I Vaa "Rossera's Uabak geneest etivevfoaaii de nuid Vezel zalf Hoest, Keelpijn Binnenland. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten90 ct Haag-Tabletten 75 ct aan de gasfabriek. En hoe het komt, dat sommige lantaars overdag branden en an dere weer 's avonds niet. De Voorz. antwoordt, dat een deskundige commissie alles ter plaatse heeft onderzocht en de bestekken in elkaar zal zetten, waarna men weer zal voortgaan met bouwen. Wat betreft de lantaarns, ko men er meer klachten in. Spr. zegt, dat het schijnt, dat het met de automatische ontsteking jiiet in orde is. Hij zal dat eens 'net de gascommissie bespreken. Dhr. KosterMaar ik dacht, dat er nu iemand rondging, die lantaarns aantrekt, welke niet branden en ze dooft als ze 's morgens niet uit zijn De Voorz.Dat is ook zoo en ik heb zelf meermalen gezien, dat het gebeurt. Dhr. Van de Bilt zegt, dat hij er ook op had willen wijzen. Het ligt echter niet aan de menschen, maar aan de inrichting der lan taarns, die later, nadat ze gedoofd zijn, weer aangaan door den druk. Maar, zoo vraagt spr., is de regeling wel in orde, want bij donker weer, b.v. bij dien sneeuw val, gebeurde het, dat er totaal geen verlichting was en bij mane schijn is er soms gasverlichting De Voorz. zegt, dat bij dat barre winterweer veel lantaarns bevroren stonden, die dus niet konden branden en er is toen zeer veel werk geweest aan de lantaarns. Dhr. J. de Feijter meent, dat de ervaring toch leert, dat de automatische ontsteking niet goed functioneert en het dus weer in theorie mooi gebleken is, maar de practijk anders is. Hij zou overwegen of het maar niet beter zou zijn, de lantaarns weer door menschen te laten ontsteken en dooven. c. Dhr. Claessens vraagt hoe het komt, dat P. de Coninck en Ser. de Clercq geen vergoeding hebben gehad van hagelschade aangezien de schatters daar ook geweest zijn Dhr. van de Bilt bevestigt, dat hij er persoonlijk geweest is als schatter en opgave heeft verstrekt. De Voorz. zegt, dat hij het zich niet meer kan herinneren, wat wel jammer is, want de uit- keeringen hebben reeds plaats gehad. Dhr. Claessens Maar die men schen zullen toch nog wel ver goeding kunnen krijgen De Voorz.Ik zal eens nazien, hoe dat zit. Dhr. Oggel zegt, dat P. Diele- man ook geklaagd heeft, dat hij vergeten is. d. Dhr. Claessens vraagt nog, of bij de werkverschaffing ook rekening wordt gehouden, met degenen, die het langst werkloos zijn Hij weet, dat Van Hove reeds 7 weken zonder werk is, terwijl een andere metselaar voor de straten is aangesteld. De Voorz. zegt, dat er wordt nagegaan, wie het het hardst noodig hebben, in verband met groote gezinnen, enz., maar hij zal dit geval eens onderzoeken. e. Dhr. 't Gilde dringt nog maals aan op een betere verlich ting voor Kijkuit. Hij heeft dat in November al gevraagd en nog is er geen verbetering. De Voorz. zegt, dat het niet vergeten is, maar er naar gere kend en over gesproken is om die lantaarn van de Sassing daar te brengen. We zijn echter af gestuit op de enorme kosten. En nu is zoo'n lantaarn toch op Kijkuit niet zoo hard noodig als op de Sassing, men zou ook met een andere lantaarn voort kunnen. Dhr. Oggel geloofde, dat het 3 a f 400 zou kosten. Dhr. 't Gilde zou dan wel eens een specificatie willen zien van die kosten. Misschien zit dat voornamelijk in het arbeidsloon van den man, die van Axel uit belast wordt met de ontsteking, maar dat zou iemand van Kijkuit veel voordeeliger kunnen doen. f. Ook wil dhr. 