Vezet zalf' Uw Haar Binnenland. Gemengd Nieuws. Zakboekjes niet in orde. Aan de „Avondpost" wordt gemeld, dat de Minister van Oorlog zich kort geleden schriftelijk tot den Commandant van het Veld leger heeft gewend, alsmede tot den Chef van den Qeneralen Staf betreffende het onvoldoende in vullen van de zakboekjes voor de verlofgangers. Het is den Min. van Oorlog nl. gebleken, dat de invulling dier boekjes (waarin alles wat van belang is voor den groot verlofganger, en dan wel voor namelijk betreffende opkomst bij mobilisatie) vermeld moet zijn zeer veel te wenschen overlaat Door den Min. van Oorlog wordt een opsomming gegeven van gevonden fouten bij opper vlakkige contróle. Zoo wordt vermeld, dat de standplaatsen van het depót niet of niet goed zijn ingevuld. Bij zeer veel verlof gangers werden zakboekjes aan getroffen, waarin verkeerde last gevingen (vermeldende op welken dag de verlofganger bij mobili satie in dienst moet komen, wanneer hij zich op dien dag bij zijn korps moet melden en hoe de reis moet worden afgelegd) waren aangebracht. Bij vele last gevingen was niet vermeld, bij wien of waar de man zich moet melden in geval van opkomst met spoed. Ook bleek, dat ver keerde reisroutes in de zakboekjes waren aangegeven. De staten van medegenomen goederen en van wapens en ledergoed zijn niet of zeer onjuist ingevuld. Bij inspecties door den districts commandant kan niet worden nagegaan, of een bewering van den man, dat hij goederen niet mankeert of niet heeft verwaar loosd, op waarheid berust. „Het zou mij te ver voeren, zegt ten slotte de Minister van Oorlog, indien hier alle ge maakte fouten zouden worden opgesomd. Ik kan echter niet aan den indruk ontkomen, dat al deze fouten slechts mogelijk zijn, doordat het toezicht van de aangewezen chefs der mobi lisatiebureaux in algemeenen zin onvoldoende is". Voor het vlot doen verloopen van een mobilisatie is een juiste invulling van 't zakboekje, hetwelk aan den dienstplichtige bij vertrek met groot verlof wordt medege geven, van het allergrootste belang Élk verkeerd ingevuld zakboekje is een fout bij mobilisatie. On voldoende zorg besteed aan het invullen van de betreffende zak boekjes kan ernstige stagnatie van een goed mobilisatieverlcop tengevolge hebben. Daarom valt toe te juichen, dat de Min. van Oorlog hieraan bijzondere belangstelling heeft gewijd en Z.Exc. heeft medege deeld, dat het zijn uitdrukkelijk verlangen is, dat de invulling met de vereischte zorg geschiedt en aan den bestaanden toestand in den kortst mogelijken tijd een einde wordt gemaakt. De mannen der „Alhena". Vrijdag is het Nederlandsch koopvaardijschip „Alhena", dat bij den tragischen ondergang van het ltaliaansche passagierschip „Priticipessa Mafalda" zulk een bewonderenswaardige rol speelde, onder geweldig enthousiasme te Rotterdam aangekomen. Zooals men zich herinneren zal werden door het onvolprezen optreden van kapitein Smole- naars en de zijnen honderden schipbreukelingen gered. Onder de telegrammen van hulde was ook dat van de Konin gin. De ltaliaansche gezant was de boot tegemoet gevaren om den kapitein een krans om te hangen. Namens de Regeering werd de kapitein en de beman ning toegesproken door Minister Van der Vegte en medegedeeld, dat tal van onderscheidingen, als eerepenningen, getuigschriften en eere- medailles waren toegekend. Maandag heeft Prins Hendrik te Rotterdam op het kantoor der reederij van Nievelt Qoudriaan namens de Ned. Mij. tot Redding van Drenkelingen aan kapitein Smolenaars en de dekbemanning de reddingsmedailles uitgereikt en dankte ook namens de Konin gin voor hunne daden, die een mooie bladzijde vormen in de geschiedenis van het Ned. Zee wezen. Ook ten stadhuize werden de zeelieden gehuldigd. De belangstelling ook van de burgerij was enorm. Van ver schillende zijden werden nog huldeblijken en beloonirgen in ontvangst genomen. 