De Liefde, die twijfelt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 70. DINSDAG 6 DECEMBER 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De nieuwe minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft het de vorige week niet moeilijk gehad. Natuurlijk werd de verhouding tot België ter sprake gebracht, maar het is bekend, dat men bezig is een nieuwe, laten we hopen voor beide partijen be vredigende oplossing te zoeken. Zoolang dit nog niet is gelukt, zal de Minister niets kunnen zeggen. Ook ten aanzien van de Vol- kenbondspolitiek kon Z.E. weinig nieuws brengen. Slechts bleek, dat hij er wel iets voor zou ge voelen, ook aan Ned. Indië een plaats toe te kennen in onze legatie tc Genève. De Minister eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welslagen van de werkzaamheden van de Ontwapenings - conferentie, die thans te Genève bijeen is. Door drie gereformeerde pre dikanten werd een motie inge diend, waarin werd besproken, dat het behoud van het instituut van den pauselijken internuntius bij ons hof ongewenscht is en waarin de Regeering werd ver zocht, daaraan een einde te doen maken. De Paus heeft van de mogendheden het recht gekregen om gezanten te benoemen en nu zou het al een zeer vijandig ka rakter dragen, indien ons land aan den Paus ging mededelen, dat wij zijn vertegenwoordiger niet meer wenschten te ontvangen. De meerderheid van de Kamer dacht er blijkbaar zoo over en de motie werd met 49 tegen 3 stemmen verworpen. De begrooting van Arbeid heeft nog geruimen tijd in beslag ge nomen. Het aantal sprekers nam steeds toe en bij elke afdeeling vingen nieuwe uitgebreide be sprekingen aan. Bij de afdeeling Arbeidsverzekering werden vele nieuwe en niet altijd goedkoope wenschen geuit. Die van den heer Sannes tot vereeniging van de kostelooze en vrijwillige ouder domsrente en de invaliditeits- Duitsehe Vertaling. (3 Dus zullen we samen rijden», riep Karl Fels, terwyl hy het jonge meisje de hand reikte, die ze krachtig, drukte. »Eo hoe doller hoe beter.» »Top,« lachte Maria Magdalena. »En fÜDk gauw »Zoodrs we daar zijn,» ant woordde Fels, »Hoe denkt u te reizen, Mevrouw Het bleek, dat alle drie de zelfde route voor zich hadden en ook met denzelfden trein van New York naar San Francisco wilden reizen, om daar van de zelfde boot gebruik te maken. Het kleine gezelschap zat toen nog lang met elkaar te praten en toen Karl Fels eindelijk in zyn hut kwam, was hy met het verloop van den dag en vooral van den avond zeer tevreden. Van sulke aangename reisgenooten had hij waarlijk niet gedroomd 1 Toen hy nog erover nadacht, begon hy op eem luid te la- «hen De woerden Tan zyn ka* rente, welke naar berekening het Rijk jaarlijks omstreeks20 millioen zou kosten, zal later aan de orde worden gesteld. Maar ook verder werd weder gepleit voor premie- vrij staatspensioen, voor wedu- wenrente krachtens vrijwillige verzekering, voor uitbreiding van de vrijwillige ouderdomsverzeke- ring enz. De woningpolitiek vormdeweer een belangrijk onderwerp van debat. Van sociaal-democratische zijde werd opnieuw geprotesteerd tegen intrekking van de huur wetten. Zij betoogden, dat ver hooging van huren daarvan reeds thans het gevolg zou zijn, hetgeen door Minister Slotemaker de Bruine op grond van zijn ambte lijke gegevens even beslist werd ontkend. Z.E. lei er den nadruk op, dat het bij het in werking treden van de huurwetten steeds de bedoeling is geweest, deze wetten weder in te trekken, zoo dra de toestanden weder normaal zouden zijn geworden. Men