Van Rossera's 5abak De eerste zwaluw. Als een blijde vogel werd de eerste vliegmachine Zondag op Schiermonnikoog ontvangen, toen deze met de post de verbinding met het vasteland gaande hield, daar deze door ijsgang per boot niet mogelijk was. Op verzoek van het hoofdbe stuur der posterijen had de Kon. Luchtvaart-Mij. een vlucht laten doen naar Ameland en Schier monnikoog. Daartoe vertrok h<4 vliegtuig H.N.A.D.G bestuurd door den vlieger Beekman, om 9 uur 40 van Schiphol. De lading van het vliegtuig bestond uit 420 Kg. post en pakketpost, waarbij een hoeveelheid gist voor deze eilanden. Verder waren twee manschappen van de genie aan boord met een compleet radio zend- en ontvangstation, bestemd voor Schiermonnikoog, met weik eiland de kabelverbinding ver broken was. Te 11 uur 10 landde het vlieg tuig op Schiermonnikoog en het vertrok na een half uur oponthoud van daar naar Ameland, waar op een zeer klein terrein moest worden geland, hetgeen echter zeer goed gelukte. Om 14 uur 10 landde het vliegtuig wederom op Schiphol. Van de eilanden was behalve één passagier, 50 Kg. post mee genomen, welke onmiddellijk naar het postkantoor te Amsterdam werd gebracht. Woensdag omstreeks half twaalf arriveerden de vliegers Q. J. de Pas en H A. Alewijn met een vliegtuig van de K. L. M. op ürk. Zij landden in het Voorhout in de nabijheid van het dorp, waar zij door honderden bewoners van het eiland werden begroet. Zij brachten 16 zakken post mede. Om half één vertrok het met post en één passagier weer naar Am sterdam. In PATENTVERPAKKING AXEL, 6 Januari 1928. De vorige week is op 92- jarigen leeftijd de oudste inge zetene onzer gemeente overleden, nl. Cornelia de Meester, weduwe van Bastiaan Koekkoek. 25 jarig jubileum by de tram Donderdag 5 Januari j.l. was het 25 jaar geleden, dat de machi nist le klasse D. Millenaar in dienst trad bij de stoomtram Hulst—Walsoorden. Door den dienst was de vlag op het kan toor te Hnlst en op het hoofd gebouw te Terneuzen geheschen ter eere van den jubilaris. Onder de velen, die den heer Millenaar kwamen feliciteeren, bemerkten wij den Algemeen-Directeur, bij gestaan door enkele Afdeelings- chefs, die tegen den middag per soonlijk hunne gelukwenschen brachten. Behalve woorden van lof en erkentelijkheid daarbij nit- gesproken, kreeg de jubilaris eene schriftelijke dankbetuiging en een geschenk in enveloppe en zijn echtgenoote een mooi bloem stuk. Toen Zondag een paar jon gens handgemeen werden op het ijs en een derde. H, S. alhier bemiddelend de partijen trachtte te scheiden, kreeg hij van een hunner een zoodanigen klap met een prikkel, dat hem de pols werd afgeslagen. Men verzoekt ons te mel den, dat het bankbiljet van f 200, dat in het Gulden Vlies" alhier verloren was geraakt, is gevon den en terugbezorgd door een marktbezoeker, afkomstig van Boschkapelle. Het IJsfeest. Het was op het kantje af, dat de wedstrijden nog konden door gaan. Toen de omroeper Maan dag den volke verkondigde, dat Dinsdag om 1 uur de uitgeschre ven wedstrijden zouden worden gehouden, dacht al iedereen wat kan daar nog van komen. „De dooi is ingetreden", zoo luidden de berichten uit het buitenland, terwijl ook hier de barometer voor schaatsenrijders niet veel goeds voorspelde. Dinsdagochtend een loodgrau we lucht, waaruit sneeuwbuien vielen en als het niet wat kouder Werd kans op regen. Er gingen selfs geruchte^ dat het feest weer afgelast was. Maar het bestuur der „IJsclub" hield den moed erin en liet de banen vegen, tenten opslaan en trof allerlei voorbe reiding om, als het maareenigs- zin kon, de liefhebbers niet te moeten teleurstellen. Het gelijk was aan hunne zijde- 