De Liefde, die twijfelt. «III p Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 73 VRIJDAG 16 DECEMBER i 927. 43e Jaarg. SvM .a J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. £jAb Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 6 December'27. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer F. Blok, bur gemeester. II. 3. Benoeming lid Borg. Arm bestuur. Wegens periodieke afreding van dhr. A. Esselbrugge worden door B. en W. voorgedragen de hee- ren A. Esselbrugge en Lev. Die- leman. Herkozen wordt dhr Esselbrugge vnd. met 10 stemmen, een stem is uitgebracht op dhr. van Ever- dingen. 4 Benoemen lid Comm van Toezicht op het Lager Onderwijs Wegens period, aftreding van dhr. L. de Putter worden door B. en W. voorgedragen de heeren L. de Putter en Lev. van Hoeve. Herkozen wordt dhr. de Putter vnd. met 9 St., een stem is uit gebracht op dhr. Ed. van de Cas- teel en 1 op dhr. Jan de Feijter. 5. Benoeming Comm. tot we ring van schoolverzuim. Daar deze commissie in zijn geheel aan de beurt van aftreding is, worden door B. en W. in eerstè instantie alle aftredende leden voorgedragen, n.l. de hee ren Kruysse, Maris, P. P. M. de Kort, van Houte, van 't Hoff, Kesbeke, A. Esselbrugge, Hol en P. Koole, met resp. als plaatsvervangers de h.h. J. A. van Hoeve, H. J. Hoebé, A. J. Claes- sens, Dijkwel, C. L. de Smidt, An- theunis, P. A. van Hoeve, A. J. Schieman en C. F. Dieleman. Alvorens tot stemming wordt overgegaan, merkt dhr. 't Gilde op, dat de heeren die door B. en W. zijn voorgedragen, wel allen achtenswaardige burgers zijn, en hij daarom niets tegen die heeren heeft, maar toch vindt hij het opmerkelijk, dat er eens geen enkele arbeider voor één dier benoemingen wordt voorge dragen door B. en W. Duilsche Vertaling. (6 Langzaam wendde Maria Mag- dalena haar gezicht naar hem en keek hem aan I Een zeldzaam waas van allesvergetende afwezig heid lag in de blauwe oogen. >Juffrouw Magda begon Karl Fels opnieuw. «Waar was u zoo even »Ik ?t Het scheen, alsof het jon ge meisje zich eerst bezinnen en bedenken moest, om de vraag te kunnen beantwoorden. »lk zat op de klip I* ging Magda voort, en dat klonk zoo eenvoudig en natuurlijk, alsof er op de heele wereld maar een enkele klip was, waarop ze had kunnen zitten. »U ook stiet Karl Fels uit, die zich bij dat antwoord gloeiend heet voelde worden 1 »Ook Ik was daar heel alleen 11 zei Maria Magdalena, langzaam. »Maar de zee ruischte 't komt 1 't komt I en ik was nameloos ge lukkig I* Ze streek met baar hand over voorhoofd en oogen, als of se daar een beeld wilde wegve» De Voorz. antwoordt, dat dit toevallig is, daar het niet met opzet is nagelaten. Dhr. Kruysse zegt, dat er ook geen enkele plaats vacant is en dus zou er wel een bijzondere reden moeten zijn om een aftre dend lid niet voor herbenoeming in aanmerking te doen komen. Dhr. OggelMaar dan zou er toch als no 2 een arbeider aan gewezen kunnen zijn. Dhr. Van de BiltDhr.'t Gilde kan er toch een stemmen. Dhr. 