Bij Scheren weinig mogelijk over het rapport te zeggen, en vooral nu dhr. Oggel hem (spr.) er dezen morgen op wees, dat hij niemand mocht beschuldigen, die zich hier niet kon verdedigen, dan tart hij dhr. Oggel om het door hem gespro kene over dhr. Van der Stel te bewijzen tegen wien hij een open lijke aanklacht uitte. Dhr. Oggel legde een buitengewone naïviteit aan den dag bij het onderzoek en waar alle bladen ervan waag den, was het wel hard noodig om dhr. Van der Stel te raad plegen, ook al had hij volgens dhr. Oggel zijn stilzwijgendheid verkocht. Dhr. Van der Stel was wel degelijk voor ons naar Den Haag gekomen en had daar geen ander werk, wel had hij nog zaken in Wassenaar. Maar nu men in 't algemeen op de zaken terugkomt, moet spr. constateeren, dat evenals dhr. Claessens, die buitenom de commissie het onderzoek op yerschillende wijzen heeft tegengewerkt, ook dhr. Oggel een onbetrouwbaar lid van de commissie is geweest. Dhr. 't Gilde gaat in die termen voort, doch dhr. Oggel protesteert daar tegen. Dhr. Claessens protesteert even eens en vraagt of dhr. 't Gilde dat kan bewijzen. Hij voor zich kan wel degelijk bewijzen, dat dhr. Bruinwold Riedel heelemaal buiten weten van den Directeur, doch op uitnoodiging van den burgemeester hier is gekomen. De Voorz. zegt, dat enkele heeren zijn aangezocht om bestek en teekening voor het uitbreidings plan te maken en toen men meende geslaagd te zijn in dhr. Van Mierlo vroeg deze het te mogen overdragen aan zijn zoon, wat we niet raadzaam achtten. Later was nog iemand uit Leiden aangezocht, doch dezen kwam het werk te omvangrijk voor, tot spr. dhr. Van der Hegge Zijnen, die destijds hier was, vroeg om inlichtingen en deze dhr. Bruin wold Riedel van Utrecht aanwees. Spr. heeft dien niet persoonlijk be last, doch in overleg met de gas- commissie. Dhr. Claessens wil nog zeggen dat als men meent, dat de Direc teur relatie's had met Wilson het toch vreemd was, dat Van Ree- kum de buizen leverde. Ook dagteekent de correspondentie, waaroD dhr. 't Gilde wijst, vóór de aanneming van het werk, zoo dat de Directeur dan wel alle aannemers had moeten aanschrij ven om provisie, wat niet ge bleken is. Dhr. 't Gilde zal daar niets meer van zeggen, nu de gebrui ken onder de aannemers en fa brikanten bekend zijn geworden. Dhr. P. de Feijter zegt, dat de bespreking van de heeren com missieleden hem ten zeerste ver wondert. Ze hebben een rapport opgesteld en verklaren allen met hun handteekening, dat er geen bewijzen voor schuld zijn, en nu hooren we weer verwijten dat er toch schuld is, ofschoon geen enkel feit genoemd wordt, waar door blijkt, dat de Directeur schuldig of strafbaar is. Het is wel eigenaardig, dat dhr. 't Gilde het rapport eerst mede onder teekend heeft en nu critiek gaat uitoefenen. De stukken zijn alle ter tafel geweest en spr. kan zich niet voorstellen, als hij ziet dat de Directeur toch ook al wat ouder wordt, deze de commissie zou bedriegen. Dhr. Dieleman is de commissie dankbaar voor het rapport, of schoon het hem wel wat lang geduurd heeft. Maar het bevre digt hem, dat het gunstig is uit gebracht door de commissie, met uitzondering dan van dhr. 't Gilde, die zich in besloten vergadering met het rapport vereenigt, en in openbare vergadering zich als minderheid openbaart, op een wijze, die in strijd is met de goede zeden. Spr. herhaalt, dat we de com missie dankbaar kunnen zijn voor het gedane werk, maar ook den Directeur en spr. acht het noodig, dat die man in zijn eer wordt hersteld. Er is positief niets, dat hem beschuldigt. De Voorz. zegt, dat die ge dachte ook in het rapport is neergelegd, en als dhr. Oggel nog het woord vraagt, ziet spr. geen reden, om verder nog over het rapport te spreken. Dhr. Oggel zegt het woord te vragen voor een persoonlijk feit. Hij zal wel niet ingaan op het geschetter van dhr.'t Gilde, maar als deze zegt, dat hij, spr., een onwaarachtig strijder is tegen de corruptie, hij dan niet alleen staat, rnaar alle commissieleden in zijn meening aan zijn zijde heeft, terwijl dhr. 't Gilde in zijn be schuldigingen wèl alleen staat. We hebben ondervonden en moeten zien uit de gegevens, dat de Directeur niets genoten heeft, van wat op corruptie trekt, maar altijd heeft gewerkt tot welzijn van de gemeente en de fabriek. Het spijt spr., dat dhr. 