Van "Rosscra's 5abak Vezel zalf Gemengd Nieuws. meer en nuttiger gebruik van hun ne rekeningen maken Het is dan ook niet te verwon deren, dat de kring der aangeslote nen steeds grooter wordt Wat de personeelssterkte betreft is deze, ondanks de belangrijke toename van het verkeer, door voortdurende vereenvoudiging van de werkwijze veeleer verminderd dan vermeerderd, thans bedraagt deze pl.m. 825, met inbegrip van pl.m. 130 jongelingen, voor het ondergeschikt loopwerk, sorteer- werk, bediening machines, behan deling van de post, enz. Nog niet safe genoeg In verband met de aangekon digde wijziging der Gemeentewet, hoeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Ge meente-Ambtenaren een adres ge richt tot den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw waarin wordt verzocht in deze wetswijziging te willen betrekken de unificatie van de salarissen der burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Thans worden deze salarissen op grond van bepalingen der Gemeentewet vastgesteld door de Colleges van Gedeputeerde Staten, de Gemeen teraden gehoord, als - gevolg waarvan de salarieering der be doelde functionarissen op zeer uiteenloopende wijze is geregeld. Teneinde de hieruit voortvloei ende onbillijkheden weg te nemen, verzocht bedoeld bondbestuur den minister te willen bevorderen dat in de Gemeentewet bepalin gen worden opgenomen, waarbij de regeling der salarissen wordt opgedragen aan de Kroon, Ge deputeerde Staten gehoord. in PATENTVERPAKKING black bird 2wore z>hog is op de voordracht stonden 1 dr. B. D. H. Tellegen, referendaris ter griffie van Zeeland, 2 F. Kroon, refendaris ter griffie van Utrecht en 3 jhr. mr. F. H. van Kingschot, commies ter griffie van Zeeland. Benoemd werd no 1 met 30 st., tegen 10 op no 2 en 1 blanco. Nog werd o.m. besloten tot een subs, van 15 pc t der gewone uitgaven, max. f4020 voor de middelb. Handelsdagschool te Hulst, en tot het plaatsen van een nieuw gebouw met dienst- lokalen voor de stoombootdienst op de W. Schelde te Vlissingen. Provinciale Staten Dinsdag hielden de Staten van Zeeland weer vergadering. Na de opening wijdde de voorzitter, de Commissaris der Koningin, eenige woorden van hulde tot het aftredende lid, den heer P. F. Fruijtier, die sinds 40 jaar deel uitmaakte van de Staten en van 1903—1913 en 1916 tot he den van het Gedeputeerd college Aangaande de beantwoording der vragen van dhr. Wallien over de Ferryboot, dankt deze voor de gegeven inlichtingen, waaruit z.i. toch blijkt, dat de critiek op zijn plaats is geweest. Dhr. Kakebeke zegt, dat de critici voorbarig geweest zijn, daar toch deskundigen de boot zeewaardig achtten. Dat het schip moeilijkheden had met binnen- loopen in de haven te Breskens, lag aan de haven en niet aan het schip. Dhr. Wallien diende van re pliek en ook andere sprekers mengden zich in het debat, waar uit het voor en tegen bleek. Aan de afd. werd o.m. gezon den om onderzoek een verzoek om steun voor de hygiëne van het kind in Zeeland om verbe tering van den veerdienst Hans- weertWalsoorden en overname electr. netten der gemeenten IJzendijke en Koewacht. Een verzoek van dhr. Kodde om de vergaderingen voortaan met gebed te openen en te slui ten werd aangehouden tot de verg. van 17 Januari. Vervolgens werd door den voorz, onder warme bewoordin gen afscheid genomen en eervol ontslag verleend aan den heer H. J. G. Hartman als griffier der Staten. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, een mooie .onderschei ding, die met daverend applaus werd begroet. Ook dhr. Dumoleyn dankte en feliciteerde den heer en me vrouw Hartman. Hierna had de benoeming plaats van een Griffier, waarvoor AXEL, 23 December 1927. Genoopt door de Arbeidswet waren we niet in de gelegenheid om onze courant hedenavond te doen bezorgen. We trachten zooveel mogelijk om tijdig klaar te zijn, doch meestal zijn we door de late bezorging van advertentiën daarin verhinderd. We doen daarom nog maals een beroep op de welwil lendheid onzer cliëntèle om de annonce's steeds zoo vroeg mo gelijk in te zenden. Het IJsfeest. is wel voldoende voorbereid ge- I weest, doch de uitvoering der plannen laat nog op zich wachten tot nader orders. Zoo vlug de ijsbanen in orde zijn gemaakt, zoo vlug zijn ze ook verdwenen. Een malsche regen zóó onver wachts moest wel alle plannen in duigen doen vallen. Het was wel I gemakkelijk, dat men niet meer behoefde te twijfelen en een om roeper om te melden, dat het uitgesteld werd was ook niet noodig. Het is eenerzijdsch wel jammer, maar anderzijdsch is toch ieder overtuigd, dat het strenge weer niet lang zou moeten duren of men kreeg meer last dan vreugde ervan. De Potemkinfilm. In besloten kring werd hier Dinsdagavond bij mej. de Wed. Gilijamse door de vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel, benevens de vereeniging van fabrieksarbeiders, afd. N.V.V., de Potemkin-film vertoond, waar van, zooals men weet, het in het openbaar vertoonen op verschei dene plaatsen in ons land is ver boden, omdat ze aanleiding kan geven tot verstoring van de open bare orde. Naar we vernemen, is een openbare vertooning alhier ook verboden, doch werd het in be sloten kring toegestaan, is het althans niet belet. Nu begrijpen we niet best, welk verschil er bestaat in een toestemming als voor deze gele genheid en een toestemming voor openbare opvoering. Immers wan neer gevaar mocht bestaan voor verstoring van orde, dan is dat te wachten van menschen, die met revolutionnaire ideeën be hept zijn. En die toch zijn in ons kleine Axel niet te vinden, of indien wel, dan toch zeker in zoo geringe mate, dat ze te be dwingen zijn door de gewapende macht onzer gemeentepolitie, af gezien van het feit, dat ook men schen van buiten de gemeente werden toegelaten. En dan g e 1 o o v e n we weten doen we het niet dat de menschen, waarop men dan het oog heeft, er nu juist wèl geweest zijn, evenals ze dat bij een openbare vertooning zouden zijn. Als er dus werkelijk verschil is, dan zouden we moeten zeggen, dat nu eigenlijk geweerd zijn de men schen, die tegen revolutie zijn en alzoo niet in staat zijn om even tueel de moraal in de film neer gelegd, te bestrijden. En ook de menschen, die zoo'n film wilden zien uit een oogpunt van kunst, zonder zich van de strekking iets aan te trekken. We vinden dat jammer. Over het standpunt, verbieden of niet, valt natuurlijk te praten, maar als het verboden wordt, dan zouden we wenschen, dat het verbod voor allen gold. Het is ook eenigszins begrij pelijk, dat hierover een interpel latie te wachten is in de eerst volgende raadsvergadering, die dan zeker zal aansluiten bij de gebruikelijke nieuwjaarswensch. Men deelde ons n.l. mede, dat door het raadslid A. Th. ;'t Gilde aan den Burgemeester de vol gende schriftelijke vragen zijn gezonden, met verzoek om ant woord le «Welke zijn de redenen van weigering tot opvoering van de b. 2300 Kg. Kalizout 20 pCt, Firma Oggel f 3 35, de Moor f 3.29, Ardenne f 3.28 en Van der Gouwe f3.15. c. 19500 Kg. Kalizout 40 pCt. Aidenne f6.40, Kostence, Krui- ningen f6.33, fa. Oggel f6.30, Van der Gouwe f6 26 en de Moor f 6.25. d. 55800 Kg. Superfosfaat Fa. De Ruijter, Axel f2.39, Van der Gouwe f 2 37, fa. Oggel f 2,35, Van Ardenne f2.34, Kostence f2.33, Centraal Bureau «Dor drecht* f2.28 en de Moor f2.25. Men schrijft uit Axel aan de „Zelandia" Tot baas-gasfitter is Dinsdag door B. en W. alhier benoemd dhr. Nieuwenhuizen van Krabben- dijke. Deze heer was no. 2 van de voordracht. De gascommissie en de directeur hadden den heer Payens no. 1 geplaatst. 