mag aannemen, dat dit thans het ge val is, dat althans het tijdstip van onredelijke huuropdrijving voor bij is. De Regeering is bereid den woningbouw te blijven bevorde ren, maar meent terecht, dat het particulier initiatief moet voor gaan. En de Minister weigert beslist steun te verleenen voor den bouw van woningen, welke voor den normalen arbeider te duur zouden zijn. Daarom heeft de Regeering aan het verleenen van bijdragen voor den woning bouw voorwaarden verbonden. De motie om wijziging te brengen in de Regeeringspolitiek ten aan zien van het woningvraagstuk werd met 48 tegen 39 stemmen verworpen. Bij de bespreking van de werk loosheidsverzekering en arbeids bemiddeling kwam in behandeling eene motie van de heeren van den Tempel en Kuiper, waarin werd verzocht eene wettelijke regeling voor werkloosheidsver zekering door daartoe strekkende voorstellen voor te bereiden. Deze motie werd door den Minister meraad Hilgner vielen hem plot seling in: »Verloof je niet, maar kom gezond weerom 1» Nu, zoo ver was het nog niet, al kos of wilde hij niet verhelen, dat Maria Magdalena hem met haar frissche natuurlyke levendig heid zeer goed beviel. Voorloopig was hy niet eens verliefd op haar en dat moest, volgens zijn over tuiging, toch ongetwijfeld eerst komen. Den volgenden morgen was hy oudergewoonte reeds vroeg op dek en genoot weer van het kris talheldere water van de Noord zee, waarvan de helgroene, wit- gekuifde golven, door een scherpe Oostenwind gedreven, de voorty- lende boot achternajoegen. Talrij ke visschersschuiten, zeilschepen en stoombooten verlevendigden het wateroppervlak, en de mees ten streken groetend de vlag, als de kolossus >Kaiser Wilhelm II» hun voorbysnoof. Met welbehagen zoog Karl Fels de frissche zeelucht in en liet z\jn blikken rondom over de schit terende, stralende zee gleden, toen hy een vrooljjkestem hoorde, die hem toeriep>Goeden morgen, Mijnheer Fels >Goeden morgen, juffrouw Hejt- debfiugkantwoordde Fels, ter bestreden. Hij acht aan de ge vraagde regeling ernstige be zwaren verbonden en meent dat deze nog niet rijp zijn voor eene oplossing. Ook is Z.E. van oor deel, dat de ziektewet zal moeten voorgaan. Maar de motie was weinig zeggend, zij vroeg slechts een onderzoek, gaf geen bepaald stelsel aan en evenmin een tijd stip, waarop de regeling zou moeten worden ingevoerd. Dus had Minister Slotemaker tenslotte tegen de motie geen overwegend bezwaar en nam de Kamer haar zonder hoofdelijke stemming aan. Hij de begrooting van Financiën werd in de eerste plaats aange drongen op verhooging van de uitkeeringen aan de z.g.n. oud- gepensionneerden. Wel is in deze pensioenen eenige verbetering gebracht, maar eene verhooging van 40 pCt. boven de bedragen van vóór de duurte kan nog niet zoo heel royaal wonden genoemd. Daarbij krijgen dan de allerarm sten eene uitkeering, die het Rijk jaarlijks f580.000 kost, maar die voor de belanghebbenden nog geenszins hoog is. De heer Oud stelde voor de verhooging van de pensioenen te brengen op 70 pCt., een percentage dat zeker niet buitensporig is, doch dat van het Rijk nog 3 millioen per jaar zal vorderen. De sociaal democraten waren met de eischen van Mr. Oud nog niet tevreden. De heer Van Braam beek sprak als zijne meening uit, dat |de oude gepensionneerden moeten worden gelijk gesteld met hen, die hunne uitkeering ont vangen krachtens de nieuwe pen sioenwet en de heer K. ter Laan kwam met eene motie om de pensioenen van de oud-gepen- sionneerden en hunne weduwen en weezen te herzien