wanneer men vertrok, maar niet hoe lang de reis zou duren. Als een staaltje diene, dat de trein die 's middags om 12,09 u. uit St. Nicolaas vertrekt, eerst 's avonds ongeveer 8 uur hier arriveerde en des nachts om half drie met nog 7 reizigers te Ter Neuzen aankwam. Tot heden is nog geen geregeld verkeer op de lijnen Terneuzen- Mechelen en Gent gaande. De Zeeuwsch-Vlaamsche tram houdt zich kranig. Wel is hier en daar storing geweest, maar het is zeer vlug hersteld op alle lijnen. Van ongelukken hoorden we gelukkig niet. De menschen van buiten doen het hoofdzakelijk te voet en een geneesheer ter plaatse, die zijn patiënten niet kon be reiken, denkt erover, om het be zoek te paard af te leggen. Afgezien van de koude, de wind blijft ook nog steeds fel en snijdend, is de lucht helder, zoo dat het zonnetje de kristallen als in goud zet, zoodat de natuur zich weer prachtig vertoont en het nu degenen die tijd hebben, een lust is om nu op begaanbare wegen een flinke marsch te maken. Afscheid. Het was in de kringen van bestuur en personeel der Nat. Chr. School in de Nieuwstraat alhier bekend, dat de dag naderde, waarop de heer F. ten Kaate, onderwijzer aan die school, zijn werkkring wegens gevorderden leeftijd zou neerleggen. En het moet ook bekend zijn geweest, dat hij dit ongaarne deed, althans, dat het afscheid hem moeilijk zou vallen, want van verschillende zijden werden maatregelen getroffen, om dien dag en dat afscheid zoo min mogelijk pijnlijk te doen zijn, opdat meester Ten Kaate steeds met welgevallen zou terugdenken aan den dag, dat zijn jongens en meisjes, zijn superieuren en col lega's hem de hand zouden rei ken en het afscheid slechts zon gelden zijn taak als onderwijzer doch men als vriend geen af scheid kende, zoolang men hem zou otnmoeten. „Moge dat dan vele jaren zijn," zoo was aller wensch. Reeds op 19 December onder vond de heer Ten Kaate bij zijn 65sten verjaardag de bewijzen daarvan in den vorm van veler lei belangstelling en het was op dien dag ook dat het schoolbe stuur bij de felicitatie als blijk van erkentelijkheid en waardee ring voor zijn diensten, den schei denden onderwijzer te midden van de kring zijner huisgenooten een fraai dressoir aanbood, waar voor deze met gemengde gevoe lens dankte. Eenerzijdsch met tegenzin, omdat meester in zich gevoelde slechts zijn plicht te hebben gedaan, anderzijdsch be wogen, tot dankbaarheid omdat hij het als een blijk van groote waardeering beschouwde, dat een plaats in zijn kamer, maar ook in zijn hart zou krijgen. Wie vaak zagen, hoe de kin deren als aan zijn handen kleef den bij den gang naar school en naar huis, zullen begrijpen, dat die gang Vrijdag een met looden schoenen was voor den heer Ten Kaate, want als zijn krachten zoo sterk waren als zijn liefde voor de school, voorzeker zou de grijsaard dan daar nog jaren zijn arbeid hebben voortgezet. Daar van zijn overtuigd de kinderen, hun ouders en het hoofd der school en de onderwijzers. Van daar ook dat zij dien dag maak ten tot een onvergetelijke voor de familie Ten Kaate. 's Middags werden de leerlin gen en leerkrachten in de be stuurskamer verzameld, waarna de tamilie Ten Kaate eveneens werd binnengeleid en was het Jaantje Hoebé Jd., die den heer Ten Kaate in een toespraak dank bracht voor zijn arbeid en hem nog vele gelukkige jaren toewenschte, terwijl ze hem na mens haar medeleerlingen een boekenkast aanbood en deze ge zamenlijk hun onderwijzer toe zongen De Heer zal U steeds gadeslaan. De heer Ten Kaate voelde zich gelukkig en was verheugd zoo veel blijken van liefde te ontvan gen. Het was hem steeds een vreugde geweest de kinderen tot Jezus te brengenwelnn, dat deze in Hem leeren kennen den grooten Leermeester, dan is zijn wensch vervuld. De kinderen werden hierna getracteerd op een sruk choco lade als versnapering en een tekst, als blijvend aandenken. De heer Coumou achtte nu den tijd gekomen om als hoofd der school ook namens het personeel te herinneren aan den hartelijken omgang, dien zij steeds van hun collega Ten Kaate ondervonden. Hij zal zeker langen tijd gemist worden zegt spr., maar de wensch is dan, dat we nog vele jaren den heer Ten Kaate mogen zien genieten van zijn rust, niet als een droomer thuiszittend maar wandelend, voor zoover hem de krachten dat toelaten. Als steun daarvoor werd hem een fraaie wandelstok