Gemengd Nieuws. heeft willen gelukkig maken maar waarin zij zich voorloopig onbehagelijk gevoelt als in een gekleede jas en onder een hoogen hoed." De internationale beteekenis der beweging vat de schr. als volgt samen „De strijd, die in ons Indië, grootendeels ondergronds, wordt gevoerd, is niet een .inwendige aangelegenheid". Hij raakt de hoogste Nederlandsche belangen en heeft groote beteekenis voor geheel Europa. Die koloniale of gewezen koloniale mogendheden, die met zekere .Schadenfreude onze moeilijkheden in de Oost aanzien en nu en dan zelfs den schijn op zich laden, van die be dektelijk nog wel wat te willen verzwaren, zijn even kortzichtig als diegenen onzer landgenooten, die, uit welke overwegingen dan ook, daar olie in het vuur gooien of zich van hetgeen Indië legen woordig beroert, niets aantrekken. En omgekeerd kan en mag het ons niet koud laten, wat er in China gebeurt. In de eerste plaats niet wegens het verband tusschen het communistisch optreden daar n in onze Oost en in de tweede plaats niet omdat Indië omstreeks een millioen Chineesche inwoners telt." Jhr. Van Vredenburch. f Jhr. Dr. C. G. W. F. van Vredenburch, Hr. Ms gezant te Brussel, is Zaterdagavond nadat hij in het begin van de week wegens blindedarmontsteking was geopereerd, overleden. Dr. Van Vredenburch was In October 1874 te 's Gravenhage geboren. Na zijn universitaire studies te hebben voltooid, werd hij werkzaam gesteld aan het departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage. Vervol gens was hij successievelijk at taché bij de legaties te Sint Petersburg, Weenen, Berlijn en zaakgelastigde te Lissabon. In 1910 ging hij als gezant naar Boekarest, waar hij tot 1917 bleef. Toen ging hij naar Stockholm Sedert 1919 was hij buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Brussel. Dr. Van Vredenburch was in de diplomatieke wereld der Bel gische hoofdstad een zeer geziene persoonlijkheid. Ook onder de Belgische autoriteiten telde hij door zijn hartelijken omgang en stillen eenvoud niets anders.dan vrienden. Voor de Nederlandsche kolonie in België is het verscheiden van Jhr. Van Vredenburch een buiten gewoon zware slag. Geen uiting van Nederlandsch leven en Nederlandsch national! teitsgevoel of de gezant nam er deel aangeen werk van steun ten bate van de behoeftige land genooten werd in de Belgische hoofdstad of elders in het land op touw gezet of Jhr. Van Vredenburch en zijn innemende echtgenoote wisten, steeds op de discreetste wijze, in de ruimst mogelijke mate hulp te verleenetï. Voor honderden arme Nederlan ders is het gezantschapsgebouw te Brussel in moeilijke tijden een toevluchtsoord geweest. Provinciale Staten De Ferryboot. In de zitting van de Prov. Staten heeft de heer Wallien van Breskens de Ferryboot ter sprake gebracht en eenige vragen tot Ged. Staten gericht. Spr. acht dit onderwerp van groot belang, ge tuige de daaraan gewijde artikelen in de Zeeuwsche pers, van de geheele provincie bovendien van het overige deel van Nederland, gezien o.a. het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over hoofd stuk 9 der Staatsbegrooting. Hij meende niet te behoeven herin neren aan de misère die er vast zat aan de vaststelling van de definitieve plannen voor deze veerboot, die bedoelt te zijn een belangrijke verbetering van het verkeer tusschen Vlissingen en Breskens. Ook weten wij allen aldus vervolgde spr. hoe de boot bij zijn eerste komst te Vlis singen en de eerste proefvaart op de Wester-Schelde niet voideed en deswege teruggezonden werd ter verbetering naar de werf en de reeds vastgestelde proeftocht met de Statenleden en andere genoodigden werd uitgesteld, welke proeftocht nog steeds is uitgesteld. Bekend is verder dat ten tweeden male na een eersten tocht naar Breskens opname in het dok te Vlissingen werd noodig geacht om verder voorzieningen te treffen ten einde de boot voor het bestemde doel beter geschikt te maken. De Zeeuwsch-Vlamin- gen, vooral de bewoners van Breskens, die dagelijks als stuur lui aan den wal het manoevree- ren van het schip zagen, evenals zij, die bij ongunstig tij de haven binnen liepen