De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad Aja I voor Zeeuwsch - Vlaan deren No. 80. VRIJDAG 13 JANUARI 1928. Ui' Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Vredesbrief. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Wat zijn we deerlijk teleurge steld in onze verwachting aan gaande de Vredes-actie. Aan onze uitnoodiging om zijn kaartje te zenden als bewijs van sympathie met de actie van mevr. Van Leeuwen-Drost en mr. Van der Veur ontvingen we geen en kele naam. Het is beschamend voor onze gemeente, als we zou den moeten denken dat er hier niemand voor vrede is. Maar dat is eigenlijk niet denkbaar. Veeleer gelooven we, dat er tegenop ge zien is om zijn tijd en krachten beschikbaar te stellen voor die actie. We leven ook in zoo'n drukke tijd, zoo'n tijd van con currentie, die den geheelen mensch vergt en ook er zijn zoovelerlei vereenigingen en comité's, die beslag leggen op de vrije uren. Dat alles kan oorzaak zijn, dat men zich onthield van sympathie betuiging. Maar er is ook nog een andere reden mogelijk. Het kan ook zijn, dat men voor vrede is en noch- thans tegen een vredesactie, zoo als die door sommige lichamen en menschen gevoerd wordt. En voor de zulken zien we ons ver plicht het wederwoord te doen hooren, dar de heer C. E. L. Helfrich, luitenant ter zee le klasse, te 's-Gravenhage schreef in de „Midd- Crt." en aldus luidt „Met alle waardeering voorde goede bedoelingen van mevr. van Leeuwen—Drost en mr. van der Veur bij de opstelling van hun vredesbrief geloof ik toch dat zij hiermede het doel voor bijstreven. Indien er één Regee ring en één volk bestaat, die overtuigd zijn van het belang van een voortdurenden vrede, dan is het wel het Nederlandsche. Onze Regeering behoeft waarlijk geen aansporing om den vrede te be vorderen, zij heeft dit bij monde van den Minister van Buitenland- sche Zaken duidelijk bewezen. Doch bovendien ligt er in al deze goedbedoelde propaganda voor den vrede voor Nederland een groot gevaar, dat zijn oor sprong vindt in de door eenige partijgroepen opgewekte mentali teit, volgens welke éénzijdige ontwapening den vrede bevordert en weerloosheid de beste waar borg is voor 's land's behoud. Indien er één kwestie is, welke slechts met de grootste nuchter heid beschouwd kan worden, dan is het wel die betreffende de ontwapening. Gevoelsoverwegin gen, als het wijzen op de gru welen van den oorlog hoe waar en hoe menschelijk ook zijn hier niet op hun plaats. Al leen eene nuchtere beschouwing van hetgeen er op internationaal gebied gebeurt, mag hier den doorslag geven. De dagelijksche persberichten zijn hieromtrent verre van geruststellend. Grooter vlootprogramma dan dat der Ver- eenigde Staten heeft de gemoe deren nooit opgeschrikt. Grooter bedrijvigheid in alle fabrieken voor oorlogstuig heeft nooit be staan. De werkeiijkheid houdt geen rekening met veler menschen wil. Onder deze omstandigheden schept verdere vredespropaganda in vele hoofden verwarring tus- schen den wensch, den oorlog te bannen en den wil, om als het moet op gewelddadige wijze het erfdeel onzer vaderen on geschonden voor het nageslacht te bewaren. Verwarring in de hoofden van onmondige kinderen, die de universeele volkenbonds gedachte aanvaarden als een be staand feit, dat alle toekomstige oerlogen onmogelijk maakt. Verwarring in de hoofden der onontwikkelde volwassenen, die in iedere vredespropaganda eene versterking zien van de gedachte aan éénzijdige ontwapening. Maar veel grooter gruwel dan die van den oorlog is de vernedering van een weerloos, geknecht volk, de woede en minachting van een in boeien gesloten nageslacht dat ons zal aanwijzen als verwijfde egoïsten, die eigen gemakstelden boven de nationale gedachte. En in de tweede plaatsde verwezenlijking van het zooge naamde Protocol van Genève moet met zich brengen de orga- Duitsche Vertaling. (12 Karl Fels unoeht twee, drie ren geslapen hebben, toen hij plotseling ontwaakte en naar zee mansgewoonte ook oogenblikke- lijk klaar wakker was. Van de straat drong luid ge roep en geschreeuw in zyn ooren. Een seconde Blechts luisterde hy ingespannen. Toen onderscheidde hij duidelyk «Brand 1 Brand 1 Sta op 1 Sta op 1* Met een sprong was hij het bed uit en holde naar het raam, dat hfj wyd opengooide. Beneden op de straat stond een mensehen- massa die steeds grooter weid. Allen staarden omboog naar het hotel en onophoudelijk gilde, dreunde de roep «Brand Brand 1 Sta op 1 Sta op Razend snel groeide het tu mult aan. De noodfluiten van de wachters schrilden door de lucht, Uit de verte klonk dof gerol, geratel en gestamp, fien seldiaatn rootje