Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. van raadslid en voorz. der Ge zondheidscommissie twee zijn, die men moet onderscheiden en. als raadslid merkt spr. op, dat in dit geval het spreekwoord geldt, dat het gemakkelijk riemen snijden is uit andermans leer. Dhr. van de Bilt zou er niet over spreken, als het vroeger niet gebeurd was. Dhr. KruysseDan moet U voorbeelden noemen. Zoo'n be schuldiging dient op tijd er. plaats waar ze geuit wordt, te worden bewezen. Dhr. van Dixhoorn Ja, daar hangt mijn stem 'van af. Dhr. van de Bilt weet zich op dit oogenblik niet te herinneren waar, maar weet wel, dat de ge meente het vroeger wel deed. Dhr. 't Gilde meent, dat het op de Sassing geweest is Dhr. KruysseDat was iets anders. Daar zaten de menschen tot aan de bedstede onder water De Voorz. wijst er ook op, dat het wel opmerkelijk is, dat Koster nu pas zoo'n last kreeg van dat water en vroeger niet. Dhr. Dieleman meent dat de kosten ongeveer f400 beloopen. Of nu de gemeente Vs bijdraagt of de helft, dat is toch niet zoo'n groot verschil? Trouwens heeft ook dhr. Kruysse zoo even meegedeeld, dat de toestand niet in orde is en als nu de polder, om welke reden ook, niet bij draagt, dan kon ieder de helft betalen. De Voorz. gelooft niet, dat B. en W. dat zullen goedkeuren. Dhr. Oggel vindt het voorstel van B. en W. om l/s bij te dragen heel billijk. Als het perceel van Koster er f 500 mee vooruitgaat, kan hij er toch licht f250 voor besteden Dhr. Dieleman kan niet inzien, dat de polder geen belang bij dit werk heeften op de Sassing hebben we de menschen ook ge holpen en kostte het wel f 1000, waarom moeten we dan hier op dat kleine verschil zien De Voorz.Het gemakkelijkst is, om maar voor te stellen, dat de gemeente het heelemaal doet Dhr. van de Bilt moet ook zeggen, dat het een billijk voor stel is, als de gemeente 1/s bij draagt,, maar hij meende uit het voorstel een afwijzing te lezen. Dhr. OggelNeen, de gemeente wil efi dat Koster dan de rest betaalt, maar Koster wil juist andersom. Dhr. Koster moet nog even op komen tegen een aanval op den polder en moet opmerken, dat dit punt in de poldervergadering nog heelemaal niet behandeld is en dus allerminst schuld draagt. Het is duidelijk uitgemaakt, dat de polder er buiten staat, en dus heeft het polderbestuur geen voor stel. En als Koster nu wil dat de polder Vs bijdraagt, moet hij zelf toch later weer lasten betalen om erover te mogen rijden en dus is het voor Koster dezelfde rekening. Als hij een beetje wii, dan wordt hij geholpen, maar men kan niets met den man doen. immers aan den weg zou hij ook terrein winnen, als de sloot ge dempt werd. Dhr. P. de Feijter krijgt den indruk, dat Koster rekent op eenigen ruggesteun uit den Raad en daarom wacht hij den uitslag af, daar denkt hij het meest b:j te winnen. Dhr. Dieleman stelt voor om ieder de helft te betalen, welk voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h h. Van de Bilt, Wolfert, Claessens, 't Gilde en Dieleman. Tegen de h.h. Oggel, Kruysse, Koster, van Dixhoorn, J. en P. de Feijter. Dhr. Oggel wil nu voorstellen om Vs in de kosten bij te dragen. Dhr. Kruysse Dat is ook het voorstel van B. en W. Het ver zoek van Koster willen we af wijzen en tegelijk voorstellen om Vs bij te dragen. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Van de Bilt, 't Gilde en Claessens, g. Bericht van Ged. St. houden de herbenoeming van den heer F. Blok, als burgemeester van Axel. Dhr. Van Dixhoorn meent als oudste lid de tolk te zijn van den Raad, als hij den heer Blok geluk wenscht met zijn herbe noeming en hoopt, dat hij nog vele jaren in het waarachtig be lang van de gemeente werkzaam zal zijn. De Voorz. dankt voor dia woor den en belooft evenals voor 6 jaar zijn beste krachten te zullen geven voor het welzijn der ge meen te1'. (Wordt vervolgd.) Kameroverzicht. De begrooting van Financiën is aangenomen zonder dat de oud-gepensionneerden eenig suc ces mochten hebben. De Regee ring wenscht niet tot verhooging over te gaan en beroept zich op de reeds aangebrachte verbete ringen, de belangen van de schat kist en de meerderheid'van de Kamer sloot zich hierbij aan. De heer L. de Visser wilde nog eene poging wagen tot verhoo ging van de salarissen der