met de boot, weten ook dat er bestaat een wanver houding tusschen de grootte en bestuurbaarheid der boot eer.er- zijds en de afmetingen der haven anderzijds. Met als gevolg het herhaaldelijk onklaar raken van de boot bij het binnenvallen der Breskensche haven. Onklaar raken beteekent op een gegeven oogen blik onbestuurbaar zijn. Dat tot nu toe de boot niet andere, juist aanwezige schepen, averij bezorg de, is te verklaren uit de vrees van de schippers voor dit vaar tuig. Dat het niet op de West havendam liep, moet speciaal worden geweten aan de bekwaam heid van den kapitein en aan het nog niet hebben gevaren bij storm. Toch kan het niet anders of langzamerhand klinken de stemmen van hen, die vragen om meer licht in deze zaak vooral ook, waar nu sinds 13 October de boot uit de vaart is genomen wederom voor het aanbrengen van veranderingen. Het wil spr. voorkomen, dat de inwoners der provincie recht hebben niet te blijven staan bij het uiten van vragen, maar om te komen tot het juiste weten van den werke- lijken toestand. Verwacht had spr., dat het col lege op voorstel van de boot commissie, spontaan was gekomen met een verklaring, een verkla- verklaring, die wellicht veel waar in overdreven werd recht zou kunnen zetten; die de klimmende onrust over deze zaak tot juister proporties zou hebben kunnen terugbrengen. Nu de verklaring eigener beweging niet komt, meent spr. de tolk te moeten zijn van hen, die meer licht wenschen. Spr, stelde daarop de volgende vragen le Zijn aan Ged. Staten de berichten in verschillende Zeeuw sche bladen over de moeilijke bestuurbaarheid van de motor- ferryboot, vooral bij eb, bij het binnenloopen der haven van Bres kens bekend 2. Indien de boot inderdaad het onder 1 genoemde euvel be zit, hebben G. St. dan reeds af doende maatregelen in voorbe reiding om dit gebrek te onder vangen 3. Is bij de onder 2 bedoelde maatregelen ook begrepen een poging de havenmond van Bres kens verbreed te krijgen Achten G. St., afgezien van de bezwa^ ren die de andere scheepvaart op die haven van de motorferryboot reeds ondervindt, deze verbree ding niet een nadeel voor die schepen door onrustiger ligplaats, vooral bij storm De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten deze vragen schrifte lijk of anders mondeling op 20 December zullen beantwoorden. Hierna werd de vergadering gesloten en de volgende open bare bepaald op Dinsdag 20 December, te 10 uur. Nog is ingediend een voorstel van Ged. Staten, om aan de P. Z. E. M. ten behoeve van de electrificatie van een deel der Noordgroep een crediet te ver- leenen van f485 000. AXEL, 6 Deoember 1927. In de heden gehouden Raads vergadering werd besloten om aan de Zuid-Nederl Radio-Distributie- Maatschappij voor 5 jaren vergun ning te verleenen om over den openbaren weg ter hoogte van4,50 M. draden te spannen, Besloten werd op het verzoek van W. Koster, om de sloot op diens erf te rioleeren, afwijzend te beschikkenwel werd een tegemoetkoming van een derde der kosten door het gemeente bestuur toegezegd. Herbenoemd werden dhr. A. Esselbrugge, als lid van het Burg. Armbestuur; dhr. Lev. de Putter als lid der commissie van Toezicht op het 1. o. als leden der comm. tot wering van schoolverzuim de h.h. Kruysse, Maris, de Kort, van Houte, van 't Hoff, Kesbeke, A. Esselbrugge, Hol en P. Koole Als leden der comm. tot werk- loozensteun werden gekozen de h.h. Van de Bilt en Wolfert. Definitief werd als boek houder van het Gasbedrijf benoemd dhr. A. P. Le Feber Als gem.-opzichter werd ge kozen met 7 stemmen dhr. D. van den Berg, te 's-Gravenhage; dhr. I. B. van Verre had4stemmen. Opgeheven werd de onbewoon baarverklaring van het perceel K 49 te Kijkuit. Op voorstel van dhr. Van Dixhoorn zalnogmaalsgeprobeerd worden verbetering te krijgen in het postverkeer. Aan 19 hoofden van gezinnen zal een vergoeding worden uit gekeerd voor schoeisel wegens schoolgaande kinderen. Ontheffing van hondenbelasting werd verleend aan Wed. A. F van den Bos, aan D. G. Riemens voor een halfjaar, aan J. Oele, idem, terwijl de aanslag van C. Smies gehandhaafd blijft. Voor schoolgeld werd Jos. de