25 Ce voor ruwe en schrale huid AXEL, 10 Januari 1928 Hedenmiddag te ruim 3 ure botsten alhier bij het begin van de Stationstraat juist voor de zaak van de firma Veenhuizen, twee auto's op elkaar, nl. een personen auto van de Waren-Keuringsdienst Slecht kiesstelsel. Mr. S. van Houten, die bijna 91 jaren telt, heeft Zaterdag zijn laatste „Staatkundige brief" doen verschijnen, ofschoon naar hij schrijft de lust om zijn lezers voor te lichten nog niet is uit gedoofd. Deze brief bevat nog maals een felle critiek op het tegenwoordige kiesstelsel, met de evenredige vertegenwoordiging en de samenstelling der lijsten. Met vele anderen wenscht hij, dat het aan een kloeke actie zal geluk ken om in 1929 meer „voiks"- vertegenwoordigers te krijgen. Op 60 jaar gepensionneerd. De Bond van Gemeenteambte naren heeft een verzoek aan de Tweede Kamer gericht om te willen bevorderen, dat de pen sioenwet zóó wordt gewijzigd, dat alle ambtenaren op 60-jarigen leeftijd pensioen kunnen aanvra gen. Het zou o.i. ook gewenscht zijn, indien aan het verzoek werd toegevoegd, dat de pensioens- aanvrage op 65-jarigen leeftijd verplicht werd. en een vrachtauto van de Bier brouwerij van de firma Wauters te Hulst Laatstgenoemde was het meest gehavend. Persoon lijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. Zondag werd alhier door de vereeniging van duivenfokkers „De Verwachting" bij dhr. Em. Pieters onderling door de leden een tentoonstelling gehouden van postduiven. De prijzen werden toegekend als volgt A Oude Doffers. Ie prijs P. Fermont, 2e J. de Moor, 3e E. van Dorsselaer, 4e M. de Witte, 5e v. Dorsselaer, 6e F. Fermont, 7e E. Pieters, 8e P. Ortelee, 9e Jos. Sijs, Eerv. vermeld 1. Verburg. B Jonge Doffers. Ie E. v. Dorsselaer, 9e M de Schipper, 3e idem, 4e Jos. Sijs, 5e idem, 6e E. Pieters, 7e A. v. d. Bilt, 8e J. de Moor, 9e A. v. d. Biit, Eerv. vermeld A IJzebaert. C Oude Duivinnen. Ie J. v. Dorsselaer, 2e R. Boone, 3e J. v. Dorsselaer, 4e E. v. Dorsselaer, 5e Jos. Sijs, 6e E. v. Dorsselaer, 7e J. de Moor, 8e F. Fermont, 9e D. Faas, Eerv. ver meld J. Wieland, D Jonge Duivinnen. Ie E. v. Dorsselaer, 2e J. v. Drongelen, 3e M. de Schipper, 4e idem, 5e R. Boone, 6e idem, 7e Em. Pieters, Eerv. vermeld E. v. Dorsselaer. Men schrijft ons van Spui Jl. Vrijdagavond werd door de vereen. „Eendracht maakt macht" haar jaarlijksche vergadering ge houden. Deze vereeniging, die zich ten doel stelt uitkeering te verstrek ken aan hare leden bij sterfte hunner varkens, en blijkens het jaarverslag in een bloeienden toe stand verkeert, telt nu reeds 140 ieden. De heer L. de Putter, die enkele jaren voorzitter is geweest, had wegens familieomstandig heden bedankt. In zijn plaats is gekozen dhr, P. van Langevelde. Ook de penningmeester, dhr. A. de Kraker, die 26 jaren deze functie met nauwgezetheid heeft waargenomen, meende die nu eens in andere handen te moeten geven. Dhr. P. Moens werd in zijne plaats gekozen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat ontvangen was f 461,10en uitgegevenf450,57 zoodat er een batig slot was van f 0,53. De stand der kas was zeer gunstig verzekerde ons de afgetredene penningmeester, maar om niet in de vermogensbelasting te vallen, werden aldus dacht uw correspondent geen cijfers genoemd. Het bestuur bestaat thans uit de heerenP. van Langevelde, voorzitter, J. Goossen, secretaris, P. Moens, penningm., C- van Fraaijenhove, weger en J Man- gold, keurmeester. De vergadering, die gehouden werd in het café van P. Groot- haert, was druk bezocht. Verleden week kwamen de wagenmaker De Mette en de postbode J. Risseeuw, beiden te Spui woonachtig, tot de minder aangename ontdekking, dat er ongewenscht bezoek was gebracht aan hunne konijnenhokken. Uit alles bleek terstond, dat hier een hond de schuldige moest zijn geweest. Niet minder dan een twintigtal konijnen waren bij Risseeuw gedood, zoodat de schade op een kleine vijftig gulden geschat werd. Bij De Mette lagen er drie dood. Er is hiervan aangifte gedaan bij de politie, die natuurlijk ijverig bezig is den schuldige op te sporen, doch tot heden is zij er nog niet