't GildeDat zal ik wel doen ook. De uitslag wijst uit, dat alle aftredenden met groote meerder heid zijn gekozen. Voor alle plaat sen was een stem uitgebracht op dhr- van Everdingen, terwijl de h.h. Dieleman 2, 't Gilde, Dijk wel en P. A. van Hoeve één stem bekomen. (Een andere opmerking hoor den we maken, die o.i. ook niet van grond ontbloot is, n.l. dat in deze commissie geen enkel lid zit, dat schoolgaande kinderen heeft. Red.) 6. Benoemen 2 leden comm. voor werkloozensteun. Wegens aftr. van de h.h. Baert en Weijns, worden in die vaca tures door B. en W. aanbevolen de h.h. Van de Bilt en Wolfert. Dhr. P. de Feijter vraagt voor hoe lang zoo'n lid benoemd wordt en waarom juist de h.h. Baert en Weijns aftreden, De Voorz. zegt, dat in het ad vies van B. en W. het woordje „periodiek" foutief staat, want de heeren Baert en Weijns treden af, omdat ze hebben opgehouden raadslid te zijn. Dhr. Dieleman zegt, dat hij in verband met zijn werkzaamheden wil bedanken als lid van die commissie. De Voorz. ontraadt dit dhr. Dieleman, daar deze zich steeds een ijverig lid in die commissie heeft betoond. Ook dhr. Oggel meent, dat de commissie juist dhr. Dieleman's raad zal missen, daar deze steeds met goede adviezen aankwam. Dhr. Dieleman dankt voor die gen, lachte toeu potseling vrooljjk en riep »Oeh, ik heb weer eens gedroomd en gehoopt, zooals al zoo dikwjjls in mijn leven IMaar waar komt u zoo plotseling van daan »Ik zoek u al minstenseen uurl* antwoordde Karl Fels, »Of beter gezegd, ik wou eigenlijk kapitein Hansen vragen hoo lang we in Southampton blijven. Toen zag ik u hier staan en - en nu heb ik u in uw droom gestoord Daarover hoeft u zich verder niet bezorgd te maken [«antwoord de Magda. »Datoverkomt me thuis ook dikwjjla! Dan komt plotseling een bediende me roepen om .te eten, of er is bezoek of wat anders vervelends en ik moet naar huis. Alleen mjjn «Darling* stoort me nooit, al zit ik ook urenlang op de klip. Dan eet hy gras en bla deren en kijkt hoogstens eens een keer om, of ik er nog ben 1 Waar is Mama viel ze zich plotseling zelf in de rede. Karl Fels lichtte haar in en Maria Magdalena ging naar het achterdek. Na een kort oponthoud in Sout hampton zette het schip zijn reis voort. Toen Karl Fels het prome nadedek weer betrad en omkeek waardeerende woorden, en ver klaart gaarne, dat het hem steeds een genoegen is geweest met de overige leden samen te werken, maar kan het niet langer doen, anders zou het half werk worden, en dat doet hij liever niet. Dhr. Van de Bilt vraagt, of nu juist raadsleden in die vacature moeten worden gekozen De Voorz. antwoordt, dat bij Raadshesluit 4 raadsleden en 4 andere leden in die commissie zijn benoemd, nl. de h.h P. de Feijter, Baert, Weijns en Diele man en Deurwaarder, Goossen, Tatenhove en Caessens als werk nemers. In de plaats van Caessens zal ook een ander moeten worden benoemd, daar deze geen orga nisatie meer vertegenwoordigt en zal worden gezien naar iemand uit de bouwvakvereeniging. Dhr. J. de Feijter zou de vaca- ture-Dieleman voorloopig maar open willen laten, dan kunnen B. en W. intusschen iemand voor de aanbeveling aanwijzen. Hierna worden de h.h. Van de Bilt en Wolfert met alg. st. be noemd. 7. Definitief benoemen van don Boekhouder voor de gasfabriek. Zooals bekend, was dhr. A. P. Ie Feber benoemd met een jaar proef. Thans stellen B. en W. voor, gezien ook het advies van de Gascommissie en van den accoun tant, hem definitief te benoemen op een jaarwedde (tevens pen sioengrondslag) van f 1900 in gaand 1 Januari a.s. Dhr. van de Bilt vraagt of de boekhouder wel volop zijn werk heeft aan de fabriek voor dat salaris. De Voorz. zegt, dat inderdaad het werk zeer omvattend is en als straks de