't Gilde hier probeert om de kracht aan het rapport te ontnemen, doch hij hoopt, dat als de commissie haar meening in gunstigen zin uitspreekt, ook bij het publiek die meening zal gevestigd blijven. Dhr. 't Gilde Ik heb daarover reeds Vrijdag mijn standpunt uiteen gezet. De Voorz. herhaalt, dat de af spraak gemaakt is, dat men slechts tweemaal het woord over het rapport zou krijgen en waar geen der andere leden nog het woord of hoofdelijke stemming vraagt, acht de Voorz. het rapport met algemeene stemmen te zijn goed gekeurd. Hierna wordt de vergadering met dankzegging gesloten. AXEL, 7 Februari 1928. Naar aanleiding van een be richt -in sommige bladen, dat sprake zou zijn van een optreden van den heer Van der Stel alhier, om over de corruptie te spre ken in de gasbedrijven, kun nen we mededeelen, dat zulks ter plaatse, waar men het zou kunnen weten, niets bekend is. „Hosanna" Te laat om in een vorig num mer op te nemen, ontvingen we het volgende schrijven Vorige week hield het Chris telijk Muziekgezelschap „Hosan na" zijn eerste jaarvergadering, onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. Le Feber Sr. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heerjoh J. Hoebé, bleek, dat het aantal werkende leden 53 bedraagt, terwijl de ver- eeniging momenteel 143 begun stigers telt. De verschillende nummers, die onder leiding van den directeur, den heer P. Brakman, werden uitgevoerd, gaven blijk van zeer ernstige studie en taaie volhar ding. De talrijke aanwezigen (het voorlokaal der Landbouwschool was geheel vol) waren het hier allemaal over eens, getuige het vaak geestdriftig applaus. Natuur lijk kan men aan een vereeniging, die nog maar één jaar oud is, geen al te hooge eischen stellen. Maar wanneer directeur en leden zóó blijven samenwerken, zal de vereeniging in de toekomst o.i. veel kunnen bereiken. Ook financieel staat de veree niging gezien de omstandigheden, er niet slecht voor. In het afge- loopen jaar werd ruim 1200 gul den uitgegeven alleen voor aan schaffen en repareeren van instru menten, enz. Deze som werd bijeengebracht door vrije giften, (plm. f 420.) rente'.ooze aandeelen en contributies van leden en be gunstigers Besloten werd, ook in de toekomst, als het eenigszins mogelijk is, te trachten, de uit gaven uit eigen middelen te be strijden. Een klein nadeelig saldo werd voor het grootste deel a! dadelijk door een collecte gedekt. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer P. A. Wonder- gem. De vergadering, die een gezel lig verloop had, werd om onge veer 11 uur door den voorzitter gesloten. In zijn slotwooord legde deze nog eens sterk den nadruk op het christelijk karakter der vereeniging. „Niet de noten, niet de instrumenten zijn christelijk, maar de menschen zijn dat. Zóó moet het althans zijn." Zaa inslag, Op 1 Februari jl. heeft hier een yergadering plaats gehad vat) de Ouder-Commissie, verbonden aan de openbare dorpsschool. Het bestuur der Ouder-com- missie en niet minder het onder wijzend personeel waren over de opkomst ten zeerste voldaan. De voorzitter, de heer A. Dees, heette de aanwezigen welkom en noemde de opkomst een verblijdend teeken voor het openbaar onderwijs. De heer De Moor, hoofd der school, leider der vergadering, deed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De bestuursleden J. Wisse en H. Houg werden bij acclamatie herbenoemd. Beoordeeling werk leerlingen Door den heer De Moor werden hiervoor aangewezen, verschillen de commissies van vijf personen, die geen gemakkelijke taak had den, want het werk zag er prachtig uit en er was heel wat wikken en wegen voor noodig om alles naar waarde te schatten. Vooral de dames-commissie leden die voor het handwerk waren aangewezen, heeft dit vele hoofdbrekens gekost. Een woord van hulde aan hoofd, onderwijzer en onderwijzeres was hier zeker op zijn plaats. Gedurende den tijd, dat de commissies hun moeilijk werk uitvoerden, zorgde mej. De Moor er voor, dat den inwendigen mensch werd versterkt met een smakelijk kopje chocolademelk. Daarna werden verschillende stukjes muziek, zang en voor drachten ten beste gegeven. Bij het vergevorderde uur dankte de voorzitter voor aller hulp en belangstelling. De openstellingsuren voor den telefoondienst van het hulp post-, telegraaf en telefoonkan toor te Kloosterzande