Block teruggebracht naar de 7e klasse (f 19-,20), Abr. van de Velde naar de 3e (van f7,92 naar f5,28) en Joh. de Beer en D. G. Riemens naar de 2e klasse. Bij de omvraag vroeg dhr. van Dixhoorn of er al iets bekend is aangaande het onderzoek betref fende de gasindustrie en dhr. Dieleman drong er sterk opaan om die zaak te bespoedigen, daar ook buiten den Raad veel inge zetenen gaarne een eind zagen gemaakt aan dien toestand van onzekerheid, waarin de Directeur met zijn gezin verkeert. De Voorz. verklaarde, dat het onderzoek nog niet gereed was en er dus ook nog geen rapport samengesteld kon worden. Dhr. van de Bilt besprak de noodwoning van A. Vinke, waar omtrent een breedvoerige discus sie ontstond, doch men was het er eenparig over eens, dat po gingen tot verbetering afstuiten op den onwil van den bewoner. Dhr. Claesser.s vroeg naar me dewerking van dhr. De Kraker, om de leverantie te krijgen van postauto's. Uit de bespreking bleek, dat een onderzoek wordt ingesteld. Ook de huishuur van de wo ningen in de Julianastraat kwam weer aan de orde. Het debat er over eindigde met een voorstel van dhr. Dieleman om al die woningen te verhuren voor f3. In de volgende vergadering zal hierover gestemd worden. Mooie prezen. Op de internationale pluimvee- en konijnententoonstelling te Roer mond werden o.a. de volgende bekrooningen toegekend 2e prijs voor witte VI. Reuzenkonijnen, Haaskl. Reuzen en Belgia Hores, le, 2e en eereprijs. Chinchilla's en blauwe Weeners, zeer eerv. verm. aan Abr. Loof. E. van Rijn bekwam een le prijs voor blauwe Weeners jong en oud, witte Weeners en Chin chilla's, 2e prijs en le prijs voor blauwe Hollanders en Isabella Hollanders. Tevens hadden zij le prijs voor de beste verpakking. - In de stijfselfabriek Zelandia te Sas van Gent is Donderdag nacht door onbekende oorzaak en buis van de waterleiding, welke door de fabriek loopt, ge sprongen, met het gevolg, dat een groote hoeveelheid water in de verschillende kantoren kwam te staan. Alhoewel men kon voorkomen, dat het water ook door de fabriek liep, waren toéh verschillende papieren uit de bureaux reeds doorweekt. Ook de directiekamer werd niet gespaard. De ontvanger der directe belastingen H. de Koning is ver plaatst van Ameide naar Hon- tenisse. Wegens verkeerden wissel stand had Zaterdagochtend nabij de halte Willem III een botsing plaats tusschen den personentrein van de Z. VI. tram, die 7,20 uit Walsoorden vertrekt met eenige op de rails staande wagons. Met den schrik en een hevigen schok, vooral door het plotseling rem men, kwamen de passagiers en het personeel vrij, doch er was tamelijke schade aan het mate riaal en eenig oponthoud in den dienst. Loop der bevolking. Gedurende de maand Novem ber zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Job Bom, fruitteeler, Nieuw- straat G 85 naar Orleans. Pieter C. Filius en gezin, gem. opzichter, Markt C 6 naar Heu- kelum. Anna M. van Nieulande, dienst bode, Markt C 11 naar Neuzen. Wilhelmus J. Mercx, bouwk. opzichter, Walstraat C 28 naar Bergen op Zoom. Florimond v. d. Vjjver, mare- chaussée, Buthdijk J 16 naar Osseodrecht. Klaas Jansen, zonder,Zaaidijk M 13 naar Zeist. Pieter de Jonge, schilder, Markt C 5 naar Utrecht. Cornells lz. Provoost, druk- kerskn,, Weststraat D 17 naar Koog a. d. Zaan. Maria Louisa Maas, dienstbode, Stationstr. G 44 naar Stoppeldijk. Ingekomen: Magdalena M. Vantbornout, zonder, Kijkuit K 56 van België. Pieter Pladdet, landb.knecht, Zwartenhoek Q 36a van Philip pine. Abr. Dieleman en gezin, wa genmaker, Kijkuit L 2a van Zaamslag. Jacobus Ph. Markusse, slagers kn., Weststraat D 53 van Bergen op Zoom. Magdalena C. Swets, dienst bode, Oudewjjk F 28 van Brussel. Hebrina de Blaajj, zonder, Kanaalkade A 79 inw. van Neuzen. Wed. A. J. Cornolisse, zonder, Julianastr. E 117 van Mijdrecht. Neeltje Naeije, zonder, West straat D 28 van Bergen op Zoom. Agnes Dophemont, dienstbode, Sluiskil P 37 van Hulst. Zaamslag. In de Vrijdag gehouden Raads zitting werd vastgesteld een wij ziging van het reglement voor het Burg. Armbestuur. Aan dhr. C. J. de Vries werd eervol ont slag verleend en in diens plaats als secr.