De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 86. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1928. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 23Januari 1928. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders en Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. III. 6. Aanbod J. de Patter tot overname grond. De Oostelijke berm van den Buitenweg in deze gemeente be hoort in eigendom toe aan dhr. J. de Putter, landbouwer, Steen bosch alhier. Hij biedt aan om dien zijberm, groot 135 centi aren, aan de gemeente af te staan voor een bedrag van één gulden in totaal, met inbegrip van de kosten voor overschrijving. Dit bod wordt aanvaard, aan gezien deze berm in de toe komst voor verschillende doel einden kan gebezigd worden. Dhr. 't Gilde vraagt, of het niet mogelijk zou zijn om dien berm te beplanten, nu onze ge meente toch weinig natuurschoon biedt. Dhr. Oggel betwijfelt, of er ook plantrecht bij behoort, maar ook acht hij den weg daarvoor te smal. Dhr. Dieleman zou liever een flink rijwielpad verkiezen, want de straat is smal en glad. De Voorz. meent dat men niet vooruit moet loopen op die zaak, daar eerst de vraag aan de orde is, of we het aanbod zullen aan nemen. Dhr. van Dixhoorn is er voor om het voorstel van dhr. De Putter in dank en met beide handen aan te grijpen, waartoe z. h. s. wordt besloten. 7. Verlaging haar der wo ningen in de Juliana- straat. Door dhr. Dieleman is in de vorige zitting het voorstel gedaan om op de huren van de woningen Duilsche Vertaling. (18 >A1« een speld hebben we gezocht, Mynheer FelsWelis waar is de stad de traditioneele hooiberg, en dan is bat geen wonder, dat we n niet konden vindeD, toen u er heelemaal niet meer in stak. Das u was ook in het Bodonbotel. Nu dan felici- citeer ik u dubbel en dwars met de redding, want de meeste gasten sijn gestikt of verbrand.* >Wind den patient alstublieft niet op 1 Hij heeft nog dringend rast noodig,* knorde Dr. Heems kerk er tusschen. Mijnheer Wilms, de secretaris, lachte en ging verder»Goed, dus vandaag alleen het zakelijke De Consul stelt natuurlijk iedere gewenschte som tot uwe beschik king en noodigt u bovendien uit onmiddellijk naar zyn woning te verhuizen.* «Daar komt heelemaal niets vaq in 1* klonk de basstem van den dokter. «Daarover heb ik «tlleen te beslissen.* der Vereeniging tot Verbetering der Volkshuisvesting over de ge- heele linie een toeslag van ge meentewege te geven ten bedrage van f I.per week, zoodat dan de huurprijs f3.per week voor elke woning bedraagt. Alvorens dit voorstel in stem ming werd gebracht is de wensch naar voren gebracht om eerst een overzicht te hebben van de kos ten, die het voorstel medebrengt. B. en W. hebben zich in ver binding gesteld met het Bestuur dier Vereeniging, die bij haar advies om de huur te verminderen een berekening heeft overgelegd De Voorz. zegt, dat de woning bouw een financieel nadeel op levert voor de gemeente, en we dat niet nog grooter mogen maken, door de woningen ongebruikt of leeg te laten staan. Anderzijdsch moeten we echter uitzien om een zoo min mogelijk kostbare rege ling te treffen. Spr. heeft het oor eens te luisteren gelegd en is nu ook van meening, dat wan neer de huur op f 3 wordt be paald, wel alle woningen be woond zullen zijn. We hebben nu een nadeel van f4600 per jaar en dit zal door den voorge stelden maatregel niet zooveel verzwaren. Dhr. 't Gilde gelooft ook wel, dat het veiliger is om de huizen voor f3 te verhuren en dan zijn voor .;een verschil van f 100 ook de goede woningen wel bezet. Maar, vraagt sprwordt nu het voorstel-Dieleman en het advies van de vereeniging ook door B. en W. overgenomen? De Voorz. antwoordt, dat het niet gemakkelijk is om een keuze te doen, want zoowel voor het een als voor het ander is iets te zeggen. Dhr. Oggel prijst de berekening der Vereeniging, maar de vraag is, of dan de woningen alle bezet zullen worden. Dejuliana- straat maakt op de huurders geen gunstigen indruk en ook vindt spr. het een bezwaar, dat door die verlaging van huur eigenlijk een toeslag gegeven wordt aan degenen die het niet noodig «Dat spreekt vanzelf!* ant woordde de secretaris. «En wan neer verstrekt a die welwillende toestemming «Hm 1 Over acht dagen mis schien «Mooi!