De Liefde, die twijfelt. nn Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n No. 81 DINSDAG 17 JANUARI 1928. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zegsen en doen. Tusschen woord en daad be staat nu eenmaal dikwijls een hemelsbreed onderscheid en ook de politici toonen niet zelden de menschelijke eigenschap te be zitten, hun daden in lijnrechte tegenspraak te doen zijn met hun woorden. In deze dagen levert de Amerikaansche regeering daar van de meest sprekende bewijzen terwijl ze zich druk maakt met het voorstel aan Frankrijk, later uit te breiden tot andere mogend heden, om den oorlog onwettig te verklaren en eventueele ge schillen slechts door arbitrage te doen beslechten, stuurt ze telkens weer nieuwe troepencontingenten naar Nicaragua, om de „rebellen" aldaar tot rede te brengen. Deze „rebellen", die zich slechts kanten tegen den President der republiek Nicaragua (Adolfo Diaz, 16 Nov. 1226 tot president gekozen voor den tijd van vier jaren), zijn van meening, dat het hier eene zuiver binnenlandsche aangelegenheid betreft, en de Amerikaansche re geering heeft met deze vuile wasch der Nicaraguanen niet van noode, redeneert hun leider, ge neraal Sandino. Men zou zoo zeggenterecht. „Neen", be weert de regeering te Washington, „we hebben beloofd, dat de be volking van Nicaragua in vrije verkiezing over zijn bestuur zal beslissen en wat we beloven, dat doen we ook. En daarom sturen we onze soldaten naar Nicaragua tot bevordering der vrije verkie zingen." De logica in deze redeneering is ver te zoeken en het baart dan ook geen verwondering, dat in verschillende Amerikaansche bla den de door de regeering ten aanzien van Nicaragua gevolgde politiek heftig wordt bestreden. Dit belet niet, dat men te Wa shington rustig voortgaat op den eenmaal ingeslagen weg, zoodat nu wederom een detachement Amerikaansche mariniers te .Qui- sali is aangekomen. „Er is geen Duilsche Vertaling. (13 Een beig van beddegoed sta pelde zich onder de haastig reppende banden voor het raam op. Steeds dichterbij kroop het grauwe rookspook, gevolgd door het suizen en bruisen van rood gloeiende vlammen, die met hun fakkelscbyn de zoldering verlicht ten. «Genoeg!* Hijgend stiet Karl Fels het woord uit tusschen de op elkaar geklemde tanden. Hy rukte het venster op en slingerde het beddegoed naar beneden op het smalle balkon aan den ande ren kant vsn de steeg, waardoor het wilde, tierende straatrumoer naar boven drong. «Eerst ik I dan u I dan jy 1 beval Fels kortaf. Geen van hun drieën viel het op, dat hij Msgda met je aansprak. «Daar naar beneden Dat kan ik nietl* gilde Mevrouw Heyde- bringk, terwyl se met verschrikte oogen ait het raam staarde, »U moetPa* op 1« Reed* waren sprake van verklaart de re geering wij zijn met geen der officieele lichamen of instellingen in oorlog". En tegelijkertijd wor den de Amerikaansche soldaten door de opstandelingen doodge schoten of helpen zij een aantal der laatstgenoemden naar betere gewesten. Als dat geen oorlog is, vraagt men zich af wat het dan eigenlijk wèl is. Intusschen heeft generaal San dino op het Nicaraguaansche grondgebied eene nieuwe, kleine republiek gesticht, welke destreek bij Nueva Segovia omvat in de nabijheid der grens van Honduras en waarvan hij zichzelf tot Pre sident heeft uitgeroepen. Tever geefs hebben de Amerikaansche troepen tot dusver getracht, hem te verdrijven of zijn (geringe) krijgsmacht te vernietigen. Zijn bestuur kenmerkte zich door enkele maatregelen, welke allesbehalve maisch zijn te noe men. Zoo heeft hij een drank verbod uitgevaardigd, waarvan de bepalingen nog aanzienlijk stren ger zijn dan in de Vereenigde Staten, iedere man, die betrapt wordt op het verkoopen van al cohol, wordt op staanden voet doodgeschoten. Maakt eene vrouw zich aan deze overtreding schul dig, dan worden hare eigendom men verbeurd verklaard en ver brand. Men ziet, het is geen spelletje, evenmin trouwens als de strijd met de Amerikaansche troepen. Want herhaalde over vallen, waaraan reeds menig sol daat van Uncle Sam ten offer viel, leggen getuigenis af, dat het den generaal bittere ernst is. En in de woeste bergstreek, waarin hij zich met zijne getrouwen ver schanst, wanneer het vuur hem te na aan de schenen wordt ge legd, is hij vrijwel onbereikbaar. Hoeveel bloed in dezen strijd, die officieel geen oorlog is, doch daarvan alle kenteekenen ver toont, nog zal moeten vloeien, kan slechts de toekomst open baren. Het ziet er niet naar uit, dat binnen afzienbaren tijd een einde aan dezen toestand zal komen. ze omhuld door rook. Fels slingerde zich op de veDsterbaok