De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws ch-Vlaanderen No. 87. DINSDAG 7 FEBRUARI 19-28. 43e Jaarg. M SM Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Vergadering van 23Januari 1928. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders en Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. IV. Nadat de geheime zitting on geveer drie kwartier heeft ge duurd, worden de deuren weer geopend en deelt de Voorzitter mede, dat in die zitting mede- deeling is gedaan van de be vindingen van de commissie van onderzoek en deze een rapport heeft samengesteld, waarover de leden zich thans in openbare vergadering kunnen uitspreken. Het rapport, dat we in een vroeger nummer woordelijk heb ben gepubliceerd, gaat vergezeld van het volgend schrijven: Aan den Raad der gemeente Axel, Hiernevens hebben wij als Commissie, belast met het onder zoek naar de eventueele corruptie bij het gasbedrijf, de eer U een rapport van de werkzaamheden aan te bieden. Hierbij is tevens gevoegd een korte uiteenzetting van de mee ning van een lid der Commissie. De stukken, welke bij uw op dracht in onze handen zijn ge steld, gaan weder hierbij terug Ten slotte acht de Commissie het niet ondienstig U in over weging te geven om een alge- meene bepaling saam te stellen en in de bestaande en nog vast te stellen instructies te verwerken, dat op straffe van niet eervol ontslag het verboden is, provisiën of procenten van leveringen, ten behoeve van de gemeente, aan te nemen of op eenigerlei wijze deze in het bezit te verkrijgen. De Commissie van onderzoek, enz. De afzonderlijke nota, welke door een lid der Commissie aan Duitsche Vertaling. (19 Teen het hem gelukt was, zag hij neg juist een hoofd metasch. blonde vlechten en een in 't licht gekleede gestalte door de deur verdwijnen, waarvan het slot zacht knarsend dichtsprong. Beate!* Die gedachte flitste hem door het hoofd. Ze was bij hem geweestHaar hand had op zijn voorhoofd ge rust 1 Zoo zacht en week als al leen de hand van een 1 Ja, soo teer en toch zoo innig, als slechts een liefhebbende hand een man beroeren kan Toen hij verder hierover na dacht, vond Karl Fels ook de verklaring voor het eigenaardige gedrag van het jonge meisje, dat, schijnbaar onbevangen in zijn kamer kofnend, om hem de maaltijden te brengen oi hem kleinigheden aaD te reiken, dik wijls plotseling in schuwe ver legenheid weggerend was, als hnn blikken elkaar gekruist haddent het rapport is toegevoegd, luidt letterlijk aldus „Naar de meening van één der leden van de Commissie had men in moeten gaan op het aanbod van den heer van der Stel om zonder daaruit voortvloeiende bij zondere onkosten de door hem schriftelijk uitgesproken beschul diging van den Directeur nader te bewijzen, waartoe gezien de tevoren gevoerde correspondentie en het daarop volgende onder houd gereede aanleiding was." „Het komt dit lid onbegrijpelijk voor, dat de Commissie (zoomin als de Raad) niet den plicht heeft gevoeld zich door den heer van der Stel of diens juridischen adviseur heeft laten assumeeren, temeer waar door één der leden van de Commissie de waarde der hulp van een deskundig raads man terdege werd begrepen, echter, al was dit niet om het onderzoek naar de eventueele corruptie in de hand te werken, doch om den Directeur te be schermen." „Door dit lid zijn in ieder ge val buiten de Commissie van onderzoek zaken gebracht van welke zulks pertinent verboden was door de door den Voorzitter opgelegde geheimhouding, tegen welk feit door genoemd lid ern stig werd geprotesteerd daar dit er niet weinig toe heeft bijge dragen dat het geheele onderzoek moest mislukken." „Naar -de. meening van dit lid is het dan ook, gezien de tegen werking van verschillende zijden maar het beste, dat aan het onder zoek der Commissie als zoodanig een einde komt. Alvorens de Commissie een conclusie uit spreekt zal zij het resultaat van het onderzoek der Justitie dienen af te wachten, terwijl het geens zins buitengesloten is, dat op andere wijze gestreefd zal worden naar opheldering van verschil lende thans duistere feiten." „Naar de meening van dit lid kan dus in het tegenwoordige stadium nog minder van een rehabilitatie van den Directeur sprake zijn, als van een schuldig- Vergeefs echter wachtte hij den geheelen tijd, dien hij nog in Dr. Heemskerk's huis moest doorbrengen, op haar terugkomst. Beate liet zich niet meer zien, en een oude weinig spraakzame bediende nam de verpleging over, eu Karl Fels zag er tegen op dien er naar te vragen. Het uur van scheiden was gekomen. »Tot weerziens, dokter!