De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 80. VRIJDAG 20 JANUARI 1028. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Russische Beschaving. FEUILLETON. Binnenland. M •ïasaMSiiÊ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Het spreekt vanzelf, dat de Russische overheid niet alleen op politiek terrein kon blijven met hare hervormingen en zoo worden over de ontwikkeling en bescha ving in dat Rijk zonderlinge be richten verspreid. Als men deze berichten mag gelooven, dan is het Russische dagelijksche leven een verzameling van allerlei narigheden. Het standpunt van het Sowjet- systeem tegenover de kunst is bekend. De kunst heeft uitslui tend politieke doeleinden te die nen ze moet voor politieke pro paganda zorgen ze is een vol strekt proletarische tendenzkunst. Maar aangezien kur.st vaak van individueele begaafdheid is en de hoogste prestatie van den enke ling ten doel heeft, staan de Sowjet-heeren vol wantrouwen tegenover kunst en kunstenaars. Dit standpunt leidt tot grappige resultaten. Zoo heeft het Volks commissariaat voor Onderwijs aan arbeidershoogescholen cur sussen voor dichters ingericht, waar ieder in een cursus van zes maanden het dichten kan leeren. De heer Lunatscharsky heeft n.l. eigen communistische rapsodiën samengesteld, die het lagere volk moeten op de hoogte brengen van de heldendaden der Sowjet- regeering. Dit gebeurt in een heel eigenaardige vorm. Maal en rijm zijn verbannen en de woor den springen wild en verward dooreen. Het spreekt vanzelf, dat deze voortbrengselen vol zijn van bedreigingen tegen alle vijan den der bolsjewisten. Dan wordt er nog een soort populaire lyriek geproduceerd hierbij wordt een „Duschinka" of een „Natascha"' bezongen, over wie niets anders valt te vermelden, dan dat ze een rood sjaaltje draagt. Zoo arm aan ideeën en pover moet de dichtkunst" wel zijn van het volk, dat alle menschelijke ge voelens, godsdienst, liefde voor de natuur, en alle overige liefde heeft verbannen uit zijn geme chaniseerde gemeenschap. Vuilsche Vertaling. J ■«.- (13 Maria Magdalena bleef van deze weldaad verstoken. Ze keek strak voor zich uit, terwijl haar ge dachten steeds weei terugkeerden tot deze eene 7raag: »Waar is by Ze besloot, in geen geval de stad te verlaten, voor ze daar over zekerheid had. Nadat ze zich aangekleed hari- den, beval ze den kellner, de beide Pattersons te roepen, en dadeljjk daarop traden Frank en zy'n vader de kamer binnen. Frank was 's nachts van het lawaai van de voorbyratelende brandweer wakker geworden, en was, toen hjj den naam van bet brandende hotel hoorde, dadelijk in een rijtuig gesprongen, dat hem in galop naar de plaats van den brand voerde, tot de terug- stroomende menschenmassa den koetsier halt gebood. Zonder te aarzelen droDg hy tegen den stroom in, En het toeval was hem gunstig. Hij kwam juist op tyd' taen iwee rerdacht uitziende Nog erger schijnt het met de muziek te zijn. De „proletari sche" muziek voert oorlog tegen harmonie, tegen toonladders en rythme. Ze is uitsluitend inge richt, om indruk te maken op de massa's, en verbiedt het naar voren komen van solisten als onproletarisch. Vooral in de opera moet dat tot komieke verschijn selen leiden. Zoo bericht de „Temps" over de opvoering van een symbolische opera in Lenin grad, die een zinnebeeld moet zijn van den strijd tusschen de bosjewistische en West Europee- sche ideeën. Hierbij stormen en razen er koren van rood-gepant- serde krijgers onder geschreeuw over het tooneelfabriekssirenen gillen, auto's toeten achter de coulissen, een menigte vrouwen met roode hoofdsieraden gillen er wild op los. Ten slotte Ver schijnen er in transparant de hoofden van Trotzki, Lenin en andere Sowjet-grootheden, tegen een lucht, die door fabrieks- schoorsteenen verdonkerd is. Het pnbliek speelde mee, zong en schreeuwde, vrouwen vielen in hysterische krampen. We mogen vrijelijk aannemen, dat de bladen hierin sterk over drijven en dit alles slechts is te beschouwen als een bijzondere vorm, uiting te geven aan anti- bolsjewistische gevoelens. Toch bezit het moderne Rusland vele- eigenaardigheden, b.v. de nieuwe huwelijks-wetgeving, volgens wel ke het voor een scheiding alleen noodig is, dat een van de echt- genooten wordt „afgemeld." Dit heeft zonderlinge gevolgen. Vol gens de Russische wet is de man verplicht aiimenten te betalen wanneer de vrouw zich zelf niet kan onderhouden. Maar hij tracht dezen plicht natuurlijk zoover mogelijk van zich af te schudden. Zoo stond voor den Sowjet-kadi een echtgenoot, op wien niet minder dan zestien vrouwen aan spraak maakten. De ongelukkige weerde