en ook de weduwen van vóór 1909 gepen sionneerden in de wet op te nemen. Ook van Christelijk-histo- rische zijde werd op verhooging van pensioenen aangedrongen en dhr. Langman vroeg verhooging van den weistandsgrens tot f 2000, waardoor meer menschen van de toelagen zouden genieten. De wijl hij zich vlug omkeerde, en stak Maria Magdalena de hand toe »Goed uitgeslapen »lk sta heel vroeg op,« ant woordde het jonge meisje, »Ik vind, de dag 's morgens het mooist is, en de paarden zyn dan het monterst. Ook de menschen be vallen me 's morgens beter dan 's avonds, als ze van den arbeid en de vermoeieuissen van den dag moe en afgewerkt zijn Ik heb altijd het gevoel, dat ieder mensch 's morgens met een of andere onbestemde hoop ontwaakt op iets goeds, dat hem de dag zal brengen. Het komt wel niet altyd uit, maar de hoop is er toch, en daarom ziet iedereen er 's morgens vroeg vergenoegder uit, terwyl ze 's avonds een brom mig gezicht zetten, omdat het weer niets was.» Verwonderd keek Karl Fels de spreekster aan. Zulke gedach ten had hy achter het klare wit te voorhoofd niet vermoed. »Het zou zeker heel mooi en het leven veel beter te verdra gen zijn, als u geljjk had met nw veronderstelling,zei hy dan nadenkend. >Mgar gelooft u wer- kelyk, dat er by de duizenden en millioenen van arbeiders, wier dagwerk dag in, dag uit binnen heeren waren het dus niet eens en de motie-Oud zal onder deze omstandigheid weinig kans op aannemen hebben. Hetgeen voor de Regeering dan aanleiding zal zijn om niets te doen. De heer Oud bracht voorts nog eene motie aan de orde tot af schaffing van de accijns op het geslacht. Hij meende, dat hiertoe onmiddellijk moet worden over gegaan, aangezien er thans geld is en dit, nadat tot verlaging van de Inkomstenbelasting zal zijn besloten, wellicht niet meer het geval zal zijn. De motie zal wor den behandeld tegelijk met het wetsontwerp tot verlaging van de Inkomstenbelasting. De heer J. ter Laan zal er dan mede op aandringen, dat de belasting op de thee zal worden verlaagd. In de avondvergadering van Donderdag, werd de begrooting van Justitie aan de orde gesteld. Dat de jeugdige anti-revolutionaire Minister komt met een plan tot herziening van ons strafstelsel vond algemeenen bijval. Ook herziening van ons huwelijksrecht staat op het programma. Ook zijn wetsontwerpen tot regeling van den rechtstoestand van de ambte naren en aangaande de ouderlijke macht en de voogdij bij den Raad van State aanhangig gemaakt. De beroering in Oost-Indië. We willen nogmaals terugko men op hetgeen mr. Treub over de Indische toestanden in zijn brochure schreef en wel ten aan zien van het communisme en nationalisme ten opzichte van Indië Hij schrijft o.a. „Voor zelfregeering is Indië nog niet rijp en zal het, zelfs wat betreft zijn meest ontwikkelde deelen, in afzienbaren tijd niet rijp worden. Men kan dit met zooveel stelligheid constateeren, omdat de economische voorwaar den voor zelfstandigheid er ont breken. Een volk, dat niet in staat is, de resultaten van de technische wetenschappen en van de moder ne leer der bedrijfsorganisatie heel beperkte grenzen opgesloten is en in een eentonigheid ver loopt en verloopen moet, die op zichzelf al vermoeiend is, voor zulk een onuitgesproken of laten we liever zeggen instin-ktieve hoopvolle vreugde nog plaats is iZeker is ze erriep Maria Magdalena. »De menschen weten het alleen maai niet 1» »Hoe zou dat echter mogelijk zijn ging Fels voort. >Laten we b.v. een opperman, een kolentremmer nemen ot een anderen