uitbreiding ook voor Terneuzen voltooid is, zal zelfs één man niet genoeg zijn voorde administratie. Dhr. van de Bilt zegt niet op het tractement te zien, als er maar voor gewerkt wordt, we moeten menschen hebben die werken voor hun geld en als nu b.v. de boek- naar zijn reisgenooteu, bemerkte hy tot zijn misnoegen, dat zij in levendig gesprek waren met twee heeren en hij hoorde reeds van verre het vroolijke lachen van Msgda. De beide heeren, onmis kenbaar vader en zoon, schenen goede bekenden van de dames te zyn, en deze schenen verheugd hen weer te zienwant het in het Engelsch gevoerde gesprek stokte geen oogen blik. De zeeoffi cier bleef op eenigen afstand van het groepje staan omdat hij geen lust gevoelde, mogelijk als storend besehouwd te worden, als hy zich by hen voegde, maar inwendig ergerde het hem, dat er nog an dere menschen aan boord waren, die Maria Magdalena kenden, en mismoedig staarde by over boord. Bonjouimonsieur le capitaine 1 riep een vroolyke stem tegen hem, en toen hy zich omkeerde, keek hij in een paar schitterende bruine oogen, die uit het pikante gezichtje naar hem opkekeD. Kroeshaar omgaf het hooge, wat smalle voor hoofd, en onder een bruiaal wip- neusje blonken twee ryen ver blindend witte tanden tusschen volle roode frissche lippen. De sierlijke gestalte kwam volkomen overeen met het karakteristieke kopje, en al had Karl Fels over houder het op zijn gemak af kan, dan zou spr. willen, dat men, indien het noodig was, zoo'n ambtenaar ook met ander werk kon belasten, b.v. op de secre tarie of zoo, als er eens iemand ziek mocht zijn. De Voorz. gelooft, dat als dat noodig mocht zijn, dhr. le Feber wel zoo welwillend zou zijn om dat te doen. Dhr. Oggel meent dat het juist daarom ook geen bezwaar kan zijn, als het in de instructie staat. De Voorz. zou dat niet doen. De man heeft werk te over en het zou onaangenaam zijn om hem dat op te leggen. Dhr. Claessens meent, dat de Directeur toch ook veel admi nistratief werk doet. De Voorz.Ja, maar dat behoeft de Directeurheelemaalniettedoen. Als er een goede verhouding be stond tusschen den Directeur en den boekhouder zouden ze evenals wij op de secretarie gezamenlijk de post openen en bespreken wat er te schrijven was. Dhr. Van de Bilt wil toch voor stellen om die bgpaling in de instructie te zetten en ook dhr. Oggel is er wel voor, de man is jong en gezond en kan dat daar om best worden opgedragen. De Voorz. wil dit voorstel dan renvoyeeren naar B. en W. om advies en nu tot benoeming over gaan. Dhr. OggelMaar dan wordt de boekhouder op deze in structie benoemd en is wijziging te laat. Dhr. Claessens dacht dat de boekhouder op de kantooruren daar toch moest zitten voor cokes bons, enz. De Voorz.Dat doet-ie toch Dhr. ClaessensJa, dat weet ik zoo niet. Dhr. Kruysse meent dat het moeilijk is om zoo'n instructie maar klakkeloos te wijzigen. Men kan b v. van een boekhouder toch niet vergen, dat hij het kantoor schoonmaakt en allemaal van die dingen. Dhr. Oggel wil dan de benoe ming doen plaats hebben onder het algemeen ook weinig verstand van vrouwelijk schoon, hij zag toch met een oogopslag dat er een allerliefst persoontje voor hem stond. Beleefd nam hij zyn pet van de Keizerlijke Jachtveree- niging, waarvan bet insigne zeker de aanleiding was geweest van de vergissing der jongedame, af en antwoordde«Pardon, made