De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. No. 72. DINSDAG 13 DECEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 6 December '27. De Voorz., de heer F. Blok, burgemeester, opent om 10 uur de vergadering, die door alle leden wordt bijgewoond, en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. Deze zijn nog niet gereed en kunnen alzoo niet worden be handeld. 2. Ingekomen stukken, enz a. Bericht van Ged. Staten, dat geen termen aanwezig zijn om den Prov. weg langs de woningen aan den Nieuwendijk (Westzijde) te verbreeden. De breedte (5 M.) wordt voldoende geacht en in verband met het wegenplan ingevolge de wegen belasting dienen partieele ver beteringen achterwege te blijven. Dhr. Van de Bilt merkt op, dat de menschen daar intusschen bij nat '"weer in den modder blijven zitten, doch de Voorz. zegt toe er nog eens met den ingenieur over te zullen spreken. b. Goedkeuring door Ged. Staten van de gewijzigde be grooting 1927. c. Afschrift van een schrijven van de „Kaha" aan den Minister van Waterstaat, waarin het wordt betreurd, dat de Minister vast houdt aan het beginsel, dat voor het graven van het kanaal een bijdrage uit de streek (gemeente en polderbesturen) gewenscht is. Gevraagd wordt of daartoe dan een bedrag van 10 */o voldoende zou zijn, gesteld dat de kosten twee millioen zouden bedragen. Het bestuur stelt zich voor om die (f 200,000) dan te vragen van de gemeenten, de polderbesturen en de provincie Zeeland. Ten slotte wordt in dit schrijven nog gewezen op het feit, dat de stichting van groot belang zou zijn voor de voorziening in de werkloosheid ten plattelande. Dhr. 't Gilde spreekt over den gang van zaken zijn teleurstelling uit en zag liever meer aan drang en activiteit van de zijde Duitsche Vertaling. der „Kaha". Hij wijst erop, dat deze streek stiefmoederlijk door de Regeering wordt behandeld en vroeg zich af, of als dit gedeelte bij België mocht behoóren, spr. is niet zoo'n harde nationalist men niet meer aandacht aan de welvaart hier zou schenken. De Voorz. antwoordt, dat uit de gemelde stukken toch blijkt, dat de Kaha de zaken met klem behandelt en ook is bij een audiëntie en onlangs nog te Ter Neuzen breedvoerig over de ka naalplannen met den Minister gesproken. Dhr. Oggel bevestigt dat en merkt tevens op aangaande de Belgische belangen, dat men de menschen die* over de grens wonen, maar moet hooren klagen over de Belgische regeeringsmaat- regelen, om te weten hoeveel gunsten ze genieten. d. Schrijven van P. A. Butler, dat hij de benoeming als klok kenist der gemeente aanneemt. e. Mededeeling van den Voorz. dat Burgemeester en Wethouders, ingevolge art. 179 der Gemeente wet aan de Zuid-Nederlandsche Radio - distributie Maatschappij voor den tijd van 5 jaren ver gunning hebben verleend om over den openbaren weg draden te spannen, ten behoeve van radio distributie, op voorwaarde le dat binnen 6 maanden na de vergunning van het Ministerie alle perceelen aangesloten kun nen worden. 2e de draden minstens 41/, M. boven den grond hangen. 3e daarvoor geen palen worden geplant. 4e vergunninghoudster zich on derwerpt aan de beslissing van B. en W. bij geschillen tusschen hem en den gem. opzichter om trent de bevestiging der draden. 5e beschadiging van gemeente gebouwen voor rekening van de verg. wordt hersteld. 6e de installatie beveiligd is voor bliksemgevaar. 