ambte naren. Hij kwam met een amen dement om alle salarissen met 5 pCt. te verhoogen, doch daar de Regeering juist aan het Georga niseerd Overleg opdracht heeft verstrekt om haar voorstellen te doen tot salaris-herziening, vond hij in de Kamer geen steun. Met het Staatsbedrijf van de P. T. T. gaat het bijzonder goed. De tekorten hebben plaats ge maakt voor belangrijke voorschot ten. De winst voor 1928 is op nieuw op 4 millioen geraamd. De gevolgen van de postverla- ging van dit jaar zijn meegeval len, het verlies bedroeg nog geen ton per maand. Thans staan aller eerst de verlaging van het porto voor drukwerk en voor het locale en Jbrief- en briefkaartenverkeer op het programma. Waarschijnlijk is, dat zij op 1 Februari a.s. zal ingaan. Vermoedelijk zal daarna verlaging van het Rijkstelefoon tarief aan de orde komen. De vraag of de Postchèque en girodienst rente zal gaan uitbe talen bleet even onzeker als te voren. De Regeering streeft ondanks de overschotten nog steeds naar bezuiniging en zoekt deze ook in de uitvoering van den dienst* Zoo is de vierde- of avondbesteliing in Groningen afgeschaft. In het Noorden is men echter over deze daad weinig gesticht, inzonder heid in handelskringen En deze ontevredenheid uitte zich natuur lijk ook in de Kamer. Een twee tal moties werden ingediend tot herstel van de bestelling, maar Minister Van der Vegte wist de voorstellers tot intrekking te be wegen onder verklaring, dat het slechts een proef was. Zijn voor naamste argument voor de af schaffing was, dat men ook in het buitenland daartoe is overgegaan. De voorstanders van een goeden dienst mogen wel op hun hoede zijn. Dinsdagavond werd een stukje „Justitie" behandeld. Merkwaar dig was de klacht van mr. van Sasse van Ysselt, dat bij de 2e stemming voor leden van den gemeenteraad van Aardenburg de substituut-officier van Justitie van de Rechtbank aanwezig was ge weest. Wij begrijpen niet, wat tegen dezen maatregel was in te brengen, daar toch de plaatse- ijke autoriteiten niet bij machte waren gebleken, een eerlijke wij ze van verkiezing te waarborgen. Er was geklaagd over erge ver grijpen tegen de zeden bij Oranje feesten. Dr. Beumer gaf zich de moeite aan te toonen, dat deze klachten geheel uit de lucht wa ren gegrepen. Van meer belang waren de klachten over het op treden van de politie op het platteland. Verder werd de week gevuld met de Waterstaatsbegrooting. Dit Departement oefent wellicht den grootsten invloed uit óp het economische leven van ons volk. n aangezien de verlangens hier niet tot enkele zijn ferug te bren gen en men hier te doen heeft met een zeer grooten stroom van belangen, is het aantal spre kers grooter dan bij één ander hoofdstuk der staatsbegrooting. Dit aantal groeit steeds. Minister Van der Vegte houdt niet van toezeggingen, die hem tot iets zouden knnnen binden en is voorzichtig, zoodat hij wel eens langer overweegt, dan be langhebbenden lief is. Ook de Rijkswaterstaat, die voor Z. Exc het onderzoek leidt, werkt niet viug. Van meer dan plaatselijk belang is de aanleg van het kanaal van het kanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn. Daarover heeft de Staatscommissie-Limburg rap port uitgebracht, dat evenwel tot ernstige critiek aanleiding gaf. De Minister heeft toen opgedra gen het plan nader te onderzoe ken. Dit onderzoek leidde tot een nieuw voorstel, dat naar het oordeel van den R. W. beter is Maar de gemeente Amsterdam blijft de voorkeur geven aan het plan-Limburg. £oo zit de Minis ter met twee plannen en hij weet niet wat te doen. Dat de wijze waarop aan auto busdiensten vergunning wordt verleend of geweigerd, kritiek zou uitlokken, was te voorzien. Hier wordt sterk ingegrepen in parti culiere belangen. Bij de afdeeling Spoorwegen kreeg men natuurlijk weer den gebruikelijken aandrang tot beper king van den Zondagsdienst, maar mr. van der Vegte liet zich ook hier niet tot het doen van een toezegging verleiden. Ook ten aanzien van de onbewaakte over wegen hield hij voet bij stuk. Dit neemt niet weg, dat de Kamer een nader onderzoek noodig achtte 'en een hiertoe strekkende motie aannam. De afdeeling Scheepvaart gaf den heer Brautigain aanleiding tot een klacht over het steeds toenemend gebruik van Chinee- zen en