-penn. benoemd dhr. J. C. Eijke, met 6 st., dhr. M. Dees had 5 st. Tot leden der comm. van bij stand in het Gem. Electr. Bedr. zijn benoemd de h.h.H Bakker, D. Dees en C. C. H. Wisse. De voormalige onderwijzers woning in den Gr. H. polder is verhuurd aan J. Tollenaar. Het kohier op de hondenbe- belasting werd vastgesteld op f 15.50. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van J. Maas en Wed. J. van de Vrede om toeslag op pensioenen. Besloten werd om de subsidie der Chr. Bewaarschool te brengen van f8 op f 11 per kind. Besloten werd ook om naam bordjes aan de straten te brengen. De begrooting 1928 werd z. h.s. goedgekeurd. COMPETITIESTANDEN Z. V. B. 5 December. Eerste klas B. De familie Modde uit Bosch- kapelle kreeg dezer dagen bericht, dat bij de Gebr. Modde in Gana- da een reusachtig groote schuur, waarin ladingen tabak waren ge borgen, is afgebrand. Daar niets verzekerd was, is dit voor de betrokkenen een groote schade post. Voor de 3e klas N, V. B. speelde Hulst I thuis tegen Ter- neuzen I. Het Terneuzensche elftal won met 4Os Tweede klas B. Punt. J Ingezonden Mededeelingen V rouwenhanden welke huishoudelijke arbeid verrichtten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, T>TTÏ?rH Tube 80 ct. 1 U li U Li Toen Dinsdag de electrische trein het station te Haarlem bin nenreed is een man, die ta vroeg uitstapte, gevallen en onder een der waggons terechtgekomen. Hij werd ernstig gewond opgenomen en overleed kort daarna aan de bekomen verwondingen. Vrijdagochtend te-half vier be gaf de veekoopman W. M. te Haarlemmermeer zich naar de veeboot, bestemd voor Leiden, waar hij de markt zou bezoeken. Toen de boot naderde bemerkte een andere veekooper, datW.M., die iedere week placht mee te varen, niet aanwezig was. Hij spoedde zich naar M.'s nabijge legen huis om hem van de komst van de boot te verwittigen, doch het bleek, dat M. reeds een half uur van te voren zijn woning had verlaten. Twee broeders van M. togen, er op uit en vonden hem drijvende in de Ringvaart. Waar schijnlijk is M., door de duister nis misleid, te water geloopen. Met een kwast vert had voorzichtig een kippenlielhebber te Rijsen zijn toom Barnevelders van een kleine kleuralwijzing aan de toppen der dekveeren afgeholpen, in de hoop, dat zjjn, overigens mooie inzending op de pluimveetenstelling bekroond zou worden. De jury ontdekte evenwel het bedrog en daarom prjjkte de in zending in de plaats van met de vermelding .eerste prjjs", met een bordje.geverfd." Vergaan In Katwijk is een logger bin nengevallen, die gerapporteerd heett, dat onder de Eo&elsche kust een vermoedelijk Scheve- ningscbe logger is vergaan. Da bemanning heelt gezien, hoe het schip gegrepen werd door twee hooge zeeën. Er kon echter geen hulp geboden worden, omdat de boot onmiddellijk in de diepte verdween. Van den Scheveningschen ree der Jac. den Duik is nu sinds eenigen tjjd een logger zoek, n.l. de Sch 421, die den naam draagt van ,De Adelaar*. Zes weken geleden is deze boot voor de vischvangst uitgevaren en sinds dien heeft men niets meer van haar vernemen. Begrijpelijkerwijze heerscht er onder deSchevengscbe visschers- bevolking groote ongerustheid over het lot van dit schip. Aan boord bevinden zich twaalf man nen, waarvan meer dan de helft gehuwd is. Een politiekruiser der Marine is op onderzoek uitgezon den, tot nog toe zonder resultaat. Te wa'er geraakt en verdron ken. De 50-jarige ongehuwde machine-baukwerker H. Kamp te Uithuizen is gedurende den nacht te water geraakt. Dit werd niet eerder opgemerkt dan den volgenden morgen, daar zich op de plaats van het ongeluk een gat in het ijs bevond. Het ljjM werd spoedig op het droge ge« breoht. Vereeniging Gesp. <u O OJ O V c =1 Q. Doelp. Breskens I 4 4 0 0 8 16-4 Axel I 7 6 0 1 12 35-12 Clinge I 7 5 0 2 10 31-12 DeZeeuwenl 7 2 0 5 4 19-19 Vlissingen 111 6 1 0 5 2 8-41 Terneuzen II 5 0 0 5 0 6-27 Vereeniging d C/3 <V O OJ O 41 O TI 0J Doelp. Z.-Vlaand. 2 2 0 0 4 10-0 Axel II 3 2 1 0 5 14-3 Hulst II 3 1 1 1 3 6-3 Grensstr. 1 0 0 1 0 1-5 Clinge II 3 0 0 3 0 1-21

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2