arbeider, die dagelyks voor een heel nauwkeurig vast- gestelden prijs zijn stuk dagwerk te verrichten heeft, waarop zou die moeten hopen Misschien daarop, dat zyu werkgever in een plotselinge bevlieging van groot moedigheid zijn loon verhoogt? Of dat hy beter betaald werk vindt Of dat de postbode hem de tyding brengt van de erfenis van een rijken oom uit Amerika »U hoeft me heelemaal niet te bespotten riep Maria Magdalena een beetje ontstemd en klemde haar onderlip tusschen de witte tanden. »Ik bedoel ook niet, dat er bij die hoop alleen maar sprake zou z^n van geld of geldswaarde, maar het kan evengoed een of andera innerlijke vreagda z^n, zoodanig in toepassing te bren gen, dat het aan de natuurkrachten althans niet aanmerkelijk minder ontwringt dan de Westerlingen doen, mist den economischen ondergrond, dien het voor zelf regeering behoeft. Wie zijn land onafhankelijk wil maken, moet beginnen met te toonen, dat het in staat is tot economische self- help. Hieraan ontbreekt in Indië vri^ wel alles. De inlander verbouwt zijn rijst en enkeie andere voe- dings- of handelsgewassen, maar zelfs dien oogst, voor zoover hij dien niet voor eigen gebruik be hoeft, kan hij niet beheeren. Zijn nog te veld staand gewas is in den regel verpand aan Chineesche of andere voorschotgevers, die hem de vruchten van zijn arbeid grootendeels onttrekken. De Ja- vaansche boer is bijna zonder uitzondering voortdurend in schuld. Eigen verkoop van zijn product kent hij nagenoeg niet. De Chineesche opkooper, in den regel voorschotgever tevens, neemt hem zijn oogst at. De geheele tusschenhandel is, vooral op Java, in handen van de Chineesche bevolking. De groothandel gaat nog meer buiten den inlander om. Voor een deel wordt ook deze gedreven door Chineesche kooplieden en voor het overige is hij in handen van Europeesche handelshuizen. Met den handel in geïmporteerde goe deren, die voor inheemsch ge bruik of verbruik bestemd zijn, is het niet anders gesteld." En verder: „De bevolking is niet alleen bij lange na nog niet rijp voor zelfbestuur, maar ook niet voor het leven in het politieke huis, dat met haastigen spoed voor haar werd opgetrokken. Sloopen kan men dit niet; op zijn best zal men enkele der al te weinig Oostersche stukken kunnen om bouwen. Intusschen zal men er zich op moeten toeleggen, de bevolking eerst op te voeden tot een behoorlijk gebruik van de politieke woning, waarmede men haar met de beste bedoelingen die deu betrokkene ten deel valt. Ik kan dat in woorden niet zoo precies uitdrukken, zooals ik het me voorstel, maar het is er wel, dat geloof, neen, dat weet ik heel zeker.» »Het kwam niet in me op, n te willen bespotten, juffrouw Heydebnngk I» antwoordde Karl Fels. »Ik vrees alleen, dat u de menschen te optimistisch be schouwt, als met te veel aanleg voor het hoogere Dat hebben ze niet 1 Integendeel I Met weinig uitzonderingen o verheerscht overal de realiteit vau het leven bij ge dachten 4en dadenGeld verdie nen voor het levensonderhoud, dat staat vooraan en is trouwens ook niet andera denkbaar Is dat voor elkaar en blyft er dan nog wat over, dan gaat het op aan extra-genoegena, ais de vrouw er niet voor zorgt, dat er een appeltje voor den dorst wordt weggelegd. Dat die lederen morgen ont waakt met de hoop, dat haar man minder voor zichzelf zal gebrui ken en meer geld mee naar hnil brengen, dat wil ik graag toe geven 1 Maar wat den man be treft vergist u zieh, geloof ik!t (Wordt vervolgd,) AXEL

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1