ander Aziatisch personeel aan boord van onze schepen. De heer Veraart bestreed het gebruik van elk buitenlandsch personeel. Minister van der Vegte zei over weging toe,.maar aeheerBrauti gam, die daarvan waarschijnlijk weinig verwacht, kwam met een motie om bedoeld gebruik zoo veel mogelijk te beperken. Deze motie zal later worden behandeld Bij Kon. Besluit is beslist dat rijksontvangers der directe belastingen niet benoembaar zijn tot lid van een gemeenteraad. AXEL, 13 December 1927 We hebben reeds enkele dagen vorst en dus is het begrijpelijk, dat aan ijsvermaak en ijssport wordt gedacht. Het bestuur der „IJsclub" alhier hield deswege Vrijdagavond j.l. een vergadering om plannen te bespreken en ge reed te zijn, indien de gelegen heid en mogelijkheid zich mocht voordoen om wedstrijden te hou den. Een voorloopig programma werd vastgesteld met als' hoofd nummer „Kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen" op korten afstand (5 K.M.), waarvoor ge gadigden zich blijkens een adver- tentiere jds kunnen opgeven en bij zonderheden vernemen. Voorts schoonrijden, koppelrijden, rijden met hoepels, hindernisrijden, enz., waarvoor fraaie prijzen beschik baar zullen worden gesteld. We twijfelen er niet aan of zoo'n wedstrijd moet niet alleen veel belangstelling, maar ook veel deelnemers trekken en we hopen, dat het bestuur zijn verwachting op een mooi ijsfeest verwezen lijkt zal zien. December overgeplaatst naar Brouwershaven. Naar we vernemen, moet er voor de vacante plaats te Kijkuit veel liefhebberij zijn. De Zaterdag alhier gehou den herstemming voor 2 notabe len van de Ned. Herv. Kerk heeft tot uitslag gehad, dat 185 stem briefjes waren ingeleverd, waar van 4 blanco, 2 geheel en 4 gedeeltelijk van onwaarde waren. Stemmen verkregen de heeren H. Smies Cz. 117, A. van Cruij- ningen 105, C. Dijkwel 66 en Joz. Smies 11, zoodat eerstge- noemden herkozen zijn. De heer Joz. Smies had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Zaamslag. De vórige week kreeg de ar beider P. alhier bezoek van een man en vrouw van Belgische nationaliteit, met bij zich een tweetal kinderen respectievelijk van 2 jaar en 4 weken. Bedoelde vreemdelingen gaven de arbeidersvrouw, die alleen thuis was, te kennen, dat zij op weg waren om in deze omgeving of te Ter Neuzen werk te zoeken en verzochten jhaar hun zuigeling eenigen tijd, het zou uiterst twee dagen zijn, te' willen verzorgen. Zij zouden er dan weer om ko men. De arbeidersvrouw die veel medelijden gevoelde voor het jonge schepseltje, ging op het verzoek in en nam het kind ter verzorging in bewaring onder voorwaarde dan dat het werke- ijk twee dagen later afgehaald zou worden, waarna de vreem delingen met hun tweejarig kind vertrokken. Er waren echter reeds vier dagen verstreken, zonder dat de vreemdelingen te zien waren, zoodat de arbeidersvrouw argwaan kreeg en de politie ter plaatse met het geval in kennis stelde. Door ijverig onderzoek wist deze het ouderpaar op te sporen, met gevolg, dat de arbeidersvrouw spoedig van haar pleegkind ver lost werd. 1927 tot 7 Januari 1928 gelegen heid tot het aanvragen van een kosteloos rijwielmerk. Zij, die daarvoor in aanmerking komen, worden verzocht van de gelegenheid gebruik te willen maken op Dinsdag- of V r ij- dagavond van iedere week tusschen 6 en 8 uur. Gevonden goederen. Een ring met sleutels. Te be komen bij den gemeenteveld wachter J. Oosting. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Axel 1 leed Zondag te Clinge een onverwachte nederlaag tegen Clinge I, waardoor de kampioens kansen der Oranjemannen, die anders buitengewoon fraai waren na het gelijke spel van 1—1, dat Breskens de vorige week tegen Vlissingen III speelde, danig zijn gedaald, terwijl die van Breskens enorm zijn gestegen na deze Axelsche nederlaag. Onze stadgenooten, die met 3 invallers speelden, stonden bij de rust met 2-0 achter, doch pakten onmiddellijk na de hervatting zoo geestdriftig aan, dat binnen een paar minuten de stand 2—2 was. Ze bleven verder de meerderen in het veld, doch doelpunten bleven uit. Kort voor het einde brak Clinge nog eens door en doelpuntte, daarmede den strijd met 3—2 in haar voordeel be slissend. Clinge II trok naar Sas van Gent om daar Zeeuwsch-Vlaan deren