De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren l No. 84. VRIJDAG 27 JANUARI 1928. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 23Januari 1928. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wethouders en Ph. J. van Dixhoorn, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A.Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. 1. Om 10 uur voorm. opent de Voorzitter de vergadering met het gebed en houdt tot de leden een toespraak, zooals dat gebrui kelijk is bij de eerste vergadering van het jaar. We verwijzen hiervoor evenals voor het verder verloop in den aanvang der ver gadering naar het kort verslag in ons vorig nummer. Wat daarin aangaande de ingekomen stukken is vermeld, verdient nog eenige aanvulling. Zoo is aan de gemeente door het Rijk in beheer en onderhoud overgedragen niet de geheeie Rijksweg van de Sassing naar Axel, maar slechts het gedeelte van af- perceel G 2108, ter lengte van 327.40 M. oostwaarts en wel onder voorwaarde, o.m. dat het Rijk zich verplicht aan de ge meente op den Buthdijk nabij de kom in 1927 kosteloos te leveren, 38000 stuks melafierkeien (13-20- 15) en 2300 bijbehoorende ver- bandkeien. Deze keien moeten in 1928 door de gemeente worden gebezigd voor vernieuwing van de bestrating op het overgenomen gedeelte, waarvoor door het Rijk f 300 wordt uitgekeerd. De uitkomende keien worden ter beschikking van het Rijk ge steld. Het weggedeelte moet ten dienste blijven van het verkeer. Het aanbrengen van belangrijke wijzigingen in den weg is niet geoorloofd, dan na goedkeuring van den Minister. Dhr. 't Gilde vraagt of het geen aanbeveling verdient om, in ver band met de werkloosheid, zoo spoedig mogelijk aan de verbe tering dier straat te beginnen Dxiiische Vertaling. «tKsiiii» (16 «Hier riep Maria Magdalena luid en nam het dichtgevouwen papier in ontvangst, dat de bode haar met een onverschillig ge zicht overreikte. Hy had ook geen vermoeden van de betee- kenis, die het had en bleef in afwachting van een fooi staan. Een lilveren dollar rinkelde naast hem op het plaveisel en de smalle hand die het telegram in ontvangst had genomen, verdween in het binnenste van den wagen. Met bevende vingers probeerde Maria Magdalena het papier te openen. «Geef het mysmeekte haar moeder, maar het jonge meisje scbudde het hoofd. Zacht krakend ontvouwde het papier zich en fladderde op den grond. Een enkele blik was vol doende geweest, om den korten vreeselijken inhoud te zien «Niets. Frank. Mevrouw HeydebriDgk hoefde jjet niet eerst op te rapen j de De Voorz. antwoordt, dat de opzichter, die inmiddels in dienst is getreden, liever nog wat met dat werk wil wachten. Veel werk is er echter niet aan te verrichten voor werkloozenj maar we zullen spoed betrachten. Dhr. van de Bilt: Er zijn toch menschen noodig om steenen en zand aan te brengen en dat kunnen onze rnenschen toch doen De Voorz Dat gebeurt ook. Dhr. van de Biltlk zou echter nog verder willen gaan en probeeren op plaatsen, waar het niet zoo nauw ziet, of niet een Axelsche werkman die straten kan leeren leggen en repareeren. De Voorz. zegt, dat zulks ook is overwogen en op het oogen blik is er een metselaar bezig onder toezicht van een yakman om putten te lichten. Dhr. Dieleman dacht ook, dat aan de overgenomen straat nogal wat werk is en zou daarom niet lang willen wachten. De Voorz. acht het niet raad zaam om nu te beginnen het is nu niet de tijd om straten te leggen, nu we nog volop in den winter zitten. Trouwens zijn er in Maart ook nog wel werk- loozen. Dhr. Dieleman Als B. en W. nieenen, dat het ook in de zomer maanden niet de juiste tijd is, vindt hij het goed. De mededeeling van het Hoofd bestuur der P T. T., dat ver gunning is verleend tot distributie van radio-zendingen, is vergezeld van een afschrift van de voor waarden, waaronder die vergun ning is en wordt verleend. We vinden daarin o.m. bepaald De houder der machtiging is verplicht binnen 6 maanden de inrichtingen volledig ten gebruike gereed te hebben. Het ontvangen en doorgeven van buitenlandsche omroep-pro- gramma's is verboden, alsmede het inschakelen van een micro foon, waardoor mededeelingen aan de aangeslotenen kunnen worden gedaan. uitdrukking van Magda's gezicht zei baar alles. Zwijgend stond ze op en verliet, gevolgd door haar dochter, den coupé, ooi zieh dadelijk aan boord van de boot te begeven, die hen naar Sydney zou brengen. Onderweg gaf Ms- ria Magdalena alleen een tele gram af voor Frank Patterson «Verder zoeken Magda I* Nog denzelfden avond ging het schip in zee. «Eindelyk Drommels, wat heeft dat een tyd en moeite ge kost om u er door te haleu bromde een diepe basstem. Een haud greep naar Karl Fels' pols en legde de vingers er onderzoe kend op. «Rustig blyven liggen sprak dezelfde stem verder, toen Fels trachtte zieh op te richten en den bezitter van de basstem aan te zien. »Zeven-en-dertig, acht-en-der- tig, negen-en-dertig 1 All right. Zonder koorts. Nu, hoe voelen we ons anders «Waar ben ik eigenlijk?