■ïu De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. No. 76. DONDERDAG 29 DECEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. V INK - Axel. BERICHT. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Maandag 2 Januari zal ver schijnen, en in de kom der ge meente hnis aan kuis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Zaterdag 31 Decem ber. DE UITGEVER. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft na een debat van bijna twee dagen besloten, de Inkomstenbelasting met ingang van 1 Mei a s. met 20 pCt. te verlagen. Men zou oppervlakkig kunnen denken.dat, als de Regeering meent deze gelden niet meer noodig te heb ben, geen Kamerlid daartegen bezwaar zou behoeven te maken. Maar over de wijze, waarop de gelden, die de Regeering kan missen, moesten worden besteed, bestond allerminst eenstemmig heid. Het verst gingen de so ciaal-democraten, die meenden, dat de belastingen niet zouden moeten worden verlaagd, doch dat de 20 millioen, waarover het hier gaat, zouden moeten worden gebruikt voor sociale en cultu- reele maatregelen. Met hen ver- eenigden zich bij de stemming alleen de communist en de Roomsch - Katholieke radicale prof. Veraart en de heer Kuiper. De heer Oud vroeg bij de motie afschaffing van den vleeschaccijns, waardoor 10 of 11 millioen min der zou worden opgebracht. Minister de Geer wilde hiervan echter niets weten hij heeft zich blijkbaar de verlaging van de In komstenbelasting tot levenstaak gesteld en betoogt, dat deze ver laging voor allen gelijkelijk zal werken. Duiische Vertaling. 19 's AvoDds na bet diner wou Kar! Fels, zoo mogelyk, zich ongemerkt terugtrekken, maar de poging mislukte totaal, daar het gebeeie gezelschap het als van zelfsprekend beschouwde, dat hy weer zou zingen en hem halt met geweld in de muziekzaal noodigde. >Komt u mee ?c vroeg hy aan Magda, en ze knikte. Nu zong Karl Fels met genoe gen, wisselde af met Margot en Frank Patterson, die over een heel goeden, opvallen^ hoogen tenor beschikte, en alle drie oogst ten algemeenen by val. Terwjjl de thee werd rondge diend, ging Karl Fels naar Magda toe en zei»Straks speelt u, is het niet Juffrouw Magda U »Graag!t antwoordde ze vrien- delyk. Het viel hen beiden niet op, dat Fels heelemaal niet ge vraagd had, of ze wel kon spelen. Toen hij haar naar de piano kruk bracht drukte by onwille- De heer Van Vuuren wist de belastingdruk voor de groote ge zinnen nog iets verder te verlagen. De Oorlogsbegrooting werd goedgekeurd, nadat een drietal moties van den heer K. ter Laan waren verworpen. De eerste motie betrof die tot tegemoetkoming van hen, die door de mobilisatie in valide zijn geworden, de tweede tot het benoemen van eene com missie uit de Kamer, welke een onderzoek zou moeten instellen naar het gebeurde te Soesterberg en de derde wilde nog een nader onderzoek. Dit laatste werd door de meerderheid van de Kamer onnoodig geacht in verband met de door Minister Lambooy ge dane toezeggingen. Bij de Indische begrooting viel op, dat ook nu weder de Gouver neur Generaal geen aanvallen van eenige beteekenis had te ver duren. Tegenover de velen, die zoowel hier te lande als in Oost- lndië stemming trachten te maken tegen den G. G. is deze houding zeker zeer merkwaardig en van groote beteekenis Naast enkele punten van kritiek werd veel waardeering gehoord. Minister Koningsberger heeft het beleid van de Indische Re geering, waarmede hij zich ge heel vereenigt, verdedigd. Evenals de G. G. wenscht ook de Minister er toe mede te werken een ver zoenend compromis tot stand te brengen tusschen Oost en West. Dit willen trouwens allen, uit gezonderd natuurlijk de commu nisten. Het is slechts de vraag, in welk tempo de tot ontwikkeling van de bevolking in het oosten en tot vermeerdering van hare zelfstandigheid, noodige maat regelen moeten worden genomen. Dit neemt niet weg, dat zij, die op het oogenblik eene groote actie tegen den G. G. voeren, de verzoening allerminst bevorderen. De heer Joekes had een motie ingediend tegen voortzetting van de doorvoering van bestuursher- vorming, omdat naar zijn en veler oordeel de ervaring met de nieuwe prov. West-Java weinig gunstig heeft gewerkt. Maar intusschen keurig haar arm heel, heel zacht jes, maar als verschrikt trok ze baar hand weg en naai plaats. »Wat?t vroeg ze kortaf, zonder hem aan te zien. »De Treurmarsch-sonate,< ant woordde Fels. Hy had er geen idee van, of Magda die kende, maar het scheen hem heel natuurlijk, dat ze zijn lievelingsstuk speelde, en hij had zich ook niet vergist. Tegen de piano