trillend® schijn verlichtte vlammend een seconde lang de angstige gezich ten en gestalten van de omstan ders, verdween weer, lichtte bliksemend weer op. Ratelend sprongen eenige vensterruiten en braken splinterend verder op het trottoir. Een grijze roodachtig doorgloeide rookwolk schoot uit de opening te voorschyn en zweelde dwarrelend, golvend en warrelend omhoog aan de voor zijde van het gebouw, waar bin nen het nu begon te leven. In bet benedendeel van bet hotel was brand uitgebroken. Karl Fels had geen tijd om na te denken. Dat overzeg hij bliksemsnel. Als er nog een uitgang vóór mogelijk zou zijn, dan moest de grootst mogelijke haast gemaakt worden. Met een ruk smeet hij het venster dicht en haastte zich in zijn kleeren, geld, papieren en zyn revolver by zich stekend. Toen hy op de gang kwam en naar Magda's kamer liep, drong hem een branderige, bytende lucht tegemoet. Met zijn vuist sloeg hij dreu nend op de deur. Ze ging open en voor hem stond Maria Magdalena in een licht nachtgewaad, terwijl haar nisatie van een internationale Volkenbondsmacht. Evenmin als het Recht in een staat gehand haafd kan worden zonder macht, kan liet internationale Recht bui ten een macht welke het schraagt. Niemand mag en kan zich aan het leveren van eene bijdrage aan die macht onttrekken, anders ver liest het Protocol alle preventieve en daadwerkelijke waarde. En nu ben ik er van overtuigd, dat verwezenlijking van de Pro tocolgedachte voor Nederland geen vermindering van bewape ning zal brengen. Eerder het tegendeel Indien alle staten te zamen komen om eerlijk en op recht, zonder klaplooperij, ieders aandeel in die universeele Vol kenbondsmacht te bepalen, dan zou het me niet verwonderen, wanneer het resultaat voor een natie van de politieke en econo mische beteekenis als zeevarend en koloniseerend Groot-Nederland niet beantwoordde aan hetgeen men hier te lande had verwacht. Er zijn op het oogenblik „over- bewapende" en „onderbewapen- de" naties. Het volledig uitge werkte Protocol zal vermindering van bewapening brengen voor de eersten, vermeerdering voor de laatsten. Wij behooren tot de laatsten. Dit zijn de gevaren, welke ik zeer nuchter onder deoogenvan Uwe lezers wenschte te brengen." V ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorniiddag 11 ure. Tot zóóver de heer Helfrich, die zeer zeker eveneens zijn medestanders zal hebben, of schoon in bedoelden vredesbrief niet gedoeld wordt op eenzijdige ontwapening, maar gevraagd wordt om door diplomatieke onderhan delingen en internationale arbi trage een einde te maken aan alle oorlogstoerusting. Ook wordt in genoemden brief de hoop uitgedrukt, dat de Regeering op den ingeslagen weg zal voortgaan, waaruit o.i. toch alle vertrouwen spreekt. En dat niet alle militairen denken als de heer Helfrich blijkt ook uit een zeer merkwaar moeder op den grond geknield, met bevende vingers bezig was een koffer te sluiten. >Rok, mantel, schoenen aan trekken Al het andere laten liggen !c snauwde hy haar toe, en bij den dreigenden ernst van zijn stem, haastten de beide vrou wen zich, het bevel te gehoor zamen. Reeds verdichtte de lucht zich tot een blauwachtige rook. Halfgekieede gestalten ren den met van angst vewrongen gezichten voorbij. Van beneden drong gillend geschrei van vrou wen, daartusschen dreigende, brullende mannenstemmen. «Vlug! vlug! vermaande Karl Fels zyn beide beschermelingen. Het leek hem een eeuwigheid, tot ze klaar waren. «Kom D Hij sproDg de kamer in en pakte Mevrouw Heyde bringk, die Dog zoekend rondtast te, bij den pols. «Myn juweelen riep ze jam merend. «Kom mee 1* herhaalde Fels kortaf, greep Maria Magdalena met de andere hand vast en stormde, haar beiden achter zich aantrekkend, op de trap af. Nog voordat hij het bovenste portaal bereikt had, zag hij, dat het waancm was, daar naar beneden digen brief, dien „Der Jung-Deut- sche Orden" heeft ontvangen van den Franschen generaal Per- cen, waarin deze o.m. zegt: „Men inoet den beiden volken duidelijk maken, dat men hen heeft voorgelogen, met het doel hen tegen elkaar op te hitsen. Men moet hen er op wijzen, dat de overwinnaar precies zoo ge ruïneerd wordt als de overwon nene, dat de oorlog de immora liteit in de hand werkt en de reactie begunstigt, dat het toeval bij het verloop der krijgsverrich tingen een overheerschende rol speelt en dat de volkeren dus in zekeren zin om hun bestaan dob belen, dat geen oorlog tegen woordig meer mogelijk is zonder toeval, leugens en afschuwelijk heden, dat de oorlog niet alleen barbaarsch en onmenschelijk is, maar dat hij bovendien een dwaas middel is, om conflicten tusschen