroepen, in PATENTVERPAKKING De Zendingsfilm. Het was een gewaagd stukje om hier in Axel twee avonden een zelfde film te geven, die uitgaat van Christelijken huize. Want ja, een wereldsche film, die zou minstens wel vijf avon den menschen lokken, maar deze film droeg kleurEn toch, nu we hem gezien hebben, wie is er, die er iets zag, dat hinderen kon? Het is een film, die altijd en overal kan vertoond worden en ook altijd en overal gaarne zal bezien worden. Als er niet bij gezegd werd, dat het een zendingsfilm is, zou men, afge zien van de opschriften, de cijfers en grafische voorstellingen, die de foto's afwisselen, even goed kunnen zeggen, dat een toerist de film gemaakt had om eens een blik op Oost-Java te hebben en te doen zien, hoever men daar met de Westersche cultuur is. We zullen een beschrijving achterwege laten. Er zijn klein en groot zoowat een 1400 toe schouwers geweest en allen weten we nu wel, dat de reis naar Indië, de rit te paard door de wouden en de boottocht in de rivier tot aan hare monding prachtvolle beelden gaven, zoo dat we steeds hoordenjammer, dat het zoo gauw weg is. Tus schen haakjes gezegd, dat was ook zoo.- Voor de opschriften was de tijd langer gegeven dan voor de beelden. Maar wat voelden we ons klein en verlaten in zoo'n over- heerschende, ja overweldigende groei van woudreuzen, in niet te beschrijven schakeering van bla- derentooi. Het was of we zelve in zoo'n bootje meezaten zelfs de temperatuur in de zaal hielp tot een tropische omgeving mede Maar genoeg hierover. Een kort woord mogen we ook schrijven over het heerlijke werk, dat de zending daar brengt. We zien geen zendeling in zwarten rok met grooten folio voor eenige Javanen staan, maar we zien het werk der beschaving uitgevoerd. Niet ruw, of tiraniek, maar spe lend van af de Fröbelschool tot op de Academie, waar sport en spel evenmin ontbreken Heelend en froostend ziet men kranken en lijdenden in de ziekenzalen verpleegd, voor het platteland in* Nederland om jaloersch van te worden. „Paedagogisch, eco nomisch en maatschappelijk staat het werk der Zending hoog in Oost-Java," dat is wat de film Warta Sari ons te vertellen heeft en ze doet het op de beste ma nier, zoodat het aller steun ver dient. Weer «rondschool. Met zekerheid wordt ons ge meld, dat Ged. Staten van Zee and thans weer toestaan, dat sosten op de gemeentebegrooting worden gebracht voor voortgezet ager onderwijs (de zgn. avond scholen), zoodat die cursussen een volgenden winter weer voort gang kunnen hebben. Voorzeker een stap in de goede richting. We zijn tevens in de gelegen- ïeid om pertinent tegen te spre ken, dat dit onderwijs aan de bij zondere scholen in deze gemeente werd voortgezet op kosten van belanghebbenden. Alleen op de school te Spui werd voortgezet onderwijs gegeven, in opdracht van het schoolbestuur, op kosten dus van de schoolvereeniging. Te Terneuzen doen zich de laatste dagen verschillende ge vallen van bloedvergiftiging voor bij verwondingen. Naar we vernemen, heeft zelfs één geval een doodelijken afloop gehad, n.I. bij een zekeren F. de Bok, gehuwd werkman aan de meubelfabriek van de firma Kaan. Door den Raad van Arbeid is een deskundig onderzoek inge steld. Bij de leden der Ger. Kerk te Terneuzen circuleert 'n ver zoekschrift aan den Raad dier kerk om den heer W Bedet be leefd te verzoeken zich uit de Chr. Historische Kiesver. terug te trekken opdat daar de verstoorde rust kan terugkeeren en ook het kerkelijk leven niet verder worde vertroebeld. M.Crt. Hulst. Naar gemeld wordt, zal door het Bestuur van den Kring Hulst van den Kath. Boerenbond ge tracht worden een coöperatieve slagerij op te richten, wegens het groote prijsverschil dat bestaat tusschen koopen en verkoopen van het