geleund, stond hy en zoog de tonen formeel in zich op. Het kwam hem voor, dat hij die muziek nog nooit te voren zoo mooi had hooren ver tolken en by de geweldige, mach tige akkoorden van den treur- marsch met zijn meeslepend geklaag, zijn diepe smart om deD gevallen held ging een rilling door hem heen. Nu kwam de overgaBg. In hek doffe grafgeluid mengt zich eerst aarzelend, dan vreugdig, steeds vreugdiger de juichende roep van het biyde leven, dat over den dood triom feert Nog eenmaal worstelt de verscheurende smart zich omhoog, machtig, geweldig, om dan lang zaam weg te sterven, Het leven eiseht zyn rechten en verovert ze met een helderen jubelklank I Geen hand verroerde zich om heeft men in Indië juist besloten tot de vorming van vier nieuwe provinciën op Java. En opgrond hiervan nam de heer Joekes zijn voorstel voorloopig terug ten einde over de werking der her vorming nadere inlichtingen te kunnen afwachten. Eene motie van den heer Kleerekoper tot afschaffing van de doodstraf zal eveneens later in behandeling worden genomen. En hiermede was de Staats- begrooting afgehandeld en daar mede weder het belangrijkste werk vóór Kerstmis volbracht. Toch heeft de Kamer nog kans gezien ook verschillende andere wetsontwerpen af te doen. Wij noemen in de eerste plaats de Natuurschoonwet 1927, welke ten doel heeft voor hen, die in het - bezit zijn van natuurmonu menten en deze ongerept willen laten voortbestaan, verlaging van belasting verzekeren. Iemand, die b.v. in het bezit is van een fraai bosch, kan aanvragen niet zijn belasting te betalen naar de koop- waarde, maar een veel lagere som. Wordt dit verzoek toegestaan, dan moet hij zich onderwerpen aan beperkende bepalingen betref fende 't rooien van boomen enz. Vrijdag is de Kamer nog over gegaan tot behandeling van het Vaccinatiewetje. Aanneming daar van stond natuurlijk vast. Hoe vreemd wij ook mogen hebben opgekeken, toen het eerste be richt ons bereikte, dat de Regee ring tot tijdelijke opheffing van den vacciatiedwang wilde over gaan, na de voorgekomen geval len van encephalitis zal ieder moeten toegeven, dat dwang be zwaarlijk meer kan worden uit geoefend. Mevrouw de Vries- Bruins, de eenige specialist in de Kamer, verklaarde, zelfs een stap te hebben willen verder gaan gaan door de verstrekking van vaccine tijdelijk te staken. Hier tegen verzetten zich echter weer andere bezwaren. Dat Ds. Kersten en Mr. Bijleveld nog geenszins voldaan waren, spreekt vanzelf. De eerste ver klaarde uitdrukkelijk, dat de we- te klappen, geen mond riep bra vo, toen Maria Magdalena geëin digd had. Slechts een zacht gemompel ging fluisterend door de zaal en de schare toehoorders, die buiten naar het spel geluis terd haddcD. Het geweldige genie, de meester in het rijk der tonen had hen allen met zyn spraak van de hunne beroofd 1 Maria Mag- dalena zelf zat daar, bleek, overweldigd door innerlyke ont roering, en een lichte trilling ging door haar heen. Langzaam stond ze op en liet zich dooi Karl Fels naar haar stoel terugleiden, en ze trok haar hand niet weg, toen hy die met een stevigen druk van zyn arm omsloot. Toen het gezelschap uit elkaar ging, klom Karl Fels op het dek, en de jonge Patterson sloot zich by hem aan. Een tydlang zwe gen beiden en keken uit over de zee, op wier golven de maan een breede, trillende zilveren streep schilderde, onderbroken door diep zwarte sehaduwen in de golfda- len. Een onophoudelijk fonkelen en stralen, opvlammen en ver- dwynen. De strijd van het licht met de duisternis I Karl Fels zat in diep nadenken verzonken. fly dacht voortdurend aan tenschap bankroet is en dat thans het Dagonsbeeld der vaccinatie is omvergeworpen. Volgens hem bestaat er in ons land geen pok- kengevaar, doch wel vaccinatie gevaar. En ook de heer Bijleveld acht vaccinatie uit den booze en zou daarom de dwang niet tijde lijk maar blijvend willen opheffen. De termijn van drie jaar, waar voor de vaccinatiedwang zou wor den opgeschort, was willekeurig. De Minister gaf dit toe, maar hij moest met een termijn komen. En verkorting tot één jaar zou het bezwaar hebben, dat zij elk jaar dezelfde onrust krijgen. Toch stelde de Commissie van rappor teurs die verkorting voor en nam de Kamer haar aan met 55 tegen 26 stemmen. I)e rywielbelasting. In de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer nopens het ontwerp van wet tot wijziging van de rijwielbelastingwet, zegt de Minister van Financiën, dat verhooging van de inkomens grens, waar beneden vrijstelling der rijwielbelasting verleend wordt, door de Regeering is