met zilveren knop aangeboden en voor de rustige uren. die hij thuis zal doorbren gen een rooktafeltje, waardoor hij uit en thuis aan zijn vrienden zal herinnerd worden De heer Ten Kaate stond hier bij eenigszins af. Het was hem te veel en te officieel, waarom hij de schenkers noodigde om ten zijnent nog eens den dank te aanvaarden en het schoolleven te memoreeren. Nadat de kinderen en de familie Ten Kate zich huiswaarts hadden begeven, werd van de uitnoodi ging een dankbaaar gebruik ge maakt. Ook te Spui heeft een derge lijke plechtigheid plaats gehad. Men schrijft ons daarvan het 'volgende Het waren twee belangrijke avonden hier op ons gehucht, 22 en 23 December. Donderdag avond reeds werd onder groote belangstelling het Kerstfeest ge vierd op school. Nadat Juffr. Jansen 's middags afscheid ge nomen had van hare klas en haar kleutertjes had getracteerd, ont ving zij als blijk van waardeering voor haar arbeid een prachtige kapstok met een daarbij passend kleed. Het viel haar niet ge makkelijk afscheid te nemen van een werkkring, waaraan zij ruim vijf jaar haar beste krachten had ten koste gelegd. En ook de heer Van Es, het hoofd der school, nam afscheid van zijn leerlingen. Deze om als zoodanig elders zijn arbeid weder voort te zetten, en ook hij ont ving een prachtig cadeau, in de electrische schemerlamp. Dat dit afscheid zoowel voor de kleine als ook voor de groo teren niet gemakkelijk was ge vallen, kon schrijver dezes het best bemerken als hij er met de leerlingen over sprak. Maar meer belangrijk nog was de avond van 23 Dec. Dat was inderdaad een afscheidsavond. Het schoolbestuur had alle ouders der schoolgaande kinderen en verder alle leden der schoolver- eeniging uitgenoodigd om bij het afscheid van den meester en de juffrouw tegenwoordig te zijn. De school behoort aan de ouders, zegt men wel eens en dit wordt op ons gehucht terdege gevoeld. De school was dan ook reeds een half uur tevoren flink gevuld. De voorzitter, de heer J. Weijns, opende de samenkomst met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, liet daarna zingen van Ps. 65 1, en las Psalm [98. Hierna richtte dhr. Weijns zich tot de genoodigden en zeide, dat hij wel eenige vrees gekoesterd had, toen de heer v. Es hier zijn werk begon. Immers hij was op volger van een uitnemend hoofd, den heer de Koning, maar die vrees is beschaamd geworden, want dhr. van Es is niet alleen een waardig opvolger geweest, maar heeft zelfs door onvermoei de toewijding de school tot meer deren bloei gebracht, zoodat onze school, volgens deskundigen op dit gebied een der beste scholen is in onze omgeving. Voor dezen onvermoeiden arbeid, alsmede voor den vriendelijken omgang met het bestuur brengt spreker den dank over van het bestuur en oolc yan de schoolvereniging aan den heer v. Es Ook de heer J. de Visser en J. W. Bakker spraken een woord van dank. Evenmin kon de onderwijzer Boer nalaten om namens het schoolpersoneel in welgekozen woorden te vertolken, wat in hen omging, nu zij den heer van Es zagen heengaan. Alle sprekers wenschten hem des Heeren zegen toe in zijn nieuwe standplaats. Ook wijdde de voorzitter een woord van afscheid aan Juffr. Jansen en noemde haar de tweede moeder aan wier zorgen de kin deren van Spui waren toever trouwd geweest. Aan den heer van Es werd namens het schoolbestuur als cadeau overhandigd„de ver klaring* van den Catechismus" door Dr. A. Kuyper Sr. Hierna nam de heer van Es het woord en herinnerde aan zijn komst op Spui en zijn werk in de school. Hij dankte inzonder heid het bestuur voor de aange name wijze van samenwerking, die hij steeds had ondervonden en beval zijn opvolger in de zelfde wefwillendheid aan. Ook Juffr. Jansen sprak een kort maar gevoelvol woord tot afscheid. Het was haar niet ge makkelijk deze bladzijde in haar leven om te slaan, maar zij hoopte, dat, waar zij aan een nieuwe bladzjjde hoopte te beginnen, God met haar zou wezen. Het was een ware verrassing, toen twee meisjes en een jongen een afscheidsliedje begonnen te zingen, een gewijd aan den heer v. Es, op de wijze van het Wil helmus, en het tweede aan Juffr. Jansen, wijze „O dierbaar plekje grond". Beide versjes waren gemaakt door een eenvoudig, doch dich terlijk aangelegd arbeider. Een daverend applaus volge op deze attentie. Daarna werd gezoegen Ps. 72 vs. 11, waarna dezan