's Middags werd het wat kouder, het sneeu wen hield op, de deelnemers waren aanwezig en ook belang stelling was er in voldoende mate, ja groeide zelfs zoo aan, dat er weldra toegangskaarten te kort waren en er naar schatting ruim duizend menschen op de ijsvlakte stonden. Met de gaande en komende man zijn er meer dan vijftien honderd geweest. Alleen de muziek ontbrak. En dat werd danig gevoeld wat is feest zonder muziek, zonder zang Het was wel jammer, dat het getrouwe „Concordia" thans zijn naam verzaken moest. Laten we echter terstond mededeelen, dat de Directeur het in den morgen bij het aanhoudend sneeuwen niet wel doenlijk had geacht, om daaraan de kostbare instrumenten bloot te stellen. Daarbij gevoegd het feit, dat verschillende muzi kanten na de gevierde verlofs- dagen geen vrijaf konden krijgen en anderen weer vergoeding zou moeten worden verstrekt wegens verlet, waren de omstandigheden van dien aard, dat men met een half corps ten ijs had moeten komen, wat natuurlijk ook een onaangenamen indruk maakt. Op een uitgestrekte boomlooze vlakte, zonder gebouwen of muziektent moet men met een flink corps kunnen optreden, anders lijkt het ketelmuziek. Dit ter beantwoording aan de klaagtoonen, waarom de muziek er niet was, wat in elk geval on tegenzeggelijk jammer was, want er was een aangename, jolige stemming op het ijs, waartoe wel zal hebben bijgedragen de vreug de, dat men ondanks bedreiging van het weer, toch nog zoo heer lijk kon rijden. De wedstrijden hadden plaats op een tweetal keurige, lange en breede banen, op de weide van den heer E. van Acker, die daartoe welwillend toestemming had ge geven. Er lag een groote opper vlakte dier weide onder water, zoodat een mooie ijsvlakte was gevormd, waar gevaarloos kon worden gereden, daar men er bij breken van het ijs hoogstens een nat pak kon bekomen, wat ge lukkig bij niemand het geval is geweest. Op bepaalden tijd werd aan gevangen met de wedstrijden, waarvan de uitslag was als volgt A. Kampioenrijden. Voor het kampioenschap was natuurlijk de meeste belangstel ling. Er waren 10 liefhebbers, die in twee series reden van 5 per sonen, welke 5 K. M. hadden af te leggen. Bij de eerste serie kwam slechts één rijder behouden aan, die er 14 min. 43 sec. over deed. Bij de tweede rit waren er 2 die het eindpunt bereikten, resp. met 14.40 en 15.42 minuten. Volgens het reglement moesten deze nu nog kampen en werd nogmaals gereden over een af stand van 650 M., met den uit slag, dat de le prijs werd gewon nen door J. Braak-Witte Axel- Spui, in 1 min. 51 sec,, de 2e door B. Rijpstra, Sas van Gent in 2 min. 4 sec. en de derde door T. Tieleman, Axel in 2 min. 8 sec. De prijzen bestonden resp. in een fraaien zilveren beker, een zilveren medaille en een paar schaatsen B. Schoonrijden voor heeren le prijs: zilveren vulpotlood: F. Damman, M ddelburg. 2e prijs, horlogeketting Joh. de Kraker, Vlissingen. 3e prijs, dasspeld, A. P. Diele- man, Axel. C. Schoonrijden voor dames, le prijs, etui met lepeltjes: mevr. Verwilghen, Hulst. 2e prijs, etui met messen en vorken mej. R. van de Casteel, Axel. 3e prijs, etui met thee- en suikerschep: mej. Overbeke, Axel. D. Schoonrijden voor paren, le prijs, zilveren boekenlegger en lepeltje mej. R. van de Casteel en de heer De Kraker, vnd. 2e prijs, horlogeketting en arm band, de heer Vermaas en echt genoote, Axel. 3e prijs, portemonnaie en pols horloge-armband, de heer Ver wilghen en echtgenoote, Hulst. E. Hoepelrijden voor jongens t.m. 14 jaar. le prijs: 'n paar schaatsen, L. Schieman, Axtl. 2e prijsetui met schrijfbe hoeften, j. Blankert, Axel. 3e prijsetui met sigaretten koker, W. Dieleinan, Axel, F. Kwade