zijn ge wijzigd als volgt: 8—12,30; 14 16,30 en 18—20. Nieuwe spoorweg Gent-Selzaete. De Directie der Nationale Maat schappij van Belgische spoor wegen heeft een plan in studie genomen, om langs het kanaal Gent—Terneuzen, op het Bel gisch gedeelte, een nieuwen spoorweg aan te leggen. De nieuwe lijn zal eventueel komen langs den rechteroever van het kanaal op ongeveer 400 meter van het kanaal en zal loopen van Gent tot Selzaete. Dat voor de a.s. carnavals feesten te Sas van Gent een zeer groote animo zal bestaan, blijkt wel uit het feit, dat reeds in de 20 nummers zijn aangevraagd bij de commissie tot regeling der feestelijkheden, voor groepen, die aan den stoet zullen deelnemen. Men krijgt dus een grooten ge- costumeerden en gemaskerden stoet, die den „Prins Carnaval" zal inhalen. Ook van omliggende gemeenten zullen gezelschappen deelnemen. M. Ct. Ingezonden Mededeelingen géén Pü'n en naschrjjnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Verwijzende naar de in dit blad voorkomende advertentiën worden belanghebbenden eraan herinherd, dat aanmelding voor leerling der Ambachtsschool weer is aangebroken. Gezien de heerschende werk loosheid en de moeilijkheid daar in voor deze streek verandering te brengen, is het voor ouders, die zich voor de vraag gesteld zien wat met hunne jongens aan te vangen, van zeer groot belang de toekomst hunner kinderen niet uit het oog te verliezen. Over het algemeen zal hij, die grondig een vak geleerd heeft, gemakkelijker een bestaan vinden dan die geen ambacht kennen. Het kleine voordeel door Uw jongen direct van de school bij een baas te doen, mag niet op wegen tegen het levensbelang van uwe kinderen, een behoor lijke toekomst is toch een der grootste gaven, die gij hun kunt mede geven. De vlas-indastrie. Bij beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is de commissie, welke een onderzoek heeft inge steld naar den toestand van de vlas-industrie in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen onder dankbetuiging voor den belangrijken verrichten arbeid ont bonden. Thans is zooals reeds gemeld ingesteld een com missie, genaamd: „Permanente Ambtelijke Vlascommissie", waar aan is opgedragen bij voortduring de vlasindustrie in het bijzonder die in het Zuiden des lands te bestudeeren en de regeering daar omtrent van advies te dienen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heerenIr. A. H. Straatman, hoofdinspecteur van den Arbeid, te Arnhem Meyer de Vries, Rijksinspecteur der werkverschaffing te Den Haag en Ir. C. Stevens, Rijkslandbouw- consulent te Goes. Naar aanleiding van deze com missie schrijft men uit St. Jansteen het volgende aan „Zelandia": De Vereeniging van Vlassers te St. Jansteen heeft met belang stelling kennis genomen van de instelling eener permanente vlas commissie, door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Over de samenstelling dier commissie kan zij echter een ge voel van teleurstelling niet onder drukken. De meest belangheb benden toch zijn hier weer niet vertegenwoordigd. En dit is vol gens de bescheiden meening van bovengenoemde vereeniging weer niet comme il faut. De permanente vlascommissie is een zuiver ambtelijke com missie en heeft de Regeering voortdurend te adviseeren om trent alles wat de vlasindustrie betreft, meer in 't bijzonder in het Zuiden des lands en daartoe behoort in de eerste plaats Zeeuwsch-Vlaanderen met z'n uitgebreide vlasindustrie. Waar nu twee der commissie leden boven den Moerdijk wonen en een in 't land van Goes en geen van drieën in nauwe be trekking staan tot de zaak, waar over zij hebben te waken, wordt er gevreesd met groote vreeze, dat de vruchten van den arbeid van bedoelde commissie niet al te rijkelijk zullen vloeien in den schoot der Vlasindustrie in Z. Vlaanderen en daarbij hoogst waarschijnlijk niet al te vlug zullen binnenkomen. Meer vol doening zou het zeker gegeven hebben, als de vlasindustrie in Z -Vlaanderen haar eigen ver tegenwoordiger in de P. V. C. gekregen had. In ieder geval zou zoodanige geste van de Re geering er op hebben gewezen, dat zij het werkelijk goed meent met Z.-Vlaanderen. Nu moet de toekomst dit nog aantoonen. Toch bracht er bij het lezen van de voornemens en pogingen tot hulpverleening wel 'n straal van hoop door de donkere wolken. En hoop doet 'n mensch leven. 