overwogen, maar zij is afgestuit op de bezwaren, die in de Me morie van Toelichting breedvoe rig zijn ontwikkeld. Afschaffing van de rijwielbe lasting ware niet gerechtvaardigd, wijl ook ten behoeve van de gebruikers van rijwielen aanzien lijke sommen worden besteed aan de verbetering der wegen en het aanleggen van rijwielpaden. Rywiclplaatjes. In verband met de drukke werkzaamheden op de postkan toren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den ver koop der nieuwe rijwielbelasting- merken eerst worden aangevangen op 1 Jan. a.s. In verband daar mede zal de controle eerst met ingang van 16 Jan. a.s. worden hervat. De belastingmerken zijn thans zoo gemaakt, dat op de voorzijde een ruimte is opengelaten, waar op de gebruiker een naam of een Maria Magdalena en den blik van dien middag. En hoe meer hy Dadacht, des te sterker werd zijn overtuiging dat ze beiden by elkaar hoorden, voor het geheele leveD, Hoe het gekomen was. wist hy niet, en toen hy zich de vraag voorlegde, of hy nu op het jonge meisje verliefd was, moest hy lachen. Nee, dat was hij zeer zeker niet! Op Margot had hij verliefd knnnen worden, maar dit was een geheel ander gevoel, wat hy zich echter niet verder duide- lyk trachtte te maken. Zoo, als het was, was het juist goed. Gedureode de volgende dagen vormden Maria Magdalena en Karl Fels zeer tegen hun zin byna uitsluitend het middelpunt van het reisgezelschrp, waardoor Msrrgot zich sterk veronachtzaamd voelde en aan haar slechten zin uitdrukking gaf door allerlei klei ne hatelijkheden en spitsvondige boosaardigheden, Om Karl Fels te prikkelen en jaloersch te ma ken, kokketeerde ze voortdurend met Frank Patterson, maar ze had evengoed haar beminnelijk heden aan een van de yzeren dekpalen knnnen verspillen, en j Karl Fels merkte van de nieuwe manoeuvre bovendien niets. Hy ander herkenningsteeken kan doen graveeren. De Gouverneur van Suriname. Bij Kon. besluit is op zijn ver zoek met ingang van 1 April a.s. aan mr. A. A. Baron van Heem stra eervol ontslag verleend als Gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking bewezen gewich tige diensten en is hij benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Benoemd is tot Gouverneur van Suriname dr. A. M. L. Rut gers, directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel in Ned lndië, AXEL, 29 December 1927. De Kerstvacantie is dit jaar voor degenen, die slechts op de feestdagen zelve vrijaf krijgen bijzondér ongunstig verloopen. In de eerste plaats trof het al slecht, dat de le Kerstdag op een Zondag viel en er dus reeds een vrije dag minder was en ten tweede was het weer van dien aard, dat van uitstapjes geen sprake was. Men moest zich tevreden stellen met den huiselijken kring. En nu leenen zich deze dagen daar wel mooi voor, maar zoo den ge- heelen dag en gedwongen.... dat is geen vacantie. Het is intusschen wel raar met het weer geloopen. We dachten aan een jongen, die een teekening maakt op de lei en halverwege ziet, dat het niet goed gaat, zijn lei schoon veegt en opnieuw be gint. Zoo ging het in de natuur. Eerst ijs, toen sneeuw en toen regen en zooveel, dat in een minimum van tijd alles wegge veegd was. Toen weer sneeuw en weer vorst, in omgekeerde volgorde dus. En zoo zitten we thans als ingesneeuwd. De sneeuwstorm heeft hier en daar heuvels sneeuw opgeworpen van een paar meters hoog, zoodat het verkeer erg gestremd is. Treinen bleven steken en vroren vast, auto's idem, enfin Maandag was het niet doenlijk om op reis te gaan, want men wist wel, had genoeg met zichzelf te doen, om zyn oogen in toom te houden, die steeds weer Magda's blik zochten. Dat iemand hem gade sloeg, vermoedde hy in de verste verte niet. en zoo ontging hem de tevreden uitdrukking in het ge zicht van Mevrouw Heydebringk. Uur na uur vervloog, en de Kaiser Wilhelm lit moest 's nachts de bank van New-Found- land passeeren. 'sAvonds reeds werd het opvallend koel, en langzamerhand hing zich een dun nevelgordijn over de zee. Toen Luitenant Fels tegen elf uur de commandobrug betrad, vond by den kapitein boven, be zig met zyn kyker den horizon vooruit en naar het Noorden te onderzoeken. »ls er wat in zicht vroeg Fels. »NeeMaar we krygen hem misschien in zichtantwoordde kapitein Hansen, zonder den ky ker van zyn oog te nemen. »Wat dan »Nou, dien verduivelden ysberg, die hier rondzwerft I Vanzelf en zonder meer komt hier om dezen tijd van net jaar anders niet zoo'n kou en zoo'n nevelant woordde de kapitein, (ftWt eo.Bilgd.) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1