* antwoordde de heer Wilms, Uw vordering wilt u wel zoo goed zijn bij het consulaat in te leveren, vanwaar u ook de uitgeschreven belooning «Mijnheervloog de dokter boos op, «ik verlang noch de de belooning noch eeDige andere schadeloosstelling en verzoek u, mij van zulke aanbiedingen lietst te willen verschoonen. Ik heb alleen myn plicht als mensch vervuld en verder niet, en daar voor laat ik my niet betalen. Begrijpt U «Maar veroorloof my toeh, mijn waarde,* bracht de secretaris in het midden. «Ik veroorloof absoluut niets bulderde de dokter weer. «Doe met de helooning, wat u wil, dat gaat mij niets aan. Maar een afrekening ia mijn zaak, eenig en alleen, en die heeft niemand van mij te eisehen. Om het geld heb ik het waarachtig niet gedaan «Dokter t« riep Sari Fels »mee« keod» hebben en b.v. inkomens van f 1700 en f 1000 hebben. Ofschoon dit bezwaar niet is op te heffen, wil hij er wel overheen stappen en zijn stem aan het voorstel geven. Dhr. P. de Feijter zegt niet van meening veranderd te zijn. Het is gebleken, dat nu de huur op f 3 stond, er nog weinigen gebruik maakten van die gelegen heid, ofschoon f3 toch weinig is. Spr. acht zich niet gemachtigd om zijn stem aan het voorstel te geven en jaarlijks zooveel toe te leggen ten bate van de beter ge situeerden, terwijl toch zooveel andere menschen eveneens zwaar belast zijn. Dhr. Kruijsse zegt, dat men het standpunt moet innemen van een woningverhuurder, nl. door de woningen zoo voordeelig mogelijk te exploiteeren in verband met de waarde die ze hebben en daarom moeten we de huur zoo laag mogelijk stellen, om de wo ningen allemaal bewoond te krijgen. Dhr. 't Gilde onderschrijft ten volle hetgeen dhr. Kruysse zegt en wat betreft de menschen die f 1700 en f 1000 verdienen, zoo als dhr. Oggel zegt, deze zijn met een lantaarntje te zoeken. Als we het voorstel van dhr. Dieleman niet steunen, volgen we de theorie van een huisjesmelker. Spr. heeft vernomen, dat ook dhr. Van 't Hoff zit te wachten tot de huur dezer woningen verlaagt om dan zijn woningen af te slaan, zoodat dan niet 48, maar wel 60 woningen zullen verlagen. Dhr. P. de Feijter acht het wel goed om het standpunt in te nemen van een verhuurder, maar dan moet men de huren niet zoodanig verminderen, dat men er bij moet leggen. En een maal daaraan begonnen, kunnen we nooit meer verhoogen. Dhr. Dieleman wil er niet veel meer van zeggen, maar wil toch opmerken, dat door het leegstaan van woningen, deze zeer in waar de achteruitgaan. En ook is f4 hem, vergeleken bij de waarde van de huizen, veel te hoog. Het «Och wat I* schreeuwde die boos, »u bent voorloopig nog myn patiönt en u hebt a heel rustig te houden. Beate, Beate Kom eens hier Hoor eens kind, die heer hier hy wees op den secretaris «wil ons geld geven, veel geld, omdat wij den zeeoffi cier weer gezond hebben gekre gen. Wat zeg je daarvan Het jonge meisje was vuurrood geworden en keek hulpeloos van den een naar den ander, terwyl ze afwerend haar handen uit strekte. «Daarom hebben we het toeh niet gedaan 1* sprak ze eindelyk met trillende lippen. «Ziet u triomfeerde de dok ter. «Ga maar! Je beat myn brave assistente.* «Neen, ik vraag of u nog blyft I* riep Karl Fels. «De be looning kunt u afwyzen. Ik weet zelfs niet eens, wie die enorme som uitgeloofd heeft «Een zekere heer Patterson, in opdracht van twee dames Heyde- briogkl* viel de secretaris hem in de rede. «Ahal* bromde de dokter half luid in ztyn baard en keek naar z(jn dochter, wier wangen afwis selend rood en bleek werden, «Dat is nu ook bjjzaak I* ging is misschien mogelijk, dat er nu zes huizen leeg blijven staan, maar het kan ook, dat er geen één leeg blijft. Het is weliswaar een schadepost van f 4600, maar nu kosten ze ons ook f4500. Dhr. Kruysse zegt, dat we de leegstaande huizen ook ten volle moeten betalen, want daar krijgen we geen 75 pCt. toeslag voor van het Rijk. En stel nu, dat er 5 leeg blijven, dan hebben we toch nog winst met de huurver- laging, terwijl er, als we met die toeslag blijven modderen, hoe langer hoe meer huizen leeg komen. Dhr. P. de Feijter: Dat zie ik niet in. Dhr. Van de Bilt wil het wel probeeren en zal ook het voorstel steunen. De huizen zijn toch ten slotte gebouwd om menschen, die geen woning hebben, aan een huis te helpen. De Voorz. zou de bepaling willen doen gelden tot wederop zegging en zich niet verbinden voor altijd of een bepaalden termijn. Dhr. Oggel gelooft, dat zulks geen zin heeft, want het is niet te voorzien, dat de tijden zoodanig verbeteren zullen, dat men de huur weer op f 4 zou kunnen zetten