Vezel zalf 25°' Binnenland. Landbouw. Reeiitszaken. Gemengd Nieuws. Alweer meer belasting In verband met de abnormale oorlogsomstandigheden heeft de Minister van Financiën indertijd goedgevonden, dat de huurwaar den van gehuurde perceelen tijdelijk voor een geringeren dan den vollen huurprijs in aanmer king genomen zouden worden natuurlijk werd de huurwaarde van niet gehuurde perceelen in verband daarmede eveneens op een lager bedrag bepaald, dan het geval zou geweest zijn, indien de huurwaarde der gehuurde per ceelen tegen de volle huur was berekend. De Minister heeft thans voor geschreven, dat dit jaar de nor male toestand weer moet worden hersteld, aangezien de huurcom- missies zijn opgeheven en ver schillende, tijdelijke, met den oorlogstoestand verband houden de beschouwde omstandigheden hebben opgehouden te bestaan. In verband daarmede heeft in het geheele land een herschatting van huurwaarden voor de per soneels belasting plaats gehad, zoodat de meeste belastingplich tigen een ander bedrag aan be lasting voor huurwaarde op de aanslagbiljetten Personeele be lasting zullen vinden dan het vorig jaar. Teneinde doellooze reclames zooveel mogelijk te voorkomen, wordt nu medegedeeld, dat ieder kan nagaan op welk bedrag de huurwaarde van zijn perceel is vastgesteld door het maken der volgende berekening: Men vermenigvuldige het be drag der belasting met 10 en de uitkomst daarvan vermeerdere men voor onze gemeente (klasse 8) met f70 Het totaal daarvan vormt de vastgestelde huur waarde. We weten niet, of er van ver hooging dezer belasting sprake is voor onze gemeente, maar de huurwaarde is toch hier zeker in geen geval verhoogd AXEL, 10 Februari 1928 Aan de smederij van Vlaander alhier had deze week een ongeval plaats dat bizonder goed afliep* maar ook aan een der gezellen het leven had kunnen kosten Men was er aan het banden leggen om de vellingen van een wiel, waarbij een der knechts, die met een voorhamer den band wilde aanslaan, door een buk kende beweging van zijn makker, diens hoofd raakte, zoodat hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Wanneer de slag op een meer teer gedeelte van het hoofd was terecht gekomen, zou het er erg uitgezien hebben. Thans kon de getroffene zijn werk na eenig op onthoud voortzetten. In de Nieuwstraat geraakte enkele dagen geleden een 7-jarig meisje onder een auto, doordat zij onverhoeds uit een der zij gangen van de woningen op de straat kwam loopen. Ofschoon het geval zich aanvankelijk ern stig liet aanzien, liep het toch met enkele dagen rust nemen af. Men zij weer gewaarschuwd. Rijkssubsidie. Bij Min. beschikking van 7 Febr. is aan de gemeente Hulst een Rijkssubsidie toegezegd van vijf en twintig procent van de loonen voor de werkverschaffing in deze gemeente aan het slechten der wallen en opschoonen van slooten een en ander onder diverse voorwaarden. Zei. Dinsdagnamiddag werd te Koewacht ten overstaan van no taris Dregmans en ten verzoeke van de kinderen van wijlen Mattens en echtgenoote verkocht le. Een woonhuis met toebe- hooren, erf en bouwland in den Riedenpolder, groot 40 Aren en 40 c.A.2e. Een perceel bouw land in denzelfden polder, groot 43 Aren en 35 c.A. Koop 1 en 2 werd in massa gekocht door den heer Al. Gijsel te Middelburg (België) voor de som van f 1810. Verplaatst met ingang van 11 Febr, a.s. de besteller J. F. W. Jansen Verplauken van het postkantoor te Amsterdam naar het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Stoppeldijk. Rybewjjzen. Zij die in 1924 een rijbewijs verkregen moeten in de week van 20 tot 25 Februari 1928 zich ter secretarie hunner woonplaats vervoegen daar worden ook des- verlangd inlichtingen verleend Wie vóór 1 Mei 1924 het rij bewijs verkreeg behoeft als regel geen rijvaardigheidsbewijs over te leggen wie op of na 1 Mei het rijbewijs verkreeg moet wel zulk een rijvaardigheidsbewijs ovei leggen. Zaterdag j.l. werd geveild de z.g. Balhofstede, groot 22,22,50 H A. toebehoorende aan en in gebruik bij den heer Jos. Stee- naert te ljzendijke. Waar hierop slechts f 50.600 werd geboden, werd de koop opgehouden. Dinsdagnacht brandde te St. Anna ter Muiden op de hof stede van den heer Is. de Bruijne, door onbekende oorzaak de vee schuur tot den grond af. Vijf paarden kwamen om. Voorts werd eenig landbouwmaterieel een prooi der vlammen. Toen de Sluissche brandweer arriveerde viel niets meer te redden. Naar verluidt dekt verzekering de schade. M.Crt. Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Loop der bevolking. Gedurende de maand Januari zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Petrus Alph. Seghers. smidskn., Slijkstraat E 77 naar Schiedam. Jacobus Jan de Feijter, land- bouwerskn., Beoostenbiij L 42 naar Baraeveld. Jacoba Lourens, dienstbode, Magrette N 48 naar Voorburg. Henri Savoy, zonder beroep, Walstraat C 18 naar Hulst. Jacob Goossen, bakkersknecht, Oudewijk F 47 naar Bergen op Zoom. Maria de Groote, dienstbode, Oudewijk F 53 naar Neuzen. Alphonsius Fr. v. d. Walle, mijnwerker, Koestraat D 73a naar Heerlen. Neeltje Naeije, zonder beroep, Weststraat D 28 naar Dordrecht. Franciscus Frankevijlle, spoor- wegarb., Kijkuit K 39 naar St. Jansteen. Egbert Vogelvang, gasfitter, Armendijk H 47h naar Neuzen. Adriana Dieleman, leerl. ver pleegster, Nieuwstraat G 66 naar Breda. Ingekomen: Janna A. G Provoost, dienst bode, Weststraat D 17 van Ter Neuzen. Alphonsius Fr. v. d. Walle, mijnwerker, Koestraat D 73a van Heerlen. Jacob Goossen, bakkersknecht, Oudewijk F 47 van Hontenisse. Abraham Jan v. d. Velde, chauffeur, Koestraat D 91 van Den Haag. Remond J. de Wit en gezin, rangeerder, Armendijk H 47a van Sas van Gent. Jan Cornelis Verlinde, bakker Noordstraat B 65 van Goes. Maria Ph. de Bruijn geb Steel en zoon, zonder, Armendijk H 49 van Hulst. Dingenis van den Berg, gem.- opzichter, Prins Hendrikstraat EE 3 van Den Haag. Pauliena L. Aandeweg, zonder, Prins Hendrikstraat EE 3 van Nieuw-Helvoet. Geertruida van Bendegem, zon der, Stationsstraat G 10 van Haarlem. Maria Cl. van Houte, dienst bode, Kijkuit K 37 van St. Jan» ste?n, Pieter Jacobus Visser, winkel bediende, Noordstraat B 10 van Goes. Willem J. P. Millenaar, bank werker, Drieschouwen A 37 van Hulst. Suzinna van Wijck, zonder, Noordstraat B 65 van Terneuzen. Verkoopingen. 13 Febr., 3 uur, van 144 aren grond op het Jagertje bij Brand te Hulst. 15 Febr., 1 uur, huis en in boedel bij Wed. de Winne, Koe wacht. 15 Febr., 2 uur, een partij sparren aan de Bonte Koe te Zuiddorpe. 16 Febr., van sparren bij G. de Buck, Absdale. 22 Febr., landb.inspan bij A. van Dijke, 's Gravenpolder. 23 Febr., 1 uur, woonhuis en 3 gem. bouwland te Clinge bij Neve, Kon. Emmapolder. 24 Febr., half 3 uur, hofsteedje (10 gem) te Hengstdijk bij J.de Maagt. 28 Febr., landb.inspan bij C. A. Michielsen te Axel. Het Zceawsch-Belgisch Trekpaard. Naar aan het Handelsbl. uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt me degedeeld, bedraagt het aantal leden van het „nieuwe" zoo zullen we het maar noemen Stamboek reeds 233 en we kun nen thans wel zeggen, dat het 250 zal zijn. Want dagelijks tre den nieuwe leden toe, dank zij den ijver, waarmede het bestuur hare actie voortzet. Op verschil lende plaatsen in Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen worden vergaderingen van paardenfokkers belegd en houdt de heer F. C. Zonnevijlle uit Axel, secretaris van het nieuwe Stamboek, lezin gen, waarin hij wijst op het feit, dat in 1904 in Zeeland door wijlen den heer Vorsterman van Oyen een Zeeuwsch-Belgisch stamboek werd opgericht en zich ondanks langen strijd niet heeft weten te handhaven, doch is op gelost in een andere vereeniging. In die jaren toch was er in Ne derland een paardenstamboek gedirigeerd van uit Holland, dat