onvergete- lijken avond door den heer v. Es met dankzegging werd geëindigd. Zanguitvoering. Getrouw aan haar gewoonte heeft de Chr. Zangvereeniging „Asaf" alhier weer een uitvoering gegeven in de Geref. Kerk. Weer werd een oratorium op gevoerd, n.l, „Simson", een com positie van Handel waarin wordt bezongen het lijden van Simson tijdens zijn gevangenschap in handen der Filistijnen. Het is voor een zangvereeniging, die het aandurft en over de noodige krachten kan beschikken, een prachtnummer, maar daarin is veel gezegd. Want niet alleen de directeur moet durven, maar ook de zangers en nu meenen we na deze uitvoering, dat beide facto ren elkaar hebben overschat en te veel vertrouwen hebben gesteld in elkanders krachten. Het kwam ons voor, dat het koor nu veel minder sterk stond, want na het geen we vroeger van „Asaf" te hooren kregen, hadden we deze uitvoering eveneens aangedurfd. De koren lieten zich echter nu en dan veel te zwak hooren en dat is jammer, want de koren in dit nummer leenen er zich juist zoo uitstekend toe om te doen hooren wat men kan. Er zat nu en dan eenige weifeling in. Wat de solo's betreft, die waren wel een beetje te vrij met hun tempo. De recitatieven werden machi naal gezongen, wel zuiver, maar zonder eenige voordrach t; aan dit euvel leed ook soms het muzi kaal gedeelte, Men houde ons deze critiek ten goede, want we schreven dit in de hoop, dat men er zijn voordeel mee zal doen. Meerma len was het een lust „Asaf" te hooren zingen en ook nu, en juist daarom zou het ons spijten, dat men ging verwateren en met minder ernst de zaak aanpakte. Trouwens velen, zeer velen zijn weer voldaan geweest, want men moet niet vergeten, dat we met „ongeschoolde" krachter. te doen hebben en het huren van solisten veel te duur zou zijn. Het was weer een mooie zang uitvoering, en jammer was het, dat het weer zoo slecht mee werkte zoodat vele liefhebbers achterwege moesten blijven, en anderen slechts kwamen voor „onderdak". Niemand zal zich dezen avond beklaagd hebben, maar integendeel een herhaling gaarne tegemoet zien, Kerstfeestviering. Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier het Kerstfeest op de gebruikelijke wijze gevierd door de kinderen van de Herv. Zondagschool, die volop genoten van den inooien electrisch ver lichten Kerstboom. Behalve deze waren ook nog tal van ouders en belangstellenden opgekomen, om getuige te zijn van dit kinder feest. Ds. Ruysch van Dugteren heette allen welkom en stelde den leerlingen verschillende vragen uit welker beantwoording bleek, dat de kinderen de Zondagschool niet tevergeefs bezoeken, maar zich daar nuttig en leerzaam ver- poozen. Ter afwisseling werden door de leerlingen en een paar jonge dames eenige Kerstliederen ge zongen, waarna mej. Van Looy de aanwezigen op een aardige Kerstvertelling vergastte, die ook door de ouders met groote aan dacht werd gevolgd. Hierna werden de Kerstge schenken uitgereikt, wat onder de kleinen, die zich den geheelen avond voorbeeldig gedroegen, natuurlijk een heele drukte teweeg bracht. Nadat zij hun boekjes, teksten en versnaperingen ontvangen hadden, dankte ds. Ruysch van Dugteren allen, die op eenigerlei wijze hunne medewerking aan het Kerstfeest hadden verleend. Voorzeker kan het bestuur der Zondagschool weer met welge vallen terugzien op dit goedge slaagde Kerstfeest, waarvan niet alleen de kinderen, maar ook vele ouders en belangstellenden geno ten hebben. Ook op de Fröbelschool van dhr. J. A. van Hoeve is het Kerstfeest weer zoodanig gevierd, dat de leiders, zoowel als de helpsters van jong en oud slechts oogen vol dankbaarheid mochten ontmoeten voor al wat aan dezen te genieten was gegeven. Tot Rijksveldwachterte Kijk uit is benoemd de heer J. van de Velde, marechaussee alhier. Ingezonden Mededeelingen PUROL bij Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten. De Kon^nententoonstelling. Zaterdagochtend vereenigden zich het bestuur van „Ter Ver betering", het Dag. Bestuur, en genoodigden in de Zondagsschool ter bijwoning van de offleiëele opening der tentoonstelling. De burgemeester, de heer F. Blok, nam om 10 uur het woord en zeide dat by het als een groote eer baa beschouwd als eere voorzitter dezer vereeniging te zijn benoemd. Het is nog slechts de derde tentoonstelling, die door deze vereeniging op touw is ge zet en zonder vooruit