7e een jaarlijksche bijdrage wordt verleend van f 2 per aan sluiting. (5 Dat sou haar toch niet aange naam geweest zijn, hoewel ze zyn omstandigheden kende en hij haar zelf gisterenavond zeer goed be vallen was. Een tweede blik op het volkomen onbevangen, glim lachende gezicht van den jongen man gaf haar gedachten echter snel een andere richting en toen Magda nn riep >Neen, Mama, het is heelemaal geen klein, maar zelfs een heel groot verschil van mee ning, en we hebben al flink ge kibbeld laehte ze en zei»Kin deren, dat komt' omdat jullie nog altijd niet ontbeten hebt 1 Och, neemt u mij deze familiariteit niet kwalijk, Mynheer Fels! Het viel me zoo uit den mond 1 riep ze toen echter verschrikt. »Maar, Mevrouw, daarover hoeft u zich toch niet te verontschuldi gen antwoordde Karl Fels, »lk verheug me er integendeel over, dat u my niet heelemaal als een vreemde beschouwt, en uw dochter beeft me ook al verlof gegeven) om haar zooals al haar vrienden juffrouw Msgda te noemen 1* >Dat is uitstekend 1< prees Me vrouw Heydebringk. »Ik hoop, dat u uw vriendschap voor myn man ook op moeder en dochter zult overdragen, Mijneer Fels «Dat spreekt vanzelf 1* haastte deze zich te antwoorden en bood haar zyn arm, om haar naar bene den in de eetzaal te geleiden, ter wijl Maria Magdalena achter hen aan slenterde en daaibij met hei- rnelyk welgevallen de hunnenge stalte van den Duitsehen zeeofficier monsterde. «Aau boord en in bet buiten land is men ook niet zoo zwaar op de hand wat betreft het kennis aanknoopen als in ons lieve oude Duitschland,* babbelde Mevrouw Heydebringk verder. Als ik eraan denk, hoe ik myn man twintig jaar geleden leerde kennen, dat was ook op een stoomboot 1 Wi hadden elkaar nooit eerder gezien en stegen toch als gelukkig ver loofd paar te Sydney aan land. Het was, zooals men dat noemt liefde op het eerste gezicht I* Dit thema werd toen aan de ontbyttafel verder tusschen hen beiden afgewerkt, en Karl Fels vertelde voorbeelden van kame raden dien het zoo gegaan was 8e dat de vergunning is ver vallen indien 6 maanden na de vergunning van het Departement niet is begonnen met de distri butie. 9e dat de verg. verplicht is alle werken uit te voeren, die B. en W. noodig acht in het belang van de veiligheid en ter voorko ming van ontsiering. Dhr. van Dixhoorn acht een hoogte van 4.50 M. veel te laag. Een voer stroo of vlas meet min stens 3.90 M., zoodat 5 M nog wel te laag zou zijn. In verband met de nieuwe uitvindingen op gebied van machinerie enz. zou een hoogte van minstens 6 M. gevraagd moeten worden. Dhr. Van de Bilt meent, dat het toch geen raadsbesluit is om die hoogte op 4.50 M. te houden. De Voorz. zegt, dat B. en W. hebben besloten om de vergun ning te verleenen, daar dat alles toch in overleg met B. en W. moet geregeld worden. Dhr. van Dixhoorn vindt dat dan toch zou moeten besloten worden om de hoogte op min stens 6 M. te houden. Dhr. Kruysse zegt, dat het maar dunne draden zijn, zoodat de ondernemers wel zullen zor gen, dat ze hoog genoeg komen, anders breken ze telkens af. De Voorz. zegt dat B. en W. met art. 9 van de voorwaarden alles in handen hebben, zoodat het niet nooodig is om die thans te wijzigen. f. Inzake het verzoek om riolee- leering van de sloot aan den Bui tenweg wordt medegedeeld, dat ingevolge den wensch in de vo rige vergadering geuit, nogmaals met dhr. W. Koster is geconfe reerd met inachtneming van de houding, die door het Bestuur van den Polder Beoostenblij Be noorden is bepaald ten opzichte van de rioleering. Aan adressant is medegedeeld, dat B. en W., gehoord de besprekingen in de vorige vergadering, bereid waren in dezen toestand verbetering te brengen, en den Raad voor te stellen om zooals gebruikelijk is bij verbeteringen van rioleeringen Vergeefs echter trachtte hij Magda aau het gesprek te doeD deelne men. Ze luisterde schijnbaar in het geheel niet en antwoordde ten slotte op een directe vraag slechts kort >Daar weet ik niets vanaf Daarna stond ze op en ging heeD. «Is juffrouw Magda nerveus?