't Gilde de aandacht eens vestigen op de slechte bestrating op het Plaatje bij de woning van P. Dieleman. De Voorz. zegt er nota van te nemen. g Dhr. Dieleman herinnert aan den sneeuwval en toen is het hem opgevallen, dat die hoopen bleven liggen, zeer ten ongerieve van het publiek. Er waren toen reeds 80 werkloozen, waarvan er ook al steun ont vingen en nu vraagt spr. zou het in 't vervolg niet beter zijn om die sneeuw te laten ruimen En in de tweede plaats wil spr. vragen om bij het huis van Van de Vijver een lantaarn te plaatsen. De Voorz. zegt over die lan taarn te zullen spreken met de Wethouders. En wat de sneeuw betreft, daaraan zit meer vast dan men wel denkt. We zitten in de eerste plaats met de begrooting 1927, waarvan nog een f 60 over was, doch doordat er nog een uit- keering voor steun heeft plaats gehad, was die kas uitgeput. Over het geld voor 1928 mochten we niet beschikken, alvorens er bericht van Ged. St. was. En wat nu de werkk-onen betreft, dat zou niet zooveel zijn geweest, dat de werkmenschen daarmede gebaat waren, want als we de sneeuw gingen ruimen, moesten we sleden, karren en paarden huren, waaraan de meeste gelden zouden zijn besteed. Trouwens zijn de trottoirs direct schoon gemaakt en toen het glad werd, is er overal zand gestrooid.Ook in den Buitenweg is de sneeuw opgeruimd, zoodat we gedaan hebben wat kon en vergeleken met andere plaatsen is hier zeker meer gebeurd. Dhr. Dieleman is het met spr. niet eens, als hij zegt, dat erge daan is, wat noodig was. Er was reeds een f300 uitgekeerd en nu werken de menschen toch liever, dan dat ze steun moeten krijgen De trottoirs waren geruimd, maar daar mag men met geen fiets of rijtuig op komen en op straat kon men er niet door komen. Spr. zegt, dat er ontzettend over ge klaagd is en er heel weinig men schen aan de zijde van den Voorz. zullen staan, als hij zegt, dat het voldoende was. Ook met de redeneering over mate riaal en paarden gaat spr. niet accoord, met heel eenvoudige middelen had veel gebeurd kun nen zijn. De Voorz. zegt in deze toch niet alleen te staan, want hij heeft met de Wethouders over legd en ook deze achtten het niet noodig om de sneeuw heele maal op te ruimen, maar spr. wil bij een volgende gelegenheid met het gesprokene wel rekening houden. Hierna wordt de openbare zitting geschorscht en gaat men over in besloten zitting, ter be handeling van het rapport aan gaande het onderzoek naar ver meende corruptie inzake het gas bedrijf. (Slot volgt). AANVULLING. Aangaande het debat over de Potemkinfilm zij nog medege deeld, dat dhr. 't Gilde verklaarde, dat hij de geestelijke voorgangers niet in het geding bracht om die menschen te treffen, maar integendeel ten zeerste huldigde hun ruime opvatting in zake kunst, door zulke avonden bij te wonen. Huldeblijk Koningin-Moeder Het Comité, dat zich gevormd heeft om de Koningin-Moeder een huldeblijk aan te bieden, wanneer zij 50 jaar Nederlandsche Vrouw is, heeft van vele zijden instem ming met het plan gevonden. in PATENTVERPAKKING black biro 2wore shag is Nu het eere-comité en het werk-comité gevormd zijn, zal men zoo spoedig mogelijk over gaan tot het verder uitbouwen van de organisatie. Zooals reeds gemeld is, ligt het in het voornemen van het Comité om gelden bijeen te brengen voor een huldeblijk van de Nederlandsche vrouw in den uitgebreidsten zin van het woord. Daarom zal binnenkort een be roep worden gedaan op elke vrouw in Nederland van eiken rang en stand, om door een gave naar draagkracht deel te nemen aan de hulde. Het penningske van de weduwe wordt evenzeer op prijs gesteld als de gave van de vrouw, die met bezit gezegend is. Want het gaat niet om de grootte van de som geldshet gaat om het aantal vrouwen, dat deelneemt. En