te loopen op het ingezondene, kan gezegd worden, dat zij er mag zijn en dat de vereeniging iets, ja veel presteert. Het is hem daarom aangenaam genoodigd te zyu om deze tentoonstelling te openen, en gaarne volstaat hij daarom. Spr. wensebt, dat de vereeniging op den ingeslagen weg wil voort gaan, dat ook deze expositie veel succes zal afwerpen en moge dienen tot leering van leeken en lokkers, opdat het algemeen welzijn ermee gediend zij. In ons vorig nummer wezen we reeds op het groote getal in zendingen en de goede kwaliteit, zoodat we slechts in herhaling zouden treden als we daarover nog gingen schrijven. We willen echter thans nog wijzen op de organisatie, vooral wat de voor bereiding betrett en die feitelijk slechts in een paar handen be rust. We weten wei, dat de leiders verschillehde tentoonstel lingen bezochten, maar een feit is dan toch, dat ze daar hun oogen den kost hebben gegeven en gezien hebben hoe zö wel en niet moesten doen. Want het is toch altijd een verantwoordelijke taak, als men zooveel dieren die voor ieder eigenaar zijn bijzon dere waarde hebben, moet ver zorgen en verzenden, zoodanig, dat ze iu conditie blijven. Oppervlakkig zijn natuurlijk wel eenige leemten aan te wijzen, maar het is altijd gemakkelijk als stuurman aan den wal te staan, en bovendien zijn daar de tekortkomingen om ze te ver beteren. Het grootste bezwaar zal wel zijn om een grooter en geschikt lokaal te krijgen *oor de toekomst, want naast de in zendingen is nu algebleken.dat er ook meer stands voor reclame te wachten zijn. En geen wonder, wam de heeren Wondergem en Misseghers maakten er voor hunne artikelen een schitterend figuur, al vroeg ook Sluis'vogel- voer hier en daar de aandacht. Wat de prijzen betrett, ver melden we, dat dhr. Abr. Loof het mooiste stuk pluimvee had in no. 229, oude, witte Leghoru- haan en dhr. Em. Misseghers met no. 256, de mooiste Leghorn-hen 1927. Het hoogste aantal punten in één klas en één kleur kreeg de Holl. Patrijshen (272) van dhr. A. van Hoeve Pz. en de mooiste haan had dhr. Abr. Loof in no. 229 vnd. Voor de konynen werd de bekerprys gewonnen door dhr. C. M. van Tatenhove, met een Blac and Tans, voedster. Voort» werden tal van pryzen toegekend. Het aantal bezoekers is, gezien heT ongunstige weer veel mee gevallen er waren er 881. Win ner van de gans werd alzoo degene, die dit op 850 had ge schat (C. Lippens), terwijl de taart ten deel viel aan J. den Hamer, die 263 boonen in de flesch raadde. De uitslag der ver loting zal nader worden be kend gemaakt. Gisteren is alles weer inge pakt. Het bestuur kan zeker met genoegen aan deze dagen terug denken, en in 't bijzonder ver dient dhr. E. van Rjjn in dezen een woord van lof voor al het werkj den tijd en de zorg, die bij zich heeft getroost. Hulst. In de Zaterdag gehouden Raadszitting was alleen de heet Fricot absent. Eervol ontslag werd verleend aan den werkman G. de Koning, onder toekenning van een week geld van f 12 boven het ouder domspensioen. Besloten werd o. m. ontheffing te verleenen van hondenbelasting. De aftredende leden der Com missie van toezicht op de Ar beidsbemiddeling, de heeren C. J. Burm, J. Lefever, J. B de Bruyö, A. J. Blommaert 6n C. J. Strydonk werden herbenoemd. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herkozen de heeren H. J. Baert en C. J. van de Walle. Goedgekeurd werd een wijzi ging Jd het regelement van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede de verpachting der weegbrug aan den heer J E Fricot voor t 1000 's jaars. Werkkring enz. voor de ge meentelijke vroedvrouw, werd gerenvoyeerd naar B. en W. Een voorstel om 250 subsi die te verleenen aan de Commis sie voor Zuigelingenbescherming werd z. b. st. aangenomen. De gewijzigde verordening op het beheer der Gasfabriek werd vastgesteld, evenzoo de begroo ting van het Gasbedryf voor 1928. Besloten werd adhaesie te be tuigen aan het bekende adres van Axel inzake verbetering van het postverkeer en aan dat in zake het Rijkswegenplan. Naar aanleiding van een adres van herbergiers om in de poli tieverordening art. 103, waarbjj verboden is in voor het publiek toegankelijke lokalen te kaarten voor geld, te schrappen, werd, na discussie, op voorstel van den heer Van Lierop besloten, het artikel zoo te wijzigen, dat B. en

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2