vleesch door de slagers aldaar. B. en W. van Sint Jansteen hebben in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, maat regelen te nemen in verband met de malaise in de klompenindustrie. Zaterdagmiddag reed de auto van den heer D. uit West- dorpe, bestuurd door de C., op den Oostdam te Sas van Gent. Voor de woning van den heer Vernaeve werd het stuur onklaar, met gevolg, dat de auto tegen het huis van den heer V. aan reed. De muur werd beschadigd, terwijl enkele ramen werden in gedrukt; tevens werd een aldaar staande fiets geheel verbrijzeld, zoodat er niets bruikbaars meer van overbleef. Het voorste ge deelte van de auto werd eveneens in elkaar gedrukt, terwijl de chauffeur, die met het hoofd door de voorruit van de auto geraakte, verschillende wonden opliep. Ten huize van den heer V. werden hem de eerste zorgen toegediend, terwijl geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Zei.) Sas ran Gent. Dinsdagavond kwam de raad in openbare zitting bijeen Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek om de loonen der werkverschaffing, die nu op 30 cent per uur waren gesteld, te verhoogen, rentezegels te plakken voor hen, die daarvoor in aanmerking komen en de werk nemers te ontheffen van de ver plichting, bij hun werk zelf een kruiwagen mede te brengen. Over dit stuk, dat B. en W. voor ken nisg. wilde aannemen, is niet minder dan circa één uur en drie kwartier gediscussieerd. De heer de Leux noemde 30 cent per uur een hongerloon. Ook andere leden beaamden, dat 30 cent per uur te weinig was. Wethouder Neteson memoreer de. dat de werkverschaffing moet beschouwd worden als steun en er steeds een prikkel moet be staan bij de werknemers, om el ders meer te verdienen. De heer de Leux, meende, dat die prikkel niet moest worden opgewekt, men heeft hier niet te doen met beroeps werkloozen. De voorzitter kwam op tegen het verwijt, aan B. en W. gericht, dat dit college „hongerloonen" zou betalen. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen de heeren Marquinie, de Leux, Stouthamer en de Mul. De heer de Leux deed thans een voorstel alle te werk gestelde werkloozen 35 cent per uur te betalen plus plakken van rentezegels. Dit werd na vele discussies terugge bracht, tot 35 cent per uur, voor hen, die op volle capaciteit wer ken. Ten slotte gingen de heeren Stouthamer en de Mul er mee accoord, dat B. en W. de zaak nog eens ernstig in overweging zullen nemen. Waar het voorstel de Leux thans onvoldoende werd gesteund, kon het niet in stem ming worden gebracht. Wegens periodieke aftreding van den heer F. Kieboom als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, werd als zoodanig gekozen de heer H.M Vermoet. Een subsidie werd toe gekend aan de Z. VI. politie honden vereeniging van f10, voor den tijd van één jaar. Een voor stel tot verleenen van 80 pCt. voorschot op de gemeentelijke vergoeding ten behoeve der bij zondere lagere scholen over 1928 en de gemeentelijke vergoeding voor dezelfde inrichting over 1926, werd z. h. st. aangenomen. De subsidieering van den cursus in de Fransche taal aan de bij zondere scholen werd verleend. Als gemeenteboden werden aangesteld de beide gemeente veldwachters, de heeren Ferket en Raes, tegen een jaarlijksche vergoeding van f60 ieder, terwijl ook de pensioengrondslag aldus werd vastgesteld. Voorts werd het raadsbesluit tot uitgifte van gemeentegrond, in erfpacht aan de heer Neyt en Geernaert,gewijzigd, terwijl grond in erfpacht werd gegeven aan^de heeren R. de la Ruelle, C. Schel- faut, P. Hoefmans, J. Stofferis en J. de Somer. Aan adressanten werd vergunning verleend tot af wijking van art, 7 der bouwver ordening, met dien verstande, dat gebouwd wordt naar goedvinden van B. err W. M.Crt. Te Breskens is de O. L. school voor onbepaalden tijd gesloten in verband met de steeds meer voorkomende gevallen van diphtheritis in deze gemeente. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Voor de le klas B werd Zondag nog gespeeid de wedstrijd Bres kens—De Zeeuwen. Met 1—0 wist Breskens te winnen en daar mee de leiding te behouden. COMPETITIESTANDEN Z. V. B. 13 Februari. Eerste klas B. o Tweede klas B. 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen. Verkoopingen. 22 Febr., landb.inspan bij A. van Dijke, 's Gravenpolder. 23 Febr., 1 uur, woonhuis en 3 gem. bouwland te Clinge bij Neve, Kon. Emmapolder. 24 Febr., half 3 uur, hofsteedje (10 gem) te Hengstdijk bij J.de Maagt. 28 Febr., landb.inspan bij C. A. Michielsen te Zaamslag. 1 Mrt2 uur, 20 gem. bouw land te Zaamslag, bij C. de Regt. 2 Mrt, 11 uur, boereninspan van B. van Opdorp te Hoek. 8 Mrt., 12 uur, boereninspan van F. van Dommelen te Hon- tenisse. 25 c. voor gesmette, roode huid bij kinderen. Recept Fa. v. d. Velde, Apotheker Predikbeurten te Axel. Zondag 19 Februari 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezel'de. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg Ir, de zitting van Woensdag 15 Febr. j.l. werden de volgende vonnissen uitgesproken VerduisteringJ. M36 j., magazijnmeester, Hulst, 3 maan den gevang. DiefstalD. R., 26 j., werk man, Terneuzen, 2 m. gevang. Overtreding motor- en rijwiel- wet A. B., 43 j., molenaar te Hontenisse, vernietiging vonnis van den kantonrechter, f25 of 25 d. h. - Door den kantonrechter te Ter Neuzen is J. B. v. W. aldaar wegens overtreding van art. 455 W. v. S. (een paard noodeloos op een pijnlijke of kwellende wijze te vervoeren) veroordeeld tot acht dagen principale hech tenis. M.Ct. Zooals gemeld is, werden de onlangs gehouden hengstenkeu- ringen op advies van het Ned. T. Stamboek bezocht door een tweetal Fransche groothandelaren in paarden, nl. de heer René Michel te Chammex et Brie, Parijs, leverancier van hengsten aan de Staatsstoeterijen en de heer Meerstra, te Nangis (Seine et Marne). Ook bezochten deze heeren de stallen van de paarden fokkers F. Dekker Pz. en J. Weijns te Axel, C. de Eeijter te Bosch- kapelle en Aernoudts te Sluis, terwijl verschillende aankoopen werden gedaan. Een bewijs, dat door hen een goeden indruk van liet materiaal in deze streek werd gevestigd en dat het hun ernst was bleek ook hieruit, dat aan dhr. Dekker vnd. opdracht werd gegeven om in deze streek verschillende fokpaar- den voor hen aan te koopen, met het gevolg, dat deze week reeds enkele exemplaren voor Frankrijk werden ingeklaard en verzonden. De afgescheiden paardenfokkers. Aan een mededeeling uit Roer mond aan het Hand. over de daar gehouden vergadering van de afd. Limburg van het Stamb. van het Ned. Trekpaard, ontlee- nen we het volgende. Bij het puntroyement van Zeeuwsch Vlaanderen hield de algem. voorzitter een bespreking over het treurige feit der afschei ding. Het heengaan van leden in Zeeuwsch Vlaanderen heeft pijn gedaan, maar tóch wil spr. het voorstel van royement, door Gel derland en Noord-Brabant inge diend, nog verzachten. Men wil praten, als uit de fokkers stem* bobby Lichte Baai 25 cent TASA 20 ZEEPAARD 15 BLACK BIRD ïwore shop 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT Vereeniging Gesp. Gew. V O Verl. Punt. Doelp. Breskens 1 8 6 1 1 13 25-7 Axel 1 9 7 0 2 14 39-16 Clinge I 9 7 0 2 14 39-16 DeZeeuwen 1 10 4 0 6 8 28-23 Viissingen III 10 2 1 7 5 14-55 Terneuzen 11 8 0 8 0 13-41 Vereeniging Gesp. Gew V O Verl B 3 CL Doelp. Z.-Vlaand. 6 6 0 0 10 36-6 Axel II 6 3 2 1 8 21-12 Hontenisse 5 2 2 1 6 20-18 Grensstr. 5 2 1 2 5 16-14 Hulst II 7 1 1 5 3 10-16 Clinge II 7 1 0 6 2 8-48

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2