Dhr. Kruysse acht dat ook een gevaarlijk standpunt, in verband met de garantie, waaraan een huur van f 3 verbonden is. Dhr. Van Dixhoorn gelooft, dat die huizen wel een schadepost voor de gemeente zullen blijven. Het is eigenlijk jammer, dat ze alle eender zijn, zoodat we ze allemaal voor denzelfden prijs moeten verhuren. Spr. kan in- tusschen het voorstel ook nog niet zoo direct toejuichen. Dhr. P. de Feijter vindt een huur van f4 ook wel hoog, maar hij blijft toch tegen die bijbeta ling gekant en is er niet voor om aan menschen met vaste in komens nog steun te verleenen. In stemming gebracht wordt het voorstel-Dieleman aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h. Koster, van Dixhoorn en P. de Feijter. Fels voort. «Maar wy moeien onder alle omstandigheden toe staan, mijn redder erkentelijkheid te betoonen. Hoe, dat moet u aan my overlaten «Ik sta niets toe en laat niets over,* brak Dr. Heemskerk weer los, terwjjl hij met dreunende passen door de kamer ijsbeerde. «Kort en goed, ik wil van de heele zaak niets meer hooren 1 Geen woord 1* Met een hevigen slag suisde zjjn vuisi zoo hard op een tafeltje neer, dat het meubel kraakte. «Ik dacht, dat uw patiënt rust moest hebben, dokter zei de heer Wilms ironisch. «Zeker 1* Natuarlijk moet hjj dat 1 Volkomen rust!* antwoord de de dokter kwaad. «Waarom begint u eigenlijk over die din gen Ga maar meisje 1 En komt u alstublieft ook mee wendde hij zich tot den secretaris cd verliet het vertrek. «Wonderlijke heiligelachte die achter zijn rng. «Maar een paar prachtmen- echen 1* antwoordde Karl Fels. «Ja, jazei Wilms. «Dat ge loof ik wel. Maar wat zal ik bet eerst voor u in orde brengen Linnengoed en kleeren natuurljjk I Gek uniform 8. Vergoeding voor school kinderen. In verband met ingekomen adressen om vergoeding als be doeld in art. 13 der L. O.-wet, (vergoeding voor schoeisel van kinderen, die verder dan 4 K.M. van de school verwijderd zijn), wordt z. h. s. besloten om deze toe te kennen als volgt, over den termijn, dat de kinderen niet per autobus konden komen J. van Cadzand f33.75, M. van Doeselaar f 18.75, M. Haak f 12.50, G. Koekkoek f 7.50, P. Koekkoek f 2.50, Cath. de Koeijer f 11.25, J. Overdulve f 11.25, A. de Putter f1250, C. Schieman f5.—, L. Schieman f45.—, C. Simons f3.75, P. F. Velieman f 15,— H. Willemsen f30 J. Wolfert f7.50, Jac. Overdulve f3.75. 9. Reclames Hondcnbelas- ting In zake de reclames over den aanslag voor de hondenbelasting over 1927 wordt z.h s. besloten, om den aanslag van L. J. Wie mes te handhaven D. Dekker Q 33 van het kohier af te weren en daarop te plaat sen D. Dekker wonende in per ceel M 52 en den aanslag van D. G. Rie- mens te handhaven. 10. Omvraag. a. Dhr. Kruysse wenscht als voorzitter van de woningbouw vereniging naar aanleiding van de vraag van dhr. Van de Bilt in de vorige zitting, mede te dee- len, dat besloten is om aan Adr. Vinke een woning in huur af te staan voor f 3. Spr. heeft een schrijven van Vinke ontvangen, waarin deze zegt, dat hij zich beleedigd acht, doordat spr. zou gezegd hebben in de Raadsver gadering dat de slaapplaats in onzindelijken toestand verkeert. Dit is echter onjuist. Spr. heeft gezegd, dat het nog goed was, dat de slaapplaats zindelijk was, anders was het niet houdbaar zoo is het later ook genotuleeerd. b Dhr. Koster vraagt hoe het zit met den nieuwbouw der ovens Luitenant Fels gaf hem de noodige aanwyzingenverzocht om zijn uniformen telegrafisch in Kiel te bestellen voor Sydney 6d leunde, toen de secretaris weg was, in de kussens terug. Het voorafgegane had hem echter meer aangegrepen dan by zelf voor mogelijk hield, voor alles het berieht, dat Maria Magdaleua zoo'n groote som op zijn terug vinden had uitgeloofd. Als hy maar kou vermoeden, waar ze wasWanDeer zou hy haar weer zien I Door zyn door elkaar kruisen de en jagende gedachten heen klonk buiten de stem van den dokter, af en toe onderbroken door sussende woorden van den consulaatgsecretaris. Toen klapte de buisdeur dicht en een diepe weldadige stilte trad in. Hy sloot de oogen, sluimerde in. In zijn droom had hy de gewaarwording, dat Maria Magdalena aan zijn bed stond en duidelyk voelde hy een lichten, zachten druk van haar koele vingers op zyn voor hoofd. Hij wilde er naar grijpen om haar vast te honden, en deed moeite zijn oogen ta openen. I Wordt vermtfd,) AXELSCHE COURANT X S3

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1