'n Eigenaardig geval valt hier te constateeren. 't Is gewomte dat 'n persoon, die voor eenige functie in het gasbed-iijf alhier wordt benoemd, de 35 jaar niet mag gepasseerd zijn. De nieuw benoemde is dit wel Waarom dan nu van de gewoonte afgewe ken We kunnen 't niet bewijzen, maar vermoeden, dat 'lis, omdat no. 1 R.K. is. Tevens meenen we te weten, dat de directeur der fa briek niets omtrent de kundig heden van den nieuwen functio naris afweet, terwijl dhr. Payens geen onbekende is en mtn zelfs in kringen van B. en W. over hem tevreden is (geweestl). Het is alweer een feit temeer, dat aantoont, dat het voor een R. Katholiek 'n onmogelijkheid of liever bijna onmogelijk is, om een „Stadsbetrekking" te krijgen. We vernemen, dat deze aange legenheid in de eerstvolgende vergadering van den raad zal worden aangesneden." hart kan ophalen en de leek veel kan leeren en kunnen met gerust heid een bezoek aanbevelen. Tenslotte een raad. Waar de verscheidenheid der prijzen zoo groot is, is het onmogelijk den uit slag der bekroning volledig in ons blad op te nemen, en daar om koopt ieder, wien de prijzen interesseert, een catalogus, waar alles in voorkomt, wat men weten wil. De heer F. M. van de Vijver marechaussee, vroeger te Axel, nu gestationneerd te Ossendrecht, is te Breda benoemd tot agent van politie. HET POSTKANTOOR. Op den tweeden Kerstdag is het kantoor geopend als op Zon dag, behoudens dat dien dag wel aan te teekenen stukken worden aangenomen. Er heeft op genoemden dag één bestelling plaats, zoowel van brief- als van pakketpost. Door den gemeenteraad van Oostburg is met alg. st. besloten J adhaesie te betuigen, aan het adres van het gemeentebestuur van Axel aan het hoofdbestuur der P. T. T. voor verbetering van het postvervoer tusschen Z. Vlaanderen en het overige Neder land. Predikbeurten te Axel. Zondag 25 December 1927. Ie Kerstdag Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. Q. P. A. Rjysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Hoofdpijn-y>yien60c{ LaXeer-fafaleheneOd Zenuw -tabletten75d Staal - tabletten90d Maag-tabletten 75d „bekende realistische kunstfilm «„Pantserkruiser Potemkin" in «het openbaar alhier, terwijl een „vertooning in besloten kring aan „de moderne organisatie's van „Fabrieksarbeiders en Spoor- en «Tramwegpersoneel wordt getole reerd 2e Is naar Uwe meening een «dergelijk verbod moreel te recht vaardigen, en een radikaal ver- „bieden van opvoering van een „product van moderne kunstui- „ting niet in strijd met de sedert „eeuwen in Nederland heerschen- „de opvatting van geestesvrijheid „en met het in de grondwet be „lichaamde beginsel van vrijheid „van woord en vergadering?" 3e Kan geen toezegging wor- „den verkregen, dat in den ver- „volge, (en zoo mogelijk ook op „20 Dec. a.sdergelijke vertoo- „ningen voor het publiek onge- „hinderd en openbaar zullen „plaats hebben, opdat elke gees „tesstrooming in de bevolking „zich vrijelijk zal kunnen uitle ven en ook andersdenkenden „van dergelijke vertooningen des- „gewenscht zullen kunnen ge- „nieten? Mits geen aanleiding „tot verstoring der openbare orde „worde gegeven." AANBESTEDING. Maandag werd door het bestuur der vereen. „Vooruitgang is ons Streven" aanbesteed de levering van onderstaande meststoffen, waarvan de uitslag is als volgt: a. 13000 Kg. KaTniet, Van Ardenne, Dordrecht f2.59, de Moor, Hulst f2.53, firma Oggel, Axel f2,49, Van der Gouwe, Neuzen f2,45. DE TENTOONSTELLING. Alweer hebben