* vroeg Karl Fels, terwijl hij zijn hoofd op het kussen omdraaide en nieuwsgierig om zich heen keek. Hy bad geen idee, hoe b(j in dege aardig aangekleede, vrien- De houder der machtiging is verplicht, indien de omroep- stations zulks mogelijk maken, minstens twee programma's van Nederl. stations gelijktijdig door te geven naar alle aangesloten perceelen, zoodat een keuze kan worden gedaan. De voor de distributie-inrich ting te bezigen radio-ontvangtoe stellen en versterkers moeten zoodanig zijn geconstrueerd, dat muziek en het gesproken woord onvervormd en met voldoende sterkte bij de aangeslotenen hoor baar wordt gemaakt. In het perceel, waarin de in richting gevestigd is, moet aan wezig zijneen register met adressen der aangeslotenen. Voorwaarden en te heffen ver goedingen voor aansluiting moe ten de goedkeuring hebben van den Dir. Gen. der P. T. T. In deze voorwaarden mag niet worden bepaald, dat de voor aansluiting benoodigde apparaten door den machtiginghouder of door bepaalde personen of firma's moeten worden geleverd. De machtigingh. is verplicht om aan elke aanvraag van aan sluiting aan zijn inrichting binnen zijn gebied, binnen een redelijken termijn te voldoen, indien be langhebbende bereid is te vol doen aan de voor ieder gestelde voorwaarden daartoe. De begrooting van den Keu ringsdienst van Waren (zetel Goes) over 1928 beloopt in ont vang en uitgaaf f 72000, waar onder als inkomsten f35 399 37 aan bijdragen van de gemeenten en f 33.267.09 van het Rijk. Bij de uitgaven komen voor een post van f50.850.64 aan salarissen, enz. van personeel, f7125 voor transport- en reis kosten en f 1399.98 aar. onvoor zien. Blijkens het verbaal van kas opname bij den Gem.-Ontv., moest in kas zijn f22.652.30, wat overeenkwam met de getoon de baten en bescheiden. Aan contanten was aanwezig f 3972.53. delijke kamer, waar het zonne- licht door de vroolyke ramen naar biDnen stroomde, en in het gemakkelyke, zachte bed was geraakt. «Dat heeft tyd tot later,* brom de de basstem «Hoe voelt n zieh «Dank u autwoordde Fels, «heel goed. Aleen hier op de borst Hy tastte er met de handen naar en voelde een ver band. «Wat is er eigenlijk met mij gebeurd Het spreken viel hem bijzonder moeilyk en ziju borst deed hem pijn. »Zal ik u later allemaal ver klaren,* was het antwoord «Voor- loopig bent u bij dokter Heems kerk en hebt n zich aan zyn aan wij zingen gewillig te onderwerpen, wat u tot nu toe heel slecht ge daan hebt.* Een lachje vloog by deze woorden over het gebaarde goedige gezicht van den dokter. «Voor alles, vraag of spreek nier, behalve waDneer ik het n toesta.* «Ja— maar begon Karl Fels weer. «Niets te mareD 1* viel dokter Heemskerk in. «Nu slaapt u eerst een paar uren, dan zulleo we verder sien.t Hy stond op, trok de gordynen voor het open raam en vernet Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim meldt o.a., dat in vergelijking met an dere jaren, 1927 weinig werk zaamheden had opgeleverd. Er waren slechts 48 zaken behan deld. Het aantal onwettige ver zuimen was 33, waarvan op de openbare school 12, bijz. school Nieuwstraat 9, r. k. school 9 en bijz. school Spui 3. De gemeenten, die adhaesie betuigden met het adres om uit breiding van den postdienst in deze streek zijn Boschkapelle, Clinge, Hoek, Hontenisse, Hulst, Oostburg, Sint Jansteen en Zaam- slag. Naar aanleiding van het adres van dhr. W. Koster, vlashandelaar, herinnert dhr. Var, de Bilt aan de vorige zitting, waarin dhr. Kruijsse aan spr. verweet, dat hij met spek schoot. Spr. heeft nog niet de tijd gehad om te onder zoeken wanneer en waar het ge weest is, maar hij zal het ter secretarie onderzoeken en dan bewijzen, dat wel degelijk ergens rioleering is gelegd met steun van de gemeente. Aangaande de benoeming van dhr. J. Nieuwenhuijze, als baas- fitter, waartegen de h.h. van de Bilt en Claessens protest hadden aangeteekend, vraagt dhr. Claes sens of B. en W. ook niet van oordeel zijn, dat