* zei Karl Fels ontroerd, »ik heb geen woorden genoeg om m\jn dank baarheid uit te drukken.* »Onzin Waarvoor ook brom de Dr. Heemskerk. >En zegt u aan Juffrouw Beate,* ging de ander, diep adem halend, voort, >als zij ooit in het leven bescherming en bjjstand noodig heeft, moet ze aan Karl Fels als aan een broer denken en naar hem toekomen.* Vaarwel, Mijnheer Fels ant woordde de dokter met rauwe stem en greep met de linkerhand naar zjjn boord, alsof die hem plotseling te nauw was gewor den. H\j slikte een paar maal. •Het spijt Beate erg, dat ze u niet zelf, hmhmZe moest noodzakelijk hm I aeer dringend hm I hm 1 naar de DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. verklaring." Dhr. 't Gilde zegt erop te staan, dat de nota, die hij heeft opge steld bij het rapport wordt ge voegd, als een stem van protest tegen de wijze, waarop het onder zoek is ingesteld en vraagt waar om geen mededeeling is gedaan van de gestes die de figuren van Burgemeester en Wilson tegen den Directeur maakten. Spr. heeft de overtuiging, dat Van der Stel hier had' moeten komen, omdat deze volledig op de hoogte was van het rapport over de uitbrei ding van het gasbedrijf naar de buitenwijken en naar Terneuzen. Die berekeningen had Van der Stel zelf, op last van dhr. Bruin- wold Riedel, die adviseur was voor de gemeente, opgemaakt en daarbij is ook gebleken, dat onze gasdirecteur daarover reeds te voren in correspondentie was getreden met de firma Wilson in Den Haag en Burgemeister in Heerlen, over de wijze van bui zenlevering en ovenbouw. Van deze handelingen was ook da justitie in Utrecht op de hoogte. De Voorz. zegt, dat zulks in algemeene termen in de bij het rapport gevoegde nota is gezegd en zou liever niet nog in allerlei bijzonderheden afdalen, waarover het onderzoek liep. Dhr. Ogge! meent ook, dat het rapport en de nota nu zijn vast gesteld en men ten slotte toch niets heeft kunnen bewijzen. Dhr. Van Dixhoorn zal op het rapport geen aanmerkingen maken en weet ook niet of alle middelen onbeproefd zijn gelaten, maar toch ziet hij ook geen duidelijke bewijzen voor zich, die hem de onschuld verklaarbaar maken. Er is wel geen schuld gebleken, maar er schuilen van die dingen in, die duidelijk doen zien, dat het toch beter was geweest, dat ze niet gebeurd waren. En daar om acht hij zich onbevoegd om het schuldig of niet schuldig hier uit te spreken. Het is een delicate kwestie tusschen Van der Stel en den Directeur, dat eerstgenoemde toch maar openlijk verklaringen aflegt tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. stad. Maar ik zal 't haar overbrengen, dat ze dat ze nu een broer heeft. Dat was namelijk altijd haar liefste weDsch. En nu, God behoede u en geluk kige reis Indien mogelijk, ver geet ons dan niet heelemaal op Coney-Island Hij trok zijn hand uit die van Karl Fels, haalde zjjn zakdoek te voorschijn, snoot omslachtig zijn neus, terwjjl hij heimelijk over zijn oogen veegde, en zei William brengt u naar de boot. Ik' heb juist driDgend werk te doen. Adieu 1 Ga met God Nog een laatste handdruk' en Karl Fels ging heen. H\j keek op den weg naar de boot niet om 1 Zoo zag hij ook niet het bleeke, door tranen overstroomde gezicht, dat hem uit een raam van de bovenste ver dieping nastaarde, tot zjjn ge stalte tusschen het groen van de boomen verdween. •Zoo, gelukkig ontkomen Goeden dag, Mijnheer Fels 1* begroette de Heer Wilms hem vrooljjk lachend aan den steiger. Drommels, dat was heelemaal niet gemakkelijk, u daar weg te krijgen! Maar nn!< •Kom antwoordde de aange- en beschuldigingen uit, zoodat het voor ieder ander op den weg zou liggen om de justitie erin te mengen. Dan zijn er firma's en leve ranciers, die op gevraagde in lichtingen geweigerd hebben ant woord te geven. Voor spr. blijft dat verdacht, daar zit wrijving in. Dhr. Oggel zegt, dat het vreemd is, dat dhr. 't Gilde niet tevreden is over het onderzoek, en waar deze zelf met den Burgemeester persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld en dat zoo\yat geleid heeft, daar wil spr. er tegenover stellen, dat van de firma Burge- meis'ter wel degelijk antwoord is gekomen, dat de Directeur van hen nog nooit provisie heeft ge noten. En wat betreft die eene firma, waarop dhr. van Dixhoorn spreekt, weten de heeren, dat er hier een tweede persoon in het geding gebracht is, die mogelijk de pro visie heeft opgestreken, want de Directeur verklaart, dat hij het geld niet ontvangen heeft en toch stond het bij Wilson geboekt, terwijl er ook een tusschenper- soon in die zaken was. Dat we dhr. Van der Stel niet hier lieten koinen, zegt spr., is geen wonder. Die man heeft zoo'n reputatie gekregen, dat buiten het commissielid 't Gilde niemand behoefte heeft aan zijn inlichtingen en men zelfs eenigs- zins bevreesd was, om met hem in aanraking te komen, omdat hij zelf op zoodanige wijze corruptie heeft gepleegd, dat het hem in de gevangenis bracht. De Voorz. ontraadt het om hier persoonlijke beschuldigingen uit te spreken tegenover personen, die niet aanwezig zijn. Dhr. 