we in onze gemeente een tentoonstelling, die wijd en zijd van zich zal doen spreken, al is het nu meereen branche, waarvoor men kenner en liefhebber moet zijn, om een juist oordeel uit te spreken. Maar deze kunnen dan ook volop ge nieten, want er is in kwantiteit en kwaliteit zoo'n collectie ko nijnen en kippen voorhanden, dat men er zich gerust enkele uren kan amuseeren. Behalve deze dieren zijn er ook enkele eenden, ganzen en kalkoenen,en een mooie zending duiven, ter opluistering van den heer Bom, alhier, maar konijnen het meest. We tellen niet minder dan 69 klassen met in totaal 212 dieren en 21 klassen kippen met 68 in zendingen, een getal dat het aan tal inzendingen op de internatio nale tentoonstelling in Utrecht dit jaar evenaardt. Geen wonder dus, dat het be stuur van de Konijnen- en Pluim- veefokvereeniging alhier naar een grootere zaal moest omzien en door welwillendheid van het be stuur het lokaal derZondagschool- vereeniging werd afgestaan, maar dat ook bij deze inzending niet te ruim blijkt. Daar morgen de opening eerst plaats heeft, zullen we nog niet op alles vooruitloopen en komen we dus nog op deze tentoon stelling terug. Alleen willen we ter opwekking van de bezoekers zeggen, dat ons van deskundige zijde is meegedeeld, dat er voor de afdeeling konijnen fraaie exem plaren wafen vertegenwoordigd, zoowel bij de Vlaamsche en Lotharinger reuzen, als bij de Weeners, de Papillons, Holland- sche, Blacks en brandneuzen. Ook verschillende nieuwe ras sen waren aanwezig. We vertrou wen dan ook, dat deze tentoon stelling vele bezoekers zal trekken, en niemand der belangstellenden teleurgesteld zal zijn. Het is een vertooning, waar de kefiner zijn Gereform. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 DezePde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Maandag 26 December 1927. 2e Kerstdag. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97s ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 97, ure Ds. J. S. Post. Geref Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Te Vüssingen is Woensdag een ventje van 7 jaar met zijn prikslee door het ijs gezakt bij de brug aan de Badhuisstraat en in de diepte verdwenen. Later is het lijkje opgevischt. Te Leiden ontstond brand in een meubelmagazijn, toebe- hoorende aan den heer W. F. Kanbier. De brand werd ontdekt in een bergplaats op de eerste verdieping, waar een jongen met een kolenbak met sintels, welke hij pas uit een kachel had gehaald, was doorgeloopen Vermoedelijk zijn toen eenige vonken op in- dit vertrek gelegen alvathtut ge vallen. Te Schaerbeek trachtte een huisknecht een stang van een yzeren ledikant los te kry- gen Toen hem dit niet dadelyk gelukte, nam by een granaat van den schoorsteenmantel, dien by als souvenir uit den oorlog had. Nauwelyks had hij den eer sten slag gegeveD, of de granaat vloog uit elkaar en doodde den man, die omzettend verminkt werd. De ontploffing was zoo geweldig, dat de ruiten in de aangrenzende huizen sprongen en een deel van de kamer ver nield werd. Dinsdagavond is brand uitgebroken in Antwerpen'a grootste warenhuis „Innovation", voorheen Tietz. De brandweer stond vrywel machteloos tegeno ver het vuur, dat voorloopig in de bovenverdiepingen woedde. Men kon den brand slechts met een paar stralen aanfasten, daar door den strengen vorst de waterleiding goeddeels is bevro» ren. Op de Keyserley regende het stukken hout en steenen. 25 o, doos geneest kleine wondjes Recept Fa. v, d, Velde, Apotheker? eoBBY lichte Baai 25 cent TABA JO ff ZEEPAARD 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT BIJ APOXM. EN DROGISTEN

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2