in geslaagd, den booswicht te pakken te krijgen. Door Ged. Staten van Zee land is aan de N.V. Auto-, Motor handel en Verhuurinrichting v.h. A. F. Mannaert—Geers te Ter Neuzen ve gunning verleend uit sluitend op Maandag een auto busdienst te exploiteeren van Ter Neuzen via Axel naar Hulst. Donderdag vond te Bosch- kapelle onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van den heer P. B. Mei, rustend landbouwer. De heer Mei was 35 jaar raads lid, waarvan 24 jaar wethouder. Tevens bekleedde hij de functies van lid van den Raad van Toe zicht van de Boerenleenbank, ge zworene van den polder Willem III en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en. van den varkens- bond „Helpt Elkander". Z. K. Het weer in 1927. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft December 1927 Binnenlandsche brieven. Hubertus de Bot, Hontenisse Kuitaart. Buitenlandsche brieven. Directie der Werkplaatsen, v. d. Hangaars de Meestere, Kortrijk. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. vr., m. Een belangstellend lezer zond ons het volgend overzicht van het weer in 1927. Aantal regen dagen 213, goed weer 122, sneeuw 10 en vorst 20 dagen. Of nu die overige dagen van de 122 het weer niet goed was, betwijfelen we, (maar we vermoeden dat de bedoeling is geweestdroog weer. Vrachtprijzen Prov. Boot. Blijkens publicatie door de Directie derProv stoombootdienst op de Westerschelde zijn de vrachtprijzen met 1 Febr. gewij zigd als volgt Voor een varken van 100 en meer kilo f 1.25 op het traject van Vlissingen naar Breskens en Borssele, van Neuzen naar Bors- sele, en Hoedekenskerke, en van Hansweert naar Walsoorden en Hoedekenskerke. Van Neuzen naar Vlissingen of Hansweert, of Breskens-Borssele kost het f 1.73 en van Neuzen naar Breskens f 2.50. Voor een lam beneden 10 maanden is het resp. f 0.25, f 0.30 en f 0.35. Rij- en voertuigen en automo bielen, ongeladen f0.20 per 100 K.G. Landbouwwerktuigen vol gens gewicht als gewone goede ren. Voor volumineuze goederen (bedden, kapok, veeren, meube len, levend gedierte) wordt 50 pCt. boven de gewone vracht berekend, wanneer deze goederen afzonderlijk op de schepen wor den verladen. Worden zij verladen in vracht auto's of verhuiswagens,dan wordt daarvoor de gewone vracht be rekend. Het zelfde tarief geldt ook voor de diensten op de Qoster-Schelde. Loop der bevolking over 1927. Hoek. De loop der bevolking in deze gemeente over 1927 was als volgt Geboren 21 m., 19 vr. totaal 40. Gevestigd 35 m., 33 vr., totaal 68. Overleden 17 m., 14 vr. totaal 31. Vertrokken 26 m35 totaal 61. Op 31 Dec. 1926 1342 m., 1338 vr., totaal 2680. Op 31 Dec. 1927 1355 1341 vr., totaal 2696. Alzoo vermeerderd met 16 per sonen. Voltrokken huwelijken 15. Levenloos aangegeven 3. Ingezonden Mededeelingen Op 26 December 1.1. werd iu het café van de V. te Heipkens- zand, alwaar gelegenheid werd gegeven tot dansen, ten nadeele van de dochtertjes van den café houder een paar gouden hoofd stukken, twee gouden kroonspel- den, benevens een gouden slot met koraleu ontvreemd. De politie stelde direct een onder zoek in doch zouder resultaat. Thans is het de politie gelukt de gestolen gouden voorwerpen, die een waarde vertegenwoor digden van ongeveer f 70, bij een goudsmid te Middelburg alwaar deze voorwerpen waren verkocht, in beslag te nemen, De dader, zeker C. T., 22 jaar, werkman te Heinkenszand, be kende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. M. Crt - De 25-jarige H. W te Nij- kerk, slingerde, achter op een motor gezeten, tengevolge van een aanrijding met een passee- renden wagen, van den motor. Aanvankelijk dacht men, dat, hij niet ernstig gewond was. Hij ging weer op de duo zitten en reed verder mee. Toen hij thuis kwam, nam de pijn echter toe en overleed W. een paar uur later. Eenige ribben waren gebroken en deze hadden door het schok ken op den motor de longen geraakt. De Heer D. H. Visser te Boornbergem (Friesl.) is Dinsdag 100 jaar oud geworden Spoorwegongeluk te