De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 85. DINSDAG 31 JANUARI 11)28. 43e Jaarg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. l\ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Vergadering van 23 Januari 1928. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders en Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. II. Alvorens ons verslag te ver volgen, willen we voldoen aan het verzoek om een kleine recti ficatie. Bij de beantwoording van de Nieuwjaarsrede van den Voorzitter had de heer Oggel nl. o.m. gezegd, dat als de Voorz. de belangen van de gemeente Axel wil behar tigen, ik schouder aan schouder met hem zal staan, zooals ik mijnerzijdsch in de verloopen 6 jaren ook steeds gedaan heb en hoop, dat 's Heeren zegen daarop rusten mag. Na verwerping van het voorstel van dhr. Claessens, om de be noeming van den baas-fitter te vernietigen, zeide deze, dat hij tegen die benoeming bij de Kroon in beroep zal gaan. o. Schrijven van dhr. W. Koster, vlashandelaar te Axel, Buitenweg, luidende, dat deze den Gemeente raad nogmaals onder het oog brengt, dat langs zijn vlasschuur en zijn huis zich een sloot be vindt, welke een or.verdragelijke stank verspreidt dat hij, nadat de Gemeenteraad zijn vorige klacht ter zijde heeft geschoven, nogmaals een klacht indient, om verandering in dien toestand te krijgen. Dit schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. Dhr. Koster vraagt of de zink put er nog gemetseld zal worden, waarop de Voorz. antwoordt, daar wel toezegging voor te kunnen geven. p. Van den Min. van Arbeid enz. is een schrijven ingekomen om mede te willen werken aan emigratie naar Canada, ook vol gens de nieuwe regeling. Duitsche Vertaling. (17 >Zoo Zoo 1 Das u bent luite nant Fels en moet als eerste officier naar Australië. Hm 1 Ja 1 Ik geloof u natuurlijk; maar rustig blijven alstublieft, kunt u dat bewijzen Dokter, als een Duitsche zee officier u dat zegt!* vloog Fels op. >Bovendieu zjjn mijn papieren toch Blijf toch alsjeblieft kalm viel Dr. Heemskerk in en keek den patiënt vriendelijk aan. >Zoo- als ik zeg, ik geloof u, maar in uw papieren staat daarvan nieis, om de eenvoudige reden, dat u er geen by u had, toen ik u oppikte, s »My oppikte 1 Oja natuur lijk antwoordde Fels en ging voort»Voor alles vertelt u my toch alstublieft, hoe ik in uw huis ben gekomen, en sedert wanneer.* »Kalm maar 1« zei de dokter. »Als n mij belooft, n heel rustig t« houden, sal ik het n vertellen, De Voorz. zegt, dat deze hierop neerkomt, dat voortaan de reis kosten tot Rotterdam en verder slechts gedeeltelijk zullen worden vergoed dat van de havenplaats tot de bestemmingsplaats f 45 tot f 80 wordt vergoed en tot verblijf aldaar voor de eerste weken f62,50 per persoon. Voor gezin nen is dat resp. f 250—f 473,50. Bereids is op dit schrijven een gunstig antwoord gezonden. Dhr. Van de Bilt vraagt of er ook al personen teruggekomen zijn uit Canada? De Voorz.: Ja, één, zekere Faas, maar tegelijk kan hij me ie- deelen, dat .van F. C. Scheele een gedeelte van het voorge schoten reisgeld is teruggestuurd, nl. f245, waarvan f71,01 aan de gemeente toekomt. q. Mededeeling van het besluit van Ged. Staten, in verband met de beslissing van den Minister van Onderwijs, waarbij besloten is de buitenwettelijke cursussen voor vervolgonderwijs niet meer te tolereeren en daarom geene gelden in de begrootingen goed te keuren. De Voorz. zegt, dat bij Raads besluit van 9 October 1923 de gelegenheid werd geopend, dat op de diverse scholen de leer lingen, die de school reeds ver laten hadden, des winters een avondcursus tot voortzetting van het gevolgde onderwijs konden volgen. Bij het verschijnen van het besluit van Ged. Staten is echter aan de betrokken schoolbesturen hiervan kennis gegeven, waardoor de cursussen op 3 scholen ge staakt moesten worden. B. "en W. stellen nu voor boven genoemd Raadsbesluit te schorsen tot de herziening van de Onder wijswet tot stand is gekomen. Dhr. P. de Feijter vraagt, of men op Spui dat bericht ook heeft ontvangen, want daar wordt het vervolgonderwijs nog steeds gegeven. De Voorz. antwoordt beves tigend. Dhr. Van de Bilt vindt het U hebt ons al last genoeg be zorgd.* Karl Fels beloofde het ver langde, en nu vertelde Dr. Heems kerk, dat hij hem bewusteloos en haast tot op het hemd toe uitgeroofd, niet ver van de haven had gevonden. »De drie kerels wilden u on getwijfeld in het water gooien, om hun misdaad te verbergen, toen ik erbij kwam. Nou, ik zag al dadelijk, wat ze voor hadden en schoottoen gingen de boe ven op den loop, en ik bracht u hierheen. Had u veel geld bij u »Och, dat is bijzaak 1* ant woordde Fels. >Voor alles, hoe lang is dat geleden >Hm Wacht eens, zoo onge veer vijf weken.