welke vrouw zou niet gaarne een gave afzonderen voor een Koninklijke Vrouwe, die 50 jaar geleden Nederlandsche werd, die 50 jaar lang haar geest kracht en haar liefde gaf aan het Nederlandsche Volk, die in die 50 jaar dat volk zoo heeft lief gekregen, dat zij alleen toestemde in de huldiging, wanneer in haar de Nederlandsche vrouw gehul digd werd Ingezonden Mededeelingen Vol toewijding gaat het Comité dan ook verder met de werk zaamheden. Het ligt in de be doeling om het werk te decen- traliseeren. De vrouwen van de commissarissen der Koningin in de elf Provinciën zullen provin ciale comité's vormen, met vrou wen-afgevaardigden van de steden uit deze provincie. Deze stede lijke afgevaardigden zullen stede lijke comité's vormen. Voor al deze comité's wordt weer een beroep gedaan op vrouwen van eiken rang en eiken stand, om hulp te verleenen bij het vele werk, dat zal moeten worden gedaan. Elke commissaris-vrouw beslist, hoe in haar provincie het best kan worden gewerkt. In de eene provincie zal men beter kunnen werken met lijsten, in de andere met bussen. In ieder ge val moet discreet worden ge werkt. Er wordt niet genoteerd wat geschonken wordt, wel hoe veel vrouwen een gave schenken, om bij de huldiging te kunnen mededeelenMajesteit, zooveel duizend vrouwen bieden u dit geschenk aan. Voor de groote steden worden afzonderlijke comité's gevormd. Mevrouw Patijn werkt reeds in Den Haag. Het Comité hoopt allerwege zooveel instemming en mede werking te ontvangen, dat met de inzameling al in Mei zal kun nen worden begonnen. WQzigfng posttarievcn. Zooals gemeld is, zijn met 1 Februari de posttarieven gewij zigd. Volledigheidshalve geven we hier de voornaamste, d. w. z. meest voorkomende veranderin gen Briefport binnenland. Voor brieven tot 20 gram blijft de port 77g cent. voor eiken brief boven 20 gram t.m 250 gr. 15 ct boven 250 gram t.m. 500 gr. 20 ct boven 500 gram t.m. 750 gr. 25 ct boven 750 gr. t.m. 1000 gr. 30 ct boven 1000 gr. t.m. 1500 gr. 35 ct boven 1500 gr. t.m. 2000 gr. 40 ct. Ingevoerd is een afzonderlijke port (lokaal port) voor brief kaarten en voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram voor locaal verkeer. voor elke briefkaart 3 cent; voor eiken brief van een ge wicht van niet meer dan 20 gram 5 cent. Het locaal port voor brieven (5 cent tot 20 gr.) en briefkaarten (3 cent) is van toepassing voor de plaatsen, wijken en buurten, die gelegen zijn binnen den be stellingskring van het postkantoor, waar de stukken ter post zijn bezorgd. Gedrukte stukken. Ingevoerd is een tweeledig ta rief voor gedrukte stukken, n.l. a. een port voor drukwerken, waarvan spoedbehandeling wordt verzocht, door middel van een in het oog loopende boven het adres gestelde aanwijzing .spoed" of een soortgelijke tezelfder plaatse aangebrachte aanduiding dit port is gelijk aan het bestaande druk- werkport b. een port voor de overige gedrukte stukken, hetwelk be draagt voor een gewicht tot en met 500 gram U/2 cent Per 50 ëram of restend gedeelte van 50 gram boven 500 gr. t.m. 750 gr. 177» ct boven 750 gr. t.m. 1000 gr. 20 ct boven 1000 gr. t.m. 1500 gr. 25 ct boven 1500 gr. t.m. 2000 gr. 30 ct. De behandeling van drukwer ken, welke niet volledig zijn ge frankeerd naar het hiervoren ver melde tarief of niet zijn voorzien van de vorengenoemde aanwijzing .spoed" .of een daarmede over eenkomende aanduiding, kan tot een gunstiger gedeelte van den dag of uiterlijk tot den volgenden morgen worden verschoven, in dien daartoe met het oog op de hoeveelheid te verwerken cor respondentie aanleiding bestaat. Evenwel zal zulks, als alge- meene