moiselle, je ne suis pas le capi taine Op hetzelfde oogenblik ergerde hij zich echter, dat hij als Duitsch zeeofficier op een Duitsch schip Fransch had gesproken en ver volgde in het Duitseh >De ka pitein is voor. Moet u hem spreken Mijn naam is Fels, Luitenant Fels »Ah pardonmengde zich nu een oudere heer in het gesprek, die dicht naast de jonge dame stond en hij stelde zich van zyn kant voor: »Dr. Duvinatl Myn dochter Margot! We dach ten, dat u de kapitein was, en myn dochter wou vragen, wan neer we in Amerika aankomen,* «Donderdagavond Vrijdagmor gen vroeg I* antwoordde Fels na dat hy even had nagedacht. «Na tuurlijk komt het op het weer aan Door nogmaals zyn pet te lichten, wilde hij te keDnen geven, dat by het gesprek als gefeindigd voorwaarde, dat de instructie herzien wordt. Dhr. van Dixhoorn meent dat het bezwaar van dhr. Kruysse te ondervangen is door te spreken van administratief werk. Het zal wel niet veel voorkomen en ook zou dhr. Le Feber het werk niet weigeren, maar als het niet in de instructie staat, moet het weer afzonderlijk betaald worden. De Voorz. zal het met B. en W. bespreken, waarna dhr. Le Feber met 10 en 1 blanco stem wordt benoemd. 8. Benoeming Gemeente- Opzichter. B. en W. doen een voorstel tot het benoemen van een Ge meente-Opzichter, voorloopig voor e§n jaar op eene jaarwedde van f2000, met ingang van 1 Januari 1928. In alphabetische volgorde zijn aanbevolen de h.h. D. van den Berg, buitengewoon opz. bij de Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage A. P. lzeboud, bouwkundig opzichter-teekenaar bij de ge meentewerken te Middelburg; en Iz. B. van Verre, tijdelijk opzichter bij de gemeentewerken te Goes. Dhr. 't Gilde wil er met na druk op wijzen, dat aan art. 5 van de instructie krachtig de hand zal worden gehouden, zoodat geen bijzondere inkomsten door den opzichter worden genoten, nu er in de gemeente menschen zijn, die in dat vak hun brood wenschen te verdienen. De Voorz. zegt, dat daarop ook bij de sollicitatie nadrukkelijk gewezen is. Na stemming blijken op dhr. van den Berg 7 en op dhr. van Verre 4 stemmen te zijn uitge bracht, zoodat eerstgenoemde als benoemd geacht wordt. 9. Verzoek H. Willemsen. Dit verzoek betreft het perceel K no 49, dat onbewoonbaar is verklaard en adressant weer be woonbaar heeft gemaakt wegens verschillende herstellingen en ver- beschouwde, maar zoo gauw kwam hij niet los, daar juffrouw Margot hem geheel ongegeneerd vroeg, waarom hy dan een insigDe op zijn pet droeg, als hy geen kapi tein was, en wat dat beteekende. Het grappig klinkende gebroken Duitsch van het jonge meisje amuseerde Fels, en hy gaf haar bereidwillig uitleg. »Ah, votre empereur C'est le seul homme du monderiep juffrouw Margot, toen Fels over deu keizer sprak. «Jammer, dat hy niet onze keizer is, dan zou ma patrie zeer groot zyn Ja, dat zou u wel willen,» dacht Fels »Wy zyn echter erg trotsch, dat hij onze keizer is*. «Kent u ma belle France Was u wel eens in Parijs ging de jonge dame voort, en toen Fels ontkennend antwoordde, riep ze verbaasd «O, u kent het niet? Het is de allerschoonste stad dn mondeEn toen vertelde ze met een waren woordenvloed, steeds Fransch en Duitsch door elkaar sprekend, van Parijs, ter» wijl ze na iederen zin een vragend «compris inlaschte, Wordt verwind,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1