zoowel Oldenburgers als koud- bloedpaarden inschreef. Op aan sporen van vooraanstaande per sonen begreep het stamboek dat dit niet de weg was. Er kwam een strijd tegen het koudbloed- ras. Het sprookje: „Koudbloed is van nul en geen waarde. Er zit geen actie in" heugt ons nog. Er was een strijd tusschen overig Nederland en Zeeland tusschen warm en koud bloed. Bij een lezing te 's-Gravenhage in 1917 werd die strijd nog eens aangedikt. Onze Zeeuwsche be langen niet begrepen. Daarom kwam het Z. B. S. Dit werkte tot 1914. Enkele jaren voor de ineensmelting van al de stam boeken heeft een vooraanstaand persoon zich met alle macht ge kant tegen die ineensmelting. Wij moesten geen ineensmelting ge had hebben. Toch bewerkten invloeden buiten van Oyen om, in 1915 ineensmelting van alle bestaande stamboeken. Toen reeds betreurden vooraanstaande fokkers dit feit. Die fout is ge bleven tot voor enkele weken. Op 19 Januari hebben de fokkers, die voelden dat er iets moest gebeuren, vergaderd. En op die vergadering was men het eens, dat er verandering moest komen en een Zeeuwsch Belgisch Stam boek kon worden opgericht. Spr. werd daar als secretaris be noemd en heeft die functie aan vaard, zoodat ik nu zoo ver volgt hij zijn rede midden in den strijd sta en gaarne in het belang van ons gewest voor die zaak zal optreden. Vervolgens werden doel, inrich ting an streven van het Z. B. S. als volgt toegelicht Doel: De oude relaties, die Zeeland in vroegere jaren gehad heeft met Duitschland, moeten weer worden aangeknoopt. We moeten bewaren wat vroc ger hier was, Hier is de bron van de kwaliteitspaarden en die moeten we niet laten verdrogen. Reeds is in de pers gewezen op de afname van onze merries, ruins en hengsten door Duitsch land. In de na-oorlogsjaren is dat verminderd, ja sterk achter uitgegaan. Dat die relaties noodig zijn, moge uit een practisch voorbeeld blijken. Een vriend in Saksen verhaalde mij, dat hij in Holland bij het stamboek geweest was ook dat hij in Zeeland geweest was; maar hij kon niet vinden wat hem paste. Op mijn vraag of hij ook Zeeuwsch Vlaanderen betreden had, antwoordde hij ontkennend. Toen hij mij vroeg .Staat u er voor in, dat ik daar paarden kan koopen naar mijn zin," kon ik niets anders dan bevestigend antwoorden En hij kocht er 20. Wij moeten samen binden, wat samen hoort. In een stamboek hoort wat samenhoort. Het gaat in Zeeuwsch Vlaanderen en in Zeeland niet om het massapro duct maar het gaat om het fok- product, om het kwaliteitsproduct. Wij moeten de stamboeklijn uit breiden over al onze dieren. Het is als een vaststaand feit te be schouwen, dat de leiding van het stamboek niet met haar tijd en de ontwikkeling van haar werk is meegegaan. Het jaarlijksch verschijnend stamboek is een adresboek van de ingeschreven dieren. OP ge bied van afstamming en over erving is niets gedaan. Als gij na 1 of 2 jaar op het kantoor komt van het Z. B. S dan worden daar inlichtingen gegeven omtrent de prestaties van elke ingeschreven hengst of merrie. Die bron van inlichtingen zal ook elk jaar worden uitge geven. Inrichting. Het bestuur heeft die in haar vergadering besproken en vastgelegd. Dat is dus niet gedaan door mij, maar door het bestuur. En op die vergadering heeft onze voorzitter getoond inzicht te heb ben in de zaak. Elk geboren veulen wordt ingeschreven onder een nummer, wat het zijn ge heele leven behoudt. De contri butie bedraagt f2.50 per jaar. Een keuring voor inschrijving is niet noodig. U spaart de f 10 uit. Ook de f50 voor een hengst. Voor paarden zonder afstam ming hebben we een hulpstam boek, waarvoor de inschrijvings kosten f2.50 bedragen. Een keu ring gaat vooraf. Streven. Wij willen alle fokkers uit Zeeland in 1 stam boek vereenigen. We willen ons niet verder bewegen dan we kun nen. We houden ons bij Zeeland. Wij streven niet naar de macht. Wij willen