regel althans vbor- loopig alleen gelden voor de z.g.n. massa-reclamedrukwerken. Het port der monsters is nader vastgesteld op 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, met behoud van het thans gel dende minimum van 5 cent per zending. Bij Apoth. en Drogisten Het recht wegens expressebe stelling in het binnenlandsch ver keer van briefpostzendingen is verlaagd tot 10 cent, dat wegens expressebestelling van postpak ketten tot 15 cent. Suriname en Curasao. Het port der akten en gedrukte stukken in het verkeer met Suri name en Curasao, per zeepost is verlaagd tot U/f cent per 50 gr., of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 77» cent voor akten; het port der monsters is in dat verkeer verlaagd tot 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram met een minimum van 5 cent per zending. In het verkeer met Ned.-Indië blijven de tarieven voorloopig ongewijzigd. Frankeerzegels, enz. In gebruik worden gesteld a. frankeerzegels van V» !en van U/» cent; b. briefkaarten (enkele en dub bele) met zegelafdruk van 3 cent; c. formulieren voor adreswij ziging met zegelafdruk van U/2 cent d. postzegelboekjes, inhouden de 24 frankeerzegels van U/, cent e. arbeidslijsten met aange hecht briefkaartformulier, voor zien van een zegelafdruk van 3 cent, prijs 8 cent; f. postzegels van 3, 7 en 12 cent Tegen 1 Febr. a.s. verschijnen nieuwe uitgave van de tarieftabel en van het tariefboekje, |welke verkrijgbaar worden gesteld bij alle kantoren, der posterijen tegen den prijs van resp. 5 en 10 cent per stuk. Zoo schieten we niet op. In een rondschrijven aan de Ged. Staten der verschillende provincies zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, dat, blijkens hem door den Minister van Financiën gedane mededeeling de mogelijkheid be staat dat, indien het ontwerp tot verlaging van het tarief der in komstenbelasting met 20 pCt. tot wet wordt verheven, verschillen de provinciën het door hen reeds vastgestelde aantal der opcenten op de inkomstenbelasting en in verband hiermede ook het reeds vastgestelde aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbe lasting nog zullen willen ver- hoogen. Aangezien de aanslagregeling zeer spoedig na 1 Mei een aan vang zal nemen wordt medewer king ingeroepen tot het bevor deren zoo noodig van een spoedige wijziging van de des betreffende provinciale verorde ningen, zoodat eventueele wijzi- gingsbesluiten vóór 1 Mei a.s. aan de Kroon ter goedkeuring kunnen zijn voorgedragen. winterhanden -voeten Recept Fa. v. d. Velde, Apotheker AXEL, 3 Februari 1928. Dinsdagavond werd onder leiding van het hoofd der open bare school alhier, den heer D. A. van Houte een ouderavond gehouden, die tamelijk bezocht was. De heer van Houte zeide dezen avond te zuller. bestemmen om in grove trekken te laten zien, wat er in de hoogste klas sen van zijn school onderwe zen wordt met betrekking tot het vak .Kennis der natuur". In zijn inleiding zeide spr., ge zien de vooruitgang van den tijd, die met allerlei eischen komt, dat dit vak al even hard noodig is geworden als lezen, schrijven en rekenen. Hij bewees dit aan de hand van verschillende miniatuur werktuigen en toestellen, waar mede allerlei natuurkundige pro{* bobby lichte Baai as c*nt TAB A 20 ze EPA ABO 13 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT Mijnhardt's Hoesttablettcn Doos 30 ct. Mijnhardt'sKeelpijntabletten,60en30ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1 ,9' 1111 1 .Hi lifitli 1 |iTfaiM'"iiTl'*~ iVifiillTTifin»- I III III ■■Hl Éll illl II iSBMiaJBftfrV- nat

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2