Zandvoort. Zaterdagavond heeft op het station te Zandvoort een zeer ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij een passagier werd gedood en enkele anderen min of meer ernstig werden ge wond, terwijl ook de machinist van den trein zeer zware ver wondingen opliep. Hat ongeluk heeft zich als volgt toegedragen De trein, die om 5.25 uit Haarlem te Zandvoort aankomt, reed bij aankomst op het empla cement te Zandvoort door, door dat de remmen Weigerden, De machinist gaf onmiddellijk het alarmsignaal en probeerde door tegenstoom te geven, achteruit te rijden. Maar niets mocht ba- teD, do trein gleed verder en de machinist kon niet verhinderen, dat de trein op het stoolblok reed. Da snelheid, waarmede de trein binnenliep was zoo groot, dat de locomotief, na het stoot- blok te hebben vernield, het perron opliep eu door den muur het gelukkig verlaten kantoor van den stationschef binnenreed. Da machine ver loor schoorsteen en stoomdop het perron is erg beschadigd. Door den plotselingen hevigen schok geschrokkeu, sprong de vrouw van den lijuwerker Keur, een der passagiers, uit den nog in vollen vaart zijnden trein. Zij kwam ongelukkigerwijze met het hoofd op het perron terecht en was op slag dood. De leerling machinist was reeds voor den schok van de machine gesprongen. De machi nist was op zijn post gebleven hy werd van de machine ge slingerd en later met een schedel breuk naast de locomotief ge vonden Eeu der passagiers kreeg een armbreuk een dame brak drie vingers. De gedoode vrouw van den ploegbaas zat naast haar man in de coupé. Toen zij de noodseinen hoorden, sprongen beiden uit den trein, met het bekende noodlottig gevolg. Inwouers van Zandvoort heb ben met gevaar voor eigen leven het vuur van onder den ketel weggehaald, zoodat gevaar voor explosie niet meer bestond. De gewonden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zandvoort vervoerd. Het par- ket uit Haarlem was spoedig ter plaatse, teneinde een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. Zondag is de 46-jarige machi nist H. de Boer overleden, acht- terlateDd een vrouw en 2 kin deren. Tusschen Sloterdyk en Halfweg heeft een ernstig on geluk plaats gehad, doordat 'n chauffeur door de lichten van een uit de tegenovergestelde richting komenden auto verblind, op twee mannen achter een handkar inreed. Beide mannen werden ernstig gewond. Eeu Minister aangereden. Minister v. d. Vegte is Vrijdag toeu hij in gezelschap van kapi tein Smooleuaars, den gezag voerder van de „Alhena", na de huldiging in Rotterdam per auto naar Den Haag terugkeerde, door een vrachtauto aangereden. De auto van deü Minister reed met een kalme snelheid op den Rotterdam8cbeweg toen uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, die om dus ver onbekende redenen plotse ling uithaalde en den wagen van den Minister aanreed. Wonder boven wonder be kwamen de inzittenden van den totaal vernielden wagen geen letsel. De bestuurder van de vracht auto, reed, zonder zich om de verongelukten te bekommeren, snel door. De politie tracht den onverlaat op te sporen. Te Schoonhoven is een ran geerder tusschen twee treinen bekneld geraakt en doodgedrukt. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Het scbynt dat hij geen schuld droeg, doordat een binnenkomen de trein op verkeerd spoor liep. Bijna vergiftigd. Een 56-jarige vrouw, haalde by een drogist een pakje Carls- badzout. Na gebruik werd ze ernstig ongesteld, zoodat opne ming in het Academisch Zieken huis noodig werd geacht waar bleek, dat de vrouw vergiftigd was. Pet onderzoek bracht aan hef licht, dat tengevolge van een foutieve verpakking in den groot handel haar soda was versterkt. De drogist heett dus geen schuld. De toestand der vrouw is ernstig, maar uiet bepaald ge vaarlyk. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vr(j van roos het bl(jft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROf, tusschen de handen wrijft en dit dojr de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2