't ls de vraag maar of wij mogen hopen met een vast ver trouwen en op een spoedige ver wezenlijking van hetgeen ons te wachten staat. Want vooral op het laatste komt 't aan. Z.-Vlaan- deren heeft sinds jaar en dag in allerlei toonaarden z'n nood uit- geklaagd, heeft de Regeering met feiten en cijfers zoo klaar als de dag aangetoond, waar het hem eigenlijk schortste bij de Vlasin dustrie, in verzoekschriften, mo ties en krantenartikelen, door besprekingen met hooge autori teiten en op vergaderingen is de aandacht der Regeering gevestigd op den noodtoestand in ons gewest. Middelen ter verbetering zijn er met de vleet aanbevolen. En de Regeering, wat deed zij Om de Z. Vlaamsche bevolking, die goedzakken, zoet te houden, stelde zij de R. V. C. in, welke had te onderzoeken, welke toch wel de moeilijkheden waren, waarmede men hier te kampen had. Zij vergaderde eenige keereti te Dordrecht, Waar men 't ge woonlijk niet eens was over de toe te passen middels ter ver betering en waar de voorstellen der Z. Vlaamsche commissieleden slechts geringen steun vonden en voor het overige werden be schouwd als voortkomende uit een geest van eigenbelang. Adhaesiebetuigingen van bijna al de gemeentebesturen uit Ooste lijk Z. Vlaanderen aan het meer malen vermelde voorstel der vlassers te St. Jansteen werden gewoon voor kennisgeving aan genomen. En niettegenstaande alle opsommingen der moeilijk heden, welke meer dan eens den Minister bereikten en bij de R. V. C. werden overwogen en onder de oogen gezien, deed men in Den Haag of men nog nergens van wist en stuurde er, om de kosten te sparen een sub commissie uit de R. V. C. op uit, om eens te komen kijken, of alles wel waar was, wat ze van Z. VI. vertelden en later, alweer om de kosten te sparen, moesten de belanghebbenden in Hulst, Axel en Terneuzen nog eens ge hoord worden. Maar van al wat er in die vele maanden gebeurd is moeten wij tot onze spijt getuigen „Veel geschreeuw, maar weinig neen, nog in 't geheel geen wol. Is het wonder, dat men een beetje huiverig is voor de thans weer ingestelde P. V. C. Er wordt overwogen, er wordt geadviseerd, er worden bespre kingen gehouden over aanleg en verbetering van kanalen en wegen e.d. buiten de belanghebbenden om, die worden later wel eens opgebeld maar met dat al gaat de tijd voorbij en wordt Z. Vlaanderen gepaaid met schoone beloften en mooie woorden maar .daden Doch laten we niet te pessi mistisch zijn. De Regeering weet er alles van en in Den Haag is men overtuigd van den nood van 't Z Vlaamsche volk, zoo heet het. Men zal bij de herinnering aan de fiere, kloeke houding der Z. Vlamingen in de dagen van het Annexionistisch gedoe, ongetwij feld spoed betrachten en ons gewest de noodige hulp op veler lei gebied zoo spoedig mogelijk verleenen. Sportnieuws. Zeenwsche Voetbalbond. Zondag is alhier de wedstrijd AxelBreskens gespeeld. Daar de scheidsrechter niet opgekomen was en Breskens toch wenschte te spelen, geschiedde dit onder leiding van een Axelschen scheids rechter, op uitdrukkelijk verzoek der gasten. Door den hevigen wind bleef goed spel achterwege. Reeds spoedig namen de Oranjemannen de leiding, zonder verdere doel punten te maken voor de rust. In de tweede helft had Breskens het windvoordeel, doch dit was voor Axel geen beletsel om de meerdere te blijven in het veld. Uit een toegekenden strafschop brachten onze stadgenooten den stand op 2—0, waarna kort voor het einde Breskens een tegenpunt maakte, zoodat Axel tenslotte won met 2—1. Door dezen uitslag bedraagt de voorsprong van Breskens op de beide andere concurrenten voor het kampioenschap, Axel en Clinge, nog slechts 1 punt en dan moet Breskens de beide wedstrijden die ze achter is, nog winnen. Het kan dus nog spannen en wie van genoemde drie ten slotte den kampioenstitel zal behalen, is nog niet te voorspellen, zooals duidelijk uit onderstaand staatje blijkt. Terneuzen II werd met 4—3 geklopt door Vlissingen 111 en daarmee is definitief uitgemaakt, dat de reserve's van Terneuzen als hekkensluiters eindigen. Axel 11 boekte haar eerste neder laag te Sas van Gent, waar de jonge Oranjemannen met 4—1 door Zeeuwsch-Vlaanderen wer den geslagen. Hontenisse ontving Hulst Hert wist daarvan te winnen met 4—3i

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2