cu vloog met een sprong naar buiten eD naar be neden. Ouder de reusachtige zwaarte vau zijn neerkomend lichaam bogen de dragers van van het balcou, maar ze hielden, terwyl de glazen deur van den schok opensprong. Bliksemsnel draaide hy zich om, ging naar de balustrade en breidde beide armen uit. «Spring sehreeuwde hij met dreunende stem naar boven. «Pas op 1 klonk het nn terug, en uit de rookwolken kwam een gestalte van boven door de lucht suizen. EeD halve voet te kort viel ze voor de balustrade naar beneden. Een gillende schreeuw van twee kanten sidderde door de lucht, doch met bovenmensehe- lijke kracht ving de yzersterke man de vallende vrouw op en hield haar iD knellenden greep vast, toen richtte hij zich op en beurde Mevrouw Heydebringk over de balustrade. Ze was gered 6D wankelde het huis binnen. Karl Fels keek nsar boven, in het raam stond Maria Magdalena omgolfd door een roodgloeienden sluier, klaar om te springen. »SpringU wou b|j roepen, Ook revolutionnair. In een gebouw te Brussel, waar een Sovjet-tentoonstelling werd gehouden, klonk eensklaps een fluitsignaal, waarop een troep jongelui het tentoongestelde begon te vernielen. Een zestigtal jongelui te Brussel behoorende tot de „Jeunesses Nationales", wier orgaan de „Action Nationale" is, waren gewelddadig het gebouw binnen gedrongen, waar sedert enkele dagen de Sovjet-tentoonstelling plaats had. Alle tentoongestelde brochures, grafische en statistische documenten en voorwerpen van allen aard met de vitrines waarin zij opgesteld waren, werden ver scheurd of stukgeslagen. Het verdere meubilair werd eveneens vernield. De buste van Lenin en twee andere beelden, die den schoorsteenmantel versierden, werden neergeworpen en stukge slagen. Ondertusschen verspreid den andere jongelieden propa- ganda-geschriften. Een vertrek, dat schier alleen kunstvoorwerpen bevatte, werd ontzien. De „Nation Beige" meldt, dat twee jongelieden aan het blad verklaard hebben, aldus te hebben gehandeld om te protesteeren tegen het tentoonstellen van leugens, die van het werkelijke Rusland een verkeerd beeld geven en van het vroegere Rusland een weerzinwekkend beeld leveren. Verscheidene jonge Russen had den hen vergezeld. De opdracht was, geenerlei geweld tegen per sonen te plegen. Onderwijzer-oplichter. Sinds eeniger. tijd kwamen bij het parket te Antwerpen klachten in over een onderwijzer te West wezel. Dit heerschap had de maatschappij „Courtage Générale et toutes Assurances" gesticht. Hij had zijn kantoor te Antwerpen en was gewoon in de dagbladen advertenties te plaatsen, waarin hij agenten, inspecteurs en be dienden vroeg. Deze konden altoos bij hem in dienst komen, doch moesten steeds een borg tocht storten, welke varieerde tusschen 10,000 en 25,000 frank. Alsdan werden het slachtoffer de mooiste en meest winstgevende zaken en plannen voorgespiegeld. Vele lichtgeloovigen, zoowel buiten als binnen de stad, liepen in den val. De personen hoorden, wanneer zij het geld eenmaal gestort hadden, niets meer van de zaak. Onder zijn slachtoffers bevon den zich een paarzijner vennooten. De eerste vennoot werd door hem in den steek gelaten. De andere deelgenoot is er een som van 10 000 frank bij ingeschoten. Eenheid In geloof. In de door den Paus uitge vaardigde encycliek over de een heid der kerken, zegt de Paus volgens een B.T.A. telegram o.a., dat het niet mogelijk is tot een Christelijke eenheid te komen, als de geloovigen vrij zouden zijn ieder op zijn manier er een meening over het geloof op na te houden. De encycliek weer legt de verschillende bewijzen der Katholieken voor hun Union istische these en bevestigt dat de eenheid der Kerk slechts kan geschraagd worden door den terugkeer der afvalligen tot de kerk te verkrijgen, tot de eene ware Kerk van Christus, die zij verlaten hebben. Ten slotte spreekt de Paus den wensch uit, dat allen die in het geloof van de Kerk gescheiden zijn, daarheen mogen terugkeeren. Russische propaganda. Sir Percival Philips meldt uit Kaïro aan de „Daily Mail", dat thans Palestina het hoofdkwartier is van een nieuwe Russische communistische organisatie in het Naburige Oosten. De Bolsjewis ten beoogen een Joodsch-Arabi sche Federatie tot stand te bren gen, welke moet dienen voor de roode propaganda van de Middel- landsche Zee tot de Perzische Golf. Op deze wijze hopen zij zich meester te maken van een groot deel van den Islam. Aan den anderen kant richt het maar zijn stem liet hem in den steek, de vreeselijke stoot tegeD de balustrade had hem een zware kwetsuur bezorgd. «Pas op!