zich, verklaarde slechts vier van de aanwezige dames als voormalige echtgenooten te her kennen. Hij werd door de vrou- kerels de beide weerlooze dames met geweld achter zich aansleep ten, waaraan niet moeilijk was te zien, dat ze vluchtelingen uit het Boston-hotel waren en waar bij ze met weinig moeite op buit konden rekenen. Voor de bedreiging van den jongen Australiër en de Diet te misduiden greep Daar de re- volvertasch hadden de beido schur ken eehter hun slachtoffer losge laten en waren in de menigte verdwenen, waarop Frank de half verdoolde dames in zijn rjj- tuig naar het hotel bracht, waar hij met zjjn vader logeerde. Nu zaten ze met hun vieren bij elkaar en Maria Magdalena vertelde in het kort wat er dien nacht was voorgevallen. Zwygend luisterden de beide heeren, doch toen ze met bevende stem vertelde van bet omlaag- springen, hoe Fels haar moeder had opgevaogen en gered van den stellig doodelyken val in de diepte, luchtten de beide heeren luid hun bewondering. «Dat was een heldendaad 1 riep Frank enthousiast 1 «Niemand zou het nagedaan hebben 1 Maria Magdalena wierp hem een dankbaren blik toe en ging toen voort, tot op het oogenblik, wen uitgescholden en bedreigd en wist ten slotte te ontkomen door er op te wijzen, dat hij to taal zonder middelen van bestaan was. Het hoogtepunt der buitenis sigheden is echter wel een be sluit van het Volkscommissariaat voor het Binnenland, waarbij de Russische voornamen worden geregeld. De oude voornamen met hun religieuze en historische herinneringen Peter, Paul, Ana statia, Eudoxia, enz. hadden reeds lang het wantrouwen der Sovjet- besturen opgewekt. Een heele commissie werkt nu reeds een half jaar lang, om nieuwe namen uit te vinden, die overeenstem men met de gedachten van de bolsjewistische levensbeschou wing. Voor jongens wordt er voorgesteld Komintern, Marx, Taylor, Radio, Barricadius, Spar- takus Proletarische meisjes moe ten in de toekomst heeten Dar wina, Bebeiina, Proletaria, Lenina, Revolutia, enz. De Fransche re volutie stelde tenminste namen van antieke helden voor, zooals Brutus, Lucius, Cornelia en Lu- cretia. De bolsjewiken willen 't menschelijke wezens noemen met namen, die men hier aan honden, kanarievogels of auto's geeft. Begrooting Weaenfonds. Uitgaven ruim 26 millioen. Ingediend is het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Wegenfonds voor 1928. Hoewel de minister niet van meening is, dat op het stuk van wegenverbetering niet snel gi- noeg door hem en door den Rijkswaterstaat wordt gehandeld, heeft hij nochtans aanleiding ge vonden om ernstig te overwegen, of de uitvoering van de verbete ring der wegen nog kan worden bespoedigd, zonder dat hierdoor de regelmatige voortgang der werkzaamheden in gevaar zou worden gebracht en zonder te behoeven te vreezen, dat met overhaasting zou worden gewerkt waarop Frauk hen uit de handen van de schurken bevryd had. «En wat bent u nu vaD plan te doen vroeg de oudste Pat terson na een oogenblik van stil zwijgen. »Hem zoeken! Hy is gewond antwoordde Maria Magdalena. >En u moet ons helpen Dat klonk zoo vanzelfsprekend, dat er geen tegenspraak mogelijk scheen, en de beide heeren wis selden ook maar een korten blik die duidelijk zei: «Natuurlijk D «En papa?» bracht Mevrouw Heydebringk met matte stem in het middeu. Het was het eerste woord, dat zij sprak. «O, Frank telegrafeert hem, dat we later komen en hem de boot zullen melden antwoordde Maria Magdalena. «Hebt u ook nog iets gered, of vroeg Frank's vader. Er vloog iets over Magda's ge zicht, dat byna op een lachje ge leek, en met een korte beweging van haar band op baar moeder en hBar wijzend: «Dat is alles I «Dan wilt u my wel toestaan D zei de ander en vertrok, tegelijk met Frank, die het tele gram aan mijnheer Heydebringk zon verzenden. Een uur later waren de beide ADVERTENT1ËN van 1 fot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Die overweging heeft hem er j toe geleid, om aan de betrokken diensten van den Rijkswaterstaat te kennen te geven, dat het zijn bedoeling was, dat naast de uitvoering van het vorengenoem de vijfjarig werkplan betreffende de verbetering van de Rijkswegen verdere verbetering en aanleg van de Rijkswegen, voortbouwen de op het Rijkswegenplan, met spoed behoort te worden ter hand genomen en voortgezet. Uit de zeer belangrijke stijging van den post onderhoud, verbe tering en aanleg van wegen (bijna 21.4 millioen tegen ongeveer 11.2 millioen in 1927) mag worden afgeleid, dat de verbetering van onze Rijkswegen door de regee ring krachtig wordt bevorderd. Voor verbetering en aanleg is het bedrag dat men in 1928 hoopt te kunnen verwerken meer dan tweemaal zoo hoog als in 1927. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de jaren, onmid dellijk voorafgaande aan de in stelling van het wegenfonds per jaar ongeveer 4 tot 5 millioen werd besteed, dan bestaat er naar de Minister meent, alle re den om van voortvarende voor bereiding te spreken, nu die uitgaven in 1927 op ruim 11 millioen en in 1928 tot ruim 26 millioen konden worden gebracht, zonder dat stoornis in den regel- matigen gang van zaken behoeft te worden gevreesd. Omtrent de voornaamste ver beteringen wordt het volgende aan de Memorie ontleend, voor zoover Zeeland betreft Voor den rijksweg Middelburg GoesKapelle op Walcheren is f 40000 uitgetrokken het ge deelte van evengenoemden weg op Zuidbeveland f175000; ont eigening ten behoeve van den aanleg van den nieuwen weg van Kapelle naar de Noord-Brabant- sche grens f 300000verbetering van den weg Breskens—Belgische grens f150000; verbetering van den weg TerneuzenBelgische grens f 102000. De kosten van onderhoud, ver betering en aanleg zijn voor de dames weer van alles voorzien, wat ze noodig hadden, en nu hield de oude heer Diet op met vragen en er op aan te dringen, tot se besloten, eerst te eten, hoewel Maria Magdalena beefde van ODgeduld en beweerde, dat ze geen stukje naar binDen kou kriigeD. Tydeus den maaltijd trad de kellner meermalen op mijnheer Patterson toe en fluisterde hem een paar woorden in het oor en het gezicht van den ouden heer werd steeds bedenkelijker en be zorgder. Maria Magdalena, die hem nauwlettend gadesloeg, was ten slotte haar ongeduld niet meer meester en vroeg op deD man af «Hebt u bericht van hem?» «Nee!» antwoordde de oude heer. «Ik beb naar alle zieken huizen laten telefoneeren en bij de politie een som van tweedui zend mark belooning toegezegd voor dengene, die iets zekers kan berichten, maar tot nu toe tever geefs I» «Dan ga ik hem zelf zoeken i riep bet jonge meisje opspringend, j «En ik zal hem vinden 1» Doeh veertien dagen verlieppn In alle richtingen hadden de vier menseheo de reusenst&d v&n den provinciën als volgt geraamd Groningen f 562.500, Friesland f648000, Drenthe f 185000, Over ijssel f 2.664.800, Gelderland 3304000, Utrecht f 1903000, Noord- Holland f4200000, Zuid-Holland f4634000, Zeeland f883000, Noordbrabant f 1533800, Limburg f631000. De begrooting sluit tot een bedrag van f26.600000. Onder de inkomsten wordt geraamd uitkeering uit IXe hoofd stuk krachtens artikel 31 Wegen belastingwet i 5.273 686.50 op brengst wegenbelasting f7000000 90 pCt. van de opbrengst der ijwielbelasting f4610000; voor schotten aan het wegenfonds verstrekt f 9.646.323.50. Verbetering 3e klasse wagons. Naar gemeld wordt, zullen bij den bouw van nieuwe rijtuigen der 3e klasse van electrische treinen der Ned. Spoorwegen, de zitplaatsen belangrijk ruimer wor den gemaakt. Tevens zullen op de balcons ook twee zitplaatsen worden aangebracht. Zorg voor boomen. In verband met mogelijke scha de, die de nieuwe wegbedekkin- gen (macadam enzdat vocht, nog lucht doorlaat) aan het ge boomte langs de wegen zou kun nen veroorzaken, is een regee- ringscommissie benoemd, die van advies zal dienen. De P. T. T. De opbrengst der Posterijen, telegrafie en te telefonie liep in 1927 in totaal ruim twee millioen gulden boven de raming. Totaal was die resp- f46.659800, f6.906 678 en f21.241.219. En toch moet er bezuinigd worden op de bestellingen en blijft de telefoon duur. Onderzoek dienstplichtigen. Behoudens onvoorziene om standigheden zal in Juni het jaarlijksch onderzoek plaats heb ben voor de gewone dienst plichtigen der iandmacht van de lichtingen 1916 en 1919. morgen tot den avond doorkruist, gevorscht, gavraagd, overal een nauwkeurige persoonsbeschrijving van den vermiste achtergelaten 1 De belooning was tot op vijfdui zend mark verhoogd Alles tever geefs I Karl was weg en bleet weg alsof de aardbodem hem versionden had «Of het water 1» dachten de beide Pattersons en Maria Mag dalena, wie deze gedachte met yzige konde om het hart greep I Doeh geen van hen liet ook maar maar bet geringste van zijn ver moeden blyken, dat langzamer hand tot de gruwelijke zekerheid aangroeide, dat Karl Fels in be- wusteloozen toestand door schor- keu meegesleept, beroofd en ver moord was. Maria Magdalena leed ontzet tend in dezen tijd van voortdu rend hopen en verwachtingen van de etn of andere zekerheid bren gende tijding, die haar heimelijke vrees bevredigde, i Wordt vervolgd.) B LADVULLÏNG. Wat zeg je van zulk Weer tje? Niet om nit te slaan Hoe is het met je vrouw Precies eender 1

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1