* vroeg Karl Fels aan haar moeder. >Daar ziet ze er eigenlijk niet naar uit lc «Gelukkig niet!* antwoordde Mevrouw Heydebringk lachend. «Magda is integendeel kerngezond en absoluut Duitsch Al spreekt ze natuurlijk ook vlot Engelsch, toch beschouwt ze het Duitsch als haar moedertaal, want mijn man, noch ik hebben ons ooit vernederd, ou8 Duitscherachap te verloochenen en de Eugelsche taal en gewoonten aan te nemen. Waarover hebt u beiden toch vanmorgen ai gekib beld, zooals Magda zegt?< Karl Fels, die van plaats ver wisseld had en Magda's stoel had inbeslaggenomen, vertelde aan de moeder het gesprek. «Daar ziet u het echte Duitsehe bloed 1* riep Mevrouw Heyden- brink. «Ondanks alle levendigheid en energie, die in haar zit, kan ze soms urenlang voor zich heen zitten droomen. Roep je haar waarbij de gemeente eenig belang heeft, 7s in de kosten te betalen en de rest voor rekening van dhr. Koster te laten. Op dit voorstel wenscht deze echter niet in te gaanin het uiterste geval wensent hij 7» ge deelte in de kosten bij te dragen. En waar nimmer van de ge woonte is afgeweken, om van Gemeentewege niet meer dan 7s gedeelte der kosten voor rekening der gemeente te nemen, meenen B. en W. ook in dit geval geen ander standpunt te moeten inne men. Te meer waar in de eerste plaats hier eigen belang op den voorgrond staat en als deze toe stand (door hem, den eigenaar van die perceelen) wordt ver slecht, de gemeente daar part, noch deel aan heeft en de last, welke eventueel mocht ontstaan door de Gemeente zal voorkomen worden door het ter plaatse met selen van een rioolput. B. en W. stellen dus nogmaals voor, om het verzoek tot riolee ring, onder de door dhr. Koster gemaakte voorwaarden, af te wij zen. Dhr. Van de Bilt kan de mee ning niet deelen, dat door de gemeente nimmer is afgeweken van de gewoonte om niet meer dan 7» bij te dragen voor rioleering.* Hij meent te weten, dat de ge meente op sommige plaatsen, eveneens ter wille van belang hebbenden, de rioleering heele maal voor haar rekening nam. Dhr. 't Gilde zegt, dat het een gewoonte is, dat polders niet te vinden zijn om in dergelijke za ken mede te werken. Hij zal het voorstel niet steunen, daar hij liever een radicale oplossing zag gevonden. De Voorz. zegt dat zulks heel goed kan, als de gemeente maar betalen wil, maar we moeten rekening houden met bezuiniging. Dhr. Oggel gelooft, dat de zaak voornamelijk stuit op de onder handeling. Het is gebleken, dat Koster van zijn kant voor die zaak niets doen wil, terwijl het toch uitsluitend in zijn belang is, want zijn perceel zou door de dan, dan zet ze een paar oogen op, alsof ze uit een heel andere wereld terugkomt. Maar op alle vragen, antwoordt ze alleen «Laat me maar 1 Ik weet niet, waar ik was 1 en er is niets uit baar te krijgen Nadenkend keek Karl Fels voor zich uit, en toen hij zich de gestalte, het gezicht en de blauwe oogen voorstelde, kwam de wensch in hem op, zelf eens zoo'n vraag aan het jonge meisje te stelleD. Wanneer dat gebeuren