die plaats had in strijd met het werkiiedenregle- ment Dhr. Oggel zegt, dat hij daarbij in de minderheid was en toen hij in de bladen las, dat de leef tijd was overschreden, heeft hij dadelijk een schrijven aan den Burgemeester gericht, dat hij daarover nadere inlichtingen wenschte en indien mocht blijken, dat benoemde werkelijk 35 jaar oud was, dan verzocht hij de benoeming in te trekken. Spr. wijst op Mobach, die reeds her haaldelijk een vaste aanstelling vroeg als stoker en die maar niet kan krijgen, omdat hij de 35 jaren gepasseerd is'en het werklieden reglement voorschrijft, dat per sonen van 35 jaar en ouder niet de kamer. Kart Fels keek hem na, en probeerde toen zijn gedachteo te verzamelen. Het kwam hem zoo vreemd en komisch tegelyk voor, zich in een wildvreemd huis, op bed liggend te vinden, dat hij begon te lachen ma.tr op bet zelfde oogenblik voelde hij een stekende pyn in de borst eu kou sleehts met moeite ademhalen. Hij liet zijn, ondanks het verbod half opgericht bovenlijf weer te rugzinken en dacht verder ns. Op eens schoot hem als een bliksemstraal de herinnering aaa Maria Magdalena, de braod in bet hotel en alles wat daarop ge volgd was, door bet hoofd. Groote God, wat zou er van baar en haar moeder geworden zijn I Hoe veel tyd was er verloopen db dien vreeselyken nacht? Bevond hij zich zelfs nog in New York Had er iemand naar Berlyn of aan zyn nieuwe schip getelegra feerd, dat hij hier ziek lag Als een zwerm byen zoemden die vragen hem door het hoofd. Gloeiend heet steeg hem het bloed naar het gezicht en in halve bewusteloosheid sloot hjj de oogen. Toen Dr. Heemskerk na een paar uur weer in de ka mer kwem en de puls v*8 ï(jn meer benoemd kunnen worden. Op grond daarvan maakt spr. ook nu bezwaar tegen deze benoe ming. Nieuwenhuijze is aangesteld als baasfitter, iemand, die wekelijks betaald wordt en dus onder ca tegorie 5 valt van het werklieden- regl. en daaraan ook onderworpen is. Spr. zegt zoo spoedig mo gelijk, binnen 4 dagen zijn be zwaar te hebben ingediend, zoo dat toen zonder schade voor de gemeente die fout had kunnen worden hersteld. De Voorz. ontkent dat, omdat de benoemde direct daarvan in kennis is gesteld en dus met ontslagaanvrage enz. daarop werd gerekend. Maar indien de be noeming, zooals beweerd wordt, plaats moest hebben op grond van het werkliedenreglement dan gelooft spr. dat ook de voordracht niet volgens dat regl. is opge maakt, want dan had de Directeur een aanbeveling moeten zenden. Nu de commissie van bijstand, hier de gascommissie, een voor dracht heeft opgemaakt, is deze dan ook volgens het regl. foutief. En dan heeft dhr. Claessens zelve daaraan meegewerkt, als lid dier -commissie en de voordracht van B. en W. aanvaard. Alleen nu men liever een ander benoemd had gezien, zijn er moeilijkheden gerezen. Het loopt dus, zegt spr., blijkbaar niet over den leef tijd, maar over de persoon. Volgens spr. is echter de per soon benoemd volgens de veror dening van het gasbedrijf. Er is een voordracht opgemaakt en den boekhouder is opgedragen een instructie samen te stellen, alles vóórdat de aanbeveling is opge maakt. Spr. concludeert daaruit, dat de benoeming niet valt onder het werkliedenregl. maar onder de verordening. Ook uit de ad vertentie, die in het Nieuws van den Dag heeft gestaan, blijkt zulks. Er zijn een aantal vragen inge komen van sollicitanten, doch de Directeur heeft die, naar gebleken is, alle ter zijde gelegd en naar niemand geïnformeerd en eenvou- patiënt voelde, trok hij een zeer ontevreden gezicht, en dat bleef ook zoo gedurende de volgende dagen, daar koortsaanvallen zich na ieder ontwaken herhaalden. Er moest een andere oorzaak zyn dan de gebroken ribben en de longkwetsuur, waarvan hjj bij zyn dagelyksch onderzoek voort durende genezing constateerde. Naar zyn overtuiging en by zyn behandeling moest die jonge reus toch al weer kunDen opstaan, drommels nog toe. Maar die maakte heelemaal geen aanstal ten daarvoor of zei er niets van bij lag steeds maar alsof hy droomde en was geheel afwezig. Daaraan moest een eind gemaakt worden. «Hm 1 Zeg eens, mijn beste, maar alsjeblieft heel rustig blyven hoe heet je eigenlyk begon by den vyfden dag mor gens toen zyn patiönt juist wak ker was en nog geen tyd tot na denken had gevonden. «Ik «Ja zeker, U I* «Ik? Ik ben toch luitenant Fels en moet als eerste officier van Z. M. «Penguin* naar Australië Wordt re*rolgdt) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1