te bekampen. Veel plezier beleefden de grensbewoners niet van dezen wedstrijd, want ze werden maar eventjes met 12—1 door de Sassenaars geklopt. Bij den burgemeester van Westdorpe is ingekomen een be drag van f 16479 50 van het Na tionaal Steuncomité, welk bedrag is bestemd voor verdeeling onder de getroffenen door de hagel- schade van dezen zomer. M.Crt. Met ingang van gisteren is in het publiek telefoonstation te Kij kuit een telegraafstation gevestigd. De openstelling voor den telegraaf dienst is bepaald op 8—20 uur. Op Zondagen geen dienst. Kanaal Axel—Halst. Onder de rubriek vrome wenschen Mooie prestatie. Naar we vernemen, kreeg A. van Cadsand, beroepsjager alhier dezer dagen bericht van zijn zoon, die op de groote vaart is, dat hij het brevet voor kapitein verkreeg en als zoodanig vaart voor een petroleum-maatschappij in Indië. Zooals bekend, heeft de heer W. van Cadsand geen school gehad, en heeft zich na een voorbeeldig gedrag en ijverige studie zoo ver opgewerkt. Voor hem gold „wil len is kunnen." De heer J. C, Fokker, Rijks veldwachter, gestationeerd te Axel Kijkuit, is met ingang van 21 Een ingezetene zei eens tot ons Als dat kanaal gegraven wordt, zullen onze tanden geen zeer meer doen". Nu, het begint er waarlijk op te lijken, dat men de „Kaha" met zijn wenschen van het kastje naar den muur zendt. En als men leest, wat de Minister van Waterstaat in zijn Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer schrijft aan gaande het kanaal, dan begint zeker de moed in de schoenen te zakken. We lezen daarin Het onder,zoek naar de moge^ lijkheid van den aanleg van een scheepyaartkanaal van de Axel sche Sassing naar Hulst is nog niet geheel geëindigd. Het kanaal zal vrij kostbaar worden volgens een daarvoor opgemaakt ontwerp voor schepen van slechts geringe afmetingen (ten hoogste 450 S. ton) zijn de kosten van aanleg geraamd op rond 3 millioen gulden. Indien van rijkswege tot den aanleg van dit kanaal mocht worden over gegaan, zal dit toch niet kunnen geschieden zonder bijdragen van de provincie en de rechtstreeks belanghebbenden. Over de grootte dier bijdragen zal dan nog nader overleg noodig zijn". Stellen we ons nu eens voor, dat gevraagd wordt om 10 pCt. van die kosten, d. i. 4 300,000. 't Is om van te watertanden Kostelooze ry wiel plaatjes. Ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen, enz, te Axel bestaat van 1,3 December Arrond. Rechtbank te Middellbnrg In de zitting van Vrijdag wer den o.a. de volgende vonnissen uitgesproken Openbare dronkenschap C. W. 36 jaar, landbouwersknecht te Hoek, in hooger beroep, f 15 of 15 dagen hechtenis. MeineedTh. v. d. W., 52 jaar, zonder beroep, Terneuzen, 6 maanden gevangenisstraf. J. Z., 18 jaar, slagersknecht te Terneuzen, Driewegen, werd ver dacht dat hij in den loop van 1927 te Axel de echtg. vanA.de Regt heeft opgelicht, door haar bij de leverantie van vleeschwaren te veel te berekenen en op de kwitanties de door zijn patroon gestelde bedragen te verhoogen en de verhoogde bedragen te innen en te behouden. Eisch 3 maanden gevangenis straf. S. M. H., 49 jaar, logement houder, Terneuzen, was door den kantonrechter te Ter Neuzen wegens drankwetovertreding bij herhaling veroordeeld tot 3 maal 10 dagen hechtenis, tegen welk vonnis de verdachte en Ambte naar van het O. M. in hooger beroep waren gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den kantonrechter. Alg. vergadering AL. M. Op de ageoda voor de 28 De cember te Goes te houden alg. vergadering der Z. L. M. staat, behalve een voorstel tot verlen ging der contributieregeling, en de begrooting, ook een voorstel om de overeenkomst 'met den Ned. Bond van Aardappelenhan delaren op te zeggen,indien het hoofdbestuur van dien Bond op zijn standpunt blijft staan om niet toe te geven aan de billijke voor stellen van het hoofdbestuur der Z L M. (afschaffing 1 pCt korting, gebruik 30 m.M. hor, eventueel voor enkele soorten, proefneming met een sorteerder. (M. Crt.) Een molenaarsknecht uit St. Méard bij Bergerac, die 's mor gens vroeg naar zijn werk g)Dg, vond aan den kant van den weg een stevig gesloten mand en uit nieuwsgierigheid maakte hij die open, Tot zijn verbazing zag bfy

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2