't GildeDat moet U bewijzen, mijnheer Oggel. Dhr. OggelDat zijn geen besehuldigingen, dat zijn feiten, die openlijk in de kranten hebben gestaan en dus geen bewijzen behoeven. Ik zou daar liever niet over spreken, maar omdat hier getwijfeld wordt of de wijze van het onderzoek wel juist was, moeten wij ons toch verdedigen. sprokeDe slechts kort met afwe rende handbeweging eD toonde den wat praatlustig aangelegden heer ook verder, dat hij een ge sprek over dit onderwerp met wen8chte. •Overigens heb ik hier een telegram uit Berljjn voor u veranderde Wilms hierop van thema. Zoo spoedig mogelijk reis voortzetten, »Puinguin« midden Augustus in Apia!* luidde het korte bevel van bet departement van marine, en Dadat de arts op het consulaat had verklaard, dat er niets tegen was, bleef Karl Fels niet langer in de reuzenstad. Met luid geklater viel het anker van de »Sylvestra« in de haven van Apia in het water, zoodat het hoog opspatte. Rate lend en razend schoot de anker ketting uit het kluisgat erachter aan spande zich strak, en lang zaam danste het schip op den wind. Kort daarop voer een boot af en bracht Karl Fels laogszjj den Pninguin.* Hé, wat is dat voor een gast dacht de wachthebbende officier toen de boot naderde, en wenkte i om aan bakboord aan te leggen, 1 De Voorz.Ik zou de beoor deeling van het rapport overlaten aan den Raad, voorzoover deze geen zitting in de commissie had. Dhr. OggelDat vind ik goed, maar nu er een medelid van de commissie is, die in zijn critiek ons werk afbreekt, omdat dhr. Van der Stel niet is uitgenoodigd, moeten we daar tegenover toch de reden van opgeven. Het is gebleken, dat die er een zaakje van maakt, nadat hij eerst was omgekocht om stil te zwijgen en uit eigenbelang allerlei onthul lingen doet, om anderen te treffen, nu hij zelf zonder betrekking zit. Als hij die gegevens had verstrekt, toen hij nog Directeur was en zonder zelf van de commissie te profiteeren, dan had hij in 't al gemeen belang gehandeld en was het een flink persoon geweest. Zelfs voor een reisje van Utrecht naar Den Haag zendt hij een nota jvan f 18, terwijl hij ver klaarde niet expres naar Den Haag voor het onderhoud met den burgemeester te zijn gekomen, omdat hij toch zaken had in Den Haag. Een bewijs, dat hij de inlichtingen niet belangeloos ver strekt. Dhr. van Dixhoorn zegt dat dhr. Oggel groote woorden ge bruikt over het algemeen belang, maar er ligt hier toch een brief van Van der Stel, waarin zwart op wit staat, dat de Directeur niet-eervol heeft gehandeld, ter wijl het rapport zegt, dat er geen duidelijke bewijzen zijn, waaruit schuld blijkt. Dat is voor hem geen bewijs van onschuld en nu er bovendien stukken aanwezig zijn, die geen volledige inlich tingen geven, is het spr. niet helder. En hij is van meening, dat als de Directeur er eer in stelt om zijn onschuld aan den dag te doen komen, en hij staat zuiver, dan zou hij, volgens spr., hij de justitie een aanklacht moeten indienen tegen Van der Stel, als beschuldigd van eerroof. Dhr. 't Gilde komt op tegen den omhaal van woorden die dhr. Oggel gebruikt, in strijd met de gemaakte afspraak om zoo zooais het particuliere schepen hoort. »U wenscht?* vroeg h(j tame lijk ongenadig, toen de boot tegen zijn aanwijzing aan stuurboord had aangelegd, aan den grooten, breedgeschouderden heer in civiel, die zonder haast de trap opkwam. •Luitenant Felsstelde hij zich voor. »Is de commandant aan boord •JawelOm u te dienen, Luitenant haastte de ander zich te antwoorden. »Ordonnans ordonnansMGd den com mandant, dat de eerste officier aan boord gekomen isMag ik u verzoeken, Luitenant Met dienstwilligen ijver geleid de hij den nieuwen meerdere tot aan de dear van de kajuit, waar de wacht juist uittrad met de woorden: »Da commandant verzoekt u binnen te komen Luitenant Fels trad binnen, om zich te meldcD, en nauwelyks had de deur zich achter hem gesloten, of de wachthebbende officier rende naar het dekvenster van den messroom od riep Daar binnen Heeren, de nieuwe eer» ste ia erwaarop de jongeren die Fels niet kenden, dadeljjk aan dek kwamen, Wordt vervolgd.) J- "iOQLI»

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1