slechts dienaars zijn van de fokkers. Wij willen, wij wenschen geen macht. Wij willen de verloren gegane relaties weer aanknoopen. Ons streven moet zijn een vechten voor het zware paard in ons vaderland. We moe ten niet alleen de materialistische belangen steunen, maar ook de mentaliteit. geneest brandwonden Stamboek voor het Ned. Trekbaard Aanst. Maandag zal te Middel burg vergadering gehouden wor den van de afd. Zeeland van genoemd Stamboek en zal o.a. in behandeling komena. het voorstel van het hoofdbestuur, om het royement bedoeld in art. 11 der statuten toe te passen op alle leden, die lid zijn of zullen worden van een in Nederland opgericht of op te richten (ander) Trekpaardenstamboek b. het hoofdbestuur te mach tigen om in bijzondere (door het hoofdbest. te beoordeelen) ge vallen het royement van daar» voor in aanmerking komenden op te heffen» Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Arroud. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 3 Februari 1928 werden de volgende von nissen uitgesproken F. J. d. S28 j., wiedbaas te Koewacht, beklaagd van verdui stering is vrijgesproken. J. S., 36 j., landbouwer te ljzendijke, is wegens het noode- loos veroorzaken van pijn of letsel aan een dier, met bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter, veroordeeld tot een boete van f 40 of 40 dagen hechtenis. K. L. d. K., 28 j., magazijn knecht te Hulst, beklaagd van diefstal is vrijgesproken. C. J. C., 36 j., landbouwer te Overslag, gedetineerd, is wegens meineed, veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf met attrek van het voorarrest. Zaterdagmorgen werd te Middelburg bij het dooden van een rund met behulp van een schietmasker in de slachtplaats, de slagersknecht door den kogel in de knie getroffeD, zoodat op name in het gasthuis ter ver pleging gewenscht was. Oade lnidjes. Te Weert vierde mej. C. P. de Haan Woensdag haar lOf den verjaardag. Te Surhuizum is de heer Job. Jan Veenstra, oud 101 jaar, overleden. Te Schildwolde (Gr.) is eenigen tjjd geleden gestorven W. T., die ontvanger van het waterschap Duurswold was en tevens secretaris-ontvanger van molenpolders. Er is nu een tekort in zijn kas ontdekt; men spreekt van een tekort van 30.000.—. Het dochtertje van den heer K. uit Geleen gebruikte Vrijdag wat snoepgoed. Kort daarna werd zij onwel en stierf. Door een onderzoek kwam vast te staan, dat bet suikergoed ver giftigd was. Twee arbeiders, die in de buurt van het slagveld van Houthem een 21 c. M. granaat haddso opgegraven, begingen de onvoorzichtigheid deze te willen demonteeren. Het gevolg [was, dat de granaat ontplofte en de twee ouvoorzichtigen letterlijk aan stukken werden gescheurd. Msb. Op het 2e perron van he* station te Haarlem was Zater dagavond de 45-jarige Vermeu len uit Rotterdam in den trein naar den Haag gestapt. De heer V. die een sigaar rookte, merkte te laat op, dat hij zich in een niet rook-coupé bevond en wilde den wagon verlaten- Hy had gebruik kunnen maken van de harmonica-verbinding daar het een electrische trein was, maar in plaats van dit te doen sprong hjj uit den reeds in beweging zjjnden trein. Dit liep goed af, maar toen hjj in een anderen wagen wilde spriDgen kwam hjj te vallen en raakte onder den trein. Even later werd zijn deer lijk verminkt ljjk te voorschijn gehaald. Kind verbrand. Zaterdag ontstond te Leldéfl door het omvallen van een bran dende kachel in een bovenver» trek van perceel 46 een binnen» brand, die noodlottige gevolgen heelt gehad. Van het gezin van den fabrieksarbeider Galjaard waren thuis de vrouw, tweij Zondag 12 Februari 1928. Voortu. 9V> ure Ds. Q. P. A.Ruysch van Dugteren, Nam. 2 Dezelfde. Vuorm. 9'/» ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezel'de. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. -V l-Y ,f„-

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2