zou, wist hy niet. Maar aan het strand moest het zyn, waar hij met Maria Magdalena alleen was. Onwillekeurig vlogen zyn ge dachten het schip, dat hen beiden droeg, ver vooruit 1 Daar in het zuiden, aan de kust van Australië bleven ze rusten en blykbaar zag hij de plaats duidelijk voor zich 1 Een klip stak ver naar voren in do zee, die in onophou delijk schuimen en ruischen er tegen sloeg. Een smal strand slingerde zich aan den rechter kant in groote bogen, omlijst door donkergroene wouden 1 Op de smalle zandstreep kwam een paar geloopen I Hij en zy 1 En op de klip namen ze plaats, dicht tegen elkaar gedrukt en toen I Hy snhrok op keek am 1 rioleering veel verbeteren. Nu wil de gemeente een put laten met selen, en dan zal de stank even goed weg zijn en komt er niets dan zuiver water in de sloot. Dat is op 't oogenblik de beste op lossing. En wat de polder betreft, deze heeft er totaal geen belang bij, dus kunnen we niet eischen, dat die erin zal bijdragen. De Voorz. meent, dat de polder liever heeft, dat er niet gerioleerd wordt. Dhr. van Dixhoorn meent, dat het hier meer gaat om het prin cipe dan om de kosten. Als het waar is, wat dhr. Van de Bilt zegt, dat de gemeente bij de een de rioleering voor haar rekening neemt en bij den ander niet, dan zou dat een beschuldiging zijn aan het adres van B. en W., als zou dit college in het praead- vies ons leugens wijsmaken. En aangaande het polderbestuur bestaat er een verkeerd idee. Een polder is niet als een gemeente, die voor het algemeen belang zorgt, maar een polderbestuur zorgt alleen voor de belangen des polders en als nu de ge meente in dit geval toegaf, zou men een gevaarlijk precedent scheppen, want dan kon iedereen op zijn terrein rioleering vragen. Dhr. J. de Feijter meent, dat Koster het voorstel van B. en W. met beide handen moest aan grijpen. Dhr. Kruysse wijst erop, dat het hier niet gaat over een ge meentebelang maar een particulier belang, al vindt spr. het ook wenschelijk, dat die toestand verandert. Maar het is wel eigen aardig, dat adressant er vroeger nooit over geklaagd heeft, maar nu hij het aangrenzend perceel heeft gekocht, zoodat de sloot op zijn eigendom ligt, nu vraagt hij pas om rioleering, waardoor hij natuurlijk terrein wint. Dhr. van de Bilt zegt verheugd te zijn, dat hij hoort, dat ook de voorzitter van de Qezondheids- commissie erkent, dat die toestand verbetering vraagt. kNu komt het wel goed. Dhr. Kruysse zegt, dat de functie Een hand had zich op zyn aroi gelegd en de stem van Mevrouw Heydebringk klonk in zijn oor: «Wat scheelt eraan, Mijnheer Fels? Ik heb u al driemaal het zelfde gevraagd, zonder dat u antwoordt «Neem u mij Diet kwalijk, Me vrouw 1* stamelde hy verward. «Ik dacht «Ja, u zag eruit, alsof u een visioen had riep Mevrouw Hey debringk lachend. «Bent u ook zoo'n Duitsehen droomer Dat past toch eigeDlyk niet voor een zeeofficier In plaats van te antwoorden stond Karl Fels op en vroeg «Willen we naar boven gaan Hij moest Magda vragen, of ze hetzelfde gedacht had Daar voor, heelemaal voor aan deD boeg bemerkte hy een slanke, hoogopgerichte gestalte, die, met de handen licht steunend op de reeling, als in droomen verzon ken met wijdgeopende oogen in de verte staarde. Heel zacht kwam h(j naast haaf eu riep haar naam «Juffrouw Magda I (Wordt, vervolgd.) Het zachte woord maakt vaker weekc hanen, dan de strenge tucht. AXELSCHE AlVA' V üéfe-. fj COURANT.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1