Trien. le prijs f 2.50J. Heijnsdijk Axel. 2e prijs f 1.50 L. Schieman Axel. 3e prijs f 1 J. v. Tatenhove Axel. G. Priksleerijden. Door de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingen- Verkeer waren nog 1000 K.G. kolen beschikbaar gesteld, voor degenen, die het vlugst op een prikslee konden rijden, waarvoor 5 prijzen beschikbaar waren, die werden toegekend als volgt P. Schieman, 300 K.G., Ed. Mattelé, 250 K.G., W. Verhelst, 200 K.G., Jac. Meijer, 150 K.G., en Jan Kaijser, 100 K G. kolen. Intusschen kan het bestuur met genoegen op het ijsfeest terug zien. Ook van de aanwezige politie werd een dankbaar gebruik gemaakt bij het ontruimen der banen en met bereidwilligheid booden deze hare diensten aan, zoodat alles een ordelijk verloop had. Ten slotte zij nog vermeld dat in een tent de traditioneele cho colademelk en allerlei versnape ring verkrijgbaar waren. Nog geruimen tijd werd hierna op het ijs vertoefd en hoe langer hoe meer zag men in paren rijden. Het is echter helaas de laatste dag geweest, want de dag van Woensdag bracht niet, wat door sommigen verwacht werd. Op timisten meenden, dat de dooi nog niet bestendig was en alzoo ook de kans voor ijsvermaak niet verkeken, doch moeder natuur heeft hen teleurgesteld, En zoo is dan op betrekkelijk korten tijd sneeuw en ijs weer verdwenen. Moge het nu maar gedaan zijn voor dezen winter, want velen gaan nog kwade dagen tegemoet, door dat er aan handen arbeid geen behoefte is en te minder naar gelang het wintert Bij Koninklijk besluit is tot gezworene van den Hellegatpolder benoemd de heer Jan de Kraker Cz. te Zaamslag. Bij Kon. besluit is toegekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver aan P. Burm, landarbeider in dienst van mej. de wed. Polfliet-Buysrogge te Hontenisse. Te Hoek heeft Vrijdag een 19-jarige jongen in groot gevaar verkeerd, doordat hij bij het achtervolgen van meerkollen op het ijs in een wak geraakte en onder water zonk. Gelukkig kon zijn broeder hem nog juist een prikkel van zijn slede toesteken, die de drenkeling wist te grijpen en waardoor deze van een wissen dood gered was. Koewacht. Zaterdag werd alhier raadsver gadering gehouden om nogmaals te beslissen omtrent de overgave van het gem. electr. bedrijf aan de P. Z. E, M. Met de prijs van f 32000 ging men accoord, doch niet met de voorwaarde, dat de boomen van gemeentewege moe ten worden gerooid en gesnoeid en ook niet met den meterhuur. Na bespreking werd goed ge vonden om aan de P. Z. E. M te berichten, dat de gemeente wi zorgen voor het snoeien der boo men, naar den wensch van de P. Z. E. M, doch de meterhuur moet blijven. Kan de P. Z. E. M. dit niet toegeven dan is de raad tevreden als de P. Z. E. M. verklaart de prijs van stroom voor licht niet hooger te stellen dan 45 cent per K. W. U Dit voorslel werd in principe aangenomen, doch de heer van Doosselaer stelde voor in plaats van 45 cent, 40 cent te lezen. De heeren Baert en Hamerlinck, gingen daarmee ac coord, terwijl de heeren Dierick, de Blieck, en Geerards 42 cent wenschten voor te stellen. Daar door staakten de stemmen, zoo dat dit voorstel in een volgende vergadering zal worden behandeld. Onder de gemeente Walsoor den is de stokersleerling C. Pol- vliet bij het rangeeren van een trein tusschen de buffers geraakt en vrij ernstig gewond aan de armen. Bevolking. De loop der bevolking was in onderstaande gemeenten over 1927 als volgt: Axel. Geboren 82 m. 65 vr. Gevestigd 80 m. 76 vr. 162 m. 141 vr. Vermeerderd met 303 personen. Overleden 23 m. 28 vr. Vertrokken 143 m. 136 vr. 166 m. 164 vr. Verminderd met 330. Elders geboren tot de werke lijke bevolking dezer gemeente behoorende geene Totale vermindering 4 m.23vr.27. Bevolking op 31 Dec. 1926: 2943 m. 2910 vr. 5853. Bevolking op 31 Dec. 1927 - 2939 m. 2887 vr. 5826. Levenloos aangegeven 2 m. Voltrokken huwelijken 32. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 1. Overleden niet behoorende tot de werkelijke bevolking: 1. Sint Jansteen. Geboren 35 m., 39 vr., totaal 74. Gevestigd 78 m 72 vrtotaal 150. Overleden 15 m., 18 vr., to taal 33. Vertrokken 139 m, 114 vr. totaal 253. Op 31 Dec. 1926 1824 m. 1706 vr. totaal 3530. Op 31 Dec. 1927 1783 m. 1685 vr. totaal 3468. Alzoo verminderd met 62 per sonen. Voltrokken huwelijken 20. Levenloos aangegeven 4 Koewacht. Geboren 31 m 35 vr., totaal 66. Gevestigd 36 m., 56 vr., totaal 92. Overleden 10 m., 11 vr., totaal 21. Vertrokken 76 m., 69 vr. totaal 145. Op 1 Jan. 1927 1388 m. 1273 vr. totaal 2661. Op 1 Jan. 1928 1369 m. 1284 vr. totaal 2653. Alzoo verminderd met 8 per sonen. Voltrokken huwelijken 26. Levenloos aangegeven 3. Ter Neuzen. Gevestigd 210 m. 263 vr. Geboren 97 m. 72 vr. ^ÖTm. 335 vr. Vertrokken 289 m. 328 vr. Overleden 42 m. 46 vr. Ter Verbetering. Men deelt ons mede, dat de gene, die op de tentoonstelling de gans als prijs kreeg niet het getal 850, maar 880 had geraden, terwijl het juiste getal 881 was. En het aantal boonen in de flesch was 561, terwijl de naaste schat ting 563 was. De Waterleiding. Naar aanleiding van aan de redactie van de Terneuzensche Courant gestelde vragen omtrent een verslag van de vergadering der waterleidingcommissie deelt dit blad mede, dat de leden, die oorspronkelijk ter vergadering waren opgeroepen tegen 17 Dec. j.l., nader bericht ontvingen, dat die vergadering niet kon doorgaan en tot nadere bijeenroeping werd verdaagd. Met betrekking tot deze zaak kan nog worden gemeld, dat de uitvoering van het bekende be sluit van den raad der gemeente Ter Neuzen, houdende een voor stel aan de aangesloten gemeen ten om ontbinding der vennoot schap in overweging te nemen, en dat door den burgemeester aan de Kroon ter vernietiging was voorgedragen, indertijd bij koninklijk besluit is geschorst tot 1 December 1.1. Die datum is verloopen, zon- ber dat een beslissing der Kroon of een nieuw schorsingsbesluit is gevolgd. 331 m. 374 vr. Op 31 Dec. 1926 5041 m. 5078 vr. totaal 10119. Op 31 Dec 1927 5017 m. 5039 totaal 10056. Alzoo verminderd met 24 m. 39 vr. totaal 63. In de gemeente geboren, die elders woonplaats hebben 9 m. 4 vr. totaal 13. In de gemeente overledenen, die elders woonplaats hadden: 12 m 4 vr. totaal 16. Elders geborenen, die in deze gemeente woonplaats hebben: 3 m. 0 vr. totaal 3. Elders overleden, die in deze gemeente woonplaats hadden 3 m. 2 vr. totaal 5. Levenloos aangegevenen 4 m. 7 vr. totaal 11. Voltrokken huwelijken 68. Zaamslag. Gevestigd 53 m. 31 vr. Geboren 34 m. 32 vr. 87 m. 63 vr. Vertrokken 80 m. 62 vr. Overleden 14 m. 16 vr. Gevonden voorwerpen. Bij den opperwachtmeester der marechaussee alhier is als ge vonden gedeponeerd een snoer kralen met gouden sluiting, ver» ffloedelijk Verloren öp de ijsbaan. 94 m. 78 vr. Op 1 Jan. 1927 1771 m. 1826 vr. totaal 3597. Op 31 Dec. 1927 1764 m. 1811 vr. totaal 3575. Alzoo verminderd met 22 per sonen. Levenloos aangegeven 2 m. en 1 vr. Gesloten huwelijken 17. loop der bevolking. Gedurende de maand Decembef zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Adriana J. Cornelissen, dienst bode, Beoostenblij M 11 naar Zaamslag Petrus C. Van Maele, Stations- ambt., Sluiskil P 27 naar Tef Neuzen. bobby lichte Boai 25 c ent TABA 20 n ZEEPAARD J5 black biro 7wore shop is M MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2