de volkeren uit de wereld te helpen." Maar we zullen er ons niet verder inmengen, want eerlijk gezegd, zijn we onverwachts op glad ijs gekomen. Getuige ook een bundel lectuur, die we moch ten ontvangen over dat onderwerp o m. van de stichting „Nationale Vredesactie", bureau J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol. Een bundel, die niet te verwerken is door de redactie van een blaadje als het onze. Kantongerechtszaken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende den gemachtigde in kantonge rechtszaken. De bestaande wet is gebouwd op het denkbeeld, dat de kan tongerechtsprocedure, wegens haar eenvoud door partijen zelf kan worden gevoerd, leder, die de behandeling van zijn zaak aan een ander opdraagt, doet dit op eigen risico, d.w.z. de wet beschouwt de voor rechtshulp ge maakte kosten als niet noodza kelijk en staat dus niet toe, dat te willen komen. Een vechtende, dringende, elkaar stooteude en 8chnivecde massa vulde de trap pen. Die boven stonden wilden Daar beneden, die beneden waren naar boven. Een woeste, wilde, afgrijselyke strijd op leven en dood speelde zich daar af. «Wat een krankzinnigen riep Karl Fels, maakte rechtsomkeert en stormde over de gang terug naar de tweede trap, die naar boven leidde. Met reuzenkracht baande hij zich een weg door die van boven kwamen, niet lettend op alle geroep en geschreeuw. Zonder aarzelen volgden Maria Magdalena en baar moeder bem. «Ais een je redden kan, is hij het, of we gaan samen te gronde schoot het Maria Magdalena door haar gedachten, en ondanks alle angst vervulde die zekerheid haar met een gevoel van geluk. Toen de drie vluchtelingen de vijfde verdieping bereikt hadden, wendde Karl Fels zich naar rechts. Aan het eind van de gang bevond zich een venster. Daar lag de eenige weg tot redding. Was het toeral, was het een beschikking van den hemel ge weest, dat Karl Fels een vluch- tigen blik in de «malle ruimte zij worden gebracht ten laste van de verliezende tegenpartij. De tegenwoordige maatschap pij is veel ingewikkelder geworden, zoodat in de practijk van het zelfoptreden weinig te recht komt en dat ook zij, die een procedure voor het kanton gerecht hebben te voeren, vaak rechtskundige hulp inroepen. Maar wanneer partijen die hulp niet kunnen ontberen willen zij niet haar proces verliezen dan is het eisch van recht, dat ook deze kosten verhaalbaar zijn op de verliezende tegenpartij. Het onderhavige wetsvoorstel, afkomstig van de Staatscommis sie-Limburg, strekt daartoe. Al leen zijn partijen niet verplicht zich te laten vertegenwoor digen. Voorgesteld wordt nu, te be palen, dat in zaken, voor den kantonrechter behandeld door of met hulp van een gemachtigde, onder de kosten, waarin de ver liezende partij verwezen wordt, een door den kantonrechter vast te stellen bedrag wordt opgeno men voor salaris en noodzakelijke voorschotten van den gemachtig de, tenzij de kantonrechter (om in het vonnis te vermelden rede den) anders beslist. De kantonrechter kan weige ren, bepaalde personen, die van het verleenen van rechtsgeleerde hulp hun beroep maken en geen advocaat of procureur zijn, als gemachtigde toe te laten, zoodat het optreden van waarnemers met twijfelachtige deskundige en niet onbedenkelijke moraliteit, wordt voorkomen. Een aanschrijving van B. en W. te Den Bosch over corruptie. B en W. van 's Hertogenbosch hebben aan de hoofden van dienst een circulaire gezonden, waarin het personeel in dienst der gemeente streng wordt ver boden van leveranciers der ge meenten kortingen, fooien, retour commissies of kortingen in wel ken vorm ook, aan te nemen. B. en W. geven als hun mee ning te kennen, dat het onge- wierp, die dezen gevel van het hotel scheidde van het nevenge bouw, en op de vierde verdie ping van dat hnis het kleine balkon ontdekte Er bleet geen tyd over om na te denken. Reeds kwam bier boven ook de dreigende, doodelyke rook wolk aaogolven. «Waarbeen?* vroeg Mevrouw Heydebringk met eeD van angst bevende stem. In plaats vau te antwoorden, liet Fels hun beider handen los en rammelde aan de naastbylig- gende deur. Die was gesloten. De volgende ook, een dreunen de trap met de voet, en krakend sprong die open. «Helpen I« riep Karl Fels, ren de de kamer binnen, griste van het eerste het beste bed dekens, kussens en matraseen by elkaar en wierp ze voor het raam neer. Maria Magdalena deed net zoo met het tweede bed, hoewel ze niet begreep, waarvoor het moest dienen. Ze konden toch onmo* gelyk vyf verdiepingen hoog naar beneden springen. Een twee de trap, en de andere dear ging open. {Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1