* >En heeft er niemand naar mij gevraagd «Niet dat ik weet,* antwoord de Dr. Heemskerk, terwijl zjjn gezicht een zekere verlegenheid toonde. >Ik dacht namelijk, dat u bm dat er uzelf mis schien ook niet veel aan gelegen zou zijn, als ik uw verblijfplaats verried. Er komen er zooveel over hét groote water Karl Eels kon niet nalaten te glimlachen, toen hij antwoordde; DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. spijtig, dat dit besluit gevallen is, want als onderwijs goed was voor de jongens, dan was het dit. Maar van hooger hand worden dikwijls rare besluiten genomen. Zoo vernam spr., dat in plaats van dit-onderwijs weer een andere instelling zal komen, die driemaal zoo duur komt en niet eens zoo goed zal zijn. Hij zou tegen dien maatregel wel willen pro testeeren. De Voorz. meent te weten, dat Ged. St. ook veel voor dit onder wijs voelen, maar men in Den Haag tegenstand ondervindt. Mis schien wordt er nog wel iets op gevonden. Dhr. Van de Bilt hoopt, dat er met alle kracht aan gewerkt zal worden om dit onderwijs te bestendigen, want het is zeer nuttig. Dhr. Oggei bevestigt dat, maar vindt het jammer, dat er zoo weinig gebruik van gemaakt werdde hoofden der scholen moesten er zelfs achter loopen om voldoende leerlingen te krijgen om de school te doen doorgaan. Dhr. 't Gilde heeft gehoord, dat de menschen op Spui dat onderwijs voor eigen rekening willen voortzetten en vindt dat wel goed, maar dat kan ook alleen weer maar aan een bijz. school en nieJ bij het openbaar onderwijs en dat is jammer. Dhr. OggelHet zou mis schien wel worden toegestaan, als de ouders de kosten zelf betalen en het dus buiten bezwaar van de gemeentekas ging. Dhr. 't Gilde gelooft, dat zulks op bezwaren zou stuiten, maar hij zal het eens bespreken met de oudercommissie. Dhr. Dieleman verneemt, dat de kosten f 125 per jaar bedragen en meent, dat daarvoor het onder wijs dan toch niet gestaakt be hoefde te worden. De Voorz. is het met de spre kers eens en zegt toe, dat B. en W. zullen trachten te doen wat mogelijk is om in de leemte te voorzien. r. Aan dhr. 't Gilde wil de Voorz. nog mededeelen, dat de »0, u hield mij voor zoo'n ver loren zoon, die daarginds wat op zijn kerfstok had.* »Nu ja 1* bekende de dokter. »Men kan toch nooit weten kort en goed, ik bracht u met ecDige moeite in myn boot en zeilde regelrecht met u naar buis om mijn kunst met u te beproeven. Ik geloofde eerst natuurlijk, dat de schurken u overvallen en neergestoken hadden, maar later zag ik, dat u alleen maar erg gekwetst was en een paar ribben had gebroken, waarbij de eene long een knak moet hebben ge kregen Maar nu bent u er weer bovenop. Nog acht dagen ont zien, u niet opwinden, maar heel rustig blijven, dan kunt u op staan.* Hij stak zijn patiënt de hand toe, stond op en wilde de kamer verlaten. »Dokter!« hield Fels hem te rug. Wilt u mij alstublieft papier en schrijfgereedschap geveD Ik moet onmiddellijk naar Berlijn en aan den Duitschen consul hier telegrafeeren. Mijn heele bagage is in het Bostonbotel verbrand, en ik ben zonder eenige midde len. Welk adres moet ik echter opgeven. Ik weet steeds nog niet, waar ik mij bevind.* Dr. Heemskerk liep naar de bewuste brief van den Raad van Arbeid over de rentezegels is gedateerd op 7 Dec., doch eerst 16 Januari is ontvangen ter secre tarie, waarvan de stempels het bewijs leveren. De inhoud heeft betrekking op losse werkkrachten bij buitengewone werkverschaffing die we op 'toogenblik niet heb ben zegt spr., zoodat het voor kennisgeving aangenomen is, s. Vervolgens deelt de Voorz. naar aanleiding van de schrifte lijke vragen van dhr. 't Gilde betreffende de Potemkinfilm het volgende mede Hoewel ik niet verplicht ben de gestelde vragen te beantwoor den, aangezien het een poütioneele aangelegenheid betreft, welke uitsluitend tot de competentie van den Burgemeester, Hoofd van Politie behoort, zoo wil ik den heer 't Gilde wel het genoegen doen, die toch hier te beant woorden Te. Het motief tot weigering der vergunning tot het opvoeren in het openbaar van bedoelde film is, dat de inhoud en strek king van verschillende passages daarvan mij geen vrijheid gaven tot het verleenen van de gevraagde vergunning. Van het tolereeren in besloten kring is geen sprake, wijl bij het door mij verleenen van vergun ning tot het open zijn van het café van de Wed. Giiijamse tot het houden van een vergadering van de afd. Axel der Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, mij niet bekend was, dat meergenoemde film daar zou worden opgevoerd Eerst nadien is zulks officieus bekend geworden. 