* kloek het daar weer van boven. Vergeefs trachtte hij de armen uit te strekken, toen kwam ook Maria Magdalena reeds in een wijden sprong naar beneden, stortte neer bd viel voorover. Het gruwelijk waagstuk was gelukt. Met een lachje op de doods bleeks lippen richtte ze zich op an strekte de hand uit naar haar redder, op hetzelfde oogeublik schoot uit het open raam een vurige vlammentong te voorschijn. «Vooruit! De straat op 1« riep Fels, de pijn in zijn borst met alle geweld verbijtend, en na weinige seconden haddeD ze alle drie de open ruimte bereikt. In vliegende haast liepen ze over de open smalle vrye plaats voor het opeD huis, langs rate lende pompen, die sissend hun waterstraal in de achter hen woe dende, bruisende vlammenzee joegen' waardoor alles rondom daghelder verlichtte. Ze drongen zich in de joelende schreeuwende menschenmassa, die alseenmaur de straat versperde. Als een wig school de hunnengestalte van den Russische propaganda-offensief zich van Tashkent en Afghanistan naar Baluchistan. De geheele leiding van beide acties berust bij de Derde Internationale te Moskou. Arbeidsconflicten. De Vereeniging van Zweedsche Zaagmoleneigenaren heeft beslo ten, dat de uitsluiting in de Zaag molenindustrie zal ingaan op 23 Januari, op welken datum het conflict in de pulpindustrie nog niet zal zijn geëindigd. De nieuwe uiisluiting zal on geveer 18000 arbeiders treffen. De uitsluiting in de pulpindustrie treft ongeveer 17000 arbeiders en de uitsluiting in de mijnindustrie ongeveer 4000. Gebrek aan levensmiddelen te Moskou. Uit Moskou wórdt gemeld, dat daar gebrek aan levensmiddelen begint te ontstaan. Vooral is er een tekort aan boter, eieren, kaas, aardappelen en groente. In verschillende wijken zouden winkels geplunderd zijn, waarbij het tot botsingen tusschen de bevolking en de politie kwam. Honderd paarden verbrand. Men meldt uit Warschau in de artillerie-kazerne te Os- trow-Lomzynski heeft een hevige brand gewoed. Meer dan honderd paarden kwamen in de vlammen om. Internationale dievenbende. In 1926 werd heel Hengelo opgeschrikt door een opzienba rende inbraak bij den juwelier Bouwman. De daders wisten voor een waarde van 10.000 gul den aan juweelen mede te nemen. Na een langdurig onderzoek kon worden kon worden vastge steld dat hier een internationals dievenbende aan het werk was geweest. Thans is de Duitsche Criminal Polizei de bende op het spoor gekomen. Zij slaagde er in twee der leden te arresteeren. Vervolgens stelde zij zich met andere buitenland- sche politiebureauxin verbinding. Duitschen zeeofficier zich er door, gevolgd door Maria Magda lena en haar moeder. Daar klonk plotseling achter hen een dreunend gekraak, be antwoord door een huileDd ge schreeuw van duizenden stem men. Een reusachtige rook- en vuurkolom schoot omhoog naar don hemel, waaruit milioenen vonken stoven, terwijl brandende balken als vurige pylen sissend door de lucht voeren en knette rend neerstortten. Het vuur had het dak doen springen. In wilde vlucht stoof de men- scbenmassa achteruit, alles met zich meesleepend. Zelfs Fels' reuzenkracht kon aan den stoot geen weerstand bieden. Vastgeschroefd, geperst, ge schoven, voelde hij zich mach teloos voorwaarts gedrongen. Ver geefs poogde hy de handen van zijn beschermelingen te grijpen. Een oogen blik nog zag hij de beide slanke gestalten, van zijn zyde losgerukt, zich vergeefs inge spannen om tot hem door te drin gen. Toen doken ze in den gol- venden stroom onder en waren verdwenen. Een waanzinnige I schrik beving hem, dat Maria Magdalena Deer gerukt en onder den voet geloopen *o» werdem Hijj wou zijn armen opheffen, zijn vuisten gebruiken om neer te slaan wat voor hem stond, om zich vrye baan te maken, doch steunend liet by ze ziDken. Een hevige pijn verlamde zijn kracht, Hy begon zwaar adem te halen. Iets als een sluier legde zieh over zijn oogeD. Nog een korten tyd drong hij voorwaarts in de menigte, die langzamerhand min der dicht begoo te worden, toen wankelde by meer dan hy ging zijwaarts naar een huis, leunde tegen den muur en sloot de oogen. Toea Maria Magdalena en haar moeder 's middags na den onge luksnacht wakker werden, keken ze elkaar een oogenblik zwijgend in de oogen toen stond het jonge meisje op, liep naar haar moeder toe, zette zich op den rand van baar bed en streelde zachtjes haar bleeke gezicht. Toen ver dween de krampachtige verstij ving die het gemoed van de moe der had overvallen als gevolg van den doodsangst en de schrik bij den vreesclijken sprong in de diepte. Ze brak in heftig, maaf weldadig schreien nit, Wordt vertolffd>)

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1