2e. Een dergelijk verbod is m.i. alleszins gerechtvaardigd. Van een radicaal verbod is echter geen sprake. en 3e. Een uitspraak als door den heer 't Gilde bedoeld, kan niet verkregen worden, wijl de toestemming voor de openbare vermakelijkheden, enz, krachtens de Gemeentewet, uitsluitend aan den Burgemeester behoort. Dhr. 't Gilde zegt niet te weten, deur en riep met dreunende stem: »Beate! Papier eD schrijf gereedschap 1* Dadelijk kwam eeD jong meisje met het verlangde binnen, over haar rozig, frisch gezicht vloog een vluchtige blos, toen Karl Fels haar aankeek. »Myn dochter, mijn assistent, mijn huishoudster, mijn alles!* stelde de dokter haar voor. »En hier is onze patiënt, een Duitsch zeeofficier.* «Luitenant Felsl» voegde die erbij en strekte de hand uit, die Beate even drukte, om dan vlug weg te loopen. >Dusl< bromde de dokter en zette zich tot schrijven gereed. Karl Fels dicteerde hem de telegrammen aan het departe ment van marine en aaD den consul. Adres Dr. Heemskerk, Coney Island, Beata Cottage* zette de dokter erbij naar den wensch vau zijn patent. »Zoo, nu moet er eerst weer geslapen worden zei hij toeD. »U hebt meer gesproken, dan n goed doet. Ontzien en rust hou den Daarmee liet hij Karl Fels alleen. Den volgenden morgen ver- scheen eeu secretaris van het of het verbod tot het openbaar vertoonen van die film is ontstaan uit een revolutionaire tendenz. Spr. heeft hier voor zich wel een anti-revol. burgemeester, maar er zijn toch verschillende a.-r. bur gemeesters geweest, die het ver toonen wel toegelaten hebben. En als zelfs geestelijke voorgan gers voordrachtavonden bezoeken, waar lezing gegeven wordt van geschriften van een onverdacht revolutionair (Multaiuli), zooals hier onlangs bij het optreden van Albert Vogel, dan vraagt spr., wat is nu eigenlijk verboden kunst? De toespraak tot de hoofden van Lebak en het gedeelte waarin een burgeroproer te Parijs werd uitgebeeld, zijn zeker onder werpen, die als ze in een ver gadering van het trampersoneel werden behandeld, de vergadering misschien verboden werd. Spr. zal geen uitspraak uitlokken van den Raad over de film. want dan zijn de neuzen geteld, en nu hij hoort, dat geen radicaal verbod te wachten is, zal spr. ook verder voor een volgende gelegenheid in afwachting blijven. Dhr. Dieleman vraagt het woord en zegt, dat naar 't hem voorkomt, er alle aanleiding bestaat voor den Burgemeester, om krachtens diens bevoegdheid in art. 188 der Gemeentewet de opvoering van den Potemkinfilm te verbieden, en wel op grond van de volgende feiten le. Het feit, dat deze film af komstig is uit den revolutie-haard van Europa, Rusland, terwijl ze met duidelijk merkbare revolutio naire bedoelingen naar het buiten land en ook naar Axel wordt geëxporteerd. Naar verluidt zal de Potemkinfilm gevolgd worden door de film De bocht des Doods, die eveneens voor zoover de Overheid niet ingrijpt, de volks ziel met de revolutie-bacil zal komen vergiftigen. Echter in Duitschland, Enge land, België, Roemenië en zelfs in geheel Frankrijk is deze film verboden, wegens den verderfe- Hjken invloed, die zij op den volksgeest uitoefent. consulaat en had een lang onder houd met den dokter. »Maar leest u dan heelemaal geen krant riephy opgewonden. Vijfduizend mark belooning zijn er uitgezet voor wie hem vindt! Wekenlang is de heele politiemacht op zoek geweest naar hem, en u houdt hem hier in huis verstopt Verstopt is het woord niet!* antwoordde Dr. Heemskerk kalm. »Ik vond hem en heb hem ge nezen. Kranten Nee, die lees ik inderdaad niet uit te*iusel, ten minste geen dagbladen, alleen wetenschappelijke bladen, en daar zal het wel niet iDgestaan hebben. Voor dat andere goed heb ik geen tyd.< «Oageloofelyk mompelde de ander voor zich en vroeg toen hardop »Kan ik hem spreken >Ja Maar zoo kort mogelyk 1* antwoordde de dokter norscb. Met een oogopslag herkende de Secretaris den vermiste naar de nauwkeurige persoonsbeschry- ving, die Maria Magdalena van hem had gegeven en begroette hem hartelijk. Wordt vervolodA Het leven is niet zoo kort of et is nog altijd tijd genoeg in om elkaar te helpen, AXELSCHE COURANT nlQQ&lm n

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1